Tvorba vlastní esence (esencionálního oleje)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

jan.kamír.HB
Nováček 4 příspěvky 03.03.15 01:16
Tvorba vlastní esence (esencionálního oleje)

Zdravím.
Pro účely meditace mě napadlo - určitě je možné vytvořit vlastní esenci, ale jak?
A napadlo mě - není přístroj nebo něco podobného co je dostupné pro normální lid a vlastně dělá to, že vaří vodu ve, které jsou nějaké látky a jediné co nechá odpařit je voda? Tzn. látky by zůstali v nádobě a bylo by možné je udržet.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Reakce:

chimaera
Nevyléčitelná závislačka 1989 příspěvků 03.03.15 07:22

Tož… jde to - jak se říká „všechno jde, když se chce“, ale není to ani snadné, ani rychlé ani levné (pokud chcete něco aspoň trochu kvalitního).
Nejjednodušší návod, dobrá, velmi zjednodušený, skoro jako pro bydlenky (šemíci teď zavřou oči) je vzít velký hrnec, do něj dnem vzhůru postavit menší nízký hrnec nebo misku a na to dnem dolů další misku. Poklici vložíme do hrnce uchem dolů. Neměla by se dotýkat dna ani boků menší misky. Zkontrolujeme, jestli dobře těsní, pokud ne, můžeme stranu, která je v hrnci, zabalit do alobalu.
Na dno hrnce nalijeme vodu, ne výše, než je spodní hrnec - miska a vložíme do ní třeba čerstvě natrhané růžové plátky. Dáme vařit - velmi mírným varem! a do prohlubně v poklici přidáváme předem nachystaný led.
Princip je v tom, že vznikající vodní pára s sebou strhává těkavé silice, při styku s ochlazenou poklicí kondenzuje a stéká po poklici do misky. V misce poté máme něco, co by se dalo nazvat domácí růžovou vodou a na povrchu té plavou drobounká mastná oka - to je právě esenciální olej.

Pokud bychom stáli jen o ten, je nutné tohle xkrát opakovat a pak jej odstředit (třeba v dělící nálevce, dříve se používala tzv. florentinská lahev - to už je složitější. Pro 1g právě růžového oleje jsou zapotřebí 3-4 kg růžových plátků (asi 1200 květů) a jeden gram je jako nic.
Takže je zapotřebí mít za domem růžové pole nebo aspoň díru v plotě do růžové školky.

Samozřejmě, že silice, kterou takto vyrobíte, bude dost pochybné kvality - při teplotě varu vody může docházet k chemickým změnám silice.
(Výše uvedeným je i jasné, proč nelze získat silice odpařením vody - odpaří se zároveň s ní.)

Pokud se tomu opravdu chcete věnovat a máte dostatečný zdroj rostlin (potřebné množství například máty nasbíráte snadněji než růže), stálo by zauvažovat nad profesionálnějším zařízením: třeba alembikem nebo Soxhletovým extraktorem (vysvětlen zde ).

Příspěvek upraven 03.03.15 v 07:31

Na poličce 32 parfémů 49 miniatur 130 odstřiků 192 vzorků V tužebníku 19 parfémů

chimaera
Nevyléčitelná závislačka 1989 příspěvků 03.03.15 07:28

Na internetu existují i různá vylepšení první metody, připojení na papiňák nebo potom kutilské přechody k poloprofesi­onálnímu zařízení atd..

Tenhle obrázek se mi obzvlášť líbí

Já kupuji EO hotové :mrgreen:

Na poličce 32 parfémů 49 miniatur 130 odstřiků 192 vzorků V tužebníku 19 parfémů

jan.kamír.HB
Nováček 4 příspěvky 03.03.15 19:52

Já taky kupuji oleje hotové (zvláště v „zemi nákupů“ (němčináři pochopí ) ) mají luxusní višňový, ale napadlo mě si to zkusit sám.
Mimochodem je možno použít třeba ovoce? A, kdyby se ten 1g zředil jak dlouho by vydržel na provonění 20-30m (přímo pod nosem - meditace)

chimaera
Nevyléčitelná závislačka 1989 příspěvků 04.03.15 07:54

Valná většina ovocných vůní se dělá uměle (a seriózní prodejce by je neměl ani jako éterický olej označovat), výjimkou jsou třeba citrusy, kde se k získání silic lisuje oplodí.

Přímo pod nosem jsem nikdy výdrž nesledovala:), přidávám je třeba do aromalampy nebo do odpařovače, tipla bych to na několik hodin až několik dní - ale zase - záleží na stupni naředění, druhu silice a toho, čím budete ředit..

A pozor - ÉO se pro použití musí vždycky ředit! Je tam tak vysoká koncentrace účinných látek, že by nikdy neměly přijít přímo na pokožku, třeba u skořicové silice mohou rychle vzniknout ošklivé puchýře podobné těm z popálenin. V aromaterapii se používá ředění 0,5 - 3%.
Některé dražší éterické oleje se prodávají jako diluted - už naředěné v nosném oleji. Záleží na koncentraci (je třeba 5 - 10%) a použití, ale také by neměly přijít přímo na pokožku bez dalšího zředění.
No a některé levnější oleje už zředěné jsou, ovšem bez upozornění, někdy jsou přímo nahrazeny umělou vonnou látkou, to bývají ty nejlevnější.. Na ÉO se nevyplácí přílíš šetřit :nevim:

Lolobrigita
Nováček 15 příspěvků 04.03.15 12:45
Pro účely meditace

Není vhodnější pro meditaci použít čerstvé, komplexní vůně? Např. sušené ovoce (jablka, švestky, rybízové listy, listy jahod) do vody/oleje aromalampy, totéž dělám i s kořením (hřebíček, skořice, pepř…) a bylinami (máta, jablečník, meduňka, rajčatový list). Nejsou sice tak intenzívní, jako koupené oleje, ale mají celou tu „škálu“ vůně a na menší místnost (koupelna) to stačí. Případně lze smíchat s hrubou solí a kys. citr. která konzervuje a sypat rovnou do vany. Dávno tomu jsem měla i jakýsi vonný lišejník ze severu Čech. Možná by to šlo i s květy, sušit a pak přímo do lampy.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

jan.kamír.HB
Nováček 4 příspěvky 04.03.15 19:26

Taky, že to tak dělám, ale esenciánlí oleje se zdají být skvělou cestou „konvzerace“, když jedu například k sestře a přespím tam… Mám svojí vlastní místnost takže esenciální oleje nejsou dle mě špatný nápad a né vždy má vše co bych mohl použít. :)

Lolobrigita
Nováček 15 příspěvků 05.03.15 21:26
@jan.kamír.HB píše:
Taky, že to tak dělám, ale esenciánlí oleje se zdají být skvělou cestou „konvzerace“, když jedu například k sestře a přespím tam… Mám svojí vlastní místnost takže esenciální oleje nejsou dle mě špatný nápad a né vždy má vše co bych mohl použít. :)

No a co normální macerace v oleji? :idea: Vybrat hodně aromatické látky a dlouhodobě macerovat a pak vyndat? Bude to sice slabší koncentrace, ale @chimaera i tak doporučuje ředit, tak by to bylo v podstatě připarvené k použití.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

jan.kamír.HB
Nováček 4 příspěvky 06.03.15 20:34

Dobře, děkuji
A jak provést takovou maceraci? Je potřeba nějaký zdroj tepla, jak dlouho, jaké podmínky? Jaký olej? (Tady asi odhaduji rýžový nebo něco podobného)
Na internetu jsem nenašel nic co by nebyly jen nějaké stránky s reklamama.
Navíc tady to asi budete mít odzkoušeno ne?

Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist