Šedý trh - přelepené kódy atd.

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 27.01.09 15:22
Šedý trh - přelepené kódy atd.

Jelikož se tady teď hodně mluvilo o parfémech s vyřezanými a přelepenými kódy, zkusila jsem o tom něco vyhledat. Nejsou to padělky, ale pocházejí z tzv. šedého (paralelního) trhu. Není ilegální, proto šedý a ne černý.

Čárový kód na krabičce a někdy i na flakonu slouží k identifikaci parfému - odkud byl vypraven a kam měl dojít. Jenže někdy obchodník, který parfémy od výrobce nakoupí, část várky nebo celou prodá někam jinam. Typicky jdou parfémy někam na východ (do arabského světa), do Panamy, možná i do Honkongu nebo do Číny (o tom jsem sice zmínku nenašla, ale na některých krabičkách jsou čínské nápisy) a odtud pak do Evropy nebo do USA. Aby se zahladily stopy, vyřežou se v „překladišti“ kódy. Takže pak třeba YSL nemůže říct: „tyhle parfémy měly jít do Dubaje a vy jste je klidně přeprodali do Ameriky, jak to?“
Někdy parfémy na šedý trh pošle i prestižní parfumerie - nakoupí jich hodně (za to dostane od výrobce slevu, nějaké bonusy, dárky…), ale protože by to neprodala, nechá si jen část a zbytek zase za velkoobchodní cenu pustí na šedý trh. Vydělá na tom v konečném důsledku víc.
(Takže jestli vám některé shopy tvrdí, že parfémy byly původně určené pro západní trh, možná nekecají - velká řetězcová parfumerie ve Francii nebo Německu nakoupí várku parfémů a část pošle do světa. O chování řetězců si jistě neděláte iluze.)

Dalším fíglem je využívat rozdílů v měnových kurzech - nakoupit někde levně a prodat jinde dráž, nebo nakoupit při slabém dolaru, chvíli počkat a prodat, až bude silnější. Globální ekonomika je holt globální ekonomika.

Výrobci to samozřejmě neradi vidí, protože by chtěli, aby se parfémy prodávaly jen v nóbl parfumeriích a ne v kdejakém online krámku či drogerii. Kazí to image a tím pádem i ceny, protože zákazník si řekne, když si můžu Opium koupit za pět stovek tady v tom e-shopu, proč mi ho v parfumerii cpete za patnáct stovek a tváříte se, že je to nějaký luxus?" Na druhou stranu údajně většina výrobců neprotestuje moc vehementně a mhouří nad šedým trhem oko, konkurence je tuhá a každý prodaný kousek se počítá.

Ze šedého trhu se můžou vůně dostat i do krajin, kam by je výrobce přímo neprodal, protože by to pro něj nebylo finančně zajímavé. Takže to může být zase výhoda pro nás.

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 27.01.09 15:29

A ještě k vůním, které někde koupíte a zdá se vám, že voní podezřele slabě: k tomu jsem bohužel nic moc nenašla, jen jednu domněnku, že by mohlo jít o staré zásoby, které si nějaký padělatel naředí a zabalí. Tj. že by výrobce někomu prodal cisternu parfémového základu a ten dotyčný by si s tím pak dělal co chtěl; výrobci se teď musí řídit novými pravidly EU, vyhazovat spoustu zakázaných složek, takže se houfně reformuluje a co se starými zásobami, že? Ale je to takové přitažené za vlasy, takže bych na to moc nespoléhala.
Na vině může být opravdu reformulace (nový parfém už získáte z nové várky, kdežto ten předchozí byl ještě ze staré), nebo si váš nos zvykl, nebo znáte vůni ze vzorku, který se aplikuje jinak než vůně z rozprašovače. Špatným skladováním by to být nemělo, při špatném skladování parfémy spíš kysnou a mění vůni, než že by slábly - i když můžou být výjimky, viz případ zezelenavšího a zeslábnuvšího Angelu.

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Catananche
Parfémová maniačka 656 příspěvků 27.01.09 15:56

Ado, děkuji za vysvětlení! Nechápala jsem, proč někdo vyřezává kódy z nichž stejně spotřebitel nic nepozná. Tohle zní logicky a ne až tak tragicky… :D

Na poličce 17 parfémů 5 miniatur 26 odstřiků 81 vzorků V tužebníku 10 parfémů

1Miru
sv. Parfema z Kecálburgu 18726 příspěvků 27.01.09 16:03

…To je dobrý!…

• myslím, že teď si většina z nás oddychla!!!

Díky Ado!! :P

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Ingrid
Nevyléčitelná závislačka 1572 příspěvků 27.01.09 16:43

Protože mám kamarádku,která žije trvale v zahraničí a donedávna se distribuci parfémářského zboží pohybovala,vím,že tohle jsou fakta a tímto Adě děkuji,že je bez zbytečného přikrašlování popsala a zabránila tím různým dohadům a spekulacím,sama jsem si to netroufla napsat,protože to přece jen byla informace z druhé ruky a dostala se ke mně přes několik dalších lidí,nyní to mám i já potvrzeno.Dík.

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 13 parfémů

hafik
sv. Parfema z Kecálburgu 5414 příspěvků 27.01.09 17:01

Aduš, děkujeme za objasnění šedého trhu - jak holky psaly, oddechly jsme si asi všechny :D

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 37 parfémů

Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 27.01.09 20:28

Aduš, díky za osvětu a pohled do zákulisí. Zajímavé téma!!!

Na poličce 28 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 17 parfémů

Venus
Učednice 189 příspěvků 01.02.09 15:04

:shock: Tak to se mi taky ulevilo. :D Aspoň trochu to obnovilo moji důvěru v internetové obchody. :)

Na poličce 6 parfémů 5 miniatur 11 odstřiků 50 vzorků V tužebníku 24 parfémů

Fleur  19.02.09 22:25

Také jsem ráda, že je pro podobné praktiky racionální vysvětlení, to ale neznamená, že se mi to líbí. Představa, že tu vůni zbytečně obracela v rukou řada lidí, vyřezávali kód, to místo případně přelepovali, znovu balili do celofánu, možná i zbytečně vozili po celém světě…:roll:

Zákazníka by na to mohli alespoň upozornit.

jarvika
Nováček 9 příspěvků 04.03.09 20:00

Nevím, to sice vysvětluje, proč jsou vyříznuté čísla, ale nijak to nevysvětuje, proč je smazáváno datum expirace. Člověk se pak bojí, že opravdu může být parfém prošlý.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

hafik
sv. Parfema z Kecálburgu 5414 příspěvků 04.03.09 20:10
jarvika píše:
Nevím, to sice vysvětluje, proč jsou vyříznuté čísla, ale nijak to nevysvětuje, proč je smazáváno datum expirace. Člověk se pak bojí, že opravdu může být parfém prošlý.

To datum expirace by podle mě nemělo být vyříznuto !!

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 37 parfémů

Catananche
Parfémová maniačka 656 příspěvků 04.03.09 20:25

Vždyť to se na parfémech neuvádí :? Nebo se pletu?

Na poličce 17 parfémů 5 miniatur 26 odstřiků 81 vzorků V tužebníku 10 parfémů

Vera
sv. Parfema z Kecálburgu 7600 příspěvků 04.03.09 21:46

Třeba Mira Bai ji měla, dřív, nevím jak teď a taky ten duhový Jovan, spousta jich má natištěná čísílka, takže podle nich se to asi určit dá, když se zná kód, jednou jsem volala asi do L'Orealu kvůli trvanlivosti krému a když jsem to číslo přečetla, řekli mi rok, je to dělané složitě, takže např. 8 rozhodně nebyla rok nebo měsíc ani trvanlivost, je mi záhadou, proč tak důležitou informaci tají, ještě že aspoň na jídle se jí člověk většinou dopátrá :roll:

Na poličce 20 parfémů 37 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 1 parfém

verunka2201
sv. Parfema z Kecálburgu 5525 příspěvků 10.03.09 10:26

Tak ono už se vyplatí vyřezávat kódy i u miniaturek?? :shock: Včera mi přišla jedna od britského prodejce koupená na ebayi, a zespodu na krabičce černá nálepka, pod ní obdélníkový „kráter“… :?

Na poličce 52 parfémů 100 miniatur 12 odstřiků 207 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Hailstone
Nevyléčitelná závislačka 1825 příspěvků 07.06.09 19:13

Kdyby dacani vyřezávali jen s krabiček. Došel mi celofánem krásně zabalený Paco Rabane Pour Elle. Bohužel vyřezaný , přelepený kód. To by mi nevadilo. Ale museli ho odstranit i z flakonu. A to udělali fakt moc krásně :roll: :roll: hezky ho obrousili. :roll:

Na poličce 53 parfémů 23 miniatur 34 odstřiků 53 vzorků V tužebníku 1 parfém
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist