Jicky (Guerlain)

Unisex vůně
Rok:

1889

Složení (ověřené)

HLAVA: levandule, rozmarýna, bergamot
SRDCE: růže, fougérová harmonie (aromatické tóny, zemitý lesní tón, pelargónie), tonka
ZÁKLAD: dřevité tóny, vanilka, opopanax

Parfuméři:

Guerlain, Aimé

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Guerlain Jicky:

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Jicky

Ada

Stejně jako k L'Heure Bleue i k Jicky se váže melancholicky romantická legenda: Aimé Guerlain (syn zakladatele firmy) se na studiích v Anglii zamiloval do dívky, která se jmenovala Jicky. Jenže se musel vrátit do Francie a Jicky zůstala v Anglii. Po dlouhých letech (legenda neupřesňuje po kolika, ale Aimé Guerlain převzal firmu po otcově smrti v roce 1864 a Jicky vznikla v roce 1889) si na lásku z mládí zavzpomínal a stvořil na její počest Jicky, která měla obrovský úspěch a vyrábí se dodnes. Méně romantická pověst hovoří o poctě strýci Jacquesovi Guerlainovi, který měl přezdívku Jicky. Parfém patří spolu s Eau de Cologne Imperiale z roku 1853 nejen k nejstarším dodnes vyráběným vůním nejen značky Guerlain, ale k nejstarším vyráběným vůním vůbec. Patří jí ještě jiné prvenství - údajně jde o první parfém, který obsahoval kromě přírodních i syntetické složky.

Jicky je skutečně nádherná vůně a není divu, že stále patří mezi oblíbené. Voní sice klasicky, ale nikoli výhradně elegantně - snese i bezstarostnou romantiku nebo extravaganci. Určitě také není jen pro zralé ženy, naopak, umím si ji představit na velmi mladé ženě. Řekla bych, že zkrátka vyžaduje mladého ducha - fyzický věk už je potom druhotný Začátek je svěžejší, ale ten nevydrží moc dlouho.

Nejvýraznějšími složkami po rozležení jsou vanilka, kouřový opoponax, levandule a živočišný tón cibetu. Ten živočišný tón nemá nic společného s pižmovou tíhou Samsary nebo nedejbože Kingdomu, je velmi jemný, jako vůně čisté lidské kůže.

Levandule jí dodává bylinnou jemnost, vanilka spolu s ambrou sytou, hladkou, lehce medově a kakaově voskovou sladkost (naposledy jsem takovou cítila po mnoha hodinách na samém konci Safari; najdete ji také v Bal a Versailles či Parfum Sacre). Kouřové vůně je jen špetka - Jicky je dost podobná Shalimaru, ale méně kouřová, méně výrazná, méně vanilková a díky levanduli taková chladnější.

Na ženě, s jejíž vlastní vůní živočišné tóny v Jicky přesně zarezonují, bude tahle vůně zatraceně sexy; možná se na ni přilepí přivábený sameček, aniž by tušil, co ho to vlastně táhne, protože Jicky je, pokud to s ní nepřeženete, nenápadná a drží se pěkně na kůži.

Jicky bývá uváděna jako unisexová, podle mého názoru je však spíš ženská. Ze začátku, než se rozležela, by slušela asi i muži, ale potom už bych si ji jako pánskou představit nedokázala.

Hodnocení parfému Guerlain Jicky od uživatelek 230 hodnocení

Líbí se (152)
66%
Nelíbí se (23)
10%
Neutrální (55)
24%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Jicky - umístění v žebříčcích uživatelů

7x v nejlepších vůních
5x v nejhorších vůních

Vlastnosti vůně Guerlain Jicky

Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Guerlain Jicky


04.02.17

Šťastné spojení anglické venkovské noblesy a francouzského šarmu, ale i zemitosti. Budu stručná: začíná to jako (rozvoněný) Shalimar a končí jako Lavandula od Penhaligons. Chová se spíš jako kolínská. Nadčasová, s velkým příběhem, ale beze špetky nepřístupnosti, jakou vnímám třeba u Modré hodiny a jiných velkých parfémů. Žádné zdvořilostní tance a okolky, nasednout a jedem! Opatrně s ní musí zacházet ti, kdo jsou velmi citliví na živočišné tóny.


15.08.14

Ať si bruneta či blondýna, Jicky by Tě měla zajímat :-D

Píše se rok 1889 a Aimé Guerlain přichází s novou vůní. Je jedno, jestli tím vzdává hold své studentské lásce Jicky, synovci Jacquesovi, kterému tak v rodině přezdívali anebo oběma. Je to skvost, který píše parfémové dějiny.

Jicky je unisex vůně s prvky fougére svěžesti a dřeva. V bergamotovém úvodu hned vykoukne levandule. Opravdu hladká a pěkná. Trocha kouře. Les. Postupně se přidává vanilka.

Je to vůně venkova staré Anglie. Vůně, kterou si budete pamatovat až do smrti. Buď ji budete nenávidět anebo milovat. Přesně tak, jako kdysi kráska Briggitte Bardot!


11.01.14

JICKY je jméno ženy, kterou poznal Aimé Guerlain v Anglii. Já tento parfém vnímám jako vůni s francouzsko-anglickým duchem, v níž se prolínají přírodní složky bylin a květin starobylé kolínské. Což jsou ingredience mému nosu a srdci milé. Jde tedy bergamot, citrón, levandule, rozmarýn, tonka, typicky guerlainovská vanilka, se kterou se zde nakládá opět mistrně. Vůně jde trošku i do orientu, což dokazují správně nadávkováné složky jako je ambra, santal a vůbec se zde nešetří cibetkou pro fixaci a výdrž vůně.
Edp je plnější, jde více do prostoru, je sladší a šťavnatější. Č.p. je méně sladký, držící se spíše u těla a cibetka může působit i trochu fekálně, což je běžný rys u starodávných vůní, na kráse jí však neubírá žádnou hvězdičku, ba naopak. Však byla Jicky stvořena v roce 1889 a po 125 letech si stále drží svou vynikající úroveň, šmrnc a kvalitu a má své obdivovatele po celém světě včetně mě.

Flakón 50 ml edp zakoupený z Escentualu v r. 2013 mi potvrdil velkou podobnost s č.p., kdy je vůně méně sladká a decant z Medvěda od Moniky vyroben na sklonku 2013 je zase sladší, kdy minisladkost tvoři špetka skořice se švestkou, avšak na kráse vůni opět nic neubírá. I tato verze je velmi chic.

V létě je Jicky úžasným společníkem do horkých dnů, ať již edp či č.p., v horku, kdy nedrží skoro nic, Jicky voní a voni hlavně po levanduli, rozmarýnu, létě, venkovu, čistotě bergamotu, kdy je v naprosté harmonii s cibetkou a dalšími složkami orientálního charakteru.

Podobné složení má i Shalimar, který je více pudrový a takřka nerozeznatelný pocit můžeme mít z mladší vůně Mouchoir de Monsieur /Pánský Kapesník/ z r 1904, která existuje jen v koncentraci edt, má slabší výdrž a je k mání v 100 ml včelce i v IG v Praze. Mohu jen gratulovat k letošnímu 125 výročí Jicky a jsem nesmírně potěšena, že mám možnost tuto stále nosit. Jicky edp/č.p. je No 1 v mém skromném repertoáru vůni a pokud bych musela žít na pustém ostrově a mohla si vzít pouze jednu vůní, vezmu si právě Jicky.


19.09.13

Ach Jicky - konečně jsem nalezla svou parfémovou nirvánu.
Jicky - proměnlivá kráska, leč letitá, duchem velmi mladá. Na dobu svého vzniku se jedná o mistrovský kousek, který dodnes neztratil nic ze svého sex-appealu. Na Jicky miluji všechny fáze, a doslova si každou z nich vychutnám: klasickou guerlainovsky citrusovou svěží hlavu, která se vzápětí přemění v delikátní levandulový obláček, jímž začnou lehce prosvítat živočišné tóny. Ale pozor! Mnoho recenzí uvádí odér počuraných plenek či podobné věci, ale to mi nepřipadá, náhodou naopak je to krásně hluboká a zatraceně sexy cibeta, kterou v jiných parfémech nemusím, ale v Jicky bych jí uvítala klidně i víc. Srdce se pak po hodince rozvoní vanilkou a ambrou a v této fázi skutečně hodně připomíná Shalimar, jen není tak křiklavá a prvoplánovitá. Mám čistý parfém a EDP. Čistý parfém je krásně čitelný a zakulacený, z EDP více vystupuje cibeta a řekla bych, že i déle vydrží. Jediné minus dávám za výdrž vůně, jak už to bohužel u Guerlainů někdy bývá. Na druhou stranu, na oblečení vydrží celý den, jen na mé kůži se Jicky bohužel až příliš rychle vytrácí.28.07.10

Čistý parfém. Zemitý lesní tón - to je přesně to, co mi ve vůních obvykle vůbec nesedí - a v Jicky je ho zpočátku požehnaně. Po rozvonění ale defilují jednotlivé složky jak vojáci na slavnostní přehlídce - suché dřevo, bergamotový čaj, levandule, rozmarýna. A všude kolem pryskyřice se špetkou nepříliš sladké vanilky. Líbí se mi, ale spíš jako pánská vůně.

Komentáře Guerlain Jicky

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.
 Váš příspěvek
 
sisiklokanek
Učednice 169 příspěvků 18.03.15 17:42

Velice mi připomíná Shalimar. Jen je méně těžká.

Na poličce 2 parfémy 0 miniatur 1 odstřik 28 vzorků V tužebníku 7 parfémů
Vložit nový komentář

Uživatelé a Guerlain Jicky

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist