Zahrada a péče o ni + fotky vašich zahrad pro inspiraci

Fotoalbum tématu (1259) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

caciare
Nevyléčitelná závislačka 1799 příspěvků 13.02.11 17:36
Zahrada a péče o ni + fotky vašich zahrad pro inspiraci

Mám takový dotaz. Koupili jsme zahradu asi 400 metrů čtverečních. Protože se o ni původní majitel nestaral, je totálně zdevastovaný trávník. Vůbec nesekal, takže tráva byla po stehna, prostě zahradu velice zanedbal. Jsou tam hrozné boule, kam se boří nohy a hlavně mech. Je to hned vedle lesa..Koupili jsme v létě, takže jsme jen sekali a shrabávali, ale jde to velice špatně,díky těm boulím se tam sekačka skoro nedá použít. Přítel si půjčoval vyžínač a strunovou sekačku, takovou tu co se zavěsí na ramena. Tím se to aspoň posekalo. Navíc je tam hodně mokro, takže musíme na jaře udělat odvodnění. Poradí někdo co s tím? Asi zrušit stávající „trávník“ a udělat úplně nový? A kolik to tak stojí, nevíte? Chceme tam jezdit s malou od jara do podzimu, takže první úkol bude ta hrozná tráva, aby se tam dalo vůbec chodit. Moc nás to baví, ale nemáme zkušenosti, tak se musím pídit. Plánujem tam i chatku, ale letos to musíme nějak zkulturnit, abych tam mohla trávit čas s prckem. Je mi jasné, že porada s odborníkem bude nutná, ale uvítám rady zkušených zahradnic, či zahradníků :D . Moc děkuji :D

Nebo otázku ještě položím jinak. Je lepší udělat komplet nový trávník, nebo se babrat s tím starým, nějak vykopat ty hrboly, odstranit ten mech nějakým prostředkem? Co myslíte vy?

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 10 odstřiků 44 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 203 Další »
Reakce:

caciare
Nevyléčitelná závislačka 1799 příspěvků 13.02.11 19:48

Nikdo nemá zkušenost? :conf:

Evženie
Znalkyně 359 příspěvků 13.02.11 20:37

Totální zrušení a založení nového trávníku je asi nejrychlejší a nejspolehlivější, a máš záruku, že bude trávník při dobré péči do roka naprosto perfektní. Ale je to spousta práce a nebo spousta peněz, podle toho, jestli si to děláš sama a jak.

My jsme měli zahradu, na které se sice tráva sekala pravidelně, ale jen králíkům na seno, hrboly a mech tam byly taky. Začali jsme tím, že jsme ji pořádně posekali, motykou a hráběmi srovnali nejhorší hrboly, vyryli šťovíky a podobný neřád, vyhrabali mech a posypali vápnem. Kde bylo holé místo, dosili jsme semínko, a zbytek jsme rozhodili po celé zahradě. A další péče sestávala skoro jen z pravidelného sekání kvalitní sekačkou (nízký pokos odstraní i ty hrboly a krtčí hromádky) a odstraňování šťovíků. První rok tam byla ještě hluchá místa a tráva byla trochu ostrá, ale lepšilo se to. Po třech letech byl trávník nádherný, a výhoda (aspoň pro mě) je v tom, že naprosto přirozený - když to necháš chvíli růst, objeví se tam normální venkovské kytičky, není tam žádná sterilní zelená plocha, na jaře je plný sedmikrásek a v létě jetele. A dělali jsme to postupně, prostě kdo měl hodinku čas, vzal si motyku a kousek zkulturnil, takže žádné násilí.

Na poličce 27 parfémů 25 miniatur 0 odstřiků 141 vzorků V tužebníku 7 parfémů

caciare
Nevyléčitelná závislačka 1799 příspěvků 13.02.11 22:33

Jéé Evženie, jsi zlatá, moc děkuju za reakci. Už jsem myslela, že na Arome nenajdu nikoho, kdo by se zajímal o zahradu a kytky :wink:

Přesně tak si to představuju, normální travičku, kde budou i obyčejný kytičky, žádnej anglickej trávník. Je mi jasný, že to nebude sranda, ale stojí to za to a děláme to pro sebe a děti, tak nás to moc baví. Práce to bude, já vím, ale nebojím se. Potěšilo mě jak píšeš, že se dá trávník možná ještě zachránit. To s tím vápnem už jsem někde četla, myslím, že to zkusíme. Je mi jedno, že budu mít mozoly. Peníze firmě se mi nechce dávat, moc jich není a raději je vrazím pak do té chaty. Takže to zkusíme nejdříve vlastním úsilím. Už se těším, až se oteplí a budu se moci vrhnout do práce :)

Ještě mám dotaz na kvalitní sekačky. Jakou používáte?

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 13.02.11 22:43
Evženie píše: …a v létě jetele…

My máme trávník skoro výhradně jen z jetele - fialový hnus je to…seli jsme krásnou sterilní golfovou travičku a po pěti letech je to plné jetele, mechu a pampelišek…a to se staráme, sekáme, vertikutátorujem :D , vydloubáváme pempelišky a je to furt stejné by rok od roku horší…asi to nechám přeorat a zaseju znovu… :D

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů

caciare
Nevyléčitelná závislačka 1799 příspěvků 13.02.11 22:45

Ten vertikulátor plní jakou funkci Kerze? Jak často se to dělá?

Tigra
sv. Parfema z Kecálburgu 5105 příspěvků 13.02.11 22:58

Alčo,
taky záleží na tom, co od toho chceš - jestli to máte u lesa, tak tam asi budeš chtít luční trávu, ne golfový trávník a vzhledem k tomu, že to nemáš u baráku, tak asi po každém dešti nevylezete se sekačkou. Doporučovala bych „luční trávu“, což je sice vyšší trávník, roste ale jen do určité úrovně, ale kvete a stačí sekat asi 3× za sezónu (takže ne nožovou sekačkou, ale kosou nebo strunovou). Neroste v něm mech a nemusí se provzdušňovat (vertikutátorem). Směs se připraví podle složení zeminy (nosí se vzorek), vlhkosti, polohy a orientace.
Takovou směs, dokonce i s požadavkem na výšku trávy, ti namíchají v zahradnictví, kde se tím zabývají - já si teď nemůžu vzpomenout, kde to dělají v Táboře, ale myslím, že v tom zahradnictví v Havlíčkově ulici, ale asi to taky někam posílali (ale to nebude tak těžké zjistit).

Druhá možnost je zahradní trávník a chemicky ho udržovat od mechu a plevele (protože množství plevele závisí z velké části na četnosti sekání) - dvoudomé plevele (pampelíny, lilkovité) nestihnou vysemenit. Ale jetel se rozšiřuje oddenky, takže tu jde ničit jedině chemicky. Takový trávník se musí i hnojit (ale 2-3 do roka, nic náročného) + zavlažovat,

A pak je ještě možnost spermakultury, kdy se zahrada založí z travin+keřů+plo­din… tak, že si rostliny (plevele) přirozeně navzájem brání růstu, nehnojí se ani chemicky neošetřují, je to bio trávník, který se seká kosou. Ale to je tak na tříleté studium a pokus-omyl, to ti nedoporučuju, pokud se pekelně nenudíš… :D

Na poličce 1 parfém 32 miniatur 28 odstřiků 107 vzorků V tužebníku 253 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 13.02.11 23:06
caciare píše:
Ten vertikulátor plní jakou funkci Kerze? Jak často se to dělá?

To jsou takové moderní vidle… :D V podstatě to provzdušňuje trávník,. aby se ke kořenům dostaly živiny…ale i to vytrhá dost mechu a oddenků jetele, takže to pak doseješ travou a trávník je hezčí. Dělá se tov 2× ročně na jaře a na podzim.
My máme koncový pozemek v obci - uzavíráme slepou ulici, takže ze tří stran je příroda - les, remízky, pastviny - hromady náletů - nejlepší by to bylo vybetonovat… :D

RoSa
sv. Parfema z Kecálburgu 7626 příspěvků 13.02.11 23:16

ad sekačka:
Máme na chalupě obrovský ovocný sad, který byl delší dobu neudržovaný.
A máme dvě sekačky: jednu nějakou ušlechtilou Husqvarnu za desítky tisíc, s pohonem, regulací výšky ajánevimcoještě, a druhou obyč místní výroby z té vesničky (možná to byla původně pračka nebo motorka…). No a ta druhá no-name je úplně skvělý kultivátor, srovná to terén úplně perfektně, krtiny zplanýruje, keře poseká … Ta „značková“ tyhle nástrahy nezvládá, hned se to zasekne, zahltí nebo vypne, nesmí se to naklánět… no hrozná věda…

Takže do začátku bych pořídila fakt nějakou „samo-domo“, ta vám to zkultivuje :wink:

Na poličce 31 parfémů 0 miniatur 8 odstřiků 23 vzorků V tužebníku 34 parfémů

caciare
Nevyléčitelná závislačka 1799 příspěvků 13.02.11 23:29

Ty Romano, kde pořád bereš ty znalosti? :D Ještě řekni, že jsi taky vystudovala zahradní architekturu. To jsem vůbec nevěděla, že někde míchají speciální travní směsi. Myslela jsem, že je prostě jen jedno travní semeno a to si koupím v zahradnictví :D .

Nemáme to sice u baráku, ale je to jen asi dva km od nás, takže autem jsem tam hned a sekat můžu celou sezonu pravidelně. Ale o tu jednolitou zelenou plochu nestojím. Má to soused co má pozemek pod námi a je to takový bez nápadu. Já chci spíš členitou zahradu s obyčejným trávníkem po kterém budou lítat děti. Máme tam i pár stromů, už je založená skalka… Podle toho co píšeš, bych taky asi upřednostnila tu první možnost. Ze dvou stran nás obklopují lesy, takže hlavně z praktického hlediska. A tuto směs mi tedy nenamíchají v každém zahradnictví, ale pouze v nějakých speciálkách? Psala jsi o Táboře. Zjistím si to. Moc díky!

Tigra
sv. Parfema z Kecálburgu 5105 příspěvků 13.02.11 23:32

Zakládala jsem zahrádku, tak jsem rok ležela v knížkách, ale už si toho moc nepamatuju. :)

Pokusím se ti zjistit, kdo ty směsi míchá, kdybys nikoho nesehnala.

Na poličce 1 parfém 32 miniatur 28 odstřiků 107 vzorků V tužebníku 253 parfémů

caciare
Nevyléčitelná závislačka 1799 příspěvků 13.02.11 23:39
RoSa píše:
ad sekačka:
Máme na chalupě obrovský ovocný sad, který byl delší dobu neudržovaný.
A máme dvě sekačky: jednu nějakou ušlechtilou Husqvarnu za desítky tisíc, s pohonem, regulací výšky ajánevimcoještě, a druhou obyč místní výroby z té vesničky (možná to byla původně pračka nebo motorka…). No a ta druhá no-name je úplně skvělý kultivátor, srovná to terén úplně perfektně, krtiny zplanýruje, keře poseká … Ta „značková“ tyhle nástrahy nezvládá, hned se to zasekne, zahltí nebo vypne, nesmí se to naklánět… no hrozná věda…Takže do začátku bych pořídila fakt nějakou „samo-domo“, ta vám to zkultivuje :wink:

Píšu si… :D

Máš pravdu. Naši nám dali takovej starej kepl a ta brala vše. Ale člověk se s ní nadřel přes ty muldy. Jediná její vada je, že se asi brzy rozpadne.

Tchán má naštěstí veškerou techniku a je ochotný se o vše podělit :P . Ale stejně si chceme pořídit něco vlastního.

caciare
Nevyléčitelná závislačka 1799 příspěvků 13.02.11 23:43
Tigra píše:
Zakládala jsem zahrádku, tak jsem rok ležela v knížkách, ale už si toho moc nepamatuju. :)Pokusím se ti zjistit, kdo ty směsi míchá, kdybys nikoho nesehnala.

Jsi hodná, děkuju. Já rozhodím sítě a začnu se také vzdělávat. Přítel má známého zahradníka, tak ho tam chceme také vzít a poradit se s ním.

A jak velkou zahradu jsi zakládala? Už máš nějaké výsledky, jestli se můžu zeptat?

Evženie
Znalkyně 359 příspěvků 14.02.11 03:15

Jak vidíš, je to o názoru - Kerze si na jetel stěžovala, a já ho mám ráda. :-) Každopádně když to chceš přírodní, jak jen sleze sníh a bude trošku rozmrzlá hlína, vyhraďte si nějaký ten den na tu nejtvrdší práci, zplanýrujte hrboly a vyryjte nejhorší velké kořeny. Pak osít holá místa a koupit výkonný sekací stroj. Jak říkají ostatní, značka není důležitá, hlavní je výkon, a to je nejlepší zjistit od známých nebo na internetu nebo si vypůjčit.

To vápno není jen tak babský recept - spousta plevelu (myslím, že i jetel :-)) a zejména mech prospívá na kyselé půdě. Vápno ji zneutralizuje a mech se ztratí. (Pomůže cokoliv zásaditého, ale vápno je asi nejlevnější.) Nebo kdybyste dělali zídku nebo skalku, tak tam preferuj vápenec. Ono to pH půdy není žádná blbost. Od mechu dál pomáhá provzdušnění půdy, čehož dosáhneš právě intenzivním hrabáním.
Pak taky existuje Roundup, to je chemie, co se nastříká na listy a zabije vše živé, to je dobré na bolševník a podobné houževnatosti. Ovšem vždy je dobré zkusit vykopat kořeny.
Jo a takové ty vějířovité hrábě z drátků, co se prodávají na hrabání trávníků, jsou naprd. Hrábě musí být těžší, jinak nenahrábnou ani to pitomé podzimní listí. :x A když na podzim listí neshrabeš, zetlí, okyselí se půda a zase tam máš mech, pokud tam nemáš ořechy…

A jak je to v tom vtipu, dělej to sto let a budeš mít trávník jako ve Wimbledonu. :-)

Na poličce 27 parfémů 25 miniatur 0 odstřiků 141 vzorků V tužebníku 7 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 14.02.11 07:31
caciare píše:
A tuto směs mi tedy nenamíchají v každém zahradnictví, ale pouze v nějakých speciálkách? Psala jsi o Táboře. Zjistím si to. Moc díky!

Existují i už hotové travní směsi, které dostaneš koupit v každém zahradnictví, v všech hobby marketech a taky na internetu. Většinou jsou z 5-7 druhů travin a můžeš si vybrat golfovou, parkovou, hřištní, louku, atd. Se zajdi podívat do Bauhausu… http://www.katalog-rostlin.cz/…i-smesi.html

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 203 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist