Carnal Flower (Frederic Malle)

Unisex vůně
Rok:

2005

Složení (ověřené)

tuberóza, kokos, salyciláty, pižmo

Parfuméři:

Ropion, Dominique

Atributy:

tuberóza

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Frederic Malle Carnal Flower

Ada

Pokud vládnete angličtinou, podívejte se před čtením recenze na „toto video na YouTube“http://y­outube.com/wat­ch?v=Wu28o405fCA. Pokud nevládnete, shrnu vám, o co tam jde - pán, který mluví do kamery, je Frederic Malle, majitel společnosti Editions de Parfums. Líčí filozofii firmy, nadává na mainstreamové společnosti, které se snaží zákazníkům nacpat narychlo zflikované a neoriginální vůně (můj člověk ), a v jednu chvíli mluví o vůni Carnal Flower.
Nejslavnější tuberózovou vůní je bezpochyby Fracas, říká pan Malle, a když někdo vyrábí tuberózový parfém, většinou se snaží okopírovat Fracas. Parfumér Dominique Ropion, kterému práci na Carnal Flower svěřil, na to šel jinak. Vycházel z podrobné analýzy vůně živé tuberózy (to už s dnešní technologií není problém) a snažil se vytvořit co nejvěrnější imitaci, která by se navíc přirozeně mísila s vůní pleti své nositelky. Tuberóza je zajímavě kontrastní květina, ve které se snoubí dvě stránky - jedna je jásavá, svěží, slunečná, druhá tělesná, smyslná, až maličko obscénní. Dominique Ropion do vůně přidal různé složky, které vůně tuberózy přirozeně obsahuje - salyciláty, kokosové aroma - aby tyto tóny podtrhl. (Některé zahraniční recenze zmiňují ještě další složky, např. bergamot, meloun, ylang-ylang, jasmín, pomerančový květ, kafr atd., na webu výrobce jsou uvedené pouze ty, které jsou nahoře ve složení; každopádně ať je tam cokoli, slouží to jen k vytunění tuberózy a samostatně to cítit není.)
A jaký je tedy výsledek? Asi takovýto: i když bílé květiny nejsou tak úplně moje specialita - mám je radši v přiměřeném množství a v nějaké kombinaci, ze které nebudou moc vyčuhovat a dusit mě, a speciálně tuberóza v podobě Fracasu nebo Fragile je pro mě nenositelná a celkem nepříjemná na počich - nad Carnal Flower mi kapaly sliny. Když jsem se na webu firmy dozvěděla, že existuje tělové máslo parfémované Carnal Flower, frustrace udeřila plnou silou - máslíčko totiž stojí skoro 4000 Kč, ale ta představa, hýčkat své tělo takovou božskou vůní, za to skoro stojí. To jsou chvíle, kdy žena zcela racionálně přemýšlí, že dá košem tomu hodnému, prostému programátorovi, který ji nade vše miluje, ale platově patří mezi český průměr, a půjde přebrat Ivaně Macháčkové Karla Gotta.

Ale pojďme konečně k vůni. Na rozdíl od zmíněných známých tuberózových vůní se Carnal Flower opravdu snaží věrně napodobit skutečnou květinu. Nic do ní nepřidává a nic z ní neubírá, celá kompozice je provedená tak, aby všechny složky pouze sloužily hlavnímu tématu. Vůně je typicky bílá (tuberóza patří do stejné rodiny jako jasmín, pomerančový květ, gardénie a další), necítila jsem v ní žádné ovocné tóny; třeba Fracas voní - nejen mně - po meruňkách a jahodách, když si ho představím v barvách, vidím ostře ohraničenou bílou, jahodově červenou, oranžovou a podobné výrazné barvy, zatímco Carnal Flower je bílá s jemně žlutou, krémovou a šedou. Zkrátka, ačkoli je opravdu výrazná a logicky ze své bílé podstaty dost omamná, je taková ‚sevřenější‘, prostě jedna květina perfektně sladěná tak, jak ji vyrobila sama příroda.
Nejvýraznějšími podtóny v tuberóze Carnal Flower je máslový a zemitý. Máslový je podobný stejnému tónu v gardénii, ale o chlup mírnější. Jakmile si k parfému přičichnete, hned vám bude jasné, na co Dominique potřeboval ten kokos - správně dávkovaná špetička máslový podtón krásně podtrhne, když se soustředíte, opravdu tam ten kokosový závan ucítíte. Zemitý tón je velmi výrazný hlavně asi tak minutku na začátku, ale prolíná se celou vůní a zůstává s ní až do konce, kdy se opět trochu zvýrazňuje. Těžko se popisuje a někdo ho možná ani nebude vnímat jako zemitý, např. Robin v recenzi na Now Smell This tenhle tón hodnotí jako zelenou vůni rozmačkaných stonků s příměsí citrusů. Mně však připomíná suchý písek ze studeného dna pískoviště, nebo hlínu vysušenou, ale už ne prohřátou sluncem. Když vstoupíte do květinářství, cítíte kromě vůně květin a vody i lehký zemitý odér hlíny a květináčů. Něco takového v Carnal Flower je.
Jestli chcete získat konkrétnější představu, zajděte do nějakého obchodu s aromatickými olejíčky, najděte ylang-ylang od Salusu, mázněte si kapičku na ruku, chvíli počkejte a přičichněte. Je to na rozdíl od Carnal Flower takové neotesané (ylang-ylang od Salusu není moc příjemný, aby byl cenově dostupný, musela firma logicky nakoupit mizernou kvalitu), ale to bíle květinové i to zemité v tom je.
Jiné tóny v Carnal Flower nejsou, jak už jsem napsala, snad jen trošku toho hebkého pižma v základu, aby měla tuberóza na čem kvést. Vůně se tím pádem nerozprskává do okolí, ale halí svou nositelku do příjemného, luxusního oblaku. Je také příjemně teplá - doslova tělesně teplá (ani o stupeň víc).

Pro milovníky tuberózy je Carnal Flower naprostá nutnost k vyzkoušení; někde si ten vzorek prostě sežeňte a zkuste. Jestli pro vás bude i nositelná, to je otázka - je to bílá omamná příroda ve své něžné i drsné kráse a ne každý tu drsnou část snese. Možná i ti, kteří tuberózu moc nemusí, by měli Carnal Flower vyzkoušet, třeba by se jim potom začala líbit…

Hodnocení parfému Frederic Malle Carnal Flower od uživatelek 75 hodnocení

Líbí se (59)
79%
Nelíbí se (5)
7%
Neutrální (11)
15%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Frederic Malle Carnal Flower - umístění v žebříčcích uživatelů

6x v nejlepších vůních

Vlastnosti vůně Frederic Malle Carnal Flower

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Frederic Malle Carnal Flower12.07.13

Jenom krátce:
Tuberóza; tropická dužnatá cibulovina, křupavé listy a dužnaté smetanově bílé květy se žlutými pestíky.
Voní květinově mámivě a zároveň svěže.
Podobnost s PC Tuberose-Gardenia se vysloveně nabízí.
A co víc, dnes jsem měla čest ji potkat v pražských ulicích a zpříjemnila mi cestu… :)


14.05.13

Tuberóza mírně umírněná vanilkou a pižmem. Krásná, zabijácká květinovka, díky bohu v ní není nic zeleného, svěžího ani vzdušného, tahle vůně tvoří mikroklima. Je omamná, hutná, výrazná. Není určená pro slabší povahy a tělesnou konstituci, lehce si dovedu představit, že z ní někoho rozbolí hlava a zhoupne se mu žaludek.
Kdybych ji měla, používala bych ji coby záškodnickou :-B


07.02.13

Tahle tuberóza, to je celá květina, se stonkem, listy, kořeny i hlínou, jako bych ji vzala z přírody a chtěla přesadit do krásného jemného květináče. Začátek je přesně takovýhle, nesu ji něžně domů, voní po hlíně, po vláze, jemném dešti, voní čistou přírodou, vůně je to zelenobílá nebo spíš bílozelená s růžovým nádechem, vůně průzračná, zároveň silná, tím nemyslím pronikavá. Už s květináčem ji stavím na okno, a ona se na slunci usazuje, svůdně protahuje jako kočka, dělá si pohodlí. Náhle je její vůně jemná, hebká, voní až něžně, máslově, jak to tuberóza umí, splývá s kůží a jejím pižmem. Ostatní už zůstává jen v povzdálí.


26.05.12

Najskôr chladný ostrý závan, vzápätí teplo a vlaha. Ako píše Ada - je to živý, predsvedčivý kvet. Ale nie tuberóza. Najskôr čosi jarné, kosatec s orgovánom. Snívam? A potom… gardénia. Zmyselná, kožovitá a zároveň prachovo peľová, otvorená, neskutočne zmyselná. Je to vôbec možné? Že by tuberóza v kombinácii s kokosom dokázala toto? (Stačí si spomenúť, aký bruchabôľ mi táto kombinácia spôsobila v prípade Datury Noir…) Chemický tón, ba ani marhuľovo ovocný tón sa neobjavia. Namiesto nich sa popri gardénio-tuberóze vynorí studená hubovitá vlhkosť, íl, plesnivé drevo, ako to máme možnosť cítiť v Gardenii Elisabeth Taylor, a tak trochu aj v Cruel Gardenii, len si treba odmyslieť púder a pižmo. A v tejto zostave Carnal Flower drží a drží. Do večera.

Komentáře Frederic Malle Carnal Flower

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Frederic Malle Carnal Flower

Nový článek:

Bronzová pleť snadno a rychle? Nepodceňte výběr „samoopalováku“

 

Nedá se přesně určit, kdo by měl jaký samoopalovací přípravek používat. Dle jejich účinnosti a konzistence či balení si snad ale vyberete ten pravý. A jaký je tedy výběr?

Celý článek »
TOPlist