White Linen (Estée Lauder)

Dámská vůně
Rok:

1978

Složení (ověřené)

HLAVA: bulharská růže, jasmín, konvalinka
SRDCE: fialky, kosatec
ZÁKLAD: vetiver, mech

Parfuméři:

Grojsman, Sophia

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Estée Lauder White Linen

Ada

Silně mýdlová vůně. A to tak, že prakticky čistě mýdlová, ostatní složky jako by v ní ani nebyly. Opravdu jsem se snažila, ale nevycítila jsem je tam - na papírku to zkrátka dopadlo špatně, jak se u aldehydovek často stává. Kdyby White Linen opravdu voněla takhle, člověk by s ní voněl asi jako čistě vykoupaný a do čistého, ještě naškrobeného prádla oblečený člověk. Simulátor dojmu čistoty.
Při nejbližší příležitosti se pokusím White Linen zkusit na kůži.

Konečně došlo na řádnou zkoušku White Linen na kůži. V oficiálním popisu této nesmrtelné klasiky z roku 1978 se dočtete, že ztělesňuje „křehkost vypraného povlečení v letní den a chladnou svěžest bílých květin a čerstvé zeleně. Růže, fialky a kosatec vytvářejí elegantní harmonii, nezávislou na ročním období.“ Popis je velmi trefný a absence řečí o sebevědomých sexy ženách, které vědí, co chtějí, velmi sympatická.
Oficiální složení nezdůrazňuje, že White Linen je aldehydová vůně, přesto právě to je pro ni typické - je to jedna z dobře známých, klasických aldehydovek. Proto to vyprané povlečení a proto moje intenzivní mýdlové dojmy z papírkové zkoušky - minimálně první půlhodinu, spíš hodinu, prakticky nic jiného než aldehydovou mýdlovost neucítíte. V současnosti jsou aldehydové vůně spíš okrajovou skupinou, nejsme na ně zvyklé a dojmy tak často bývají negativní nebo ambivalentní; White Linen není průměrná líbivka a pokud vám termín „aldehydová vůně“ moc neříká, určitě nekupujte bez zkoušky.
Když se White Linen trochu rozleží, je z ní asi nejvíc cítit kosatec a vetiverovo-větvičníkový, tedy chyprový, základ. Není to rozhodně čistá, ostrá chyprovka, ale to vlhce zelené, dřevité chypre tam je. Květiny celek způsobně dokreslují, aniž by některá dominovala. Najdete především růži a mile starodávně pudrovou vůni fialek.
White Linen je jako uléhat do postele u babičky. Nejdřív vás zaskočí ostrá mýdlová vůně a naškrobená tuhost čistého povlečení, jímž vám povlékla peřiny. Neklidně se vrtíte a stýská se vám po vašem městském bytě, synteticky provoněném Brisem a cíchách vymáchaných v aviváži „Jarní kvítí“. Ale najednou se pořádně nadechnete a ta jednoduchá mýdlová vůně vás začne uklidňovat. Zvenku k vám vánek nese vlhké aroma zelené zahrady a záhonků růží a nenapodobitelnou, teple-chladnou vůni léta na venkově. Těsně před usnutím si uvědomíte, že se blaženě usmíváte, a ráno se probudíte vyspané pěkně do růžova a místo do zalidněných ulic se jdete projít na louku.
White Linen je vhodná pro všechna roční období a ačkoli běžně bývají aldehydovky doporučovány ženám aspoň nad 30, klidně ji vyzkoušejte i je-li vám patnáct.

Hodnocení parfému Estée Lauder White Linen od uživatelek 98 hodnocení

Líbí se (48)
49%
Nelíbí se (27)
28%
Neutrální (23)
23%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Estée Lauder White Linen - umístění v žebříčcích uživatelů

1x v nejlepších vůních
2x v nejhorších vůních

Vlastnosti vůně Estée Lauder White Linen

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Kategorie vůně Estée Lauder White Linen od uživatelek

Recenze Estée Lauder White Linen


31.05.15

Je to kalsická postarší vůně, typ, který už řada z nás nedokáže moc ocenit a hodnotí je jako „babičkovské“.
Nástup mi přijde trochu ostrý a celou doby přetrvává výrasná, lehce „čpavá“ vůně. Asi ten vetiver. A mýdlo tam taky je, ale žádný Dove nebo nějaké květinové mýdlo. Ale stará poctivá mýdla, jaká vlkádaly naše babičky a maminky do prádla. Postupem času vůně trochu zjemní do pudrovosti.
Mi tedy vůbec neevokuje představu letního dne s vypraným prádlem na šňůře. Spíše závan ze staré skříně, kam po celá desetiletí ukládala pečlivá žena naškrobené povlečení, prádlo prokládané mýdly, oblečení nasáklé kolínskou.
Vůni bych doporučila na pozdější jaro, léto a brzký slunný podzim. Rozhodně spíš na ven a určitě ne do malých uzavřených prostor nebo dopravních prostředků.


12.03.14

K recenzi už není moc co dodat, a název vůni dokonale vystihuje. Pro mě je White Linen taky symbolem čistoty a léta.
Toho našeho, narozdíl třeba od chic Caléche, která budí středomořský dojem, tím citrónem.
Odpolední, líně tichá letní zahrada, na které se suší čisté, dokřupava naškrobené cíchy, kolem záhonky kytek a stromy a v jejich stínu mezi nimi napnutá houpací síť, ve které si čtu knížku a kdykoliv můžu začít klimbat.
To musela být krása, když se holky, nejen zralé ženy, voněly takovými vůněmi a ne kompotovými nálevy.


22.06.09

Je to docela průměrná Mýdlová Vůně čistoty.10.05.08

Tuto vůni jsem si zamilovala před deseti lety a stále musím mít alespoň minimální množství doma i když ji už nepoužívám. Je taková čistá, lehce mýdlová, opravdu jako vypraná prostěradla, se spoustou bílých květů s lehce medovým tónem v základu. Na mé kůži se rozkládá opravdu příjemně, i když je často hodnocená jako vůně pro starou ženu, já jsem ji měla dost mladá, záleží na osobní chemii.

Komentáře Estée Lauder White Linen

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Estée Lauder White Linen

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist