L'Heure Bleue (Eau de Parfum) (Guerlain)

Dámská vůně
Rok:

1912

Složení (ověřené)

HLAVA: anýz, bergamot
SRDCE: tuberóza, karafiát, fialka, růže, neroli
ZÁKLAD: tonka, kosatec, benzoin, vanilka

Parfuméři:

Guerlain, Jacques

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Guerlain L'Heure Bleue (Eau de Parfum):

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain L'Heure Bleue (Eau de Parfum)

Ada

Jednoho letního večera, v tu dobu, kdy je slunce už dávno za obzorem, ale hvězdy ještě nevyšly, zvedl Jacques Guerlain zrak k obloze. Ta má v tuhle soumračnou hodinu hlubokou modrou barvu a modří je zahalená i celá krajina. Guerlain dostal geniální nápad zachytit náladu tohoto pomíjivého okamžiku ve vůni - a tak vznikla L'Heure Bleue, Modrá Hodina. Tolik legenda, která se měla odehrát na začátku 20. století, v době secese a art nouveau (L'Heure Bleue vznikla v roce 1912; a legenda se ve skutečnosti zrodila až později, ale who cares ). Styl té doby se odrazil i ve flakonu, v němž se parfém prodává dnes - křivky v horní části i srdíčkový uzávěr jsou ovlivněné stylem art nouveau. (Narazíte na spoustu dalších flakonů, ovšem tenhle je zcela jistě nej.)

Začátek je originální. Vévodí mu anýz, kterému sebrali skoro všechnu jeho sladkou větrovost a nechali zbytek, těžko popsatelný dřevitě-kořenitě-semínkový odér. Zpočátku je hodně silný a protivný, za chvíli se rozleží a začne mít příjemný nádech, já bych ho charakterizovala jako směs oříšků a sušených broskví - něco podobného jsem našla v Mitsouko. U anýzu se však L'Heure Bleue zdaleka nezastaví, záhy tasí sladce jemnou fialkovou vůni, podpořenou růží a nenápadnou špetkou benzoinu a vanilky (a tonky).

Máte-li fialkovou vůni spojenou s nostalgií po dobách, kdy byly naše babičky mladé, svět se točil pomalu a zamilovaní se drželi za ruce a ne za zadnice, rozprostře se před vámi melancholie modré hodiny. Zajímavé je, že někdo v L'Heure Bleue fialku vůbec necítí; zkoušela jsem se do ní začichat a musím konstatovat, že se tomu nedivím, v parfému jsou totiž dva zdroje sametově pudrové sladké nostalgie - fialka a kosatec. Jsou do sebe zaklesnuté tak perfektně, že si každý může vybrat co chce. Já už po důkladném čichovém rozboru cítím obojí, ale na první dojem to zkrátka byla fialka.

Po nějaké době (u mě to byla cca hodina a půl) se L'Heure Bleue zase lehce promění, objeví se v ní taková agresivnější špetka lehké živočišnosti, jako by se ta fialka s růží lehce zapotily. Protože je zbytek vůně jemnější a harmonický, nevyklube se z toho nic otravného a časem se to zase ztratí.

Jestli je L'Heure Bleue melancholická nechám na vás - některým povahám možná přijde naopak optimistická, co já vím - každopádně je krásná, delikátní, romantická, starodávně elegantní a hlavně a především mystická a tajemná (nemáte-li mystičnost spojenou s lopatou kadidla - L'Heure Bleue je tajemná spíš jako úsměv Mony Lisy).

Kdybych měla L'Heure Bleue k něčemu přirovnat, zmínila bych Mitsouko, v níž se vyskytne ten oříškovo-broskvový tón (zbytek vůně je už diametrálně odlišný); zmínila bych fialkovou Insolence, která je ovšem mnohem cukrovější a moderně agresivnější; a v neposlední řadě sametově kosatcový Hiris. A vůbec všechny fialkové vůně, zvlášť ty, kde je fialka kombinovaná s růží a jinými zjemňujícími složkami, např. Oh! de Moschino nebo Trussardi Jeans nebo (poněkud řídkou) Bvlgari pour Femme. Ve většině těchto vůní byste však marně hledali vznešenost a důstojnost klasiky.

Hodnocení parfému Guerlain L'Heure Bleue (Eau de Parfum) od uživatelek 366 hodnocení

Líbí se (264)
72%
Nelíbí se (40)
11%
Neutrální (62)
17%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain L'Heure Bleue (Eau de Parfum) - umístění v žebříčcích uživatelů

35x v nejlepších vůních
4x v nejhorších vůních
9x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Guerlain L'Heure Bleue (Eau de Parfum)

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Guerlain L'Heure Bleue (Eau de Parfum)15.01.13

První, co mě napadlo, byla Apres L´Ondée ve verzi noir. Anýz a fialka v hodně zemitém provedení, možná s trochou sena. Ukazatele jasně napovídají Hiris přece, Hiris! Ale já se nedám, nemůžu přehlídnout náruč karafiátů, růží… a tu těžkotonáž. Ano, Modrá hodina je výjimečně těžkotonážní. Drží se u těla, neproráží nos, ale něco v ní vězí. Nerada bych sklouzla k metafyzickým příměrům a přetěžovala ji. Přesto je mi z ní smutno. Jak může bejt tak elegantní vůně tak smutná? Možná to dělá ten „starobní tón“, který dráždí nosy necvičené i cvičené a často způsobuje parfémovou újmu. „To staré“, co cítím taky třeba ve Vol de Nuit Evasion, dává Modré hodině něco, co sebelepší moderní parfém nikdy mít nebude, patinu, která je podobná vráskám v obličeji. Někomu ty vrásky můžou přijít hyzdivé, ale svědčí o tom, že člověk žil a prožíval. A takhle já chápu i Modrou hodinu, jako velkou vůni jiných dob. Jednou mi bude úžasně slušet.10.07.11

Okamžik soumraku …
ustrnutí v čase … život jen v náznaku … … psst, tiše … zastav se!

Okamžik zasnění …
myšlenky vládnou nad pánem času … … nad duší prázdnou.
Myšlenky, sny … nitro své vnímat …
potřebuji, musím, tak velmi … tak jako dýchat!

V soumraku tajemném,
v čase zastavení,
snáší se temná modř … … melancholie … … duše pohlazení … … L'Heure Bleue.

Tato vůně už byla tolikrát (a vskutku dobře!) popsána, že snad není potřeba více. L'Heure Bleue je moje soukromá „duchovní záležitost“. Mohla bych se rozepisovat o jednotlivých složkách … pak tedy ano, je to pro můj nos vůně především o kosatci. Uhlazeném, tichém kosatci vedoucím za sebou ostatní květiny - karafiát, růži, fialku … a špetka anýzu v úvodu, která nepřekáží. Přidá na zajímavosti … a zmizí.
Základ je sladký, pudrový, kombinace benzoinu s vanilkou, tak jinak snad ani nelze.
Jako celek … ? Řádky v úvodu jsou mými pocity, které zažívám s L'Heure Bleue. Vystihují vše.08.06.11

…nemohla bych se tou vůní vonět.......16.03.09

Patřím ke generaci husákových dětí, tudíž pamatuju nejen pracovní (u mě teda školní) soboty, ale i četné výpadky dodávek elektrického proudu, kdy nezbývalo nic jiného než si dát pauzu a udělat si černou hodinku (mnohdy se protáhla na celý večer). Co bych dnes za takový nucený relax dal! A tak se není co divit, že jsem s nadšením přijal pozvání na hodinu modrou. Zní to lákavě, mám takovou naivní představu, že půjde o kombinaci černé hodinky a snesení modrého z nebe (Madona mia, já se těším jako malý Jarda).
Počasí (teplota vzduchu, tlak i rosný bod) jakož i denní doba (někdy po obědě) k tomu vyzývaly, pročež jsem se ubral do pohodlí zahradní houpačky. Její plátěný přístřešek vytvářel příjemný stín a měkké polstrování a polštáře zcela nepokrytě vybízely k lenošení. Orosené mojito blízko při ruce a mějte mě všichni rádi…
Tak nějak by začínala má modrá hodina, nebýt dnes půlka března a venku směs blátíčka a sněhu. Ale mně stačí opravdu málo – otevřít další z voňavých pokladů a nechat se unášet, tedy kolébat (jsem přece na houpačce).
Anýz a pěkně rozcupované citrusy (limetky v mojitu jen bledly závistí) se ruku v ruce derou nosu a probouzí mě z lehké odpolední letargie. Nemám jim to za zlé, obzvlášť, když vidím, že sebou táhnou pořádnou nálož voňavé nádhery.
O nohy se mi začala otírat sousedovi číča – no spíš pořádná kočičí dáma: lesklý černý kožich, kouzelně jantarové oči a elegantní ocas. Bez váhání mi vyskočila na klín a čekala na pohlazení. Konečky prstů vnímám teplo z její hebké, sluncem vyhřáté, srsti. Stejná hebkost a sálavé teplo proniká i k mému nosu (je to už podruhé, Shalimar měl tu čest být první, kdy mám pocit, že mě vůně přímo hladí po špičce nosu). Zavírám oči, Míca mi přede na klíně a já začínám slastně snít…
Odpoledne už značně pokročilo, slunce není tak úporné, ale přesto stále krásně hřeje. Téměř neslyšně jako kočka (a stejně elegantně) si ke mně přisedla krásná cizinka – ona není úplně cizí, stvořil jsem si ji právě pro takovéto chvíle. Pokládá mi hlavu na rameno a ze záplavy čokoládových kadeří se valí opojná vůně čistoty. Taková ta neposkvrněné letní vůně slunce a květin. Ač se drobné fialky snaží sebevíc, její vzrostlejší kolegyně ji s průrazností sobě vlastní upozadí. Kdo by taky chtěl oponovat ostrým drápkům růžové královny.
Hedvábně hladká kůže mé milované svádí k dotekům a polibkům. Pod snědou vláčnou pokožkou, na dotek stejně příjemnou jako ta nejjemnější hrnčířská hlína, pulzuje nespoutaná, dalo by se říct kočičí, krev. Chce se mi slíbat z ní sladkou chuť omamné vanilky, která čiší z každého jejího póru. Točí se mi hlava (tím mojitem to nebude), nedokážu se odtrhnout – jsem jako připoutaný. Připoutaný krásou.
Už pomalu přestávám rozlišovat, co je sen a co skutečnost. Slunce jako ve zrychleném filmu putuje oblohou. Na scéně se objevuje Měsíc a jeho malé třpytivé přítelkyně. Má společnice Míca stále vrní na mém klíně, vzduch je pořád příjemně vlahý, ale má snová přítelkyně je pryč. Jen když se přitulím k provoněnému polštáři, uvěřím, že tady ještě před chvílí byla. Tajemná kráska, které muži dobrovolně slíbí modré z nebe. Elegantní, sebevědomá a nezávislá, takže nabízené pomyšlení s díky odmítne, může-li si k němu dopomoci sama bez ztráty svobody – stejně jako sousedovic čtyřnohá krásnoočka, kterou má společnost už přestala bavit a s vrozenou nonšalancí a blahosklonným výrazem odkráčela do tmy za jiným povyražení. Osamocený a stále ještě obluzený zůstávám až do rána, dokud nezmizí i poslední voňavá připomínka krásného setkání… … a tady můj deník objevitele s největší pravděpodobností končí. Poznal jsem sedmý div světa, L’Heure Bleue, a budu ho obdivovat už napořád. Třeba už ale někde někdo píše další voňavou pozvánku, která mě donutí obout toulavé boty a vyrazit mezi bílé lvy.


31.08.07

Dámy, na tuto vůni jsem nedávno četla natolik vtipnou a hlavně trefnou recenzi na basenotes.net, že mi to nedá a musím se s Vámi o ni podělit - sama bych to totiž nedokázala vyjádřit lépe:

„Na scéně se objeví vůz tmavě modrofialové barvy. Za volantem sedí anýz. Fialka tiše sedí na místě spolujezdce. Tonka a Vanilka se tlačí na zadních sedadlech. Anýz si to žene hodně rychle. Fíííí! Květiny se míhají kolem oken v překrásné směsici barev. Zastavujeme a nabíráme jednoho z mých oblíbenců, Otočník, s jeho nepostižitelným, plastelínovým tónem. Je už nějakou tu chvíli na cestách a nekoupal se. Jeho odér zaplňuje auto. Fialka nesouhlasí s tím, abychom zastavovali stopařům, zvláště těm velkým a silným. "Začíná se mi dělat mdlo,“ špitne. Smráká se a za chvíli už není vůbec vidět, ale vůně stále sviští kolem a jejich závan se opírá do oken, sic se řítíme naplno vpřed. (…) Mezitím v autě vidí anýz stopovat karafiát a staví u krajnice. „Ne,“ dí fialka, „nenabírej ho. Už se sem nevejdeme.""Ale prosím tě,“ oponuje anýz. „Vemem ho.“ Vanilka, Tonka a Otočník souhlasí. Jsou zajedno a fialka je za křena. A za paté kolo u vozu. „Jdu pryč,“ prohlásí,„pusťte mě ven.“ Karafiát se nasouká do auta. A zas si to hvízdají po silnici na plný pecky, do šera, a zanechávají za sebou stopu prolínajících se vůní. Je tma; je příliš pozdě na to, jít domů. Fialka pláče na kraji silnice."

Uživatelka purplebird7 promine převzetí jejího dílka a vy zase můj neumělý překlad:-)

Komentáře Guerlain L'Heure Bleue (Eau de Parfum)

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain L'Heure Bleue (Eau de Parfum)

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist