Chamade (Guerlain)

Dámská vůně
Rok:

1969

Složení (ověřené)

HLAVA: hyacint, galbanum
SRDCE: ylang-ylang, jasmín, poupě černého rybízu
ZÁKLAD: vanilka, santal

Parfuméři:

Guerlain, Jean-Paul

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Guerlain Chamade:

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Chamade

Ada

Tuto vůni z roku 1969 někteří pokládají za vůbec nejlepší dílo Jeana-Paula Guerlaina. Jako inspirace tentokrát posloužil román ‚La chamade‘ Françoise Saganové (u nás vyšel v roce 1994 pod názvem Šamáda), jehož hrdinka, krásná a inteligentní žena, složitě hledá lásku a odpověď na některé životní otázky. Za časů Napoleona byl ‚chamade‘ signál k ústupu, který vydávali bubeníci rychlým bubnováním. V knize je výraz použit jako metafora pro bušící srdce zamilovaného člověka.
Jean-Paul při uvedení Chamade řekl, že parfémy slouží hlavně k tomu, aby si muž zapamatoval ženu, která vůni nosí. Pokud muž vstoupí do domu, kam před chvílí vstoupila i ona, a ucítí závan její vůně, rozbuší se mu srdce a začne se těšit. Snad to platí ještě v dnešní uspěchané době - pokud dotyčná nemá slabost pro osvěžovače do zásuvky a nemá vzduch v předsíni umrtvený nějakou mořskou svěžestí.
Chamade byla první z řady velkých dámských kreací Jeana-Paula Guerlaina. Původně se parfumérem ani stát neměl, protože tradice obvykle přecházela na nejstaršího syna, dědeček Jacques si však naštěstí všiml jeho talentu.

Při této příležitosti bychom si mohli udělat malou historickou vsuvku a udělat si pořádek v rodině Guerlainových. Pokud vás zajímá Chamade a ne kdo byl čí otec, můžete tuto část přeskočit.
Historie značky se začala psát v roce 1828, kdy Pierre-François Pascal Guerlain firmu založil. Otevřel si parfumerii na Rivoli v Paříži a vyráběl povětšinou zakázkové parfémy a kolínské. Syntetika v této době ještě nebyla na světě, pracovalo se s omezenou škálou přírodních ingrediencí. Pan Guerlain se stal oficiálním dodavatelem belgické královny a později i dvorním dodavatelem francouzského císaře a prezidenta Napoléona III. - o to se zasloužil dodnes oblíbenou Eau de Cologne Imperiale, vytvořenou pro císařovu ženu Eugénii.
Pierre-François měl dva syny: Aimého (1834-1910) a Gabriela (1841-1933). Oba mu s firmou pomáhali a po jeho smrti v roce 1864 ji převzali. Gabriel se staral o obchod a chod firmy, Aimé vytvářel parfémy. Fleur d'Italie, Skine či Rococo asi znát nebudete, ale Jicky, která se stala symbolem přechodu do nové, moderní éry, jistě ano.
Aimé se nikdy neoženil a neměl děti, další generací, která převzala rodinný podnik, proto byli Gabrielovi synové Jacques (1874-1963) a Pierre (1872-1961). Mezi parfémy Jacquese Guerlaina už jsou i dnes známá a mnohými obdivovaná díla: Après l'Ondée, L'Heure Bleue, Mitsouko, Mouchoir de Monsieur, Shalimar, Vol de Nuit, ale i mnoho dalších, polozapomenutých a dnes již nevyráběných.
Jacques i Pierre měli každý dva syny (žádný už nežije - poslední, Jean-Jacques, zemřel v roce 1997), ani jeden z nich se však parfumérem nestal. Jacques v roce 1955 vytvořil svůj poslední parfém Ode (Jean-Paul, syn Jeana-Jacquese, mu asistoval) a poté předal štafetu vnukovi.
Jean-Paul dědečkovi rozhodně neudělal ostudu: Samsara, Nahéma, Jardins de Bagatelle, Habit Rouge, Chamade, Chant d'Aromes, Parure, Spiriteuse Double Vanille, méně úspěšné, ale přesto u mnoha z nás oblíbené Mahora a Champs-Elysées… V roce 2002 sice oficiálně odešel do důchodu, ale ve vymýšlení novinek stále pokračuje (jeho zatím nejnovějším dílem je zmíněná Spiriteuse Double Vanille) a funguje nadále jako poradce.
Další pokračovatele rodinné tradice Guerlainovi bohužel nemají, a tak Jeanem-Paulem (a jeho bratranci Philippem, prezidentem společnosti, a Robertem) téměř dvousetletá tradice rodinného podniku končí. Od roku 2008 je dvorním parfumérem firmy Thierry Wasser (Guerlain Homme, Iris Ganache, Quand Vient La Pluie), kreativní ředitelkou se stala Sylvaine Delacourteová, která spolupracuje s parfuméry a dohlíží na celý proces vzniku parfému.

Zpět k Chamade. Ve vůni opět nechybí akord guerlinade, ale využívá také dvou tehdy čerstvých novinek - hedionu a pupenů černého rybízu. Hedion (methyl-dihydrojasmonát) je přirozenou součástí jasmínové esence a jeho vůně je proto převážně jasmínová. Rybízové pupeny mají částečně zelené, částečně ovocné aroma. Zelenou vůni Jean-Paul podtrhl přidáním galbana, do základu dal štědrou dávku vanilky, neboť, jak sám říká, ‚bez vanilky sotva uděláte dobrý parfém‘. Říká se, že Jean-Paul Chamade navrhl pro konkrétní ženu, jako správný gentleman však nikdy neprozradil, která to byla. Jean-Paul měl ženy rád, vážil si jich a parfémy vytvářel vždy tak, aby je zdobily; rád používal argument, že ocitnete-li se se ženou ve tmě a nevidíte tak ani její šaty, ani líčení, účes, šperky nebo krásné oči, zbývají jen dvě věci - její okouzlující hlas a parfém.
Flakon Chamade navrhl Raymond Guerlain, zpovzdálí se na návrhu radami podílel i Robert Granai. Pokud vás při pohledu na flakon napadlo, že vypadá jako obrácené srdce, nejste jediní, ale je to trochu jinak. Raymond se inspiroval Botticelliho obrazem Zrození Venuše a vyrobil obal, který připomíná lasturu, na níž Venuše na malbě stojí. Raymond svůj návrh zamýšlel jako symbol osvobození ženy a sexuální revoluce (což bylo v šedesátých letech rozhodně na místě). Půvabný flakon se stal jeho posledním dílem; následující rok Raymond Guerlain zemřel. Obal Parure už navrhoval Granai.

Chamade bývá označována jako květinově dřevitá, já bych se přikláněla spíš ke květinové chypre. Je však pravda, že má dvě velmi odlišné tváře: jedna je chyprová, zelená, druhá jemná, květinová a pudrová. Tu ostřejší, zelenější verzi vám ukáže na začátku, chvíli tak vydrží vonět a najednou šup - obrátí o 180 stupňů a stane se z ní nádherná, až něžná vůně. Proces jejího vývoje byl fascinující už v době jejího vzniku (a Luca Turin nad ním pěje ještě dnes), natož teď, kdy to všechno voní pořád stejně a maximálně hodinku. Úvod Chamade vám možná připomene Miss Dior nebo některý zelený Chanel. Jasné chyprové tóny, zeleň, trochu řízných aldehydů, ale zároveň je cítit, že pod tím je něco hebčího, tajemnějšího, zkrátka další vrstva, která trpělivě čeká, až bude moct vykouknout. A tak si užíváte tu zeleň a těšíte se a těšíte… a dočkáte se cca za hodinu až hodinu a půl, kdy v plné kráse rozkvete srdce a základ Chamade. Ocitla jsem se na obláčku zastřených, pudrově něžných květin - do jemna rozmalovaného jasmínu, ylang-ylangu, možná i růže nebo kosatce; připomnělo mi to harmonii, která se rozestře po rozvonění Chanelu No. 5. Základ tvoří orientální dřeva a vanilka, obojí klidné a umírněné, aby to nenarušovalo celkovou pohodu.
Když Chamade dovonívá, jsou z ní cítit květiny, dřeva a vrátí se slabé chyprové tóny. Testovala jsem eau de toilette, které přechod k této poslední fázi trval cca 5-6 hodin. Čistý parfém má prý být ještě harmoničtější, sytější a krásnější: pokud je to pravda, musí to být čirá tekutá slast zavřená do skleněného flakonu. Chamade neubližuje ani ředění na eau de toilette, neublížila jí ani reformulace, stále je to mistrovský kousek, nesmírně ženská vůně, zajímavá, originální a přitom dokonale nositelná a líbivá pro okolí - málokdy se podaří vtělit všechny tyto vlastnosti do jednoho parfému a něco nepokazit.

Hodnocení parfému Guerlain Chamade od uživatelek 199 hodnocení

Líbí se (147)
74%
Nelíbí se (14)
7%
Neutrální (38)
19%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Chamade - umístění v žebříčcích uživatelů

8x v nejlepších vůních
1x v nejhorších vůních
14x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Guerlain Chamade

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Guerlain Chamade


26.10.16

Vůně (testovala jsem EdT),kterou se vlastně stydím rozebírat – je tak klasicky krásná, dokonale vyvážená, hladká a splývající, že vytahovat z ní jednotlivé komponenty mi připadá trochu jako svatokrádež. Začátek je rozhodně spíše zelený než květinový – vzpomněla jsem si na některé Diorovy vůně, vrstevnice této (r. 1969). Nahořklé galbanum doplňuje svojí výraznou a zapamatovatelnou vůní nejdříve hyacint, dalšími květinami je ylang – ylang a velmi kultivovaný jasmín (nebolehlavový, nezavánějící čímsi). Černý rybíz má svoji specifickou chuť i vůni, jak plody, tak listy. Zde prý byla použita jeho poupata – nemám důvod tomu nevěřit; i ve fázi, kdy převažují květiny, je zřetelně rozpoznatelná počáteční chyprová vývojová linie. Guerlainovský ocásek pochopitelně nesmí chybět – ale tentokráte je jaksi nesmělejší, vanilka se drží sakra zpátky a nevyčnívá – spíš umete cestu dřevitým tónům. Necítím orientální dřeva - spíše mám dojem, že se procházím ovocným sadem, kde byly stromy nedávno prořezány, pokáceny staré, a teď tu leží, míza prýští z jejich kmenů a zelené listy pomalu zasychají. Jinými zmiňovaného pudrového obratu jsem se dočkala pouze v náznaku – na mé kůži byla vůně po celou dobu květinová chypré, pouze s mírným dotekem dřeva. Říkám si, jak by tato vůně obstála v dnešní kamenné parfumérii a dovolím si trochu úsměvnou vsuvku – představte si, jak vůni nabízí prodavačka v Douglasu taťkovi, který dva dni před Štědrým dnem shání dárky pro manželku?! Ne, Chamade v současném dravém a rvavém parfémovém světě nemá šanci – troubí na ústup a zůstává vůní pro fajnšmekry, zastánce klasiky, pro ty, kteří si na vůně dovedou udělat čas. Její název se bohužel stává i její realitou …18.12.11

Měla jsem flakon EDT a marně jsem tam hledala v recenzích popisovanou krémovost. Cítila jsem od počátku ostré tmavězelené galbánum, to je složka, kterou nedokážu mít ráda. Po pro mě příliš dlouhém čase (hodina) galbánum ustoupilo a skutečně se rozvinula příjemná, možná až krémová vůně … ale ta první hodina pro mně byla příliš velkou překážkou. Nyní se mi ale do rukou dostal vzorek EDP a je hodně odlišná, ano galbánum tam je, ale nedominuje, pouze dokresluje a v EDP tu krémovost nacházím hned od začátku. EDP je pro mně příjemná od začátku až do konce. Je složena ze stejných ingrediencí, ale namícháných v jiných poměrech.28.04.11

Prásk! Galbánum! Prásk! Ylang-ylang, vítr, hořké bylinky, buch buch prásk a znova! Hrne se to na mě jak lavina kamení po příkrém svahu. Smrt galbanem, přesně tak! Ale slastná.
Cosi tam vzadu probleskuje – nehmatatelně hladkého, oblého, líbezně sladkého a pudrově krémového. Ta kombinace vábí, láká, provokuje, nutí zjistit, zda se mi to líbí nebo vzorek zahodím a nechci ho už vidět. „Chvíli tak a jindy taková“,…jak v písničce z holčičích let. Je to flamenco, tanec svádění. Točí se vám hlava, ale nepřestáváte, protože tam vzadu je tušení, které vás nenechá na pochybách, že…

A najednou to přijde…
Hýčká vás… jemně a vanilkově sladký likérový krém, čokoláda tak vláčná že chcete zabořit celý obličej. Jakási bylinná síla přidává vyváženou harmonii, sladké potěšení a zemitý příslib santalu.

Kvítka…? Gurmánské hody..? Ano.
Ale…

Chamade není poklidný odpolední čokoládový zákuseček v kavárně u stolu s kamarádkou Irisou G., která s vámi sdílí ukrývaná holčičí tajemství. Ani to není zvonivý smích zurčící v uších, když se směje sestřenka Insoláns, když za vámi běží po louce a chce vám v žertu ukrást vaší nejhezčí fialovou mašli z povlávajících vlasů.
Chamade to je objetí v pažích co znají pořádnou dřinu, co je osmahlo slunce a voní větrem a smolným dřevem. A máte pocit, že vás ten stisk rozmačká, ale nemůžete jinak. Odměnou je vám takové rozmazlování, o kterém se vám ani nesnilo.

Č.p. Výdrž bratru 6 hodin. A jediná malá kapka provoněla celou místnost. Malý voňavý zázrak.27.01.11

Okouzlující! Pravda, začátek je tak trochu smrt galbanem, ale co Chamade předvádí dál, to je skvostné. Jasmín! Náruč hyacintů! Celé zahlazené špetkou vanilky a ylangu (mimochodem, tenhle ylang ani trochu negumovatí). Sofistikovaná vůně hodná pouze opravdu dospělé ženy ve své nejpřirozenější kůži - bez cingrlátek, extra svůdnosti, takové, která se občas vrací domů po dlouhém dni a chce si jen dát dvojku Merlotu ve vaně.26.07.10

Jako nevycválaná parfémová začátečnice jsem před rokem nad zkoušenou Chamade EdP ohrnovala nos (ten zelený začátek byl na mě příliš razantní). A rok se s rokem sešel, vyzkoušela jsem Chamade čistý parfém a všechno je jinak (buď jsem se k ní pročichala nebo možná moje čichové buňky značně otupěly nebo je čistý parfém prostě jiný). Začátek je sice stále zelený, ale je to taková zapudrovaná zeleň, na kterou se už tlačí kytky. A ta kytice se brzy dostane ke slovu – není to nějaký velké pugét, ale spíš taková malý pugétek z jemných květinek a vanilkovým luskem posazeným uprostřed. Vůně je taková klidná, pohodová, nevtíravě elegantní.07.07.10

Komentáře Guerlain Chamade

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain Chamade

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist