Bois d'Arménie (Guerlain)

Unisex vůně
Rok:

2006

Složení (neověřené)

HLAVA: kadidlo, kosatec, červený pepř
SRDCE: guajakové dřevo, benzoin, koriandr
ZÁKLAD: pačuli, balzám copahu, pižmo

Popis parfému:

řada L 'Art et la Matière

Parfuméři:

Menardo, Annick

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Bois d'Arménie

Ada

Vůně Bois d'Arménie dostala jméno po ‚arménských papírcích‘ (papier d'Arménie), jež byly populární na konci 19. století. Šlo o papírky nasáklé benzoinem rozpuštěným v lihu, které se zapálily a při hoření uvolňovaly benzoinovou vůni. První výrobce arménských papírků na tento pokojový deodorant (tehdy se mělo také za to, že kouř z papírků dezinfikuje a přispívá k hygieně - na konci 19. století byla hygiena a její podpora všemožnými přípravky velmi módní) přišel v Arménii, kde bylo zvykem na provonění a dezinfekci obydlí pálit přímo benzoin, což je, jak už možná víte, pryskyřice ze stromů/keřů rodu Styrax (česky sturač; ten podivný kámen na fotce vlevo je kousek surového benzoinu).
Začátek Bois d'Arménie je pronikavý, větrový - jako máta s lékořicí. Toho se nelekněte, za chvilku se objeví směs vzácných dřev pískově suché vůně a k tomu trochu zemité pačuli. Do této zvláštní vůně se pak začne vkrádat guerlainovská vanilka, a než se nadějete, ucítíte mix dominantní vanilky a kadidla, z něhož se vynořují různé dojmy - lékořice, čokoláda, pačuli, zemina, kosatcové cukroví. Ne, Bois d'Arménie se taky nedá koupit bez vyzkoušení. Je to chameleon.
Abych nezapomněla, Bois d'Arménie je dílo Annick Ménardové, parfumérky, která vystudovala biochemii a medicínu (chtěla se stát psychiatričkou). Učila se u Michela Almayraca a pracovala ve Firmenichu, jedné z největších firem, jež vyrábí parfémy a vonné látky. Annick vytvořila mimo jiné Bvlgari Black, Hypnotic Poison, Palazzo, Armani Attitude, Hypnôse, Body Kouros či Attimo, a také některé vůně pro firmu Yves Rocher, Lolitu Lempickou a Diesel.

Hodnocení parfému Guerlain Bois d'Arménie od uživatelek 194 hodnocení

Líbí se (159)
82%
Nelíbí se (7)
4%
Neutrální (28)
14%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Bois d'Arménie - umístění v žebříčcích uživatelů

24x v nejlepších vůních
1x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Guerlain Bois d'Arménie

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Kategorie vůně Guerlain Bois d'Arménie od uživatelek

Recenze Guerlain Bois d'Arménie



07.02.12

Bois d´Arménie je dle mého soudu jedinou vůní řady, kterou bych nazvala unisexovou. A to i přes to, že v ní není jediný pánský tón. Je úplně jiná na kůži a zase jiná rozptýlená ve vzduchu kolem vás. Na kůži je suchá, drhne v nose (dřevo, koriandr).. Na vzduchu (královsky prostorová vůně!) je nasládlá, hustá, jemně kořeněná, jen lehce kouřová (benzoin, kadidlo), evokující hořící ruční papír se sušeným brutnákem. Je naprosto strhující. A přesto stále srozumitelná i pro člověka, který „nemá načicháno“ (ověřeno v praxi). Působí zvláštně vyrovnaným, ale těžko zachytitelným dojmem, jako by si na vaší kůži žila sama pro sebe… jako by se střídavě upozadila, aby se pak zase rozvoněla prostě proto, že se jí chtělo. Po dobré hodince přelévání ze sladkosti do kouře se objevuje její jakoby mléčně-likérová podoba. A ta se teprve vsakuje do nosu! Jestli Myrrhe et Delires není mladší sestrou Bois d´Arménie, prašťte mě. Tak proměnlivý, přitom důstojný a svéhlavý parfém nenajdete každý den. Ať se propadnu, jestli tahle vůně není osobnost.



14.07.10


29.10.08

Bois d´Arménie je především lahodná a sametová. Každá z vůní řady L´Art et la Matiére je osobitá, a Bois d´Arménie, není výjimkou. Je inspirována arménskými vonnými papírky a uklidňující kadidlovou vůní vznikající při jejich pálení. Vůně je krémová, drobet kouřová a hlavně … slastná. Drží se při těle, ale zároveň každou chvilku propluje jako voňavá vlnka kolem nosu, a to i po několika hodinách po navonění. Ve své jemnosti je totiž intenzivní. Na začátku je červený pepř, kosatec, někde v dálce růže, a pak teplé vanilkovo-dřevité tóny … . Připomíná dýmku s voňavým tabákem a taky posezení u krbu … v ruce sklenka hutného červeného vína nebo portského nebo koňaku (i barva vůně je taková „koňaková“). Vybavují se mi hořické trubičky bez náplně, jako bych viděla ten arménský voňavý papírek, stočený do ruličky, posetý pár zrnky cukru, vonící po vanilce …

Komentáře Guerlain Bois d'Arménie

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain Bois d'Arménie

Nový článek:

6 důvodů, proč vám nefunguje krém proti celulitidě

 

Koupila jste si krém proti celulitidě, který doporučuje 9 z 10 žen, ale vám prostě nefunguje? Nepřiklánějte se hned k té desáté a nejdříve se zamyslete, jestli neděláte jednu z následujících chyb.

Celý článek »
TOPlist