Zvířata jako symboly

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 05.11.08 23:59
Zvířata jako symboly

Chtěla jsem se vás zeptat na pár drobností, které jsem snad dřív věděla, ale už nevím… :wink:

Je sova symbolem moudrosti? Měla jsem dojem, že ano, ale nenapadá mě proč, nevíte? A je liška nějak symbolem knih či čtení?

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů
Reakce:

Fay
Znalkyně 481 příspěvků 06.11.08 00:27

Sova je symbol moudrosti, liška se spíš vztahuje k vychytralos­ti/inteligenci, i když v dnešní době asociuje už asi jenom Českomoravskou stavební spořitelnu :wink: :lol:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 102 parfémů

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 06.11.08 00:30

Ale proč zrovna sova?
Tu lišku (kromě spořitelny) mám s knížkami spojenou a nevím proč. A často chodím kolem jednoho knihkupectví v centru, kde mají za výlohou vycpanou lišku, která má v tlamě nějakou knížku nebo co. Vypadá to dost divně, ale vždycky se na ni dívám, jestli tam je. :wink:

Fay
Znalkyně 481 příspěvků 06.11.08 00:43
Ronna píše:
Ale proč zrovna sova?

nejspíš prostě proto, že je dost „divná“ na to, aby jí byly přisouzený nějaký zvláštní schopnosti… :wink: Každopádně myslím, že to vychází z řecké mytologie, pokud vím, Athenu, bohyni moudrosti doprovázela sova… ale vsadím se, že v jiných geografických oblastech sova znamená něco úplně jinýho :)

Jinak všeobecně je dost těžký odpovídat na otázku proč, zejména co se týče takových věcí… prostě člověk vnáší významy do světa, ve kterém žije, a někdy je dost těžký zrekonstruovat ‚proč je to tak a ne jinak‘ :P Můžeš si ale provést nějaký výzkum, když tě to tak zajímá :twisted:

Fay
Znalkyně 481 příspěvků 06.11.08 00:52

Jo a teď mě napadlo, že Athena byla vlastně nejprve městskou bohyní Athén, tedy města, které je takříkajíc kolébkou moudrosti, že :) A ty měli ve znaku sovu, nejspíš proto, že jich bylo kolem hodně :lol: takže to jsme se vlastně dostali k téměř geniálnímu vysvětlení, proč sova a moudrost patří k sobě :D

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 06.11.08 00:53

To s tou Athenou vím, ale jinak si asi budu muset udělat průzkum, případně pak napíšu. :wink:

Vera
sv. Parfema z Kecálburgu 7600 příspěvků 06.11.08 01:05

Nasadilas mi brouka :conf: do hlavy a začala jsem se pídit…něco málo jsem našla, je to trošku jiné vysvětlení než s Pallas Athenou…

http://indiani.blogspot.com/

Člověk si všímal sov od pradávna. Poutaly jeho zájem především nočním způsobem života, takže vždy platily za ptáky tajemné, záhadné, budící někdy i značnou nedůvěru. Byly opředeny nejrůznějšími pověrami. Lidé jim však také přisuzovali neprávem i lidské vlastnosti, což nejspíš ovlivnila velká soví hlava, výrazné oči posazené dopředu a zvláštní výraz sovího „obličeje“. Proto obraz sovy najdeme již mezi jeskynními malbami pravěkého člověka, ve Starém Egyptě i v Číně, kde byla sova symbolem bohatství. I dnes jsou sovy pokládány za jedny z nejzajímavějších živočichů, bohužel také za jedny z nejohroženějších.

Na poličce 20 parfémů 37 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 1 parfém

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 06.11.08 01:31

To je pěkný příběh. Já jsem pouze našla, že s tou Athenou je vysvětlení dvojí - prý na Akropoli žily nějaké sovy a pak taky prý mají v očích cosi zvláštního, co Řekové spojovali s vnitřním světlem či moudrostí. A pak je vysvětlení, že Athena byla bohyní moudrosti, tak její oblíbené zvíře získalo tuto poctu také.
Ale uctívané jsou na všech koncích světa. Někde nosí štěstí někde naopak, v Japonsku to záleží od druhu. Jsou dalekozraké, co je v blízkosti pár centimetrů skoro nevidí. Všimla jsem si, že anglické slovo knowledge obsahuje slovo owl, ale to asi spojitost nemá.
Více info na wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Owl

A teď ta liška. Vlastně ji máme spojenou ještě se zázvorem, že? :D

Mám ráda označení vulpes vulpes - což je latinsky liška obecná. Líbí se mi vysvětlení - proč jsou tam ta dvě stejná slova - je to liška ze všech lišek nejliškovatější. Stejně jako např. vlk - lupus lupus - vlk ze všech vlků nejvlkovatější. :D Jinak vulpes vulpes se používá i jako označení pro člověka - liška podšitá.

Vera
sv. Parfema z Kecálburgu 7600 příspěvků 06.11.08 01:46

…aby sovy nepřišly zkrátka, tak Výr velký je lat. Bubo bubo :P

Na poličce 20 parfémů 37 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 1 parfém

Svatka
sv. Parfema z Kecálburgu 4270 příspěvků 06.11.08 17:36

Moc hezky je to něm: Uhu (čti"úu) výr.
A jsem toho názoru a sově a symbolu moudrosti jako Vera.

Na poličce 12 parfémů 16 miniatur 6 odstřiků 9 vzorků V tužebníku 1 parfém

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 28.11.08 23:21

Tak nevím, jestli někdo z jistého knihkupectví čte tuto diskuzi, ale ta vycpaná liška je pryč. :cry: A mně se tak líbila.

Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist