Iris Ganache (Guerlain)

Dámská vůně
Rok:

2007

Složení (ověřené)

bergamot, skořice, bílá čokoláda, kosatcové máslo, pačuli, cedr, ambra, vanilka, pižmo

Popis parfému:

řada L 'Art et la Matière

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Iris Ganache

Ada

Pokud se právě snažíte zhubnout, tuto recenzi raději nečtěte.

Ganache (čte se zhruba ‚ganaš‘) je kulinářský termín, jímž se označuje hmota používaná zpravidla jako poleva, někdy jako náplň čokoládek, pralinek a zákusků. Vyrábí se z tmavé čokolády a smetany; smetanu zahřejete, nalijete na přibližně stejné množství nasekané čokolády a mícháte a mixujete, až získáte hladký krém. Chcete-li polevu, která po zchladnutí ztuhne, dejte tři díly čokolády na jeden díl smetany. Můžete ochutit likérem či vanilkovým extraktem.
Takže je už asi jasné, co je Iris Ganache zač; gurmánská vůně s kosatcem. To slibovalo nevšední zážitek, neboť kosatec a čokoláda jsou zdánlivě nesourodé složky. Opravdu jsou zčásti kontrastní - veselá opulentnost čokolády a k tomu vlhce suchá melancholie kosatce - ale jinými svými podtóny se naopak dokonale doplňují - kosatec je sametový, čokoláda také.
Kosatce si nejspíš všimnete jako prvního - začátek vůně se nese ve znamení teplého kosatcového pudru. Postupně se rozvoní do podoby, v jaké ho známe, a mluvím opravdu o pravověrném kosatci - lehce fialkový, zemitý, máslový, ani chladný, ani teplý. A teď si k tomu dáme tu čokoládu, která nejprve jen tak probleskuje, voní spíš po kakau, tedy po černé čokoládě, ne po mléčné. Teple mléčné tóny přijdou v závěru; nechybí ani hladký vanilkový krém, nejprve jen tak zdálky, jako by ne přímo u nosu, později zřetelněji. Čokoládou prolíná také znatelná skořice. Přestože ve složení není nic takového uvedeno, měla jsem dojem, že cítím i nějakou bílou květinu - snad tam Thierry Wasser nějakou špetku dal, aby podtrhl hebce smetanové tóny.
Iris Ganache je gurmánská vůně a pokud si na tento žánr nepotrpíte, asi se vám moc nezavděčí. Je to však také vůně neobvyklá a v žádném případě bych ji nedoporučovala kupovat bez důkladného vyzkoušení. Nenechte se zlákat ani tím, že se vám na očichání bude líbit - zvažte, jestli chcete něco tak sladkého a zvláštního opravdu nosit celý den. Pokud ano - blahopřeju, právě jste získali úžasný kousek do sbírky, navíc takový, který hned tak nikdo jiný nemá.

Iris Ganache je součástí exkluzivní řady L'Art et la Matière, uváděné od roku 2005. Patří sem ještě Cuir Beluga, Rose Barbare, Angelique Noire, Bois d'Armenie (2006; recenze je v přípravě) a Cruel Gardenia.

Hodnocení parfému Guerlain Iris Ganache od uživatelek 247 hodnocení

Líbí se (193)
78%
Nelíbí se (14)
6%
Neutrální (40)
16%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Iris Ganache - umístění v žebříčcích uživatelů

35x v nejlepších vůních
6x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Guerlain Iris Ganache

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Kategorie vůně Guerlain Iris Ganache od uživatelek

Recenze Guerlain Iris Ganache30.10.08

Podzimní podvečer v Paříži. Sedíte u stolku v Patisserie Lenotre na Rue d´Auteuil 44, a cítíte intenzivní vůni kvalitní, hořké čokolády, smetany a vanilky. Popíjíte kávu a nakonec neodoláte a necháte si s sebou zabalit několik pralinek Ganache - tmavých a bílých. Jsou to pralinky plněné božským krémem (hořká čokoláda se šlehačkou) obalené tenkou vrstvou hořké nebo bílé čokolády.
Když se vrátíte do hotelového pokoje, natáhnete se na postel a začnete si prohlížet „úlovky“ z odpolední procházky. Pokoj je provoněný vůní čerstvě nařezaných kosatců Zhluboka nasajete jejich zemitou, chladnou vůni a dychtivě rozbalíte zlato-béžovo-hnědou papírovou krabičku. Strčíte do pusy první pralinku, poválíte na patře… to je IRIS GANACHE!
Iris Ganache má lehce narůžovělý odstín, což podporuje iluzi, že v ní okvětní lístky kosatců musely být snad macerovány. Flakón je minimalistický, elegantní a příjemně kontrastuje s bohatostí vůně. Tvůrcem téhle kosatcovo-gurmánské vůně nadprůměrné intenzity a výdrže (takže s jedním, dvěma střiky, prožijete klidně skoro celý den) je Thierry Wasser. Za tuhle vůni ho budu blahořečit do skonání světa. Pro mě je Iris Ganache mistrovský kousek a jednička mezi novodobými vůněmi!

Komentáře Guerlain Iris Ganache

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain Iris Ganache

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist