Změna tělesné chemie aneb "Proč už to na mě nevoní?"

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

drobececek  09.04.11 20:17
Změna tělesné chemie aneb "Proč už to na mě nevoní?"

Stalo se Vám někdy, že na Vás váš třeba i velmi oblíbený parfém přestal vonět, či se dokonce změnil v děsivý puch?
Nemám úplně na mysli chvilkové výkyvy jako týdenní antibiotika (i když to se dá počítat), ale dlouhodobější nebo snad trvalou změnu (a nemusí ji jít ničím konkrétním vysvětlit).

......

V zimě jsem propadla Opiu. Nejdříve test na papírek v parfumerce EDP i EDT (nové verze). Fascinující vůně. Připomínala mi sladce kořenené, hutně orientálně krémové vonné tyčinky, které v jednom kuse provonívaly můj oblíbený a na střední často navštěvovaný bazar s cédéčky.
Objednala jsem si vzoreček EDT, test na kůži dopadl úplně stejně. Paráda. Následoval odstřik koupený tady na Arome; šlo o „původní“ EDT. Vrněla jsem blahem a čím dál tím víc začínala cítit skořici. Potom znovu zkouška v parfumerce - „2009“ EDP na ruku. Test opět na výbornou, takže konečná etapa bylo pořízení velkého „nového“ EDT.

(Doufám, že ještě nespíte. :oops: )

V posledních pár týdnech se ale něco změnilo. Nejdříve jsem to přičítala mojí paranoie vyvolané negativními komentáři lidí na Fragrantice na adresu nové verze. Začátek po nástřiku mi byl čím dál tím protivnější až čpavý, srdci čím dál tím víc dominovala hodně suchá skořice, vůně vyprchávala strašně rychle a za chvíli zbyl už jen trpký a suchý závan absolutně hořkého koření. Je to čím dál tím horší. Pro jistotu jsem zkusila znovu dřívější vzoreček - stejný výsledek.

Nutno dodat, že toaletku souběžně se mnou používá i přítel, a na něm voní stále famózně! Krémovo mýdlová skořicová vonná tyčinka. To samé jsem ucítila na okamžik před pár dny v koupelně plné páry, kdy se mi „vůně“ na kůži zčistajasna probudila a vydala trošku slaďoučkého pokladu. Jinak ani ťuk.

Je mi z toho trochu nanic, ta vůně se mi hrozně líbila, ale teď na mě čpí jako únik z chemičky.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

janali
Nevyléčitelná závislačka 1538 příspěvků 09.04.11 21:00

A nebude to len počasím?
Ja teraz s ním celkom dosť bojujem, musím radikálne meniť „repertoár.“

Takže by som to nevzdávala, proste sa Opium na tebe rozkladá inak v teple a inak v chlade… Niekedy sú tie rozdiely dosť výrazné.
Ale vo všeobecnosti, tiež to poznám. Niekedy podozrievam zmenenú chémiu, niekedy svoj nos (aj ten sa môže zblázniť a čím viac sa rozčuchávaš a máš bohatšiu čuchaciu históriu, tým je väčšia šanca, že niečo začneš prehliadať a iné zložky zas vystúpia do popredia…

Inak, mne sa nedávno stala podobne strašidelná vec s Taif Roses :lol: Konečne som si ju zadovážila, a hneď prvý deň som sa s ňou navoňala a užívala si ju celý deň. Na druhý deň to začalo rovnako, teplota vzduchu bola tiež zhodná, ale okolo poludnia som sa začala dostávať do stresu, utekala som do večera od jedného k druhému úradu ako idiot a celý čas myslela na to, či do večera stihnem podať jednu žiadosť. Samozrejme som sa pritom zo dva razy prepotila studeným nervóznym potom, ale to je asi všetko, čo som z prejavov nervozity na sebe zaregistrovala. Pot som necítila, antiperspirant ma istil, ale zato Taif sa zbláznila. Výsledok? Tony ambry, ktorú som nikdy predtým v tej vôni necítila. Ruže dokonale a úplne zmizly :mrgreen: Stavím sa, že to nebolo oteplením, ale odlišným zloženín potu :x

Na poličce 21 parfémů 4 miniatury 43 odstřiků 414 vzorků V tužebníku 94 parfémů

1Miru
sv. Parfema z Kecálburgu 18726 příspěvků 09.04.11 21:12

…když pominu těch x faktorů, které ovlivňují naše vnímání vůní(chemie tělesná, receptory čicnové, rosný bod, teplota vzduchu, atd. atd. …),tak
- považovala bych to za celkem normální vývoj, nebo min nic divného.
Prostě jak píše janali, s množstvím načichaného se Ti zbystřuje čich…
(kolik vůní, jaké množství já takto odepsala :oops: .!, resp. málokterá mi je nyní „dost po chuti“, a že jsem si v začátcích arome myslela - na co jsou niché?!, ty já potřebovat nebudu, je přeci tolik krásných vůní v parfumeriích…).
Nechci uvádět konkrétní příklady vůní, ze kterých jsem byla unešená a teď bych se s nimi nenavoněla… :oops:

Mám to takhle se vším, jak „čichnu“ ke kvalitě, radši slevím z množství(če­hokoliv), ale při zachování co možná nejvyšší kvality na mé možnosti…

…a nebo - prostě se Ti přestal líbit, no. To ještě není tak krátká doba, jak to popisuješ, od zalíbení do propadu…
Já se někdy zbláznila do vůně, koupila a při prvním přivonění k flakonu jsem byla otrávená jak malajskej šíp :whistle:

…mně to přijde noumáuní, uďo :mrgreen:
:roll: :D

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy

drobececek  09.04.11 21:15

Počasí? To určitě ne. Doma je třeba teplota pořád stejná, ale i tak to voní jinak.

Bude v tom podle mě něco úplně jiného, já tu čpavost totiž teď cítím i při přičuchutí k flakonu (i když to není tak hrozné jako na kůži). Zvláštní je, že když je tím navoněný právě třeba přítel, tak mi to voní, ale jinak samo o sobě ne. Něco se mi změnilo i ve vnímání, ale děje se to jen u téhle jedné vůně.

drobececek  09.04.11 21:33
1Miru píše:…mně to přijde noumáuní, uďo :mrgreen: :roll: :D

Ale mě je to líto. :cry:

Já nevím no…beru na vědomí faktor vývoje. Také jsem jako puberťačka zbožňovala Marc O'Polo a teď mě vůně tohohle typu už vůbec nebaví (krom toho, že se na mě ani nehodí). Dá se říct, že třeba k takové Organze Indécence už nechovám zdaleka takovou bázeň a úctu jako když mi bylo 15. Přijde mi třeba jednodušší a přímočařejší než dřív. Pokud jde ale o to, co reálně cítím, tak mi voní pořád stejne. Necítím tam nic jinak, jen ji možná vnímám jinak.

Jenže jde o to, že Opium najednou vůbec nepoznávám. Necítím tu kompozici, kterou jsem tan ještě nedávno cítila.

Luna
sv. Parfema z Kecálburgu 2656 příspěvků 09.04.11 22:50

Opium je prostě sviňa :!: Na mně taky dělá pokusy a vystrkuje krokusy…v zimě je úžasný, v pokoji se mi z něho točí kufr, ale v létě je zas super, tak se v tom vyznej… :roll:

Každopádně Opia se nevzdám, mám starou verzi a prodávat nebudu. Mám pocit, že Opium potřebuje vítr-je jedno, jestli teplý nebo studený, ale je potřeba ho „rozhánět“. V místnosti je takový…statický. :D

Na poličce 8 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 1 parfém

janali
Nevyléčitelná závislačka 1538 příspěvků 09.04.11 22:54

Hm, to poznám :(

A tiež mi je z toho občas smutno :)

Tak sa ti asi zmenil nos a možno aj teplota tela, ktovie, možno sa potrebuješ rozohriať, aby sa na tebe lepšie rozvinula :P

Na poličce 21 parfémů 4 miniatury 43 odstřiků 414 vzorků V tužebníku 94 parfémů

drobececek  09.04.11 23:16

Asi jo, tipla bych to na něco metabolického.

A podezřívám pepř (je ve složení, že?). Z nějakého důvodu všechny ostatní složky na mé kůži jaksi vysuší a zabije.

Edit: Poslední, definitivní zkouška zbytku z odstřiku staré verze…abych vyloučila tu zmíněnou „2009“ paranoiu (protože podvědomí je prevít). Nic, ten samý hořký suchý puch, který se navíc drží tak 3 cm u kůže.
Kam se sakra ta krásná vůně poděla? :conf:

shanin
sv. Parfema z Kecálburgu 3793 příspěvků 10.04.11 10:05

Mně se takhle znelíbila (i když nemůžu říct, že by se mi vysloveně hnusila) má kdysi milovaná Terracotta. První odstřik, první navonění - dokonalost sama. První flakon - pořád dokonalost. Půlka druhého flakonu - najednou lup a ze dne na den (!) jsem přestala cítit v popředí tu dokonale harmonickou směs vanilky a karafiátu, najednou vystoupil ostrý jasmín, který to celé zabil. Vůně se ze dne na den zkazit nemohla, přítel říkal, že cítí to samé co včera, počasí bylo taky pořád stejné, nemocná jsem nebyla. Prostě takhle najednou. Bum. Cítím to tak doteď. Nejdřív mě to hrozně mrzelo, ale vzhledem k tomu, že ji stejně už dávno přestali vyrábět a není skoro k sehnání, tak jsem se s tím nějak smířila.

Na poličce 11 parfémů 0 miniatur 6 odstřiků 29 vzorků V tužebníku 7 parfémů

tapuz
sv. Parfema z Kecálburgu 4616 příspěvků 10.04.11 12:14

Konkrétně z Opia jsem se kdysi „otřásla hnusem“ a navždy :D jsem ho zavrhla. Jak šel čas, dopracovala jsem se k velké lásce k Opiu a k tomu, že mně voní vyloženě lahodně. Čas od času ho používám a vyloženě si v něm lebedím. Ale například minulý týden jsem ho jeden den použila, při ranním nastříknutí jsem jako obvykle byla moc spokojená, a pak najednou během dopoledne se mi z něj dělalo regulérně šoufl. Jelikož jsem zrovna neměla, kam to jít smýt, a s sebou žádnou jinou vůni, kterou bych ho mohla nahradit, tak jsem to nechala být a odpoledne už jsem zase cítila své milované perníčky.
Takže podle Opia bych to asi neposuzovala. Je tak specifické a výrazné, že asi vážně osciluje mezi „šíleným smradem“ a „božskou vůní“.
Mám starou verzi EdT.

Na poličce 197 parfémů 2 miniatury 38 odstřiků 149 vzorků V tužebníku 25 parfémů

Arome Dušička
Parfémová maniačka 731 příspěvků 10.04.11 13:49

,,

Příspěvek upraven 25.01.14 v 13:53

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

drobececek  10.04.11 18:55
Dušička píše:Podle mě tohle těžko rozetnem, to se nedá změřit ani zvážit…

To asi nerozetnem no.

Ale i tak se můžeme pobavit o tom, co a jak na každého subjektivně působí (antibiotika, změna stravy, stres…). Ostatně to ani původně nemělo být vlákno jen o mém Opiu…

Já nakonec podezřívám kyselinu listovou. Nevím, jestli může mít obyčejný vitamín takovouhle moc, ale je to jediné, co mě napadá.

viky
sv. Parfema z Kecálburgu 5744 příspěvků 10.04.11 19:59

Nevím, jak kyselina listová.. Ale B komplex jde z kůže (a z moči) cítit celkem silně.. Hlavně ten forte. To bych i věřila, že to změní vyznění vůně :conf: ..

Na poličce 53 parfémů 18 miniatur 24 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 15 parfémů

RainyWeather
sv. Parfema z Kecálburgu 6963 příspěvků 11.04.11 20:47

Přemýšlím o podobné věci. V zimě jsem si koupila „Elko“, před tím jsem měla odstřik, milovala jsem tu vůni, byla tak hladká, slaďoučká. A teď je taková ostrá, pronikavá.. Tak nevím, čemu to přičíst - parfémový vývoj, změna nějakých fyzikálních veličin nebo chemie (?), znudění, počasí? Počasí nevím, protože už v chladnu se mi přestávala líbit. Asi jsem jen rozmlsaná. Ale už to vážně není, co bývalo.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 371 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Helen
Učednice 53 příspěvků 12.04.11 09:53

Mě se to stalo s klasickou Lolitou Lempickou - už jsem to myslím někde psala. Po čase na mě začala přímo smrdět, nerozvíjela se, byl tam cítit jen líh s lékořicí. A taky mě to moc mrzelo, měla jsem tu vůni ráda a tak moc jsem ji chtěla používat, ale nešlo to..

Na poličce 13 parfémů 4 miniatury 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist