vůně a psychologie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 05.09.08 14:51
vůně a psychologie

Tento názor dnes napsala jedna uživatelka pod vůni Angel a mě připadá tak zajímavý, že jsem se rozhodla otevřít téma. Máte podobnou zkušenost jako pisatelka, nebo nějaký jiný psychologický zážitek či zajímavost?

„Koupila jsem si ji brzy pote, co se k nam dostala. Prodavacka v obchode tvrdila, ze je to neobvykla vune, ktera se ke mne hodi, coz mi tehdy lahodilo, nebot jsem jeste poradne nevedela, co si kupovat. Vune se mi libila, i ten napad s cokoladou a karamelem (ted mam docela rada Clinique Simply, kde citim kavu s mlekem), ale uz tehdy se mi zdala dosti silna, a po nejakem case jsem ji prestala pouzivat. Bohuzel, tato vune se mi vratila po nekolika letech, avsak v jine podobe… nebot ji nosila jedna moje studentka. Ucila jsem tehdy v male tride skupinku asi peti lidi a dve hodiny v zajeti Angelu bylo skutecne utrpeni. Studentka nastesti nebyla moc pilna a casto hodiny vynechavala. Po case se mi do ruky dostal jakysi clanek o psychologii vuni, kde se tvrdilo, ze silne, vyrazne vune maji rady zeny, ktere se snazi prosadit, ale moc jim to nejde. I kdyz nemam rada podobna zobecneni, kdyz si vzpomenu na onu nevyraznou studentku a take na sebe pred temi asi patnacti lety, musim se smat, protoze to opravdu sedlo. A kdyz uz jsme u te psychologie, vsimla jsem si, ze vzdycky, kdyz se v mem zivote deje nejaka zmena, at uz planovana, neplanovana nebo uvedomovana, neuvedomovana, vzdycky mam tendenci sahat po vyraznych vunich… Mate nekdo take takovou zkusenost?“

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 34 Další »
Reakce:

Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 05.09.08 15:32

Často jsem přemýšlela nad souvislostí mezi charakterem vůně a charakterem člověka hlavně v případě „silných“ žánrových skupin. Mám na mysli například gurmánské vůně. Mám dojem, že u „jedlých“ vůní se veřejnost půlí na dva velmi vyhraněné tábory, totiž na ženy slastně pomlaskávající nad „zákuskovými“ flakóny, a na ženy, které „nechtějí vonět jako jídlo“. Patřím k těm, které v žádném případě nechtějí vonět jako jídlo. A to mě právě přivedlo k možná naprosto zjednodušujícímu, plochému závěru, že ty ostatní ženy jako jídlo vonět chtějí, ba dokonce že chtějí být jedeny. A tím „být jedeny“ myslím samozřejmě zájem opačného pohlaví. Všimla jsem si totiž, že v názorech milovnic gurmánských vůní se neustále opakuje konstatování, „že to na muže fantasticky zabírá“, „že se chytají jako mouchy na lep“ atd. atd., z čehož usuzuji, že je pro tyto ženy účinnost na druhé pohlaví velmi důležitým kritériem při výběru vůně. A ještě větu na závěr: Toto prosím není útok na ženy, které nosí gurmánské vůně, a už vůbec ne na ty, které se zajímají o muže. I já se opravdu velmi intezivně zajímám o muže a připadá mi to jako velmi příjemná a velmi přirozená součást života. Jen si říkám, že máme asi velmi odlišné metody vábení.

Na poličce 28 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 17 parfémů

klubko
sv. Parfema z Kecálburgu 7108 příspěvků 05.09.08 15:35

Ado, něco na tom bude. Alespoň u sebe jsem to docela pozorovala. Není to dávno, co jsem na sebe lila těžké a výrazné vůně. Měla jsem docela ošklivé a dost obtížné období a stálo mě dost sil. Teď, kdy jsem se konečně dostala do klidu (musím zaklepat), se vracím k jemnějším vůním. Angel mi teď v poličce odpočívá, ale určitě po něm občas sáhnu, prostě se mi líbí.

Na poličce 7 parfémů 3 miniatury 4 odstřiky 59 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 05.09.08 15:37

Celkom zaujimave citanie o psychologii voni :

http://psychologytoday.com/articles/pto … 00006.html

Myslim,ze najvacsi uspech u chlapov by mala vona uzeneho…a mozno fernetu :wink:

Na poličce 37 parfémů 4 miniatury 15 odstřiků 35 vzorků V tužebníku 2 parfémy

Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 05.09.08 15:42

A ještě bych si dovolila připojit jednu myšlenku. Podobně vyhraněnou žánrovou skupinu vidím ve „vůních čistoty“. Když se zamyslím, jak se o tomto typu parfémů vyjadřují jejich nositelky, musím konstatovat, že tvrzení typu „bezvadně to na chlapy funguje“, „je neskutečně sexy“, se vyskytují stejně často jako Halleyova kometa. Naopak se zpravidla dočtete, že s touhle vůní se budete celý den „cítit jako po sprše“, „vonět jako kostka mýdla“ nebo přímo jako „vykoupané mimi“. Jakoby tyto vůně křičely do světa: „Vade retro bakterie a tělesné šťávy!“ Říkám si, že tyto ženy asi budou mít zase jiné kritérium při výběru vůně, že se potřebují stále cítit vyprané a vyžehlené. Ale jak už jsem říkala, možná jsem vedle jak ta jedle.

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 05.09.08 15:48

Ja neviem Irenka, mam aj akoze vone cistoty a mam aj Addict , Hypnotic a Pradu… A necitim sa ani na Femme Fatal a ani na ziacku internatnej skoly. Ale lepsie sa mi ciste vone nosia, ked je sparno a dusno. ( podotykam, ze mozno by niektore milovnicky lahsich voni moju ´´vonu cistoty´´oznacili za tazky parfem )

Akurat pozorujem, ze ked mam chut na sladke davam si vanilkove drzaky. A v ´´urcitom obdobi´´ v mesiaci mi Hypnotic pripada fantasticky a zvysok mesiaca ho nemozem ani citit :wink:

Myslim, ze vone maju vela spolocneho s hormonalnym cyklom. A ked doplnim, ze zvysok mesiaca nosim nieco panske … :oops:

A este jedna vec ma napadla s vnimanim voni. Priatel mi na Addict povedal, ze aka krasna svieza a lahka vona :shock: a to mu Moschus pripadal tazky…tak si vyber :conf:

Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 05.09.08 15:59

Kriss, vzhledem ke svým preferencím mám o Tvé poličce samozřejmě vynikající přehled :wink: , takže si troufám tvrdit, že Tvoje kousky, počínaje pánskými vůněmi přes mýdlovky až po vanilkové orienty, mají silného společného jmenovatele. Jinými slovy, že si vybíráš vůně, které mají něco zásadně společného. Samozřejmě, pokud se budeme držet tradičních šuplíků, měla bys tam ode všeho něco. Ale zároveň to, co jsme si jaksi nadefinovaly jako „modré vůně“, sedí skoro na všechny. No a možná se těmi svými „modrými vůněmi“ snažíš něco sdělit světu… :)

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 05.09.08 16:02

Pokud má někdo na poličce vůně čistoty a vedle toho Addics a Hypnose, tak bych řekla, že má prostě široký záběr. Ale když někdo nosí jenom ty „sprchové“ vůně a nad čímkoli silnějším, ne-li živočišnějším, krčí nos, tak to už určitě o něčem svědčí.

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů

janas
sv. Parfema z Kecálburgu 5643 příspěvků 05.09.08 16:04

Ireno máš dobré postřehy! Specielně o Angelu jsi psala myslím v neparfémové kecárně - líbilo se mi to tak, že jsem si to zapamatovala.
Vidím v používání, nebo nepoužívání vůní projev sebestylizace. Jak se sama vidím a jak chci být vnímána, i když skutečnost může být úplně jiná.

(Jinak máme společné to, že také nechci, nikdy jsem nechtěla a chtít nebudu, vonět jako sladké jídlo.)

Na poličce 12 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 05.09.08 16:06
Kriss píše:
Priatel mi na Addict povedal, ze aka krasna svieza a lahka vona :shock: a to mu Moschus pripadal tazky…tak si vyber :conf:

To je fakt zajímavé. Tak si říkám, jestli si ženy nekupují gurmánské orienty s myšlenkou, že po nich muži skočí jako po zákusku, a oni na ně přitom zabírají, protože jim voní jako vyžehlená košile (takže jako hospodyňky k pohledání). :D :D :D

Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 05.09.08 16:07
Ada píše:
Pokud má někdo na poličce vůně čistoty a vedle toho Addics a Hypnose, tak bych řekla, že má prostě široký záběr. Ale když někdo nosí jenom ty „sprchové“ vůně a nad čímkoli silnějším, ne-li živočišnějším, krčí nos, tak to už určitě o něčem svědčí.

Přesně.

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 05.09.08 16:12

:lol: :lol: :lol: svata pravda Irenka, svata pravda :lol:

Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 05.09.08 16:15
janas píše:
Vidím v používání, nebo nepoužívání vůní projev sebestylizace. Jak se sama vidím a jak chci být vnímána

Přesně to si taky myslím. Tedy sama za sebe se k tomu čestně přiznávám.

Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 05.09.08 16:18
Kriss píše:
Ja neviem Irenka, mam aj akoze vone cistoty a mam aj Addict , Hypnotic a Pradu… A necitim sa ani na Femme Fatal a ani na ziacku internatnej skoly, respektive vyprana a vyzehlena.

Akurat pozorujem, ze ked mam chut na sladke davam si vanilkove drzaky. A v ´´urcitom obdobi´´ v mesiaci mi Hypnotic pripada fantasticky a zvysok mesiaca ho nemozem ani citit :wink:

Myslim, ze vone maju vela spolocneho s hormonalnym cyklom. A ked doplnim, ze zvysok mesiaca nosim nieco panske … :oops:

A este jedna vec ma napadla s vnimanim voni. Priatel mi na Addict povedal, ze aka krasna svieza a lahka vona :shock: a to mu Moschus pripadal tazky…tak si vyber :conf:

Mám to stejně - jsou dny kdy mám vyloženě chuť na sladkou vanilku a dny kdy je mi z ní špatně - taktéž si myslím, že to ná u mě souvislost s hormonální hladinou. Jinak můj postřeh je spíše takový, že ženy, které nechtějí příliš vyčuhovat, tak spíš volí nenápadné jemné parfémy, ženy, které jsou opravdu sebevědomé se navoní čímkoliv co jim právě voní - nebojí se navonět opravdu originálními vůněmi, kterými nevoní každý. Já jsem si v blbých obdobích většinou koupila vůni, kterou bych si udělala radost abych pak na ní zanevřela, protože mi prostě vždy to blbé období připoměla Vůně výraznější mám ráda odjakživa - ve 25 letech jsem začínala Opiem pak to byl Sacré - už tehdy mě okouzlil v Ostravské bývalé Ostravici - to byl obchodní dům kde otevřeli v přízemí jednu z prvním parfumerii tady po revoluce, i Angel jsem ráda používala než se stal davovkou, nejdéle jsem asi zůstala se Silver Rainen - jediný se mnou prošel jak komplikovaným obdobím tak výsluním.

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů

janas
sv. Parfema z Kecálburgu 5643 příspěvků 05.09.08 16:25

Taky myslím, že se záliby v určitých vůních mění s věkem. Docela bych podle poliček odhadla, které přispěvovatelce je 25 a míň a která je řekněme zralejší.
Dále je jasné podle výběru, kdo je extrovert a kdo introvert. (Introverti své poličky vůbec nezveřejňují.)

Koukám na Sářinu poličku - tedy Sáro, ty máš záběr, jako málokdo!

Na poličce 12 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 34 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist