Tabac Blond (Caron)

Dámská vůně
Rok:

1919

Složení (neověřené)

světlý tabák, kůže, ambra, kadidlo, vanilka, karafiát, lípa, kosatec, vetiver, ylang-ylang, cedr, pačuli, pižmo

Parfuméři:

Daltroff, Ernest

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Caron Tabac Blond

Ada

Testovaná verze: parfém

V roce 1918 vkročila Amerika na mezinárodní politickou scénu a v Paříži se objevily první Američanky. Starý kontinent z nich byl lehce v šoku, protože s klidem kouřily - ve Francii bylo kouření považováno za ryze mužskou záležitost a dámský budoár a pánská kuřárna byly dva oddělené světy. Dáma, která kouřila, provokativně kombinovala ženský a mužský prvek; po prvotním zděšení se to Paříži ovšem zalíbilo a slonovinová špička se stala prudce elegantním doplňkem správné lvice salonů.

Firma Caron v roce 1919 věnovala těmto elegantním „mužatkám“ - prvním vlaštovkám emancipace - parfém Tabac Blond. V současné době už se údajně nevyrábí, na webu Caronu je však u něj stejně jako u ostatních uvedená poznámka, že je k dostání v buticích Caron (a nikde jinde). Každopádně jde o velmi vysoce ceněný parfém oblíbený mezi milovníky parfémů, kteří se na své cestě za dokonalou vůní dostali už hodně vysoko.

První úder Tabac Blond je chyprový - ostrý a zelený - ale takřka okamžitě se uklidnil a odhalil komplexní harmonii různých složek, cítila jsem stopu tabáku, stopu kadidla, sladce pryskyřičnou ambru, karafiát a jemně dřevitý základ s cedrem a pačuli. Když jsem se nadechla jen tak zlehka, dovála mi do nosu jen zeleň lehce ochucená kouřem, když jsem si čichla pořádněji, vynikalo kadidlo s orientálně sladkými podtóny. Kouřová složka postupně zintenzivňuje, sladké a květinové složky podléhají, až se nakonec téměř ztrácejí pod hlavním motivem, jímž je opravdu dáma kouřící cigaretu zasazenou ve špičce z luxusního dřeva.

Méně poeticky řečeno - představte si sušší, dřevitý, málo sladký orientální základ (cedr, pačuli, ylang-ylang, santal) a na něm špetku ještě teplého popelu z popelníku. Sotva se nabažíte a začne vám připadat, že už by ten kouř mohl pomalu stačit, parfém se přestane přelévat a proměňovat a pohodlně se rozloží do krásně sladěné kompozice, sestávající z teplých, suchých složek - cedr, orientální dřeva, vetiver, nasládle voňavá, klidná ambra, špetka hladké vanilky, kůže a do toho všeho neodolatelně zakomponované kadidlo.
Přestože doba od vzniku Tabac Blond pokročila, je to i na dnešní dobu skandální vůně - na začátku 21. století se chodí do parfumérií očichávat ovocně květinové vůničky, nosí se růžové topíky a na obličej si mažeme mlíčka a krémíky; potká-li se Tabac Blond s takovou růžovou ovocnou princeznou, vrhne na ni zpoza clony cigaretového kouře jediný královský pohled a princezna s pláčem uteče (a to z toho vyšla ještě dobře, kdyby to byl Bandit, dostala by přes držku).

Z toho jasně vyplývá, že Tabac Blond se nehodí pro každého - jeho nositelka by měla být zralá a sebevědomá dáma, spíš elegantní než extravagantní. Mně se při zkoušení vybavoval také obraz trochu bohémské umělkyně, která ledacos viděla a zažila a hned tak něco ji nerozhází; sedí ve svém oblíbeném křesle v obývacím pokoji plném suvenýrů ze všech koutů světa, na krku jí visí perly po babičce, pokuřuje a s lehkým úsměvem vypráví shromážděným ctitelům, jak ji při natáčení dokumentu na Sicílii málem zastřelili mafiáni.

Chcete-li si dopřát kouřovou eleganci a raději byste něco dostupnějšího, zkuste třeba Palomu Picasso nebo Black.

Hodnocení parfému Caron Tabac Blond od uživatelek 56 hodnocení

Líbí se (45)
80%
Nelíbí se (6)
11%
Neutrální (5)
9%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Caron Tabac Blond - umístění v žebříčcích uživatelů

3x v nejlepších vůních

Vlastnosti vůně Caron Tabac Blond

Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Kategorie vůně Caron Tabac Blond od uživatelek

Recenze Caron Tabac Blond


28.07.16

Caron Tabac Blond (EdP) a dnešní tropický den aneb správný parfém za správné teploty. Nedělá mi problém představit si Havanu v polovině 50. let minulého století. Trochu zchátralé koloniální stavby a široké bulváry – oboje pamatuje lepší časy. Všudypřítomná kasina v rukou americké mafie, vedle baseballových stadionů nalepené chatrče chudinských slumů a kolem se vznáší tato vůně. Přináší ji vítr z tabákových a třtinových plantáží, mísí se s květinami a další bujnou ostrovní vegetací. Vůně je teplá, prosluněná, moc a moc suchá, ale nejsou v ní stopy prašnosti - nedrhne, spíše ke kůži přilne. Zaznamenávám v ní něco dekadentního – asi už se k ostrovu blíží jachta Granma a na její palubě Fidel a Che.
Tabac Blond je nejčistší „popelníková“ vůně, kterou jsem měla tu čest poznat. Čistá nikoliv ve smyslu jednosložková, chci tím říci, že toto není kouř v zavedené luxusní restauraci, ale spíše teplé kadidlo nějakého svatostánku. Začátek je trochu orientálně květinový, ale kožený akcent mimořádně dobře zvládne své společníky – karafiát a lípu. Vetiver přinese mírný dotek kafru, což vůni prospěje, a otevře tak cestu pro sladší složky – ylang-ylang, cedr, vanilku. Zemitost vůni také nechybí (pačuli a kosatec odvádějí dobrou práci). Životnost má vůně více než průměrnou a stejně tak bych ohodnotila i její projekci. Celý den za sebou zanechávám voňavé obláčky ….22.03.11

Tabac Blond č.p. vintage
Tomu říkám tabáková vůně. Je tam to nejlepší z Habanity, ukrutně intenzivní, v neklidném spojení s kytkami (sladkými a příjemně omamnými) a vším orientálnem, co si jen dovedete představit. Tabák v téhle vůni je autentický a pořádně vymakaný. A ta kůže! To kadidlo! Na tuhle vůni nemám, nejspíš nikdy mít nebudu, ale pořád si ji budu chtít jen tak očichávat, protože na ni nikdy nechci zapomenout. Velký parfém…23.05.10

Začátek má podobu trochu (spíš víc než trochu) silnější chyprové rány do čenichu, doplněné navíc kouřem (něco mezi doutníkem a kadidlem). A pak se objeví kůže - ale ne nějaká drsná nahulená kůže, ale jemná suchá nakouřená kůže s nasládlým lektvarem z ylang-ylangu, karafiátu a pačuli (ač tyhle tři složky samostatně nemůžu, tak v této trojkombinaci jsou prostě nádherné). Je uváděna jako vůně dámská, ale může ji bez problému používat i muž (vlastně by se mi na chlapovi líbila asi víc než na ženě).

Komentáře Caron Tabac Blond

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Caron Tabac Blond

Nový článek:

Do rovna! Netrapte vlasy při žehlení, aby vám nevypadaly jako mně

 

My ženy chceme to, co nemůžeme mít. A protože mou silnou doménou je logika a jmenuji se navíc Kudrnová, vždycky jsem chtěla krásně rovné vlasy.

Celý článek »
TOPlist