Ligea La Sirena (Carthusia)

Unisex vůně

Hodnocení odbornice: Recenze Carthusia Ligea La Sirena

Ada

Na tomhle místě měla být původně jiná recenze, ale náhoda chtěla jinak. Navštívila jsem dnes Dášu, jednu ze čtenářek Arome, za účelem obchodu; ten jsme vyřídily během minutky a pak jsme se samozřejmě zapovídaly o parfémech (a minutky letěly, až se z nich hravě stala hodina…). ‚Počkej, dám ti něco čichnout,‘ povídá najednou Dáša a vytahuje hranatý flakon se slunečně žlutým víčkem.

Ve flakonku už bylo sotva na dně, ale zkušební stříknutí jsem ještě vyloudila. Na přední straně se skvěla čtvercová nálepka s erbem, značkou Carthusia a jménem Ligea ‚La Sirena‘.

Carthusia je italská firma, která vyrábí parfémy, bytové vůně a kosmetiku. Její historie se prý datuje už do dávného 14. století, kdy převor kartuziánského kláštera na Capri víceméně omylem vynalezl květinovou vodu s vůní rostliny Garofilium silvestre (bohužel nevím, co je to za rostlinu, a při vyhledávání vyjede pouze několik málo odkazů souvisejících s Carthusií). Jestli je legenda pravdivá, to už se určitostí nedozvíme, ale pravda je, že v roce 1948 našel převor toho samého kláštera staré parfémové receptury. Předal je chemikovi z Turína, který založil malou parfumérskou laboratoř a pojmenoval ji ‚Carthusia‘.

Parfémy se v Carthusii dodnes vyrábějí pomocí tradičních metod, z kvalitních materiálů a vůně jsou nakonec ručně baleny. Ceny jsou také nikové: 50 ml stojí kolem 1700 Kč. Oblíbenými ingrediencemi jsou prý rozmarýna sbíraná na Monte Solaro a esence z planého caprijského karafiátu.

Vůně Ligea dostala jméno po jedné ze tří sirén, které se marně snažily okouzlit Odyssea, proto také podtitul ‚La Sirena‘. Web Carthusie je ohledně složení poměrně skoupý na slovo, zmiňuje se pouze o mandarince a růži. Po delším pátrání jsem našla ještě další složku, opopanax.
Milovnice Shalimaru asi zbystří, protože opopanax ve spojení s vanilkou a citrusy tvoří jejich oblíbený parfém. A skutečně, podle názorů na zahraničních diskuzích je Ligea Shalimaru skutečně podobná. Nejvíc prý čistému parfému, který zatím neznám, ale můžu-li soudit podle eau de parfum nebo eau de toilette, jistá podoba tam skutečně je.

Ale popořadě. Ligea začíná intenzivní citrusovou hlavou. Mohla by být mandarinková, na bergamot je to málo hořké a na citron málo kyselé. Citrusy vydrží jen několik minut, pak do nich začnou postupně pronikat ostatní složky, až je nakonec zcela převálcují. Poté, co Ligea rozkvete, zůstane už víceméně stejná, jen postupně slábne. Intenzivní je dostatečně a výdrž má výbornou, navoníte-li se ráno, budete moct večer vyrazit do společnosti a ani se nebudete muset přestříkávat.
Když hlavní část Ligey popíšu jako směs opopanaxu s trochou růží, vanilky a koření, asi se bude většina z vás rozpačitě škrábat na hlavě. Opopanax (také opoponax nebo panax) je šťáva z rostliny Opopanax chironium; Roja Dove popisuje její vůni jako ‚mírnou, sladkou, teplou, mandlovou a lehce listovou‘, na webu prodejce materiálů The Good Scents zní charakteristika ‚sladký balzámový kořeněný teplý vínový živočišný‘. Ligea voní jako směs vanilky, tmavé čokolády, orientálního dřeva, ambry a po menších špetkách skořice, pačuli a snad i toho vína. Tmavě červeného a sametového.

Nepředstavujte si ale složitý orient, ve kterém se všechny zmíněné složky různě proplétají a přebíjejí, spíš kompaktní a v podstatě jednoduchý celek, složený ze zmíněných charakteristik.
Ligea je kromě Shalimaru typově podobná dalším temnějším orientům s dřevy, kořením a trochu gurmánskými tóny, třeba Pradě, Ambre Narguilé nebo Aomassaï.

Hodnocení parfému Carthusia Ligea La Sirena od uživatelek 16 hodnocení

Líbí se (13)
81%
Nelíbí se (3)
19%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Recenze Carthusia Ligea La Sirena


25.02.14

Ne, tohle opravdu nemůžu považovat za příbuznou Shalimaru, jedině za hodně vzdálenou. Hořký bergamot to nevidělo ani náhodou, to spíš tomu věřím citrón s kyselou mandarinkou a možná i kousek citronové kůry. Když už, tak to jde cestou svěžesti Eau de Shalimar. Stopa hořkosti se tam sice na chvilku objeví, ale ta pochází už z drcených bylinek, možná ta levandule. Růže je tu spíš svěží, orosená a lehce ovocná.

Pak se tedy dočkáme pudrově pryskyřičnatých tónů oppopanaxu, to bychom měli styčný bod s Shalimarem bez kadidla. Na rozdíl od kadidla v Shalimaru, které se jeví být pro někoho problematické, my si k němu vezmeme znovu, tentokrát neoloupaný citrón i s kůrou a vydatně si ho obalíme ve směsi vanilkového a moučkového cukru. Což o to, to by nebylo špatné, jenže my s ním potom hned mrskneme na zem do hromady zetlelého listí a oplácáme si ho prachem a vlhkou zeminou (pačuli?).

Inu, někdo má v Shalimaru asfalt či spálenou gumu a někdo ne a na oplátku má za to zde jako třeba já za odměnu :twisted: vlhkou omítku :mrgreen: .


14.05.13

Lehce alkoholický začátek se postupem změní na procukrovaný citron s vanilkou, pak to zaschne a ztmavne do marmelády a pak už nic.

Komentáře Carthusia Ligea La Sirena

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Carthusia Ligea La Sirena

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist