Jardins de Bagatelle (Guerlain)

Dámská vůně
Rok:

1983

Složení (ověřené)

HLAVA: bergamot
SRDCE: jasmín, gardénie, tuberóza, neroli
ZÁKLAD: dřevité tóny

Parfuméři:

Guerlain, Jean-Paul

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Guerlain Jardins de Bagatelle:

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Jardins de Bagatelle

Ada

A máme tu další Guerlainovu klasiku. Není to takový proslavený klenot jako třeba Shalimar nebo Mitsouko, ale je tu s námi už také skoro 30 let a má své ctitele.
Bagatelle je zámeček u Paříže, nedaleko Boloňského lesíku. Zámeček byl vybudován na konci 18. století a kolem něj vznikla zahrada v tehdy módním anglo-čínském stylu. Dnes pozemky patří městu Paříž a jsou uspořádány víceméně jako muzeum zahradnických stylů a technik a speciální botanický park: proslulé je zdejší rozárium, kde můžete spatřit rozsáhlou kolekci všech možných růží, převážně moderních, ale jsou zde i staré variety z prvních dvaceti let 20. století.
Možná by vás napadlo, že Jardins de Bagatelle (‚zahrady Bagatelle‘) je také o růžích, ale tentokrát ne - chcete-li růže, poohlédněte se třeba po Nahémě. Jardins je v duchu svého názvu spíš zahradou, na které voní různé květiny, ze všeho nejvíc bílé. Ze začátku v tom budete mít možná trochu zmatek, ale postupně se složky utřídí, uklidní a rozvoní a nastoupí harmonie jasmínu, tuberózy, pomerančového květu, možná i nějaké té růžičky. Základ je dřevitý, s vetiverem, trochu do chyprova, drží proto vůni při zemi - není ani ukřičená, ani přeslazená (vlastně není skoro vůbec sladká) a je hodně elegantní. Když se soustředíte, poznáte v ní typické guerlainovské tóny, celek ale není typicky opuletní a barokní, jak bývalo u Guerlainů zvykem a k tomu vůně netradičně vystrkuje aldehydové růžky - Jardins de Bagatelle vznikla v 80. letech, kdy se nosily ostřejší, ráznější parfémy. Žena osmdesátých let nebyla předválečná diva v dlouhých šatech, ale podnikavá dívka, a místo křivek se nosily dynamické hrany.
Bílé květiny jsou tu v podobě, ve které je skoro nepoznáte - není to lepkavě omamný Fracas, indolická Samsara , máslově krémová Carnal Flower a už vůbec ne moderně syntetický London. Aldehydy se stroze elegantním základem nic takového nedovolují, květiny jsou rozmlžené, slité do sebe, opravdu jako když procházíte v létě jasmínovou a tuberózovou zahradou a vnímáte všechny vůně kolem sebe, i trávu, dřevo stromů, sem tam nějaký uschlý květ, svěží poupata a teplý vzduch.
Jardins de Bagatelle se bude líbit milovnicím výraznějších, dámsky elegantních květinových vůní. Noste mírně aplikovanou do práce, ve větším množství na rozevlátou letní procházku nebo stylově na výlet do Bagatelle…

Hodnocení parfému Guerlain Jardins de Bagatelle od uživatelek 125 hodnocení

Líbí se (60)
48%
Nelíbí se (22)
18%
Neutrální (43)
34%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Jardins de Bagatelle - umístění v žebříčcích uživatelů

2x v nejlepších vůních
4x v nejhorších vůních

Recenze Guerlain Jardins de Bagatelle


05.10.16

Nejsem velkým fandou sterilních japonských zahrad, a proto mě svojí loňskou kreací příliš neoslovil Hermèsův zahradník Monsieur Li. http://www.arome.cz/…monsieur-li/ Mám raději vegetaci v evropském stylu – zahradu krásnou, udržovanou, ale příroda je považována za rovnocenného partnera, a tak se nikdo nepozastavuje nad krtincem objevivším se vprostřed trávníku a veverky nejsou legitimovány při vstupu do areálu.
Oficiální guerlainovské stránky jsou poměrně skoupé na informace ohledně složení (konkrétně přiznávají bílé květy, růže, hyacint a několikero druhů narcisů), další informační zdroje se (jako obvykle) dost rozcházejí, a tudíž napíšu, co cítím.
Omamně květinový začátek nevyděsí – není to obrovský pugét, který vás zavalí a zadusí, ale spíš otevřené prostory, kde rostou (a voní) kytky – jejich květy, listy, stonky, záhony (a možná se tam proběhla i nějaká již zmiňovaná veverka). Vedle výše uvedených ingrediencí bych přidala ještě jasmín, tuberózu, neroli a snad i ylag-ylang. Můj nos mi říká, že tam bude i něco aldehydů (složky profouknou a sjednotí a nepoužít v parfému aldehydy bylo v 80. letech snad ještě větší faux pas než vzít si v r. 1969 podprsenku mezi květinové děti :mrgreen: ), a občas si vůně dovolí zcela regulérní chyprovou odbočku – tak snad vetiver?
Po nějaké době výrazněji vystupují dřevité tóny, ale nikoliv sladké orientální – je to spíš středoevropský lesopark. Ve vůni jsem občas zaznamenala typický guerlainovský ocásek, takže i když je to dle mého názoru parfém krásný a nositelný při jakékoliv příležitosti (tropy jsou výjimkou), naslepo kupovat nedoporučuji. Vyzkoušejte – a možná budete lapeni stejně jako já.
Zámeček Bagatelle a park kolem něj vznikl nedaleko Paříže až koncem 18. století za vlády Ludvíka XVI., ale já jsem si při setkání (po letech) s touto vůní vzpomněla na filmy o krásné Angelice. Představuji si ji, jak zahalena parfémem prchá zahradami a komnatami před králem Slunce a desítkami svých dalších neúnavných ctitelů …

Komentáře Guerlain Jardins de Bagatelle

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain Jardins de Bagatelle

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist