Zvířata jako symboly

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 05.11.08 23:59
Zvířata jako symboly

Chtěla jsem se vás zeptat na pár drobností, které jsem snad dřív věděla, ale už nevím… :wink:

Je sova symbolem moudrosti? Měla jsem dojem, že ano, ale nenapadá mě proč, nevíte? A je liška nějak symbolem knih či čtení?

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů
Reakce:

Fay
Znalkyně 481 příspěvků 06.11.08 00:27

Sova je symbol moudrosti, liška se spíš vztahuje k vychytralos­ti/inteligenci, i když v dnešní době asociuje už asi jenom Českomoravskou stavební spořitelnu :wink: :lol:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 102 parfémů

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 06.11.08 00:30

Ale proč zrovna sova?
Tu lišku (kromě spořitelny) mám s knížkami spojenou a nevím proč. A často chodím kolem jednoho knihkupectví v centru, kde mají za výlohou vycpanou lišku, která má v tlamě nějakou knížku nebo co. Vypadá to dost divně, ale vždycky se na ni dívám, jestli tam je. :wink:

Fay
Znalkyně 481 příspěvků 06.11.08 00:43
Ronna píše:
Ale proč zrovna sova?

nejspíš prostě proto, že je dost „divná“ na to, aby jí byly přisouzený nějaký zvláštní schopnosti… :wink: Každopádně myslím, že to vychází z řecké mytologie, pokud vím, Athenu, bohyni moudrosti doprovázela sova… ale vsadím se, že v jiných geografických oblastech sova znamená něco úplně jinýho :)

Jinak všeobecně je dost těžký odpovídat na otázku proč, zejména co se týče takových věcí… prostě člověk vnáší významy do světa, ve kterém žije, a někdy je dost těžký zrekonstruovat ‚proč je to tak a ne jinak‘ :P Můžeš si ale provést nějaký výzkum, když tě to tak zajímá :twisted:

Fay
Znalkyně 481 příspěvků 06.11.08 00:52

Jo a teď mě napadlo, že Athena byla vlastně nejprve městskou bohyní Athén, tedy města, které je takříkajíc kolébkou moudrosti, že :) A ty měli ve znaku sovu, nejspíš proto, že jich bylo kolem hodně :lol: takže to jsme se vlastně dostali k téměř geniálnímu vysvětlení, proč sova a moudrost patří k sobě :D

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 06.11.08 00:53

To s tou Athenou vím, ale jinak si asi budu muset udělat průzkum, případně pak napíšu. :wink:

Vera
sv. Parfema z Kecálburgu 7601 příspěvků 06.11.08 01:05

Nasadilas mi brouka :conf: do hlavy a začala jsem se pídit…něco málo jsem našla, je to trošku jiné vysvětlení než s Pallas Athenou…

http://indiani.blogspot.com/

Člověk si všímal sov od pradávna. Poutaly jeho zájem především nočním způsobem života, takže vždy platily za ptáky tajemné, záhadné, budící někdy i značnou nedůvěru. Byly opředeny nejrůznějšími pověrami. Lidé jim však také přisuzovali neprávem i lidské vlastnosti, což nejspíš ovlivnila velká soví hlava, výrazné oči posazené dopředu a zvláštní výraz sovího „obličeje“. Proto obraz sovy najdeme již mezi jeskynními malbami pravěkého člověka, ve Starém Egyptě i v Číně, kde byla sova symbolem bohatství. I dnes jsou sovy pokládány za jedny z nejzajímavějších živočichů, bohužel také za jedny z nejohroženějších.

Na poličce 20 parfémů 37 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 1 parfém

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 06.11.08 01:31

To je pěkný příběh. Já jsem pouze našla, že s tou Athenou je vysvětlení dvojí - prý na Akropoli žily nějaké sovy a pak taky prý mají v očích cosi zvláštního, co Řekové spojovali s vnitřním světlem či moudrostí. A pak je vysvětlení, že Athena byla bohyní moudrosti, tak její oblíbené zvíře získalo tuto poctu také.
Ale uctívané jsou na všech koncích světa. Někde nosí štěstí někde naopak, v Japonsku to záleží od druhu. Jsou dalekozraké, co je v blízkosti pár centimetrů skoro nevidí. Všimla jsem si, že anglické slovo knowledge obsahuje slovo owl, ale to asi spojitost nemá.
Více info na wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Owl

A teď ta liška. Vlastně ji máme spojenou ještě se zázvorem, že? :D

Mám ráda označení vulpes vulpes - což je latinsky liška obecná. Líbí se mi vysvětlení - proč jsou tam ta dvě stejná slova - je to liška ze všech lišek nejliškovatější. Stejně jako např. vlk - lupus lupus - vlk ze všech vlků nejvlkovatější. :D Jinak vulpes vulpes se používá i jako označení pro člověka - liška podšitá.

Vera
sv. Parfema z Kecálburgu 7601 příspěvků 06.11.08 01:46

…aby sovy nepřišly zkrátka, tak Výr velký je lat. Bubo bubo :P

Na poličce 20 parfémů 37 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 1 parfém

Svatka
sv. Parfema z Kecálburgu 4270 příspěvků 06.11.08 17:36

Moc hezky je to něm: Uhu (čti"úu) výr.
A jsem toho názoru a sově a symbolu moudrosti jako Vera.

Na poličce 12 parfémů 16 miniatur 6 odstřiků 9 vzorků V tužebníku 1 parfém

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 28.11.08 23:21

Tak nevím, jestli někdo z jistého knihkupectví čte tuto diskuzi, ale ta vycpaná liška je pryč. :cry: A mně se tak líbila.

Váš příspěvek

Nový článek:

Růže je růže je růže…

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist