Thierry Wasser

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 15.12.12 22:25
Thierry Wasser

(www.historiedeparfums.com)

Thierry Wasser se narodil ve švýcarském Lausanne, v krajině zalesněných kopců, překrásného jezera a hor. O svém dětství vypráví jako o čase, kdy se u něj vyvinul smysl pro krásu a rytmus přírody. Lítal po loukách, zajímal se o květiny, byliny, vedl si herbář… a tak se nikdo nedivil jeho rozhodnutí studovat botaniku a posléze parfumérskou školu Givaudan Perfumery School v Ženevě. Po absolvování v roce 1981 zahájil kariéru parfuméra pro Givaudan v Paříži. Po dvanácti letech přijal nabídku firmy Firmenich a odjel pracovat do New Yorku. Vytvořil mnoho dnes proslulých parfémů, především Adict pro Dior, Palazzo pro Fendi, Hypnose pro Lancome. V červnu 2008 byl jmenován dvorním parfumérem domu Guerlain, což byl přelom v dějinách firmy (v té době již pod křídly LVMH) - Wasser se stal první osobou, která není členem rodiny Guerlain, na tomto postě. Jmenování předcházel dlouhý proces výběru z týmu parfumérů ve Firmenich. Volba padla na Wassera, protože, jak říkal J.-P. Guerlain, je nejlepší.
Pracovní týden Thierryho Wassera vypadá většinou tak, že v laboratoři tráví tři dny a ostatní dny zaberou různé administrativní úkoly, prezentační povinnosti atd. Kromě toho hodně cestuje - kontroluje kvalitu používaných výchozích surovin, objevuje nové… Pro vanilku na Madagascar, pro bergamot do Kalábrie, pro růže do Íránu a do Bulharska:

(www.basenotes.net)

Ve volném čase se věnuje svému koníčku - vážné hudbě. Mimochodem, občas jezdí na operu do Prahy.

Dotazník:
Oblíbená vůně: čerstvě upečený meruňkový mřížkový koláč
Oblíbená květina: růže
Vůně jiného parfuméra, kterou bych býval rád vytvořil: L´Eau d´Issey
Vůně Guerlain, kterou bych býval rád vytvořil: Mitsouko
Kdybych nebyl parfumérem: chtěl bych být dirigentem orchestru nebo klavíristou

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 15.12.12 22:35

Seznam vůní, které Thierry Wasser vytvořil v době své působnosti u Firmenich

Parfémy které vytvořil:
A Lab On Fire Sweet Dreams 2003   (2012)
Angel Schlesser Femme
Angel Schlesser Homme (2002)
Bruno Banani Woman (2001)
Calvin Klein Truth (spouprace:  Jacques Cavall)
Calvin Klein Truth (spolupráce:   Jacques Cavallier   a   Alberto Morillas)
Chopard Pour Homme   (2006)
Christian Dior Addict   (2002)
Christian Dior Addict Eau Fraiche (2004)
Diesel Fuel for Life for Her   (2007, spolupráce:   Annick Menardo)
Fendi Palazzo   (2007, spolupráce Annick Menardo)
Giorgio Armani Emporio Armani Diamonds   (2007)
Gres Caline   (2005)
Gres Caline Night   (2006)
Jacques Bogart Furyo (1988, spolupráce:   Ron Winnegrad)  
Jil Sander Man   (2007, spolupráce: Annick Menardo)
Jil Sander Man Absolute   (2008)
Jil Sander Sport for men (2005, spolupráce:   Nathalie Lorson)
Kylie Minogue Darling   (2006)
Kylie Minogue Sweet Darling   (2007)
Lancome Hypnose   (2005, spolupráce: Annick Menardo)
Lancome Hypnose Sheer   (2007, spolupráce: Annick Menardo)
Mary Kay Domain (2000)
Miriam Mirani Aqaba
Salvador Dali Salvador Dali Pour Homme (1987)
S-Perfume SLOTH (2003)

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 15.12.12 22:47

(http://www.thetimes.co.uk)

a parfémy, které vytvořil pro Guerlain (od r. 2008 na pozici dvorního parfuméra):
Bouquet de Mai   (2012)
Bouquet Numéro 1   (2010)
Cologne du Parfumeur   (2010)
Encens Mythique d’Orient   (2012)
Flora Nymphea   (2010)
Habit Rouge L’Eau   (2011)
Heure de Nuit (2012)
Homme   (2008)
Homme L’Eau   (2010)
Homme L’Eau Boisée   (2012)
Idylle   (2009)
Idylle Duet   (2011)
Idylle Duet Jasmin-Lilas   (2012)
Idylle Eau Sublime   (2011)
Iris Ganache   (2007)
Jasminora   (2011)
La Petite Robe Noire   (verze 2012)
Lys Soleia   (2012)
Myrrhe et Délires   (2012)
Quand Vient La Pluie   (2007)
Rose Nacrée du Désert   (2012)
Shalimar Ode à la Vanille   (2010)
Shalimar Parfum Initial   (2011)
Shanghai   (2012)
Songe d’un Bois d’Eté   (2012)
Tonka Impériale (2010)

Quand Vient la Pluie edp, jeden ze 1657 exemplářů

Příspěvek upraven 16.12.12 v 18:14

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 15.12.12 22:57

Tento rozhovor s Thierry Wasserem byl otištěn 30. dubna 2009 v Hospodář­ských novinách. Část se týkala i restrikcí IFRA a EU a jejich důsledku:

Hodně slavných parfémů obsahuje ingredience, které neodpovídají směrnicím EU, a módní a parfémářské domy musí pozměňovat jejich receptury. Stává se vám to také?
Mě tohle tak rozčiluje. Ty regulace z Bruselu jsou výsledkem neschopnosti lidí z našeho oboru vytvořit pořádnou lobby buď ve Washingtonu, nebo v Bruselu. Třeba vůči lobby dermatologů jsme strašně slabí. Když mi někdo říká, že olej z růže je alergenní, protože obsahuje metyleugenol, a já mám přestat vyrábět parfém Nahéma, co mám asi tak dělat?
Nebo si vezměte suroviny jako třeba opoponax, se kterými nepracuje skoro nikdo kromě starých parfémářských domů, jako jsme my. Brusel po nás chce dokumentaci, jinak je nesmíme používat. Ale dokumentace u takové suroviny stojí mezi 100 tisíci a 500 tisíci eur. Kdo zaplatí za surovinu, které používám jen pár kilo ročně? Nikdo. Takže ta vůně zanikne.
Strašně mě štve, že se aktivně nedokážeme domluvit a argumentovat a obhájit naše pozice… Podívejte se na lobby tabákového průmyslu, který přenáší odpovědnost za kouření na lidi. Říká, že kouření zabíjí, a lidi kouří dál, i když to vědí. Tady je zodpovědnost na konečném uživateli. Ale my musíme měnit receptury.
Museli jste nějaký parfém přestav vyrábět?
Před dvěma lety jsme museli skončit výrobu Parure, nedokázali jsme nalézt náhradu za jednu složku. Přitom Jean-Paul Guerlain udělal Parure pro svou matku, ona s Parure dokonce umírala, byla to její vůně. Mě to rozpaluje doběla, jen co to tady povídám.
Co s tím můžete dělat?
Hledáme jiné, složitější cesty. Mám naštěstí dobré vztahy s lidmi u Firmeniche a dalších firem, které jsem poprosil, jestli by nedokázali ten metyleugenol z oleje z bulharských růžích dostat pryč, abych dodržel zákon, ale zároveň zachovat všechny vlastnosti naší bulharské růže. Teď jen doufám, že mi jejich technologie zachrání kůži. Ale je to komplikované, protože pro ně je to malá zakázka. Kolik my prodáme flakonů Nahémy? Doufám, že jednou se mi podaří znovu v původním složení vyrobit i Parure. Ale to až později, teď musím bránit parfém Nahéma. Ale co bude příště: Shalimar? To je přece šílené.

Příspěvek upraven 15.12.12 v 23:03

wendulka29
sv. Parfema z Kecálburgu 9092 příspěvků 15.12.12 23:02

@domenica Tak jsme se dočkaly :D , díky :kytka: .

Ale z rozhovorů tohoto typu (IFRA) a zvlášť z tohoto mi normálně zase naskočila husí kůže :roll: .

Na poličce 1 parfém 1 miniatura 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

cat_deveraux1
Nevyléčitelná závislačka 1878 příspěvků 16.12.12 08:07

Ano, je to šílené 8o :nevim:

Na poličce 18 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 55 vzorků V tužebníku 2 parfémy

cinkja
sv. Parfema z Kecálburgu 3398 příspěvků 16.12.12 08:44

@domenica, čekat se vyplatilo :lol: .
Děkuji za krásné počtení a zajímavé informace. Musím říci, že o některých jeho počinech před rokem 2008 jsem neměla ani tušení. Teď už si ho hlídám ;). A Quand Vient La Pluie pokládám za nejkrásnější parfém současné doby.

A k restrikcím. Ano, je to šílené. Nicméně za tabákový průmysl nelobují jenom firmy samotné. A to bude ten problém. Jde také o příjmy státních kas a cigaretám prodej parfémů určitě nedokáže konkurovat. Jakkoliv je to smutné.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 214 vzorků V tužebníku 3 parfémy

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 16.12.12 15:34

@wendulka29 @cinkja
Taky díky. ;) Čtení o tažení IFRA a EU proti parfémům a jejich výrobcům je vážně smutné. Byly doby, kdy firmy nechtěly zprávy o reformulacích (nejen z důvodu restrikcí) vůbec zveřejňovat. Wasser nelakuje nic narůžovo a říká, že důležité je, aby vydání klasických vůní byla co nejvěrnější jejich původní podobě a že určité změny jsou nevyhnutelné, vzhledem k možnému vývoji charakteru výchozích surovin v průběhu času nebo vlivem změny technologie zpracování. Podle Wassera prostě není reálné očekávat, že obsah flakónu s dnes vyrobenou  Après l'Ondée  bude vonět úplně stejně jako její předchůdkyně, vyrobená v roce 1906. Zásadní je ale respektovat originál! Proto si pro sebe znovu vytvořil všechna stará složení parfémů domu Guerlain, aby je mohl používat jako vodítko při své práci.

Jicky 8)

(www.nowsmellthis.com)

Na mě působí Wasser dojmem člověka, který má vztah k tradici firmy a bude se snažit, aby se klasické vůně nepřestaly vyrábět a aby se od původní verze nevzdálily k nepoznání. Samozřejmě, že to předpokládá i nadále podporu prezidenta a výkonného ředitele L. Boillota a LVMH.

dusty  16.12.12 17:36

Nech súdruhovia regulovčíci z Bruselu :pocitac: najprv predložia dokumentáciu, koľko ľudí zomrelo na následky používania parfumov, koľko z nich ostalo invalidných, atď. a to prosím v juxtapozícii s užívateľmi alkoholu, nikotínu a vôbec drog všetkého druhu, hlavne tých tzv. legálnych, ktorých negatívne účinky sú známe aj retardovanému školkárovi.

wendulka29
sv. Parfema z Kecálburgu 9092 příspěvků 16.12.12 19:46
domenica píše:
Podle Wassera prostě není reálné očekávat, že obsah flakónu s dnes vyrobenou  Après l'Ondée  bude vonět úplně stejně jako její předchůdkyně, vyrobená v roce 1906. Zásadní je ale respektovat originál!

Tak to je jasné, že k nějakým změnám, tedy i u parfémů, musí v průběhu času dojít, ale ta duše by tam měla zachována, pokud má zůstat i původní název. Tohle např. u Diora docela nezvládli.

Já mám z Thierryho podobný dojem - prototyp šarmantního parfuméra, který ctí tradice a zároveň umí namíchat neobvykle krásné vůně (zbožňuji jeho Iris Ganache :srdce: a věřím, že i QVLP je stejně výborná, ne-li lepší) - takže já mu rozhodně bez přestání držím palce :D , aby mu to jeho úsilí vydrželo a mělo šťastný konec.

Na poličce 1 parfém 1 miniatura 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

slniecko
sv. Parfema z Kecálburgu 6186 příspěvků 16.12.12 22:40
@wendulka29 píše:
Tak to je jasné, že k nějakým změnám, tedy i u parfémů, musí v průběhu času dojít, ale ta duše by tam měla zachována, pokud má zůstat i původní název. Tohle např. u Diora docela nezvládli .Já mám z Thierryho podobný dojem - prototyp šarmantního parfuméra, který ctí tradice a zároveň umí namíchat neobvykle krásné vůně (zbožňuji jeho Iris Ganache :srdce: a věřím, že i QVLP je stejně výborná, ne-li lepší) - takže já mu rozhodně bez přestání držím palce :D , aby mu to jeho úsilí vydrželo a mělo šťastný konec.

Docela úplne :evil:

Andorra
Parfémová maniačka 781 příspěvků 08.01.13 22:32

Jinak Moniko, holky, moc děkuji za tohle vlákno o parfumérech, myslím, že tady dost chybělo, strašně ráda o „zákulisí“ výroby parfémů čtu, a jsem velmi vděčná, že už nemusím sjíždět net horem-dolem, tady to mám všechno pohromadě! :*

Na poličce 5 parfémů 0 miniatur 3 odstřiky 6 vzorků V tužebníku 5 parfémů

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 08.05.15 15:42

Thierry Wasser nejen o Habit Rouge:

.

http://guerlinade.cz/…habit-rouge/

.

(Guerlinade.cz)

Reveur
Parfémová maniačka 781 příspěvků 09.06.15 17:00

Neschází v tom výčtu Habit Rouge Sport? Možná to není jeho dílko, ale já mám nějak zafixováno, že HRS je kostra HR a „Thierryho zeleň“ tak nevím ;)

Na poličce 36 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 14 vzorků V tužebníku 12 parfémů

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 09.06.15 17:43

@Reveur
Habit Rouge Sport bývá připisován ještě J.-P. Guerlainovi, případně je to tak nejasně formulované (stejně na tom nejspíš pracovali už spolu) ;) . První HR, kterou Wasserovi připisují, je HR L´Eau (2011).
No a jinak v tom výčtu chybí pěkná řádka vůní, která vznikla během dvou a půl let od data napsání příspěvku do dneška. ;)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist