Parfum Sacré (Caron)

Dámská vůně
Rok:

1990

Složení (neověřené)

HLAVA: citron, pepř, muškátový květ, kardamom
SRDCE: pomerančový květ, růže, jasmín, růžové dřevo
ZÁKLAD: vanilka, myrha, cibet, cedrové dřevo

Parfuméři:

Bethouart, Jean Pierre

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Caron Parfum Sacré

Ada

Trochu váhám, jak se do Parfum Sacré pustit. Protože, abyste rozuměli, tohle nebude recenze, ale zaujatá oslavná óda Parfum Sacré je jedna z mých nejoblíbenějších vůní, přitom moje cesta k ní byla nudně nezajímavá. Četla jsem na ni spoustu pochvalných názorů, z toho jeden pilně šířila jedna z členek našeho diskuzního fóra; kdesi na Basenotes mě jiná milovnice navnadila tvrzením, že jí Parfum Sacré připomíná proužek fialového dýmu v potemnělém chrámu. Zkrátka ze všech stran jsem se dozvídala, že je to vynikající vůně. Tak jsem si ji koupila. Je to vynikající vůně. Tečka. Žádné dramatické hledání, vialka se vzácným mililitrem vzorku uchovávaná v trezoru, náhodné setkání s trýznivě krásným závanem na ulici, nic romantického; prostě jsem ji jednoho dne připleskla k nákupu něčeho úplně jiného na eBay (‚a hele, má tady lehce jetej Sacré za slušnou cenu, zkusím a když tak střelím na burze‘) a po doručení balíčku jsem zjistila, že tohle si teda zcela jistě nechám. Člověka to úplně naštve, když získá nějaký poklad tak snadno 

Vlastním verzi EdP ve starším balení (hranatý flakon s černým víčkem v černé krabičce - novější flakon má tvar protáhlého vajíčka se zlatým víčkem, viz obrázek nahoře). Vůně je k dostání i jako čistý parfém, i když nedávno se v této koncentraci údajně přestala vyrábět a doprodávají se zbytky.
Parfum Sacré vznikl v roce 1990 a působí moderně i klasicky zároveň. Já v něm cítím i dozvuky ramenatých 80. let, kdy se ženy naučily být silné a nebát se vynikat. Jean-Pierre Béthouard, jenž Parfum Sacré stvořil, vyrobil nadčasovou kompozici, jen doufám, že si to uvědomuje i Caron a nechá vůni na trhu aspoň sto let. (Béthouard je celkem plodný parfumér, má na kontě desítky známých vůní, i když povětšinou více či méně zapomenutelných mainstreamů - Adidas, Beckham, Rubylips, Versace Red Jeans, Escada En Fleurs, Belle En Rykiel, Boucheron, Ange ou Demon nebo Trussardi Donna Fresh.)
Parfum Sacré je takový ten medový, temně sladký orient podkreslený člověčinou, díky níž hladce splývá s kůží. Nepoletuje všude kolem nositelky, jen tu a tam lehce zavane, takže si musíte jít čichnout blíž; jste-li muž, možná dopadnete jako příslovečná můra, neschopná odlepit se od světla, protože Parfum Sacré působí velmi svůdně. Je to temná hlubina, do níž spadnete a nechcete už nikdy vylézt, a zároveň líbezná zlatá záře. Je z něj cítit chrám s vysokými stropy ztrácejícími se v šeru, husté medové lokny hollywoodské hvězdy i síťované černé punčochy dámy, která je umí nosit se vkusem. Výraznou složkou vůně je kadidlo,které mu dává temný, sladce kouřový podtón - proto ten chrám a černé punčochy.
Z popisu je asi jasné, že jde o hutnou a dosti těžkou vůni, která se nehodí pro každého. Kdo medově ambrové orienty nerad, bude na tuhle recenzi koukat nechápavě, jak můžu takovou hrůzu chválit. Nevím, jestli bych ji doporučila pro každý věk, řekla bych, že přece jen potřebuje zralost, kterou patnáctiletá dívka nemá kde pobrat; povahově se nejspíš bude líbit ženám, které rády působí tajemně a místo živého vykládání o posledním výletě s kamarádkami raději vrhají na okolí tajuplné pohledy zpod ďábelsky dlouhých řas. Oblečení? Ženské, elegantní, rafinované, nic sportovního či nevinně romantického, žádná fádní kredencovitá sáčka, a pokud se nebojíte, nasaďte kombo Parfum Sacré a těžkých materiálů v tmavých barvách à la samet a brokát.

Podobné vůně k vyzkoušení:
Něco podobného Parfum Sacré se hledá těžko, přesto mám pár tipů, které vyzkoušejte, pokud se vám zalíbí ty těžké, sladké, ambrově medové tóny: Bal à Versailles, Safari (počkejte do úplného rozvonění), Rouge Hermès (přímočaře kostelní voskové myrhové tóny), Habanita.

Hodnocení parfému Caron Parfum Sacré od uživatelek 293 hodnocení

Líbí se (219)
75%
Nelíbí se (23)
8%
Neutrální (51)
17%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Caron Parfum Sacré - umístění v žebříčcích uživatelů

22x v nejlepších vůních
2x v nejhorších vůních
3x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Caron Parfum Sacré

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Caron Parfum Sacré


13.11.14

Vedle Anaïs Anaïs další vůně, která by přesně pasovala do kostela. Nejlépe historického a na starší ročník nositelky. Připomíná mi atmosféru kamenných chrámů na jihu, provoněných květinami, kadidlem, voskem, dřevem a modlitbami. Parfum Sacré si opravdu lze těžko představit v kanceláři, kde by působila příliš starobyle, v restauraci, tam by zas mohla splývat s kouřem z doutníků, nebo pro intimní chvilku, pro kterou je zas příliš zahloubaná a důstojná. I flakón má v sobě cosi z historie. Citron a koření jsou na začátku je výrazné, nemají ale dlouhý život a ustupují těžké a vážné nadvládě ušlechtilých dřev a především pryskyřice. Vůně je hřejivá, sebejistá a silná, ale drží se hezky a vytrvale při těle jako správný osobní strážce.


19.05.12

Prvních pár minut na mě voní jako větrová leštěnka na dřevě a voskovice. Kadidla ani na začítku moc necítím. Postupně lehounce sládne, včelí vosk a dřevo, nebo spíš kus starožitného nábytku z hladkého vyleštěného dřeva, se sotva znatelnou stopou pepře a dřevitou růží, podobnou jaká je v Cabaretu. Teplá, suchá, přírodní vůně. Krása. Proč se nedá nikde sehnat?


12.02.12

Dlouho jsem hledala vůni, která je smyslná i oduševnělá. Melancholická i uklidňující. Která v sobě ukrývá tajemství. Vůni dálek i čehosi důvěrně známého. Konečně jsem ji našla - je to Parfum Sacré. Dominuje zde kadidlo s růží, doplněné santalem, skořicí a včelím voskem. Název je velmi trefný, opravdu připomíná meditaci v posvátných chrámech. Jedním slovem dokonalost!


13.11.11

Hlava: Na môj vkus príliš drastický nástup - vôňa korenia je tak štipľavá a výrazná, že nepríjemne prekvapila aj môj nos, ktorý inak korenisté vône môže. Navyše mal Parfum Sacré zo začiatku kyslastý nádych (zrejme ten citrón), ktorý môj prvý dojem ešte zhoršil. Po pár minútach korenie ustúpilo a vôňa sa zmenila o 180 stupňov - k lepšiemu :)

Srdce: Po facke korením sa krásne rozvinul môj milovaný jasmín v spojení s vôňou mamičkiných líčidiel. Neviem, kde sa tam vzali, možno je to spôsob, akým sa prejavujú ruže a ružové drevo v parfémoch - môj amatérsky nos to nevie odlíšiť. Ale túto vôňu si veľmi dobre pamätám z maminho kufríka na kozmetiku, ktorý mala, keď som bola dieťa. Veľmi príjemná vôňa, ale rozhodne by som ju nenazvala sexy.

Základ: Púdrová vôňa po cca hodinke ustúpila a do popredia sa dostali „kostolné“ zložky - myrha, kadidlo a krásna zamatovo-medová vôňa. V zložení sa spomína vanilka - ak je toto spomínaná sladká zložka, tak je to asi najpríjemnejšia vanilka, akú som kedy cítila. Ak je to cibet (prípadne kombinácia vanilky a cibetu), práve som našla novú obľúbenú zložku :) Povedala by som, že v tomto štádiu sa Parfum Sacré mení na gurmánsku vôňu - takto nejako si predstavujem atmosféru pri rozbaľovaní darčekov v hlboko veriacej rodine. Vanilkové rohlíčky, kakao, izba naplnená pokojom a duchovnom. Mňam :)

Chlapský názor: „Nenos to prosím - cítim sa, akoby sme mali doma rakvu.“ :)

Verdikt: Podľa môjho názoru je Parfum Sacré určený ženám (aj mladším), ktoré chcú zdôrazniť nežnú stránku svojej osobnosti. Stelesňuje pre mňa vôňu mladej mamičky alebo naopak, rozprávkovej sivovlasej babičky. Pôsobí na mňa neuveriteľne upokojujúco. Rozhodne ho však neaplikujte tesne pred stretnutím, ale nechajte ho rozvinúť sa až do neskorého srdca, prípadne základu - hlava je podľa mňa v porovnaní s ostatnými zložkami príliš rušivá. Preto, a aj kvôli asociáciám, ktoré vyvoláva v mojom snúbencovi :), ho určite nosiť nebudem, ale na niekom inom ma určite v budúcnosti poteší.19.04.10

Parfum Sacré pro mne zosobňuje vše, co naznačuje jeho název: vůni posvátných prostor (kadidlo a myrha – „Otep myrrhy mněť mój milý“), tajemství, opojení, meditaci, harmonii a ukotvení. Kompozice jeho složek je dokonale sladěná, vše se doplňuje, vše ladí a plyne, nic nevyčnívá, nepoletuje. Sacré je jako cesta za hledáním toho vyššího a zároveň niterného ve smyslu doslovném i přeneseném: začíná trochu dramaticky (jako většina cest a hledání:-) - peprně a kořenitě, cítím kardamom a pepř, ale i vůni anýzu a kmínu. Po chvíli se vše mění, jasní a zaobluje (po vynaložené námaze se rýsuje směr a cíl) – nastupují květinové tóny. Odměnou je poté extaktické spočinutí v blažené vědomosti poznání, měkkém medovém základu, který si uchovává spojení s živočišností (ambra, pižmo, cibet), přičemž v pozadí je po celou dobu neúnavně cítit onen proužek dýmu z kadidla (myrha) jako maják a záchytný bod. Pozemskost spojená s posvátností, unikátní a rafinovaná jednota, nádhera.14.05.09

…RŮŽE HOZENÁ DO KOSTELA:…když poprvé osvobodím zlatavou vytouženou vůni z jejího ladného skleněného vězení-ručičky neviditelných hodin se jako zběsilé začnou točit proti proudu času a zpomalí svůj tikot nepochopitelně kdesi v sedmnáctém století, zaklety do prastarých červotočivých pendlovek s kovovými šiškami závaží…malými okénky proniká do staré dřevěné chalupy jen málo světla a rohy světnice s dřevěnou podlahou tonou v šeru…z měkkého šerosvitu vystupuje kuchyňský stůl, deska je mnohaletým drhnutím vzorována tmavými letokruhy, vystupujícími nad povrch zlatavého dřeva, někdo na ni odložil neuspořádanou kytici čerstvě natrhaných, cudně růžových růží z venkovské zahrádky, uprostřed stolu leží slaměná ošatka s nakrojeným zlatým pecnem chleba, kameninový bucláček je po okraj naplněn hustým tmavým lesním medem…hodiny tikají a na staré polici nad okénky se suší svazečky voňavých bylin a z řady zavěšených bílých plátěných pytlíčků vychází směs omamných kořeněných vůní…všechno tu zve dlouho očekávaného hosta, který nepřichází a přesto jakoby byl tušen v každém z koutů prastaré světničky, v každém suku stolu, voňavém drobku chleba i růžové hlavičce čekajících růží, které právě teď někdo srovnal do kytičky, uchopil trochu se chvějící rukou plnou vrásek…stará žena v černém šátku je odnáší do dloužících se stínů odpoledne končícího léta…na konci vesničky stojí dřevěný kostelík s malým hřbitůvkem, stařenka pokládá tu svěží růžovou krásu na jeden z léty téměř skrytých zelených růvků a vchází do chladu kostelíčka…šátek stíní vrásčitou tvář se stopami dřívější krásy, modré oči jsou plné slz…zapaluje lojovou svíčku a jednu růži položí k nohám vyřezávané mariánské sošky, má náhle před očima toho, který se s ní kdysi před kostelem loučil před před odchodem do třicetileté války, slyší jeho láskyplný slib a cítí svěžest růže, kterou jí vtiskl do dlaně, v hlavě jí zní smutná, naléhavá žádost, aby počkala…už je to hodně let, mezi stránkami její motlitební knížky slabě voní suchá růže a ona čeká…oknem kostelíka pronikne náhle jeden z posledních slunečních paprsků a zlatavé částečky prachu, vířící v jeho medovém světle, neomylně obklopí růži darovanou tomu, co už tu není…starou tvář náhle rozsvítí úsměv…


04.09.07

Parfum Sacré = nadpozemský požitek - takovou představu jsem o této vůni získala z mnoha pochvalných recenzí, z nichž mnohé byly psány muži (a jak víme, pánové jsou velice, velice vybíraví). S koupí jsem tedy neváhala ani minutu a ještě týden jsem vystavovala zabalený parfém na poličce. Nechávala jsem si ji pro příhodnou náladu, takovou, jaká přišla právě dnes. Bohužel jsem trochu zklamaná. Ano, je to překrásná vůně a o to lépe, že 100% koresponduje s vůní mé pokožky, a tudíž ji téměř nevnímám (pro upřesnění, vlastním edp a jako u většiny vůní, které používám, jsem se omezila na jediné stříknutí). Vytříbená a nenápadná. Jenomže já čekala neodolatelnou „mužolapku“, afrodiziakum, božský výtvor a zatím mám fajn vůni na denní nošení, která mě sice dobře vystihuje, ale rozhodně nevzbuzuje hříšné myšlenky… asi jich mám i tak dost :-)

Komentáře Caron Parfum Sacré

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Caron Parfum Sacré

Nový článek:

Víla, nebo princezna? Svatební účesy z dlouhých vlasů

 

Necháváte si narůst vlasy právě kvůli svatebnímu účesu? Tak ať to stojí za to! Teď už si jen vyberte, jestli chcete být za přirozenou vílu, nebo za okázalou princeznu s komplikovaně vyčesanými vlasy.

Celý článek »
TOPlist