Now Women (Azzaro)

Dámská vůně
Rok:

2007

Složení (ověřené)

aldehydy, zlatavý rum, bílý čaj, květiny, bergamot, plod mučenky, tiaré, jasmín, vodní tóny, bledá dřeva, růžové dřevo, pižmo

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Azzaro Now Women

Ada

Oficiální promo strašilo aldehydy, takže kdo dával pozor při základech parfémologie, mohl se začít bát/těšit na dnes už netradiční mýdlově laděnou vůni. Ale známe ty dnešní marketingové kydy, řekne se sebevědomá žena a vůnička sotva nesměle dýše, řekne se chypre a ono to voní po jahůdkách. Řekne se aldehydy… a mýdlo nikde, žádný Chanel No. 5 zkřížený s moderními svěžími trendy. Na druhou stranu, aldehyd je velmi široký pojem - jde o celou skupinu chemických látek, které různě voní a páchnou (určitě znáte formaldehyd nebo benzaldehyd, který je zrovna cítit hořkými mandlemi). Ty, které proslavil No. 5, jsou aldehydy označované jako C-10 a C-12; v Mitsouko je po broskvích vonící aldehyd C-14. Stačí se podívat do databáze chemických vonných látek a čteme:

aldehyd C-6 (neboli hexaldehyd, hexanal, caproaldehyd); typ vůně - zelená; síla vůně - vysoká, doporučuje se čichat v koncentraci max. 1%; popis vůně - zelená, mastná, listová, ovocná, aldehydická, pot, tráva

aldehyd C-7 (heptaldehyd) - typ vůně - zelená; popis vůně - svěží, zelená, sladká, bylinná, vinný kal, ozón

aldehyd C-9 (nonanal) - typ vůně - aldehydická; popis vůně - šumivá, aldehydicky citrusová, po okurkové a melounové slupce, s nuancemi syrových brambor, ořechového oleje a kokosu

aldehyd C-10 (decanal) - typ vůně - aldehydická; popis vůně - sladká, vosková, pomerančová slupka, citrusová, květinová

aldehyd C-11 (methyl decanal) - typ vůně - citrusová; popis vůně - silná, svěží, suchá, citrusová, vosková, vodnatá

aldehyd C-12 (dodecanal) - typ vůně - aldehydická; popis vůně - mýdlová, vosková, mastná, zelená, čistá, svěží

aldehyd C-14 (abricein, undecalacton, broskvový aldehyd) - typ vůně - ovocná; popis vůně - krémová, mastná, ovocná, sladká, broskvová, olejová, meruňková, svěží; chuť po kokosu, krémová, vanilková, oříšková, po makadamech a broskvích (a nikdo mi nechtěl věřit, když jsem tvrdila, že mi Mitsouko místy voní oříškově!)

aldehyd C-16 (jahodový aldehyd) - typ vůně - ovocná; popis vůně - sladká, ovocná, jahodová, květinová, medová, mastná

aldehyd C-18 (nonalacton) - typ vůně - kokosová; popis vůně - mastná, kokosová, vosková, sladká, máslová

A to nejsou zdaleka všechny, ale je to zajímavé čtení, že? Neznám chemické složení třeba takové Miss Dior Chérie, ale o ten C-16 bych se skoro vsadila.
Z toho vyplývá, že aldehydy mohla firma Azzaro myslet cokoli, i když si myslím, že opravdu odkazovali na aldehydovou kategorii vůní, jen se prostě báli, že mládež nebude parfém smrdící babkovskou zatuchlinou kupovat, tak zůstalo jen u řečí a skutek utek.

Ale sarkasmy stranou. Vlastně ne, ještě si musím utáhnout ze složení; dámská verze se chlubí toliko jakýmsi zlatým rumem (v originále ‚amber rum‘ - nejdřív jsem to automaticky přeložila jako ‚ambrový rum‘, než mi došlo, že je to kravina a bude to rum jantarové, zlatavé barvy - mimo naše končiny se totiž rumy dělí na bílé a zlaté, jen u nás se i batoleti automaticky vybaví karamelem barvený tuzemák ) a bledými dřevy, zato pánská exceluje a nabízí nám omrzlý kov, růžový oxid, plavené dřevo a dokonce bílou kůži (což jistě autoři mysleli zcela nevinně, ale v zemi Daníka Landy to nabývá dalších roztomilých významů).

Snažím se představit si ojíněný plechový poklop posypaný růžovým práškem na zemi kdesi na pile, ve společnosti kmenů plavených po řece (nebo je ‚floated wood‘ spíš dřevo vyvržené mořem?), mezi nimiž dupe chasník v bílých Prestigích a v souladu s dalšími ingrediencemi drží v rukou hrnek čaje a kytičku fialek. Jestli z toho bravurního popisu nechápete, jak voní pánské Azzaro Now, jděte se zahrabat!
(Pánské Now samozřejmě co nejdřív vyzkouším, dnes už nebylo místo.)

A teď už teda opravdu sarkasmy stranou a povězme si konečně, jak to vlastně vonělo. Docela příjemně. Now je svěží vůně na léto a bude se líbit milovníkům zeleně čajových vůní; najdete v ní čaj svěží i ty bylinné tóny suchého čaje z krabičky. Doplněno jest ze svěží strany hlavně bergamotem (tedy ne zcela prvoplánově líbivým citrusem), zespoda nenápadnou trochou kytiček, které vůni zjemňují, aby byla žensky hebká a ne unisexová, a pačuli. Pačuli sice není uvedená ve složení, to uvádí hlavně dřeva a ano, ten základ by mohl být dřevitý, ale dovolila bych si tvrdit, že pačuli celkem poznám. Pokud ji nesnášíte, nebojte se, objeví se až úplně na konci a je slabounká a zcela neškodná.

Čajově bylinných svěženek na trhu kupodivu tolik nemáme, i když by člověk snadno mávnul rukou a obrátil oči v sloup, že ‚zase další svěženka, jakých je milión‘. Pokud je to váš šálek kávy, Azzaro Now určitě vyzkoušejte. A když se vám bude líbit, kupte rovnou i pro přítele, ty do sebe zapadající flakonky prostě nemají chybu 

Hodnocení parfému Azzaro Now Women od uživatelek 71 hodnocení

Líbí se (20)
28%
Nelíbí se (17)
24%
Neutrální (34)
48%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Azzaro Now Women - umístění v žebříčcích uživatelů

1x v nejlepších vůních

Recenze Azzaro Now Women


09.01.12

Zatím jsem si neutvořila definitivní názor, ale vůně je zcela jistě zajímavá. Ze začátku kytičky, něco slaďoučkého, svěžest… úplně vidím, jak vás v létě osvěží a vytáhne z ulepeného horka. Později se ale ve vůničce rozvine něco, co ani neumím popsat… (jsem začátečník, nezlobte se) a to mi vadí, vadí … a po dlouhé době zase vadí :( škoda, vypadala nadějně!18.02.10

čerstvě utržená nať petrželky


07.09.07

Vůně je velmi jemná, spíše letnička. Nicméně je pikantní, ze začátku ostřejší, mírně sladká, uklidňující.

Komentáře Azzaro Now Women

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.
 Váš příspěvek
 
teena-s
Učednice 95 příspěvků 08.01.17 15:26

Citim cerstvou mrkvovou stavu? :)

Na poličce 77 parfémů 13 miniatur 32 odstřiků 233 vzorků V tužebníku 18 parfémů
Vložit nový komentář

Uživatelé a Azzaro Now Women

Nový článek:

Bronzová pleť snadno a rychle? Nepodceňte výběr „samoopalováku“

 

Nedá se přesně určit, kdo by měl jaký samoopalovací přípravek používat. Dle jejich účinnosti a konzistence či balení si snad ale vyberete ten pravý. A jaký je tedy výběr?

Celý článek »
TOPlist