Umírající mazlíček - chronické selhání ledvin u koček

Fotoalbum tématu (14) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Evax
Parfémová maniačka 716 příspěvků 17.05.09 21:35
Umírající mazlíček - chronické selhání ledvin u koček

Je mi líto, že sem vkládám takové neveselé téma, ale snad v této sekci nikomu překážet nebude.

Mám kocourka, kterému právě diagnostikovali chronické selhání ledvin: vzhledem k tomu, že je to význačný člen rodiny, kterého považuju v podstatě za své dítě, jsem z toho samozřejmě úplně hotová, ale to teď stranou - potřebovala bych pár informací: jak vypadá život kočky v takovém stavu, pokud tedy přežije teď to nejhorší. Otázka finací to není, to předesílám, takže finance není třeba do tématu zatahovat, jde mi o to zjistit, jaké šance takto nemocné zvířátko má z hlediska délky a kvality budoucího života …

Byly navrženy alternativy buď pokusit se, jak to bude vypadat po základní intenzivní terapii, nebo dále netrápit a poskytnout eutanazii. Nicméně mám málo informací, takže prozatím jsme u léčby, která může dopadnout všelijak… vím jen, že tedy stav je to fatální tak nebo tak a žádný extra dlouhý život asi nebude možný, byť náš kočičák má hodně zarputilovou povahu…

moc bych prosila případné přítomné veterináře o nějaké detailnější informace. Také pokud někdo víte o nějakých webech, kde se o onemocnění ledvin u koček píše, budu vděčná za odkazy.

Samozřejmě pokud by měl někdo s tímto nešťastným stavem u zvířatek zkušenosti, budu ráda, když se o ně podělíte.

Ráda bych zjistila, co obnáší hlavně pro kočku život s chronickým selháním ledvin a zda to vůbec ještě život je, nerada bych, aby se náš miláček zbytečně trápil.

Předem všem děkuji.

Na poličce 31 parfémů 5 miniatur 14 odstřiků 13 vzorků V tužebníku 17 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 19 Další »
Reakce:

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 17.05.09 22:19

V kočkách se nevyznám, ale jako chovatelka zvířátek ti můžu říct, že to na kocourovi poznáš, až už ho nebude život bavit. On si řekne. Jen si musíš dávat pozor, abys to posuzovala bez falešných emocí. Každé zvíře může žít s nemocí nebo postižením, i když to obnáší různá omezení a trochu bolesti. Potkani trpí ve stáří na zchromnutí zadních nohou, měla jsem pár takových, kteří už skoro nechodili, jen se plazili předníma. Vypadá to strašně , ale dokud jevili aktivní zájem o svět, tak nebyl důvod k euthanázii, prostě jsem udělala bezbariérové prostředí, upravila jsem stravu a péči a jelo se dál.
Zkus tu terapii, umožni kocourovi, ať se s tím popere, třeba tě překvapí.

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Arome Lada.
Znalkyně 371 příspěvků 17.05.09 22:28

Chci se zeptat, zda se selhání ledvin u tvého kocourka projevuje „průtočností“ -tzn. ,že to, co vypije, vzápětí vymočí kdekoliv. Prostě zda se jedná o ŽÍZNIVOST A NADMĚRNÉ PITI,o SITUACI, KDY LEDVINY už NEDOKÁŽOU ZAHUŠŤOVAT MOČ.Tak to vypadá u pejsků, když selžou ledviny a jejich stav už je vlastně finálním. Ale nechci tě strašit, naše Zora (13 let) něčím podobným taky prošla,díky antibiotikům a spoustě jiných prášků se z nejhoršího dostala a jako památka na dny, kdy jsme mysleli, že eutanázie bude její jediné vysvobození, jí zůstala inkontinence, kterou řešíme tím, že bere denně estrogen - prášek incurin.Zase je veselá, je ráda, že tu s námi ještě může být a my taky. Pokud by ale prášky nezabraly a problémy by zůstávaly, určitě bychom volili uspávací injekci.Je to strašná bezmoc, když se zvířátku - členu rodiny- nedá pomoct,ale to vědomí , že se trápí a výhled na zlepšení není, s tím bychom žít nemohli. Neznám tvůj případ, nevím, jestli u koček je to stejné jako u psů, ale určitě bych dala na veterináře, který kocourka zná, a který má zkušenosti s těmito nemocemi a ví, jak se bude vyvíjet dál..Věřím, že ti dobře poradí, držím palce.

Na poličce 7 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 2 parfémy

Uživatel je onlineVera
sv. Parfema z Kecálburgu 7600 příspěvků 17.05.09 22:31

Evi, je mi to moc líto :cry: bohužel ti neporadím, ale budu vám ze všech sil držet pěsti!!!

Na poličce 20 parfémů 37 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 1 parfém

Trillian
sv. Parfema z Kecálburgu 3391 příspěvků 17.05.09 22:35

Toto fórum má veterinárku, ktorá sa špecializuje na mačičky, a odpovedá na otázky prispievateľov, tak sa skús sa opýtať. http://forum.cats.sk/index.php Alebo ak by si chcela, môžem sa v Tvojom mene na to spýtať aj ja.
Je mi veľmi ľúto tvojho krásneho kocúrika, veľmi vám držím palce.

Na poličce 140 parfémů 10 miniatur 15 odstřiků 6 vzorků V tužebníku 32 parfémů

Evax
Parfémová maniačka 716 příspěvků 17.05.09 23:41

Děkuji všem moc za podporu.

Lada: průtočnost je těžko říct, protože současný stav se zjistil až kvůli tomu, že dva dny nic nejedl a nechtěl nic pít, jen zvracel už čistě obsah žaludečních šťáv, nebýt mě, že se mi fakt nezdálo, že toto je obyčejná chřipka /jsem s ním nejvíc a byl vyloženě divný a apatický jako nikdy/, tak by dorána prý umřel, podle ošetřujícího veterináře z pohotovosti. Bohužel se obávám, že současný stav vznikl částečně i v důsledku zanedbání péče našeho vesnického veterináře, kdyby dělal vyšetření, jak se má a nevtoukal všem do hlavy, jak to a ono je zbytečné zjišťovat a jak se zvíře zbytečně trápí, tak s ledvinami se problémy mohly zjistit už dávno /příznaky byly, ale veterinář je bral na lehkou váhu, že je to přepjatá péče/, a nemuselo to dojít až sem. No teď už je pozdě, už se stalo. Chtěli jsme kocourka ušetřit trápení s cestováním /nesnáší jízdu autem/, takže výběr veterináře byl hlavně dle vzdálenosti, navíc na první pohled se veterinář zdál celkem slušný, se zvířátky to umí /ale on milý přístup bohužel nestačí/, jenže všechno je u něj viróza, „kočky jsou přece pořád nemocné, to je naprosto normální“ atd. Ale jisté podezření jsem pojala na pana dr. už skoro víc než před rokem, když po „operaci“ /čištění zahnisání po rvačce/ nemohl kocourek na tlapku /před tím na ni chodil i porvaný/ a dostalo se milého vysvětlení, že je to neurologické a nedá se s tím nic dělat, že to se kočkám běžně stává a tečka /dneska se domnívám, už dýl, že spíše se panu doktorovi podařilo někde utnout, ale to se stává i lidským doktorům, bohužel se to nedá zjistt předem/. Možná panu dr. křivdím, každopádně už máme jiné veterináře a k dotyčnému bych už nevzala ani „potulného“ hraboše. Jo, teď si člověk říká, že měl být důslednější a věnovat více pozornost detailům atd., ale tím už nikomu nepomůžu.

Jinak vůbec nevím, jestli kocourek přežije, bylo nám řečeno, že podle lab.hodnot by měl být už po smrti, hodnoty creatinu překračují neuvěřitelně normu /prý nezaznamenanou u žijící kočky/ - návrh byl právě i na onu eutanazii, ale neměla jsem to srdce, zase nebyl ve stavu, že by vůbec nereagoval a nevnímal. Teď bude na kapačkách a pak se uvidí, pokud to přežije. Hlavně se děsím dobudoucna, co bude, rodina mě dost nahlodává, že kocoura trápím, ale zase mám obavu, aby v tom z jejich strany nebyl i kus pohodlnosti, snaha o co nejsnazší řešení. Na druhé straně já a umírájící zvíře, to bude taky utrpení pro všechny :cry: Hlavně si pořád lámu hlavu nad tím, jestli „léčit“ nebo nechat uspat, navíc když doba přežijí je nejistá, mám strach, aby to vyloženě nebylo týrání kocourka, sebe i okolí.

Nejvíc mě ale zajímá, co se bude dít do budoucna s kocourkem, jestli i nemocný kocour je schopen mít ještě radost ze života, navíc pořádně rozmazlený kocour, který nevím, jak přijme dietu … neumím si zatím moc představit, jak funguje zvířátko, kterému selhávají ledviny, právě bych byla hrozně nerada, abych ho zbytečně trápila, na to bych se nemohla dívat. Ale říkám si, že snad eutanazie se dá poskytnout kdykoli…
Adi, díky za poznatek z chovu potkanů.
A ještě jednou všem děkuji za účast.

katerinka
sv. Parfema z Kecálburgu 2934 příspěvků 18.05.09 00:12

To je, bohužel, podle toho co popisuješ , AKUTNÍ selhání ledvin. Pokud infuze sníží hodnoty creatininu na přijatelný stupeň, tak je nějaká šance na přežívání na přísné dietě. Plus to, co jsem ti napsala do SZ.

Na poličce 112 parfémů 11 miniatur 24 odstřiků 30 vzorků V tužebníku 28 parfémů

verunka2201
sv. Parfema z Kecálburgu 5525 příspěvků 18.05.09 00:28
Evax píše:
Lada: průtočnost je těžko říct, protože současný stav se zjistil až kvůli tomu, že dva dny nic nejedl a nechtěl nic pít, jen zvracel už čistě obsah žaludečních šťáv , nebýt mě, že se mi fakt nezdálo, že toto je obyčejná chřipka /jsem s ním nejvíc a byl vyloženě divný a apatický jako nikdy /, tak by dorána prý umřel, podle ošetřujícího veterináře z pohotovosti.

Tohle přesně se dělo našemu kocourkovi, než na to o dva dny později umřel. Bylo nám řečeno, že je to kočičí mor.
:?: :?: :?: Nebo není?

Na poličce 52 parfémů 100 miniatur 12 odstřiků 207 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Evax
Parfémová maniačka 716 příspěvků 18.05.09 00:39

Verunka: u nás měli hned podezření na ledviny, o žádném moru nebyla řeč :shock: Každopádně ať to dopadne jak chce, hlavně aby chudáček moc netrpěl. Radši se připravuju na všechno…

janas
sv. Parfema z Kecálburgu 5643 příspěvků 18.05.09 09:11

Evax - držím palce! Jak je kocourek starý?

Na poličce 12 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů

macska
sv. Parfema z Kecálburgu 3731 příspěvků 18.05.09 09:36

Pokud se po několika dnech na kapačkách zlepší hodnoty kreatininu a močoviny a kocour začne žrát, je tu jistá naděje. Když ne, nemá to cenu. :(

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 18.05.09 10:07

Evicka, drzim palce, hadam sa mu polepsi. Viem, ze je to hrozne tazke rozhodnutie, ty chces este zabojovat, co keby nahodou ..... ale ked vidis, ako sa zvieratko trapi, tak … drzim palce a prajem vela sily a bojovneho ducha vam obom.

Na poličce 37 parfémů 4 miniatury 15 odstřiků 35 vzorků V tužebníku 2 parfémy

janas
sv. Parfema z Kecálburgu 5643 příspěvků 18.05.09 10:26

Kriss a co tvoje kočička? Už je dobrá?

Na poličce 12 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů

ajinka
sv. Parfema z Kecálburgu 2726 příspěvků 18.05.09 10:31

Evičko , kotíčkovi držím všechny palce, aby překonal krizi :heart: :heart: a Tobě přeji pevné nervy, i když vím, že v těchto situacích s našimi chlupatými zlatíčky je to velmi těžké…zažila jsem si něco podobného před dvěma lety s naším jedenáctiletým pejskem, z relativního plného zdraví se začal zadýchávat, zvracet, byl unavený. Veterinář udělal rentgen a zjistil srdeční onemocnění s obrovským zvětšením srdíčka-bylo téměř přes celý hrudníček. Také konstatoval, že takový stupeň ještě neviděl…chodili jsme s ním na pravidelné injekce, bral prášky, šetřili jsme ho, jeho stav se, bohužel, po půl roce natolik zhoršil, že nám jedné ošklivé noci odešel na věčně prosluněné probíhací louky, kde ho už nic nebolí, ale mám alespoň dobrý pocit z toho, že jsme mu ještě dali možnost prožít ten půlrok s námi a jsem mu vděčná, že tu ještě s námi pobyl :heart: :heart:…je pravda, že ta bolest z odchodu je hrozná, ještě týž den, kdy zemřel, jsem si jela pro jiného psího mrňouska, veselého a šťastného, kterého máme všichni rádi :lol:. Ale ten, který odešel, bude mít v mém srdci své místečko napořád… :heart:

Na poličce 41 parfémů 0 miniatur 5 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 20 parfémů

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 18.05.09 11:27

Nasa krasavica uz je okay, mna nechce ani vidiet, ale este nas caka vybratie stehov. Prve 2 dni po operacii ma dost vylakali, nechcela nic jest ani pit a ked sa trosku pozberala, tak uz bojovala aj proti kvapkadlu s vodickou a chcela lomzovat po byte ( bala som sa , ze si potrha stehy) . Tri dni v podstate cele prespala v pradle ( ano, ano, nechala som ju v bielizniku na deke, v cistom pradle sa vzdy citila skvelo :oops: ) ale ked zacala behat po nabytku a spat v posteli, tak sa nam vsetkym ulavilo. Hned, ako sa mohla trosku hybat, tak sa cela poumyvala a vycistila si aj brusko od takeho strieborneho spreja, cim cele brusko asi dezinfikovali.

Mna ten jej zakrok zobral viac, ako ked operovali mna. :conf: Takze uplne chapem Evicku, co preziva. Tie ´´moje ´´ veci si tak neberiem, ale ked sa to tyka mojej havedi ( macky a psa) , tak som na vetvy…

Na poličce 37 parfémů 4 miniatury 15 odstřiků 35 vzorků V tužebníku 2 parfémy
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 19 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist