Teória a prax svieženiek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

benvenuta
Nevyléčitelná závislačka 1705 příspěvků 31.03.08 14:18

Teraz by som chcela od vás, aby ste ma niečo naučili. Na tomto fóre sa bežne narába s neortodoxnou kategóriou tzv. svieženiek. Kategória mainstreamových svieženiek je pre mňa nepreskúmaná zem. Myslím, že poznám zopár tých najpopulárnejších, ale všeobecne som v parfumke vždy svieženky obchádzala - bolo tam toľko zaujímavejších vôní!
Takže - čo robí svieženku svieženkou? Ktoré dôležité a -alebo populárne vône tam patria?
Aké sú podkategórie?
Ktoré z nich sú najlepšie, takže by ich kvôli prehľadu mala vyskúšať aj nesvieženkárka?
Patria tam aj tie ovocné vône, ktoré sa už blížia viac sirupu než akejkoľvek sviežosti?

Na poličce 36 parfémů 25 miniatur 8 odstřiků 49 vzorků V tužebníku 4 parfémy
Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

danda1
Znalkyně 297 příspěvků 31.03.08 14:51

Ahoj Benvenuto, tedy netroufám si něco tebe učit :D Jen přidám svůj názor.

Pojem svěženka podle mě sklouzl (asi hlavně tady na foru) do označení něčeho „méně“ honosného, nevyzrálého. Já se tedy svěženkám v létě nebráním, však i na poličce nějaké mám…

Jen co se týče těch „klasických“ svěženek jako LB, moschina apod., tak ty mě zrovna moc nenadchly, ale kdyby ano, klidně bych je nosila. Málo se nechávám ovlivnit módními trendy (i v oblečení, např. momentálně mají všude barevné balerínky a legíny a já si nemůžu vybrat normální boty :) ) a nosím to, co se prostě líbí mě. Občas naopak hledám něco klidně staršího, abych voněla trochu jinak než co zrovna frčí (ehm, třeba Brit sheer vlastním taky, ale právě proto, že se mi moc líbí). Mmch. myslím, že se na člověku dá dobře poznat, jestli vůni nosí proto, že se mu líbí a nebo protože chce být „IN“

Takže svěženky jako takové bych nechala žít :) ale sirupy typu escada bych pod ně nedávala. Ty už bych zařadila do ovocenek :) což by ale zase mohla být pod- a v některých případech i nadkategorie :D

Takže abych to shrnula :) svěženky jsou hodně subjektivní název pro lehké vůně a těším se, co sem přibyde za názory.

Jinak kromě zmiňované Brit sheer mám ráda třeba Oui, 1881 Blanc, AA herba fresca a mandarine basilic.

A neukamenujte mě :) v létě docela používám i Jadore (Absolu verzi teda ne, tu jen na jaře :) ), on se na mě rozleží svěže citrusově, takže Jadore je taky moje osobní svěženka :)

Na poličce 30 parfémů 2 miniatury 5 odstřiků 10 vzorků V tužebníku 2 parfémy

janas
sv. Parfema z Kecálburgu 5643 příspěvků 31.03.08 15:02

Moje osobní svěženka je Eau de Caron Fraiche - citrusový unisex. Nebo O de Lancome - totéž.
Také jsem měla před lety LB - také bych tomu řekla svěženka, byla docela hezká, jen kdyby ji neměl každý. Řekla bych, že název „svěženka“ není nijak pejorativní, může to být krásná a kvalitní vůně pro denní použití, hlavně v létě do vedra.
Musím už konečně taky očichat nějakou AA.

Na poličce 12 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů

mimi
Nevyléčitelná závislačka 1012 příspěvků 31.03.08 15:13

Osobne za sviezenky povazujem vone, ktore vo mne navodia pocit sprchy alebo cistoty (oooo muj boze, znie to ako klise…) Ja „ujizdim“ len na sviezenkach.. vid moja policka … :) hoci Sunwater je taka trosku drevito-svieza, a Pure je pre mna kremovo-svieza… Na mojej pokozke vone dost ztazknu, takze najradsej mam prave sviezenky.. a to, co niekto povazuje za sviezu tak pre ineho moze byt ina.. (napriklad niekto povazuje gucci envy me za sviezu.. no pre mna patri do kategorie sladsich, v lete som ju nemohla pouzit, isla mi z nej hlava rozletiet, ale zime som si v nej lebedila) Musim si davat pozor na vone s vanilkovym zakladom, a hoci teraz mam dve, ale zatial je to v pohode… Suhlasim s Dandou, ze Escady su ovocne sirupceky (aj ked vlanajsia sa mi velmi pacila) Mam rada aj sviezenky typu zeleny caj (Healing Garden, E.Arden, Moschino Funny). Celkom sa mi pacil aj Nil. K sviezim vonam by som priradila aj Pure white linen breeze, novu E.Arden Mediterranean breeze.

Mainstreamove sviezenky (LB, Moschino I love love, Eclat, Omnia Cris.) mi zial nevonaju.

Z tych lacnejsich drogerioviek sa mi pacia Puma (ta prva, neviem presny nazov, vonia trochu po zelenom caji) potom Mexx woman (strieborny vrchnacik) a Healing garden white tea je moja srdcovka…

Na poličce 5 parfémů 29 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Violette
Parfémová maniačka 745 příspěvků 31.03.08 15:35

Svěženky používám, ale nejsem až takový znalec, abych dokázala zodpovědět tvoje otázky. Sirupové vůně určitě nejsou svěženkami.
Zrovna dnes mám na sobě Moschino I love love a cítím se s ní v tom krásném jarním dni výborně, i manžel ji má rád, ale vím, že na tomto fóru s tím úspěch asi nesklidím. Na mně se všechny vůně dost výrazně rozkládají (a dost odlišně třeba v porovnání s kolegyněmi) a stávají se rychle bolehlavem (i v zimě) a já proto snesu převážně jen ty svěženky. Tak co nadělám? Bohužel většina parfémů mi zvedá žaludek, i když bych jim ráda přišla na chuť. Na druhou stranu, zrovna s Moschinem a Lanvinem Eclat sklízím mnoho pochval, a to i třeba od kolegyně, která by si takovou vůni nikdy nekoupila. Také nejsou špatné některé Aqua Allegorie (Grosellina, Mandarine Basilic). A líbí se mi hodně Dior Addict 2.

Na poličce 24 parfémů 1 miniatura 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 1 parfém

Vera
sv. Parfema z Kecálburgu 7600 příspěvků 31.03.08 15:43

Svěží vůně mi dodává energii a v létě i pocit neupocenosti, i když v neúnosných vedrech je to opravdu jen pocit :P

Moje oblíbené svěženky jsou: Bianco, Azzaro Eau Belle, In Love Again, Sensi WN, S.Tacchini Donna, Essencia de Duende, Lacoste For Women, Les Belles - Liberty Fizz, Mira Bai, Angel Schlesser, L' eau de Sonia, Eau Parfumée au Thé Rouge. Dřív jsem používala jenom tento druh vůní, ale dnes, díky vaším recenzím, typům a radám, si troufnu už i na vanilku a v některé si dokonce libuji.
Benvenuto: těším se na tvoje postřehy a pocity z vůní, které vyzkoušíš. A přeji hodně opravdu voňavých zážitků. :)

Na poličce 20 parfémů 37 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 1 parfém

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 31.03.08 16:09

Jenže Benvenuta chce vědět, co je to „svěženka“, ne co je to svěží vůně :) „Svěženka“ v užším slova smyslu je lehce pejorativní pojmenování pro podskupinu svěžích vůní. Znaky:

1. co největší líbivost
  2. člověk nad tím má pocit, že už to někde cítil
  3. ve složení figuruje ovoce a květiny (to třeba vylučuje Mandragore, Ô a spol.) a PŘEDEVŠÍM, nic z toho nijak výrazně nevyniká. Tzn. v laboratoři se namíchá univerzální, příjemně vonící směs chemikálií, ke kterým potom marketingové oddělení vymyslí složení

Podkategorie: svěženka ovocně květinová obecná (typ Eclat d'Arpege), svěženka lepivá (Escady), svěženka citrusová (výrazně převládají citrusy - podle ostatního složení je to někde na půli cesty ze „svěženek“ mezi svěží vůně; typ Green Tea), svěženka vodní (typ Pur Blanca), případně svěženka pepřová (typ Lacoste pour Femme).

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 31.03.08 18:34

„svěženka lepivá“ Ado, to zní jako hanlivé označení nějaké slečny. :D

Velká část mainstreamu jsou asi svěženky. Já bych to slovo chápala jako synonymum pro nenáročnost, opak sofistikovanosti. Ale asi budou vyjímky, které by se urazily (Nil - teda pokud ho označujete za svěženku).
S čistotou si to nespojuji, vůbec mě odpuzuje představa, že bych nosila vůni, abych se cítila čistě (příznivkyně tohoto trendu ať prominou). Od toho jsou tu jiné věci, jako umýt se a nosit čisté oblečení apod. Vůně pro čistotu zavání čímsi sterilním a to je antisexy.
Svěženka, aby byla věrná svému jménu, by měla osvěžit, když se člověk vleče parným dnem, povzbudí smysly. Určitě to nejsou jen citrusové vůně, to je omezený pohled. Svěží je kytička fialek, zelená tráva, růže, maliny…

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 31.03.08 22:13

Aha, a já odvozuji slovo „svěženka“ od slovesa „osvěžit“, takže to chápu bez pejorativního podtextu a řadím do této kategorie vůně, které se mi líbí, používám je a považuji za osvěžující - Aprés L´Ondéé, Bigarade Concentrée, Un Jardin Sur Le Nil, Arancia di Capri, DKNY, Mandragore…
Kdybych to přehodnotila dle kritérií, která zde navrhujete vy, tak moje definice by zněla " nudné vůně, které nosí všichni mně se nelíbí"…:P

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů

Naja
Parfémová maniačka 833 příspěvků 01.04.08 09:34

Já to mám trošku jako Kerze. Svěženka - svěží vůně - taková, která osvěží, jako když zaženu žízeň nějako jemně perlivou vodou. Dokonce z některých svěžích vůní jakoby ty „perličky a jiskřičky“ cítím:). Takže určitě Moschino ILL, které mám moc ráda, něco takového jsem cítila i z nového Rumeuru Rose a z Lancomu Miracle So Magic. Výborně osvěžující je i AA Mandarine Bas., Solei de Capri, Un Jardin Sur le Nil, Lancome Miracle Summer, Puma Woman (taková šedivá) Moschino Funny (který mi Pumu trošku připomíná)… a další a další. Kupodivu Eclat d´A.jsem nosila radši v zimě, ten pro mne osvěžující vůbec není.

Na poličce 22 parfémů 0 miniatur 6 odstřiků 25 vzorků V tužebníku 0 parfémů

benvenuta
Nevyléčitelná závislačka 1705 příspěvků 01.04.08 09:56
Ada píše:
Jenže Benvenuta chce vědět, co je to „svěženka“, ne co je to svěží vůně :) „Svěženka“ v užším slova smyslu je lehce pejorativní pojmenování pro podskupinu svěžích vůní. Znaky:
  1. co největší líbivost
  2. člověk nad tím má pocit, že už to někde cítil
  3. ve složení figuruje ovoce a květiny (to třeba vylučuje Mandragore, Ô a spol.) a PŘEDEVŠÍM, nic z toho nijak výrazně nevyniká. Tzn. v laboratoři se namíchá univerzální, příjemně vonící směs chemikálií, ke kterým potom marketingové oddělení vymyslí složení
Podkategorie: svěženka ovocně květinová obecná (typ Eclat d'Arpege), svěženka lepivá (Escady), svěženka citrusová (výrazně převládají citrusy - podle ostatního složení je to někde na půli cesty ze „svěženek“ mezi svěží vůně; typ Green Tea), svěženka vodní (typ Pur Blanca), případně svěženka pepřová (typ Lacoste pour Femme).

Dakujem vsetkym za rozlicne pohlady. Proti sviezim vonam nic nemam! Mala som vlastne na mysli sviezenky, ako o nich pise Ada (ktora ma najrozvinutejsu teoriu :P ), a zdalo sa mi aj, ze niektore z vas pisali o sviezenkach v tomto vyzname.
Ja som nikdy o vonach takto nerozmyslala, moj sukromny atribut pre taku vonu je skor „osviezujuca“. Preto ma zaujimala tato kategoria, mne cudzia.

To Adine pomenovanie by sa dalo specifikovat ako „mainstreamova“ alebo „komercna“ sviezenka.

Bod 3 skvele vyjadruje tieto vone. Mozno preto sa medzi nimi neobjavuju vyrazne kvetinove vone s kvalitnymi, zretelnymi kvetinovymi zlozkami, nech su ako chcu svieze. To ovocie to musi nejak zahmlit.
Sviezenka lepiva je genialny termin! Ja myslim, ze nositelky Escad si myslia, ze tie vone su svieze a osviezujuce. (Moja hororova spolubyvajuca z posledneho roku na intraku sa polievala 5 sprejmi po sebe a este 3-4 po kabate. V izbe to potom bolo ako vnutri konzervy s ananasom.)
Mozno by sa to dalo kategorizovat ako sviezenka ovocna, var. lepiva. To aby sme pboli spravodlive k nesirupovym ovocenkam. :P

Ja inak rozlisujem „ovocnu“ a „citrusovu“ kvalitu vone. Ovocnost moze byt urcita a neurcita, ako zmes chemikalii, ku ktorym sa doplnia fiktivne tony, nieco ako „red fruit“ napr v Insolence - vie niekto identifikovat, ake vselijake ovocie tam akoze ma byt?
Cirusy sa obvykle nedaju az tak totalne zahmlit.

Na poličce 36 parfémů 25 miniatur 8 odstřiků 49 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 01.04.08 11:21

Někoho může osvěžit a povzbudit i nějaké koření, ne?

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů

Samantha
Nevyléčitelná závislačka 1073 příspěvků 01.04.08 13:06

Pro mě jsou „svěženky“ typické tím, že 1. mají mizernou výdrž 2. málo se vyvíjejí, tj. vše ukážou už na začátku a pak jen slábnou 3. špatně se rozeznávají od sebe 4. cítím z nich hodně syntetiky. Taková Extravagance je vlastně taky svěžeka, ale do kategorie „svěženek“ jí nezařazuju. Já třeba Light Blue jako „svěženku“ nevnímám. Podle mě jsou to až ty novější výrobky. Přijde mi, že čím je vůně novější, co do uvedení na trh, tím je „svěženkovatější“ :-))) Některé svěženky mi přijdou jako aviváž, jiné jako osvěžovač WC, další jako vůně do auta… S parfémem to už nemá vůbec nic společného dle mých měřítek.

Na poličce 56 parfémů 7 miniatur 4 odstřiky 52 vzorků V tužebníku 7 parfémů

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 01.04.08 14:14

Benvenuta: když jsem si dělala systém do databáze (ten na vyhledávání vůní podle složení), tak jsem vybírala nejtypičtější ovocné složky. První jsou citrusy, ty se dál dají rozdělit na kyselé (citron), sladší (mandarinka), hořké (bergamot, grapefruit). Potom „zelené ovoce“ (hruška, karambola, nashi) - to je mně osobně asi nejpříjemnější, taková šťavnatá, ale zároveň nesladká vůně. Tropické ovoce - styl multivitamínový džus, ananas, papája, mango a tyhlety věci, typické právě pro lepkavé svěženky - hodně hutná, sladká, ovocná vůně. Jemné sladké ovoce - švestka, broskev, meruňka, to se dává většinou do květinovek (J'Adore, Incanto, Love In Paris) a obvykle mi nevadí. Červené ovoce - cokoli od jahod přes maliny a třešně po červený rybíz. Černý rybíz je na samostatnou kategorii, ten je takový specifický. Liči řadím buď do červeného nebo do zeleného podle provedení :)

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 01.04.08 14:27

Citrusy v parfémech nemusím - zvláště citrón, ale záleží na použití - hořké citrusy jako hořký pomeranč nebo grep jsou OK. Co ale v parfémech nesnesu jako výraznější složku je bobulovité a peckovité, zvláště červené ovoce - jahody, maliny, rybíz, červená jablka ale i meruňky, broskve atd. - takže všechny vůně, které vyjmenovala Ada - Incanto, Love in Paris, J´Adore, Apparation - z toho mne spolehlivě bolí hlava…:(

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist