Úvaha - či skôr zamyslenie sa nad vodou

Otevřená skupina (volný vstup pro všechny návštěvníky)
Otevřené přispívání (kdokoliv může příspívat do skupiny)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ankaj
Nevyléčitelná závislačka 1197 příspěvků 17.07.11 18:08
Úvaha - či skôr zamyslenie sa nad vodou

Vybaľujem čerstvé dojmy z dovolenky.
Zajtra to bude týždeň, ako som sedela pri Krimmelských vodopádoch. Pekná prechádzka, síce strmo do kopca, ale po krásne upravených cestičkách. Vodopády majú niekoľko stupňov, a po absolvovaní výstupu na strednú úroveň mám silný pocit, že najkrajší pohľad je práve na najnižšom stupni, ktorý som pracovne nazvala „prízemie“. Môj muž to vedel, pretože tam už dávnejšie bol, a tak - aby som urobila niečo pre svoje zdravie - nechal ma, spolu s ním, samozrejme - vyšliapať do kopca a zase z kopca takú hodinku a až potom sme zišli dolu, tam kde vodopád končí a pokračuje ako mohutný potok ďalej údolím.
Niektorí nadšenci sa vybrali po kameňoch, ktoré však boli klzké a nespoľahlivé, až k vode - a nechali sa doslova osprchovať drobnou vodnou „triešťou“. Môj muž, samozrejme, tiež, mňa ale odradil klzký povrch a moje choré kĺby.
A tak som si sadla na kameň, dívala som sa na tie kvantá vody, padajúce z výšky - a premýšľala som, kde sa tá voda stále berie a kam vlastne tečie. A vtom mi padol zrak na veľký plochý kameň, akoby len tak pohodený medzi ostatnými. Bol doňho vytesaný tento nápis:
Des Menschen Seele gleicht dem Wasser
vom Himmel kommt
zum Himmel steigt
und wieder nieder zur Erde muss es
ewig wechselnd. Čo po slovensky znamená asi toto: Ľudská duša je ako voda
prichádza z neba
do neba stúpa
a znovu dolu k zemi musí
večným rytmom.
Johann Wolfgang Goethe, lebo on je autorom týchto veršov, by mi iste odpustil môj neumelý preklad - a prípadné chyby v texte.
A ja som tam sedela a premýšľala, kým sa môj muž snažil vyhýbať spŕške vody z vodopádu. Ľudský život naozaj prebieha v takých rytmoch, raz si hore, raz dole, máš veľké plány, najprv stúpaš nadšením, potom klesáš v depresii - a tak stále dookola. A Goetheho genialita je v tom, že to vyjadril jedným krátkym veršom - a vystihuje to všetky naše životné snaženia a boje - až po ten záver v zemi, kde podstúpime poslednú zmenu. Ale nechcem, aby to vyznelo tak depresívne, táto básnikova múdrosť, to nie. A ešte ma napadlo, že i my, parfémové maniačky máme obdobia, keď sme „hore“, nadšené napríklad pri testovaní novej vzorky vône, zažívame blaho, pocit objaviteľa, proste eufóriu - a potom nás zrazí dolu - napr. cena ospevovanej vône…alebo si na ňu i našetríme, či zoženieme lacnejšie z iných zdrojov - a ona nám naraz nevonia tak, ako sme si mysleli…alebo vôňu, ktorá je našou NAJ naraz prestanú vyrábať, či zmenia reformuláciou natoľko, že už to nie je ono…Taký je proste život.
A ako som tam sedela a čakala na manžela, opakovala som si Goetheho verše - až som sa ich naučila naspamäť.

Na poličce 25 parfémů 275 miniatur 1 odstřik 145 vzorků V tužebníku 5 parfémů
Reakce:

RoSa
sv. Parfema z Kecálburgu 7626 příspěvků 17.07.11 20:43

Ankaj, to je krásný zážitek a krásná úvaha… na chvilku jsem se úplně zastavila v časoprostoru… Dí­ky!

Pak jsem trochu hledala, a našla, jak tato jeho úvaha porovnání lidské duše a přírodního koloběhu vody a lidského osudu vznikla - vodopád Staubbach: http://www.internetloge.de/…geisterg.htm

Je duše lidská tak jako voda:

z nebe se snáší, k nebi se zvedá

a znovu dolů zas musí k zemi

věčnou změnou.

Na poličce 31 parfémů 0 miniatur 8 odstřiků 23 vzorků V tužebníku 34 parfémů

ankaj
Nevyléčitelná závislačka 1197 příspěvků 18.07.11 12:53

RoSo - díky za zajímavý text.
A zaujalo mě, že Goethe věřil na reinkarnaci - na co mě tato báseň svým smyslem i naváděla, ale myslela jsem, že to už fantazíruji. :) (já osobné sice na reinkarnaci nevěřím, ale není mi to nesympatická myšlenka - ve smyslu hinduismu, který je jedním z nejstarších náboženství. To je ale jiná diskuse , tam jsem původné ani nechtěla - a rozhodně bych nikomu - tedy ani Goethemu :) nebrala jeho názor.)

Na poličce 25 parfémů 275 miniatur 1 odstřik 145 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 Váš příspěvek
Zažádat o členství ve skupině

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
Přidat nové téma

Nové diskuse

Návštěvy uživatelů

Moderátor skupiny

Členové skupiny

Nové příspěvky

TOPlist