Vůně Říma

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 05.05.08 16:46
Vůně Říma

Jak jsem již dříve avizovala, uplynulý prodloužený víkend jsem strávila, jako každoročně, v Římě.
Do věčného města se ráda vracím, protože jsem fanynka antiky a navíc jsem propadla jeho kouzlu. Římský genius loci na mne od počátku působil neuvěřitelně silně a působí stále. Řím je město, které musíte vnímat všemi smysly.
Vaše oči obdivují krásu jeho monumentů, vašima rukama proudí jejich věky vstřebávaná energie ( nevím jak vy, ale já mám potřebu si ty památky osahat…:) ), vaše uši přijímají tisíce zvuků ( zurčení fontán, věčné troubení klaksonů, pouliční zpěváky, Babylon jazyků.. ), vaše chuťové buňky jsou hýčkány nekonečnou směsicí lahodných pokrmů a vín a váš nos…Vždycky jsem cítila vůni Říma - všechny ty parfémy kolemjdoucích, gurmánské vůně linoucí se z restaurací a pekáren, směsice květin, ale i zápach odpadků, benzín - to vše tvoří charakteristickou vůni Říma. Letos prvně, jsem díky těmto stránkám, začala římský „vzduch“ vnímat jinak.

První změnou bylo, že jsem v restauracích a na ulicích začala vnímat parfémy, o jejichž existenci jsem vloni neměla ponětí. Hmm, starší dáma u vedlejšího stolu voní zcela jistě Tabu. Dívku, která právě prošla kolem následuje Osmanthus, žena v řadě u pokladny do muzea přede mnou má „pouze“ Eternity, zato její kolegyně voní tuberózou ( značku bych si netroufla odhadnout ), elegantní italskou průvodkyni obklopuje Iris Nobile a atraktivní mulatka v tygrovaných šatech ( kvůli které můj manžel skoro upadl pod auto ) naprosto překvapivě zvolila svěží aldehydy - snad Vent Vert…
Dalším novým rozměrem v mém novém pojetí Říma se stalo vyhledávání exkluzivních parfumérií. Vlastně jsem je ani nemusela vyhledávat, jsou v místech, kterými jsem předtím procházela snad 100×. Stačilo otevřít oči. Představte si, jak užasle procházíte branami ráje - protože tak mi bylo, když jsem otevřela dveře první navštívené. Měli všechno. Všechno, na co si vzpomenete i co by vás ve snu nenapadlo. Všechno srovnáno v poličkách od podlahy až po strop.Madelein se svými dvěma značkami a poloprázdnými regály není ničím jiným, než parodií na parfumérii. Odhaduji, že v těch římských vedou standardně kolem padesátky niche značek v každé. AG, L´Artisan, MPG, Creed, Lutens, Comptoir, Montale, Guerlain, Crown, Etro, Bond, Miller Harris, Diptyque, PG atd. atd.
Chcete vědět, co jsem si přivezla? Nic. Prostě jsem si nemohla vybrat. Všechno to přece nemůžu vyzkoušet a co když opominu tu nejlepší?!

Nicméně jsem objevila nejůžasnější pánskou vůni, jakou jsem kdy cítila. Polila jsem manžela a i on se stále očichával a sám navrhnul, že ji zajdeme koupit, že to je fakt pecka. Když nám prodavačka s milým úsměvem sdělila cenu ( oni nikde nemají cenovky ), manžel se navoněl na cestu a tím se pro něj kapitola nazvaná Lorenzo de Medici za 200 Euro zřejmě navždy uzavřela… :cry: Já bych to možná i dala, ale on nikdy…

Největším obohacením ale bylo nové vnímání přírody. Díky parfémům jsem začala rozlišovat jak voní jednotlivé květiny a teď jsem je měla možnost skutečně cítit a že jimi římské jaro nešetří…
Stále jsme někde pátrali po tom, "která kytka to tady tak voní "?!
A byl to jednou bez, podruhé jasmín nebo růže či šeřík. Poprvé jsem očichala tuberózu a gardénii, poprvé v životě jsem se v úžasu skláněla nad záhonem kosatců v zahradách Villy d´Este v Tivoli, které vydávaly neskutečně omamnou vůni - dosud jsem byla přesvědčená, že kosatce vlastně nevoní…
Jenže v Římě voní všechno jinak, sytěji, intenzivněji - dokonce i fialky schované v trávě mezi rozvalinami na Palatinu ( lezla jsem mezi kusy travertinu s nosem u země abych ty fialky našla - byly jen tři, ale voněly jako u nás celý záhon - byla jsem si jistá, že tam záhon musí být… ).

A pak jsme se rozhodli projít po Via Appia Antica. Jdeme volným krokem, zastavujeme se u jednotlivých památek, prohlížíme si je a nasáváme atmosféru ( můj muž stále opakoval: Tudy kráčely dějiny! a já na to: Tudy, především pochodovaly římské legie… ) a najednou mne praští do nosu krásná omamná vůně. Tak známá…Ale nemůžu si vzpomenout, co to je?! Otáčím se kolem, ale právě procházíme úsekem, kde cestu lemují vysoké kamenné zdi. Jediné, co tady roste je mech mezi dlažebními kostkami. Všímám si, že manžel větří také…Napadlo ho podívat se nahoru. „Jsou tam jenom pomeranče, nic tam nekvete…“, povídá. Ale neměl pravdu. Byly tam pomeranče a mezi nimi - mezi zralými pomeranči - byly celé trsy bílých pomerančových květů. Vyfotila jsem je - večer, až ty fotky najdu, vám je sem vyvěsím. Jen škoda, že je nemůžete cítit…:)

PS: Nemůžu si odpustit dovětek. V jedné restauraci jsem si odskočila na toaletu a automaticky se před jejím opuštěním navoněla. Po mně šly dvě italky. Za chvíli za mnou vyběhly, čím to voním…Hádejte… :wink:

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

katerinka
sv. Parfema z Kecálburgu 2934 příspěvků 05.05.08 17:09

Tipuju to na Hypnotic?????? Ale to by za tebou běželi spíš chlapi :lol:

Na poličce 112 parfémů 11 miniatur 24 odstřiků 30 vzorků V tužebníku 28 parfémů

Katka
Učednice 175 příspěvků 05.05.08 17:24

Nádherný popis Říma!!! Mám v plánu ho navštívit na podzim a díky tvému příspěvku, Kerze, se už teď nemůžu dočkat :wink:

Na poličce 7 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 7 vzorků V tužebníku 2 parfémy

Catananche
Parfémová maniačka 656 příspěvků 05.05.08 17:48
Katka píše:
Nádherný popis Říma!!! Mám v plánu ho navštívit na podzim a díky tvému příspěvku, Kerze, se už teď nemůžu dočkat :wink:

Já za deset dní, oslavím narozeniny v Římě, taky se tetelím blahem, když si to tu tak pročítám… :wink:

Na poličce 17 parfémů 5 miniatur 26 odstřiků 81 vzorků V tužebníku 10 parfémů

Světluška  05.05.08 17:56

Asi v roce 1982, to jste ještě mnohé nebyly ani na světě, jsem navštívila poprvé Athény. Od té doby jsem tam byla mnohokrát, jednu dobu dokonce i žila. Ano, antika, vůně parfémů - ženy, muži… V tehdejším normalizačním ČSSR něco neskutečného. Přivezla jsem si Anais Anais, dodnes tu vůni miluji.

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 05.05.08 17:57

No jo, Roma … pro mě ještě taky Felliniův duch, kam se podívám … 8) Miluju Řím!
Jo, a nemělas na sobě La Chasse … :wink:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 05.05.08 17:59

Pomeranče nad Via Appia

…a kousek těch kosatců v Tivoli ( ten plešatý pán se tam připletl nešťastně, ale fontány jsou úžasné…)…

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 05.05.08 18:03

Byl to samozřejmě Hypnotic :wink:

A do Říma si určitě zajeďte… :)

atyzek
Nevyléčitelná závislačka 1070 příspěvků 05.05.08 18:15
Já za deset dní, oslavím narozeniny v Římě, taky se tetelím blahem, když si to tu tak pročítám… :wink:

…tak tomu říkám romantika oslavit narozeniny v Římě.

Kerze: to je krásný příspěvek a foto taky, úplně mě to přeneslo do Říma!!

Na poličce 31 parfémů 3 miniatury 13 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 22 parfémů

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 05.05.08 18:21
Kerze píše:PS: Nemůžu si odpustit dovětek. V jedné restauraci jsem si odskočila na toaletu a automaticky se před jejím opuštěním navoněla. Po mně šly dvě italky. Za chvíli za mnou vyběhly, čím to voním…Hádejte… :wink:

Hm, tak já nevěřila, že by ta odpověď mohla být tak jednoduchá (Hypnotic), navíc ta spojitost s pomerančovými květy … no nic, s La Chasse jsem to překombinovala :-D

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 05.05.08 18:31
domenica píše:
Kerze píše:PS: Nemůžu si odpustit dovětek. V jedné restauraci jsem si odskočila na toaletu a automaticky se před jejím opuštěním navoněla. Po mně šly dvě italky. Za chvíli za mnou vyběhly, čím to voním…Hádejte… :wink:
Hm, tak já nevěřila, že by ta odpověď mohla být tak jednoduchá (Hypnotic), navíc ta spojitost s pomerančovými květy … no nic, s La Chasse jsem to překombinovala :-D

Já mám La Chasse spíše " na ozdobu" na nošení je na mne příliš sladká… :wink:

Mirka V.
Parfémová maniačka 853 příspěvků 05.05.08 19:07

Kerze - nádhera,nádherný článek.V září se mám na co těšit :wink:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 2 parfémy

hafik
sv. Parfema z Kecálburgu 5412 příspěvků 05.05.08 19:36

Kerze - krásné počteníčko, úplně jsem se v Římě viděla :P …Zajímalo, by mě, jaká vůně je u Italek nejoblíbenější :P :lol:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 37 parfémů

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 05.05.08 19:48

To jsem se taky ptala známých … dost často se mluví o Gucci, napřiklad. Když se objevilo nové GUCCI BY GUCCI, docela dlouho bylo těžké ho v Itálii koupit - jen co se objevil, byl vyprodán :)

Ale jinak, těžko říct. Ani nevím, co bych odpověděla Italce, která by se mě zeptala, jaká vůně je oblíbená u Češek? Přijde na to, u kterých, že? :D

Moc by mě zajímalo, čím se voní „zajímavé“ /z mého subjektivního pohledu/ Italky a Francouzky … :wink: Málokdy se zeptám, snažím se hádat.

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 05.05.08 19:59

Také jsem po tom zkoušela pátrat, ale nic jsem nevypátrala. Při loňském pobytu jsem nejčastěji cítila Iris Nobile, možná i proto, že je poměrně vvýrazný. I tentokrát jsem jej občas zaregistrovala. Gucci by Gucci se tam skutečně nabízel na každém kroku, ale mně moc nevoní, takže bych ho asi na ostatních ani nepoznala. Celkově mám dojem, že italky používají převážně čisté svěží vůně. Celkově nejzajímavější parfém, který jsem vůbec neznala a nikdy před tím necítila, měl někdo z našeho zájezdu, ale nebyla jsem schopná identifikovat kdo a křiknout do davu : Kdo to tady tak hezky voní a čím ? , mi přece jen připadalo nevhodné… :oops:

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist