L'Eau d'Hiver (Frederic Malle)

Unisex vůně
Rok:

2003

Složení (ověřené)

vodní tóny, bílý heliotrop, kosatec, med (plus neověřené, ale spolehlivé: bergamot, andělika, hloh, jasmín, karafiát, karamel, pižmo)

Parfuméři:

Ellena, Jean Claude

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Frederic Malle L'Eau d'Hiver

Ada

Průsvitnost vody, hebkost bílého heliotropu, kosatec a med, teplá a čistá vůně v minimalistickém podání Jeana-Clauda Elleny, tvrdí web Malleho firmy Editions de Parfums. Lákavý, leč stručný popis ovšem není zdaleka tak zajímavý jako samotný proces vzniku.

L'Eau d'Hiver je Ellenův třetí a dost možná poslední (po jejím dokončení ho zlanařila firma Hermès) parfém pro Frederica Malleho. Je inspirován guerlainovskou veleklasikou Après l'Ondée. Ellenův přístup k vytváření vůní je hodně intelektuální a technický, nechce, aby jeho výtvory byla ‚pouze‘ umělecká díla, ale také perfektně zkonstruované stavby. Après l'Ondée byla na jeho vkus poněkud opulentní, Guerlainův přístup takřka barokní - nic pro zarytého minimalistu. Na druhou stranu byl nadšen její sillage. Nejspíš vám tento termín není cizí; ve francouzštině to znamená ‚brázda, stopa‘, na fóru tomu někdy infantilně říkáme ‚ocásek‘, a je to to, co zůstane po navoněné ženě na místě, kde ještě před chvílí byla. Zkrátka voňavá stopa. Sillage Après l'Ondée je krásná, jako lehoučký, průsvitný závoj, a Ellen chtěl, aby L'Eau d'Hiver měla přesně takovou, jemnou, lehkou, uklidňující, aniž by do ní ovšem musel nalít tolik různých ingrediencí.

Vymyslel si tedy základní koncept - ležet v létě v hromadě teplého sena. Přestože název L'Eau d'Hiver znamená v překladu ‚zimní voda‘, neměla to být chladná vůně, naopak, teplý, přívětivý parfém na zimu. Základní ingrediencí se stala absolutní esence ze sena (ano, to skutečně existuje ), druhou přírodní látkou je absolutní esence z medu (to také existuje). Zbytek je převážně syntetický - anýzový aldehyd, metyl ionon (fialkové, kosatcové aroma), umělé pižmo. Celkem je v parfému asi dvacet ingrediencí, což je opravdu poměrně minimalistické. Vyladit L'Eau d'Hiver do dokonalosti trvalo dva roky.
Vůni jsem vyzkoušela pro jistotu několikrát, neboť je - jak už je u Elleny, když dostane volnou ruku, dobrým zvykem - poměrně zvláštní a na první počich snadno odsouditelná. Po nanesení na ruku mě do nosu udeřil intenzivní gumový odér; po rozvonění jsem usoudila, že jde zřejmě o kombinaci fialky a anýzu, respektive toho zmíněného anýzového aldehydu. Fialka ráda gumovatí a anýz si ještě přisoluje; čichněte si někde k Aqua Allegoria Anisia Bella od Guerlainu - anýz je prostě divný. Pokud budete tisknout ruku až k nosu, hned tak se té gumy nezbavíte. Doporučuji to proto nedělat, L'Eau d'Hiver je opravdu budovaná na sillage a pokud si čichnete z větší dálky - aby k vám jen tak lehce zavanula - spatříte její pravou krásu. Čichání zblízka si nechte, až se rozleží a trochu zeslábne.

A jak vlastně voní? Lenivé povalování v hromádce sena charakter vůně docela vystihuje. Odstraňte si z té představy ovšem všechno nepříjemné (alergické kýchání, píchající stébla, prach a zapařená tráva vespod) a přidejte si naopak aspekty, které z toho udělají úplnou idylku, trochu zlatého medu - ne moc, Hiver není ani v nejmenším lepkavá - fialkově voňavý kosatec a sluncem prozářené nadýchané obláčky. Vůně je jemná, příjemně sladká, přítulná, optimistická a typicky Ellenovská - vlastně jednoduchá, přesto osobitá a originální.
Možná by to opravdu mohla být ‚zimní voda‘ - místo hromádky sena si představte hebký a chlupatý bílý kožíšek, ve kterém je příjemně teploučko, jen anýz tu a tam mrazivě štípne do nosu.

Každopádně bych L'Eau d'Hiver doporučila pro poměrně univerzální použití - bude příjemná vašemu okolí v práci i partnerovi doma, v zimě zahřeje a na jaře natěší na léto; snad jen do toho letního horka bych nejdřív opatrně vyzkoušela, jestli se nepromění v příliš dusivou.

Hodnocení parfému Frederic Malle L'Eau d'Hiver od uživatelek 121 hodnocení

Líbí se (98)
81%
Nelíbí se (4)
3%
Neutrální (19)
16%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Frederic Malle L'Eau d'Hiver - umístění v žebříčcích uživatelů

10x v nejlepších vůních

Recenze Frederic Malle L'Eau d'Hiver


20.03.13

L´Eau d´Hiver (Frederic Malle)

Abych neopisovala skvostnou recenzi Kerze , zkusím to vlastními slovy. Průzračná (díky heliotropu) uklidňující vůně navozující milý zimní splín, taková vzácná chvilka osamocené pohody, když jste sama doma, uvařeno, uklízeno… Za oknem mrazivý zimní den, sníh září na slunci, a v teple domova krásně voní bylinný čaj s andělikou (naordinovaný lékařem sušený kořen – dlouho mi voněl ve spíži, než jsem ho vypotřebovala, někdo to ale cítí jako seno – viz recenze), ochucený květovým (řekla bych, že akátovým) medem, a máte na sobě i parfém – Hiris od Hermes.

Opravdu L´Eau d´Hiver dost podobný Hiris. Náladou, kterou ve mně navozuje, mi také připomíná Bas de Soie, kterou ale upřednostňuji v létě (ta jde ovšem více do prostoru a je o něco silnější). Výdrž je nadprůměrná, na oblečení 4 dny, přičemž si po celou dobu zachovává téměř stejnou intenzitu, která ani v začátku není nápadně silná, ale zato po několika dnech je skoro stejná.10.12.11

Na první počich nádhera - od počátku průzračně čistá, jemná, příjemná vůně. Vůně sena (nejsenovatější seno, které znám) a slaboučkého anýzu. „Zimní voda“ není žádnou chladnou vůní,ale je to teplý parfém na zimu (ale i jaro a podzim). A s výbornou výdrží navrch…17.02.09

L´Eau d´Hiver

Když jsem dnes ráno, ještě rozespalá, rozhrnula závěsy, výhled z okna mne rázem přenesl do Ladových zimních pohlednic - jen jsem čekala, odkud se ozvou rolničky saní. Chvíli jsem nevěděla, zda být mrzutá ( v netrpělivém očekávání jara a snad podvědomé snaze ho přivolat, jsem si na internetu objednala nové bikiny a včera dorazily…) nebo si to užít, ale nakonec zvítězil můj příznačný optimismus: Carpe diem ! Vždyť co by jinde dali za tak nádhernou zimní idylu. Po běžné ranní toaletě zamířily mé kroky, jak jinak, ke komodě s voňavými poklady: Tak čím se dneska navoním ?! Můj zrak klouzal z jednoho flakónku na druhý až se zastavil na L´Eau d´Hiver. Asi zapracovalo podvědomí - za okny je zima, tak Zimní voda bude přesně to pravé - a už se halím do medového oparu. Ano, je to med, který vás z L´Eau d´Hiver obklopí - med a seno. L´Eau d´Hiver mám už dlouho – už více než rok je v první desítce mých oblíbenců. Byla to láska na „první nádech“. Nasávám tu hladkou nasládlou vůni a přemýšlím, co Ellenu vedlo k tomu, aby parfém nazval Zimní voda ? Mají oni v Grasse vůbec zimu ? Zažil někdy ty pravé zimní radovánky ? Upřímně, když trochu odhlédneme od romantických vůní Vánoc, přiznejme si, že v našich končinách se se zimou pojí jiné „vůně“ - inverze, výfukové plyny…
Ale zpět k Zimní vodě. Ano je to opravdu med, který vás provází vůní od prvního nádechu až po poslední sotva znatelný závan ( ale ten očekávejte až za hodně dlouho ). Vlastně je to spíše čistá esence medu – to, co z něj zůstane po odstranění aroma vosku, propolisu, pylu – všechny potenciálně dráždivé složky jsou pryč. Vůně je velmi kompaktní, nic z ní nevyčnívá, skoro jako průzračná jantarová medová hmota. Že by tohle byla ta Ellenova asociace ? Že by mu med připomínal sníh ? Vůně je tak nějak tichá, nekřičí do světa, ale halí vás jemně jako sněhové vločky. Je tak nějak uklidňující jako….jako mléko s medem…!?
Malá potřebuje podat dudlík. Skláním se nad ní a ona se usmívá – dětský úsměv – nejkrásnější věc na světě. A k tomu cítím medové závany. Hm, je to maminkovská vůně nebo miminkovská ? Opravdu je tak nějak mléčná…Možná tak působí kosatec. Má máslové aroma a máslo se dělá z mléka…Možná.
Jdu si uvařit bylinkový čaj a sladím ho medem. Na sklenici je nápis „Lesní/2008“. Med mého tchána včelaře. Zhluboka natáhnu jeho vůni a v myšlenkách se ocitám v Beskydech uprostřed léta . Cítím dřevo a jehličí , kolem bzučí včely. Natahuju ruku a ony si sedají na moje předloktí ,zvědavě šmejdí a lechtají mne svými kožíšky. Zůstává po nich oranžová pylová stopa. Slunce je vysoko, všechno kolem kvete, hýčkáno jeho hřejivými paprsky. Cítím to teplo přímo hmatatelně….pro­citám, protože jsem se v omámení smyslů opřela o horká krbová kamna…a to mne přeneslo do reality. Venku se neslyšně snášejí k zemi lehounké sněhové vločky, v krbu praskají polínka, miminko si spokojeně brouká a okouzleně sleduje tanec plamínků , starší dcera ještě vyspává svoje večerní rejdy a já usrkávám lahodný voňavý čaj a najednou je mi tak nějak hezky….
Asi se nedozvím, jaká asociace vedla Jean-Clauda Ellenu k tomu, aby nazval svůj medový parfém Zimní voda, ale vím, že od této chvíle, kdykoli ucítím jeho vůni, znovu si vybavím tuto chvíli plnou pohody – zimní pohody….

Komentáře Frederic Malle L'Eau d'Hiver

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Frederic Malle L'Eau d'Hiver

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist