Narcisse Noir (Caron)

Dámská vůně
Rok:

1911

Složení (neověřené)

HLAVA: narciska, pomerančový květ
SRDCE: pomeranč, jasmín, růže
ZÁKLAD: vetiver, santal, pižmo

Parfuméři:

Daltroff, Ernest

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Caron Narcisse Noir

Ada

Narcisse Noir byla představena už v roce 1911 a patří mezi největší klasiky firmy Caron. Překlad jejího názvu zní ‚černý narcis‘, což zní temně a mysticky - a to se tehdy nosilo. O jedenáct let později vznikl i parfém Narcisse Blanc (‚bílý narcis‘); oba se točí kolem pomerančového květu (a jasmínu a růže), ale každý jinak.

Černý narcis je květinová vůně temnějšího charakteru. Nic jásavého; představte si kytici z růží, pomerančových květů a jasmínu, naaranžovanou ve váze na toaletním stolku v pokoji staré dámy. Je tam šero, trochu zatuchlo, stříbrná pudřenka má černou patinu a pudr uvnitř dávno ztratil jemnou fialkovou vůni - nasál aroma tváří zpocených při bláznivém charlestonu v nějaké třpytivé tančírně. Stará dáma přichází, čekáte nějakou shrbenou babku, ale ona má postavu rovnou jako svíčka, na hlavě místo obligátního natrvaleného květáčku dlouhé vlasy stočené do drdolu à la Carmen, v jejích pohybech je ještě stopa kočičí pružnosti a v očích si můžete číst o dávných divokých dobrodružstvích. Živočišnost Narcisse Noir mi silně připomínala stejný charakter (jinak úplně jiné) L'Heure Bleue.
Narcisse Noir s ní sdílí i jistou melancholii; jenže melancholie Modré hodiny je taková… neškodná, řekla bych - ačkoli fialky a kosatec v L'Heure Bleue se taky někde zapotily, vůně decentně tají, jak k tomu došlo, a místo toho nám předkládá večerní romantiku v modrých, fialových a šedých barvách soumraku. Narcisse Noir otevřeně mluví o sexu, svádí a neslibuje žádnou postel posypanou růžovými poupátky a plaché polibky; ale ani rudozlatou opulentnost orientální ložnice a harémovou tanečnici, která si chce zkoušet polohy z Kámasútry. Žádné zbytečné okrasy, žena Narcisse Noir jde přímo na věc, ale na sílu jejích emocí hned tak nezapomenete.

Než se z recenze stane erotická povídka, vraťme se raději ke složení Abych to shrnula, v centru vůně se nachází zmíněná květinová kytice, zastřená stínem; základ je teplejší, obsahuje živočišné pižmové tóny, trochu koření a pudrové suchosti, snad i se slaboučkým mýdlovým podtónem. Představíme-li si čistou, jasnou květinovou vůni jako vodu a orientální parfém jako hutný olej, Narcisse Noir by byla něco na způsob glycerínu - prostě někde mezi.
Doporučuji všem odvážným ženám, které unesou těžší květinový parfém se silnou osobností.

Hodnocení parfému Caron Narcisse Noir od uživatelek 114 hodnocení

Líbí se (74)
65%
Nelíbí se (18)
16%
Neutrální (22)
19%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Caron Narcisse Noir - umístění v žebříčcích uživatelů

6x v nejlepších vůních
1x v nejhorších vůních

Recenze Caron Narcisse Noir22.08.09

VZPOMÍNKY NA WALTZ: Stará secesní vila, pečlivě si chrání zbytky své krásy, oprýskaná místa zakrývá milosrdným břečťanem a psím vínem, které si podávají své všudypřítomné bledězelené prstíčky ve své společné cestě k omšelé střeše, křehký balkon s otlučeným zábradlím je jako polámaná klícka pro kanárka, co už dávno uletěl. Je jako přezdobený zapomenutý dort na zeleném talíři letité zahrady, uzamčené na zrezavělý zámek, volně bující keře růží střásají nekontrolovaně své různobarevné okvětní plátky do vysoké trávy, mísí se s bílými vločkami jasmínových květů a nijak nevadí žlutým narciskám, které podnikají divokou invazi blíž a blíž k domu…sedí u jednoho z poloslepých oken, zažloutlou záclonou namáhavě povlává větřík letní noci a ona se dívá zasněně ven. Z chodníku za zdí zahrady sem prosakuje žluté světlo lamp a spolu s jedinou rozsvícenou lampičkou v pokoji se úspěšně snaží o zlatavé polopřítmí, které rozjasňuje hladinu zrcadla starožitného toaletního stolku. Teplá zlatobílá vůně vtéká do pokoje jako hustý sirup, který někdo zapomněl osladit a ona se s rozkoší poddává tomu voňavému proudu, který se vsakuje do jejích světlých krajkových šatů a rozpuštěných vlasů, v ušních lalůčcích zajiskřily briliantky náušnic, zrcadlo letmo zachytilo třpyt šedých očí i světelné odrazy v broušených skleněných zátkách flakonků parfémů na toaletce…zdá se jí to, že poryv vánku přinesl odkudsi pár známě znějících tanečních tónů? Dychtivě začne hledat své střevíčky, je noc stvořená k splývání vůní, světel a tanečních kroků v čísi teplé náruči…na chvilku se ocitá ve snůpku světelných paprsků před zrcadlem, bílé prameny dlouhých vlasů, šedé oči zmatnělé pavučinkou let, povadlé rty, tiše si cosi ševelící pro sebe, ale přece ta hudba, ta vůně…stará paní pomaloučku přistoupí k oknu a vrásčitá ruka ozdobená třpytivým náramkem odhrne záclonu…na bledých rtech se náhle objeví něžný a vědoucí úsměv…

Komentáře Caron Narcisse Noir

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Caron Narcisse Noir

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist