Hornero (Fueguia 1833)

Unisex vůně
Rok:

2010

Složení (ověřené)

vetiver;
oppoponax
tangerinka

Popis parfému:

Kolekce Fabula Fauna.

Parfuméři:

Bedel, Julian

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení parfému Fueguia 1833 Hornero od uživatelek 1 hodnocení

Líbí se (1)
100%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Recenze Fueguia 1833 Hornero


28.05.16

Nejdříve jsem zapátrala, co španělský název Hornero znamená. Věřte nevěřte, je to drobný zpěvný ptáček s českým názvem lesňáček zlatotemenný. Jeho domovinou je oblast Severní a Střední Ameriky, kde v průběhu roku migruje. Z našeho hlediska by nemuselo být nezajímavé přijít, pardon přiletět, k Lesňáčkovým domů. Pomineme-li fakt, že mají obydlí postaveno ze směsi bláta a dřeva, interiér si s oblibou zútulňují kořínky vetiveru.
Pokud bych nanesla vůni naslepo, v prvních desítkách vteřin bych měla jasno – arabka! Unáhlených soudů je třeba se vyvarovat – nikoliv mešita, ale chrám svatého Mikuláše na Malé Straně. Nikoliv vřava a zmatek orientálního tržiště, ale odtažitá a vznešená barokní Praha. Vůni kočíruje opoponax – přináší chladivou voskovost kostelních lavic, cítíte kadidlovou vůni hořících bledých štíhlých svící. Nad vámi se klene mohutná, zlatě zdobená klenba, tak vysoko, a přesto hrozící rozdrtit vás svojí tíhou v jediném okamžiku. Venku už nastal soumrak a já se ocitám v méně honosných částech Matky měst. Dlažební kostky jsou ohlazené, místy jimi prorůstá tráva, ve vzduchu se drží vlhká vůně stromů, keřů a nedaleké řeky. Hluk dopravy sem nedoléhá, ticho je téměř hmatatelné. Jedna po druhé se pomalu rozsvěcují plynové lampy ….

Vůně je moc krásná. Pryskyřičná, kadidlová, vetiver se postará o to, aby to celé nepůsobilo tak moc temně a depresivně. Uváděnou tangerinku jsem necítila. K jaké jiné vůni bych ji přirovnala? Snad trochu k Santal Royal od Guerlainu, ale ta je těžší, sladší. Ještě mě napadá Parfum Sacré, ale tady je podstatně více složek, vůně má méně lineární vývoj. Kam toho ptáčka zpěváčka nosit? Toť otázka – z kanceláře by vás pravděpodobně vykázali, vzít ho někam do šumu – to by bylo pod jeho úroveň. Což takhle na Hej Mistře, vstaň bystře!? To je ale jenom jednou za rok, a ještě k tomu v zimě …..!

Komentáře Fueguia 1833 Hornero

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Fueguia 1833 Hornero

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist