Výroba a destilace olejů, vlastní vůně a jak na to?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

vonafkar
Učednice 154 příspěvků 20.05.14 08:27
Výroba a destilace olejů, vlastní vůně a jak na to?

Témat je zde hodně, ale to které mě hodně zajímá je vlastní výroba parfémů a esenciálních olejů, extrakce oleje z vodní lázně či technikou macerace. Jsem pouhý laik co se pokouší o kus alchymie a získat nějakou normální domácí cestou vonné esence nebo oleje které by si člověk mohl sám vyextraovat a dále použít jak pro výrobu vlastního parfému tak v aromaterapii:o))

Toto diskusní téma má sloužit jako návod nebo jiným způsobem pro ty kteří hledají relevantní informace z této oblasti.

Na poličce 37 parfémů 3 miniatury 1 odstřik 1 vzorek V tužebníku 2 parfémy
Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

vonafkar
Učednice 154 příspěvků 20.05.14 08:30

Tak nakoupil jsem pár esenciálních olejů od Saloosu, ale nic moc chtelo by to na sestaveni vhodneho parfemu na bazi oleje jiny a kvalitni esencialni olej. Potvrdilo se mi ze to jde, ale nekdy maji me pokusy opravdu divnou vuni. Nasel jsem i par vyrobcu v CR kteri dodavaji vlastni esence nebo alkoholove jiz pripravene esence ktere se mísí docela dobre.

slniecko
sv. Parfema z Kecálburgu 6187 příspěvků 20.05.14 12:41

@vonafkar prosím-prosím, tie alkoholové majú kde?

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

vonafkar
Učednice 154 příspěvků 20.05.14 13:39

noo byl jsem v kramku v Litomericich a lihove maji Apothecary z Nemecka. Pry se zde nedaji sehnat. Kazdopadne mam na ne taky zalusk, ale nevim ted v jake cenove relaci se pohybuji.

Nathan  20.05.14 20:13

FLORASCENT obsahují 100% přírodní esenciální oleje rozpuštěné v čistém, přírodním alkoholu
 http://www.naturals.cz/…t-apothecary

vonafkar
Učednice 154 příspěvků 20.05.14 22:22

JJ to jsou oni, ale ty páálky :dance:

slniecko
sv. Parfema z Kecálburgu 6187 příspěvků 21.05.14 01:30

@Nathan vďaka!

@vonafkar no, pálky to sú…len do Litoměríc ďaleko…

ja som strašne lenivá, keď si len predstavím to rozrábanie olejov v alkohole, navrch to má byť nejaký iný, než ten z lekárne, teda zháňať…a na hranie sa mi zdá lepší už polotovar…

mám sadu z Galimardu, len tie vône sú také nejaké nijaké niekktoré, a ich výber je divný…ale aj tak mám chuť popáchať s nimi nejaké pokusy…asi, keď skonči semester…

vonafkar
Učednice 154 příspěvků 21.05.14 08:15

Noo ja se pouksim neco vytvorit z esencialnich oleju bezne dostupnych, ale je fakt, ze ty vune maji takovy divny vocas:o)) Proste chce to opravdu sehnat kvalitni suroviny na vyrobu.

Napriklad me delal problem rozredeni olejove smesi v alkoholu. Zkousel jsem od navodu youtube az po rady jinych, rozmichat ve vodce nejprve 30% pa 60%, ale pouze z 90% lihem to jde nadherne. Takze si priprvite smes nechate uzrat a pak redite v pomeru z 90% lihem a jde to.

slniecko
sv. Parfema z Kecálburgu 6187 příspěvků 21.05.14 08:17

@vonafkar kde sa dá zohnať 90% lieh? a nešlo by to prípadne aj naopak? urobiť si roztoky a potom sa s nimi hrať?

Nathan  21.05.14 08:34

Spoustu pomůcek k výrobě parfému, esencí a taky 96% jemný líh seženete zde:
http://www.manipura.cz/…cnych-oleju/
Další esence : http://www.prodejbylin.cz/sortabc.html
A toto určitě neuškodí i když je to z knihy Dr. Jar. Procházka, Voňavkářství a prostředky kosmetické 1924 :
 http://www.tech-info.cz/…xtrakty.html

Nathan  21.05.14 19:31

Jak se mi během dvou let NEPODAŘILO vyrobit vlastní parfém, aneb med nevoní jako med.
Myslím, že každý si někdy přivoněl k parfému s myšlenkou- dobrý, ale chtělo by to víc růže, cedru, pačuli, atd. A kdo by někdy nezauvažoval – tady píšou, že ten parfém má jenom šest složek, ( který maj běžně v Saloosu !!!) a stojí 3000 korun ( marketingový trik, hajzlové zlodějský!). To si to můžu klidně vyrobit sám.
A tak jsem taky jednou nakoupil spoustu olejíčků a esencí a cestou domů si představoval palcové titulky – Český Ellena ! – a můj děkovný projev při předávání ceny FiFi – děkuji rodičům, Bohu, firmě Saloos a paní Voříškové za prázdné lékovky…
Bohužel, nic nevonělo tak jak mělo. Vanilka nevoněla jako v Montaleho Vanilla Extasy, cedr nevoněl jako cedr v Diptyque Tam Dao a med prostě smrděl. A to tak, že jsem musel otevřít sklenici s lesním medem, kterou jsem měl doma, abych zjistil, že med nevoní jako med. Že je to podivná sladko štiplavá vůně.
No i tak jsem začal míchat. To období trvalo asi čtrnáct dní, bylo to vzrušující a zábavný a nakonec jsem to všechno vylil do záchodu. Zaboha jsem nechtěl připustit svou naprostou neznalost a svedl jsem to na špatnou kvalitu ingrediencí.
Druhé období – shánění a nákup kvalitních esencí s vysokou koncentrací vonných složek, což je v názvu označeno přídavným jménem Absolue nebo Absolute. Zapojuji všechny příbuzné a známé v zahraničí. Zatím si nepřipouštím, že to začíná být trochu DRAHÉ!
A kruci tohle vypadá jako vosk, jak to mám kapat…
Tuberoza z Egypta no dobrý… tuberoza z Indie jéžiš to je smrad, to snad není možný, že to je stejná kytka !?!?
Začíná asi dvouleté úžasné období, kdy se dozvím že :
Opravdový parfém obsahuje až sto složek.
Se musím nejdříve naučit, jak co voní!
Jak obrovské rozdíly mohou být u jedné suroviny z různých zemí. Že bych měl mít přesnou představu, jak by měl parfém vypadat, styl- jéééé tady sem dál náhodou pár kapek a vono se to rozvonělo – nefunguje. Že existuje spousta látek, které samy o sobě moc nevoní, ale působí jako nosiče druhých vůní. Že aby vanilka voněla jako vanilka, můžeme přidat ambru a tonku. Že skoro nikdo neví, jak samotná tonka voní. Že vůni čerstvé okurky nelze vyrobit z okurky (olej z okurkových semen voní jako cukrový meloun), ale musíte použít okurkový aldehyd nonadienal, který ostatně neseženete. Že je opravdu NUTNÉ!!!!!!! si všechno zapisovat- počet kapek atd. je to strašnej vopruz a nikdy mne to nebavilo. Že vždy musíte mít cca deset variací. Z těch si vyberete tři nejlepší, na kterých pracujete dál. Z těch vyrobíte také po deseti ( proto je nutné si neustále zaznamenávat složení). A po určitém období opět vyberete pouze několik, na kterých pracujete dál. Mezi každým přidáním další vůně se čeká asi tři dny. Tato metoda vám zrychlí práci. Když něco přidáním pokazíte, nemusíte vše dělat od začátku. Je dobré, když vám s výběrem někdo pomůže i slavní parfuméři mají své,, Nosy“ Že současný parfumér si může vybrat z cca 3400 vůní. 3000 chemických a 400 přírodních. Christophe Laudamiel píše: ,,Mohl jsem si vybrat z 18 odstínů jasmínu.“
Dominique Ropion rozebírá vetivér na molekulární úrovni, odstraňuje molekuly způsobující hořkost a zemitý akcent a opět skládá dohromady vzniká slavný Vetiver Extraordinaire.
Totéž dělá Jean-Claude Ellena s levandulí.
Že vy budete mít k dispozici tak třicet přírodních, protože ti chemické je prakticky nemožné sehnat. Že většinu drahých ingrediencí vyhodíte.
Po dvou letech se mi nepodařilo vyrobit nic, co by stálo za to. Nehledě na slova mých přátel – hmmm, tak to je opravdu ZAJÍMAVÉ , a co to jakože… cítím tam dřevo… to nevylejvej !!! Můj indický učitel říká- když něco děláš, dělej to pro radost. Nikdy ne pro ocenění druhých lidí, nebo konečný výsledek. A v tom je hluboká pravda. Nic světového jsem sice nevytvořil, ale bylo to velké a báječné dobrodružství. Mám daleko větší úctu t výtvorům těch druhých.
A koneckonců dnes už vím, jak voní Tonka.

slniecko
sv. Parfema z Kecálburgu 6187 příspěvků 22.05.14 11:52

@Nathan wow, úžasné…aj tie skúsenosti, aj ten príspevok, to by bol normálne článok na titulku!

munu
sv. Parfema z Kecálburgu 3553 příspěvků 22.05.14 12:01

@Nathan Parádní článek! :potlesk:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 5 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 1 parfém

vonafkar
Učednice 154 příspěvků 22.05.14 13:49

super clanek a prosil bych na toho kdo se pokousel delat parfemy cislo telefonu bo jiny kontakt aby se podelil o zkusenosti nebot i ja vsechno leju do zachodu :o)) desna predstava pro muj NOS

vonafkar
Učednice 154 příspěvků 22.05.14 14:00

podivejte se sem http://www.fler.cz/zbozi?… zde jsem lih nakoupil nadherne se v nem rozkladaji oleje. Zazracny..nakapete par kapek a olej je pryc a esence zustava. Akorat jak pise pisatel v clanku nedari se me udelat kloudnou vuni bez konecneho hnusneho ocasu :o))

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist