zajímavosti z výzkumu absolventů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 18.06.08 13:35
zajímavosti z výzkumu absolventů

Někdy před rokem jsem vyplňovala dotazník, který Masarykova univerzita rozesílala absolventům. Týkal se pracovního uplatnění, platů, shánění práce atd. Výsledky jsou tak zajímavé, že se o ně musím podělit :)

Odpovědělo cca 1707 respondentů, to je necelá polovina oslovených (kdo někdy něco dotazníkově šetřil, ví, jaký je to úspěch).

• 67% pracuje u někoho, cca 5% podniká, necelé 1% je nezaměstnané.
  • Polovina lidí měla práci sehnanou už před promocí, 67% si sehnalo práci samo, 15% dostalo nabídku, 10% pomohli rodiče či známí, přičemž největší zastoupení má tato skupina mezi právníky a lékaři.
  • Z absolventů pedagogické fakulty pracuje ve školství 70%
  • 11% vysokoškoláků pracuje na místech, které nevyžadují VŠ vzdělání

A teď to nejlepší :)

Hrubý nástupní/aktuální plat (tj. cca rok po absolutoriu): informatici 25 000/35; ekonomové 20/27; právníci 18/24; lékaři 15/22; tělocvikáři a sportovci 16/22; filosofové 16/21; učitelé 15/19; přírodovědci 14/19

• Rozdíl nástupního a aktuálního platu podle pohlaví je cca 2000-4000 ve prospěch mužů, samozřejmě :evil:
  • Z hospodářských oborů nejvíc nese stavebnictví, nemovitosti, peněžnictví a pohostinství, nejméně zdravotnictví, veřejné služby, výzkum a školství.
  • Platy podle oborů: vede aplikovaná informatika, po ní informatika, mezinárodní vztahy, ekonomie, podnikové hospodářství, média; lékaři, právníci, psychologové, zubaři, jazyky jsou cca uprostřed; na ocase jsou učitelé, divadelníci, religionisté a úúúplně poslední speciální pedagogové, ještě že jsem nezůstala v oboru :mrgreen: průměrná hrubá mzda speciálního pedagoga po zapracování je 15 000! Učitel s 20 000 může ještě olíznout všech deset.
  • Platy podle krajů: pominu-li zahraničí, kde se uplatnilo 40 respondentů a mají plat kolem 55 000, vede kupodivu Ústecký kraj s 30 000, těsně za ním Praha s 29, střední Čechy (24), jižní Čechy (23), Brno (necelých 23), poslední je kraj Moravskoslezský, Vysočina a Pardubický.
  • Velmi zajímavá je statistika platů podle prospěchu - dokonalá nepřímá úměra :D Čím horší známky, tím lepší plat. Kdo ležel v knihách a měl průměr 1-1,5, má teď 22 000, kdo na to kašlal (horší než 2,51, což je na VŠ nad hrobem), má 27 000. (Pravda je, že to bude dané spíš asi náročností oborů… ale vypadá to hezky :) ) Platí to hlavně pro právníky, správu a filosofy, naopak u informatiků a doktorů jsou na tom jedničkáři nejlépe.
  • Doktoři, sportovci a učitelé se cítí nejvíc podhodnocení, informatici a právníci nejspokojenější. Lékaři a právníci ale považují svoje povolání za nejperspektivnější, zatímco nejméně perspektivní si připadají učitelé - sotva přes polovinu pedagogických respondentů - a taky se nejvíc obávají o ztrátu místa, otázka je, proč na tu školu teda vlastně lezli…

Nejlépe uplatnitelné obory jsou podle výzkumu: na prvním místě stomatologie (!), mediální studia, sociologie, právo, informatika a lékařství; naopak nejhorší jsou učitelství, speciální pedagogika, mezinárodní vztahy, informační studia, etnologie a filozofie. Takže kdo si chce vybrat tak, aby měl jistou a dobře hodnocenou práci, měl by se stát zubařem…

Poměr žen a mužů na VŠ je pořád stejný, cca 60:40 ve prospěch holek; na informatice 10:90, na lékařství 65:35, peďák 85:15, práva 45:55.

A tohle spíš do gender tématu :) 70% mužů a 63% žen je svobodných, 58% absolventek a 68% absolventů nemá a neplánuje dítě, 31% / 21% nemá a plánuje v nějaké „dohledné době“; pár výtečníků už se stihlo rozvést, ovdovět nebo dokonce porodit tři děti.

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
Reakce:

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 18.06.08 13:47

A co je na tom tak zajímavého ?! To jsou celkem předvídatelná čísla… :wink: Jaký oborś tam vystudovala, Ty ?

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů

Svatka
sv. Parfema z Kecálburgu 4270 příspěvků 18.06.08 13:50

Spíš by mě zajímalo, co dělá Ada teď. Já jsem tam studovala taky. MatFyz.

Na poličce 12 parfémů 16 miniatur 6 odstřiků 9 vzorků V tužebníku 1 parfém

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 18.06.08 13:52
svatka píše:
Spíš by mě zajímalo, co dělá Ada teď. Já jsem tam studovala taky. MatFyz.

Podle pposledních informací teď Ada překládá knížky z angličtiny…a tvoří weby a diskuze, abychom se měly kde společensky vyžít… :wink:

A Ty s tím vystudovaným matfyzem učíš?

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů

Svatka
sv. Parfema z Kecálburgu 4270 příspěvků 18.06.08 14:01

Jo, na ZŠ.

Na poličce 12 parfémů 16 miniatur 6 odstřiků 9 vzorků V tužebníku 1 parfém

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25893 příspěvků 21.06.08 19:48

Hm, mediální studia hned po stomatologii? Tak to dělám dobře (i když na jiné universitě) :D

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Barbarra
sv. Parfema z Kecálburgu 6027 příspěvků 21.06.08 23:04

Ta neúměra mezi známkami a mzdou docela sedí.

Na poličce 58 parfémů 69 miniatur 7 odstřiků 317 vzorků V tužebníku 22 parfémů
 Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist