Mahora (Guerlain)

Dámská vůně
Rok:

2000

Složení (neověřené)

HLAVA: pomeranč, květy mandlovníku
SRDCE: ylang-ylang, neroli, tuberóza, jasmín
ZÁKLAD: santal, vetiver, vanilka

Parfuméři:

Guerlain, Jean-Paul

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Mahora

Ada

Mahoru začal Guerlain vyrábět v roce 2000 a její existence nebyla příliš dlouhá - už se nevyrábí. Jako součást kolekce Les Parisiennes je k dispozici vůně Mayotte s podobným složením, která by snad mohla Mahoru nahradit. Zůstalo po ní mnoho smutných sirotků a od jednoho (děkuji Evě ) jsem získala vzorek na posouzení. S tím, že je trochu podobná mému oblíbenému Arpège. Což je do jisté míry skutečně pravda.
Mahora začíná špetkou aldehydově mýdlové ostrosti, ale je jí velmi, velmi málo. Méně než v Arpege, mnohem méně než v Chanelu No. 5, stopové množstí v porovnání s White Linen. Nicméně počítejte zkrátka s tím, že je trochu mýdlová a že se musí chvíli čekat, než se rozleží.
Nejnápadnější a nejpříjemnější částí Mahory, kterou jsem cítila už ze vzorečku, ještě než jsem ho otevřela a otestovala, je taková krémově hebká složka. Řekla bych, že je to výsledek přesně trefeného množství bílých květin, tuberózy a jasmínu. Zatímco nad jinými tuberózovými a jasmínovými vůněmi mě občas napadají přirovnání jako ‚guma‘, ‚syntetické broskvové aroma‘, ‚lepkavě sladký sirup‘ apod., nad Mahorou se mi vynořovaly spíš krémové, hebce smetanové a jemně vanilkové asociace. Jako když projdete zahradou, kde kvete jasmín, ale jeho vůně vás nepraští do nosu, jen tak přátelsky proletí kolem a dotkne se vás příjemným závanem.

Další nápadné složky jsou ylang-ylang, v základu je cítit dřevitý vetiver a špetka vanilky. Ve složení, které jsem našla, není uvedená fialka, ale zdá se mi, jako by se v Mahoře vzdáleně vyskytoval takový ten jemný, napudrovatělý fialkový tón. Koukám, že pořád opakuju slovo ‚jemný‘ - Mahora je celkem výrazná a poměrně držák a to mýdlo a ylang-ylang tam jsou celkem jasně cítit, ale jinak si nemůžu pomoct, opravdu působí jemným, uklidňujícím dojmem. Po všech těch tuberózových, jasmínových a gardéniových vůních, s nimiž jsem se setkala, konečně parfém, kde je bílé kvítí nadávkováno se zdrženlivostí, citem a vkusem, jemuž se nedá vůbec nic vytknout. Mahora hladí nos, je něžná a milá. Máte-li takovou povahu, nejspíš si budete sedět, v opačném případě možná dostanete neodolatelnou chuť zlít se něčím agresivním a cynicky sledovat, jak Mahora s křikem utíká do kouta.
Ostřejší mýdlové tóny z hlavy se za nějakou dobu z Mahory beze zbytku vytratí a zůstane popsaná květinově dřevitá směs. Základ je dřevitě hebký, hodně mi připomínal poctivě sametový cedr. Znáte-li Arpege, vězte, že podoba mezi ním a Mahorou se omezuje na počátek, potom se vůně začnou rozcházet - Mahora míří hebkým, bíle květinovým směrem, je romantičtější, Arpege zůstává mýdlovější, kořeněnější a starodávnější.
Mahoru bych ze všeho nejvíc doporučila jemným, romantickým bytostem - nemůžu si pomoct, zkrátka tak na mě působí. Myslím, že by se moc nehodila pro dynamickou manažerku v kostýmku, ani pro rozměrnou dámu s přísnými vráskami kolem úst. Kromě romantiky bych přihodila i špetku elegance. Věkově je Mahora naprosto neomezená, dá se u ní snít i vzpomínat.

Update: v komentářích se objevují stesky, proč Guerlain Mahoru stáhl z trhu, když je to tak krásná vůně. Je… ale Chandler Burr ve své knize o zákulisí parfémového světa píše, že Mahora byla ukrutný propadák. Lidí, kteří si ji oblíbili, bylo prostě málo a firma poslala neúspěšnou vůni ke dnu.

Hodnocení parfému Guerlain Mahora od uživatelek 152 hodnocení

Líbí se (98)
64%
Nelíbí se (27)
18%
Neutrální (27)
18%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Mahora - umístění v žebříčcích uživatelů

6x v nejlepších vůních
3x v nejhorších vůních
11x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Guerlain Mahora

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Guerlain Mahora


12.11.16

Ruští vědci čas od času objeví někde na Sibiři zachovalého zmrzlého mamuta. Vědecký svět periodicky žasne a spekuluje, co s tím. Nejčastěji se zvažuje možnost, zda se nepodaří zvíře na základě genetického materiálu naklonovat, a ve snaze po senzačnosti si pár odvážlivců část zmrzlého chobotnatce připraví na pánvi ….
Můj mamut se jmenuje Guerlain Mahora a doputoval ke mně poštou ve stavu kapalném. Teorií, proč mamuti nepřežili do dnešních dnů, je několik (prý byli věčně hladovými pravěkými lidmi vybiti, jiná hypotéza mluví o tom, že na drastickém snižování jejich stavu se podepsala končící doba ledová a s ní spojené rozmrzání země – těžkotonážní zvířata tak uvízla v bažinách …). S Mahorou je to jednodušší – světlo světa spatřila r. 2000 a již v r. 2002 se prostě přestala vyrábět – představitelé značky ji nepřímo označili za propadák. K vyhynutí mamutů nejsem kompetentní se vyjadřovat, ale to s Mahorou se mě sakra dotýká.
Je to vůně, která nezapře svůj aristokratický původ a v jejíchž žilách koluje šlechtická krev jejích předků. Už vyrostla z lesa a mechů Mitsouka , vyvětrala šatní skříň po Modré hodině . Orientální shalimarovská linie ji nezajímá a levandulový půvab pratetičky Jicky ji neoslovuje. Je vlastně velmi málo guerlainovská – stále čekám na pověstný akord guerlinade – a ono dlouho nic, až po téměř dvou hodinách zaznamenám decentní poklepání na špičku nosu. Mahora je nesmírně uhlazená, krémová, hebká, santalově květinová vůně. Říci o ní, že se line, je znevážení a znesvěcení. Květiny (propojená tuberóza, jasmín, pomerančový květ a ylang-ylang) spolu přímo plují (nikoliv na krásném modrém Dunaji, ale na Seině), vznáší se, či chcete-li tančí … Nemají zelené stonky a listy jako květinové opojení v Jardins de Bagatelle , postrádají i rázný tah na branku tohoto parfému z 80. let. Žádná z kytek se neprodere výrazně na povrch jako třeba růže v Nahémě  – naopak – postupem času se parfém zahalí do závoje z jemného, trochu mandlového mýdla. Vetiver v základu je spokojen s rolí pouhého pozorovatele a společnost mu v ústraní dělá prosušená vanilka.
Vlastně chápu, proč nebyla Mahora kasovním trhákem – nemá v sobě dostatek drzosti, vyzývavé kontroverznosti. Nešokuje, nesvádí k polemikám. Chtěla být jenom krásná - pro sebe a pro ty, kteří takovou krásu dovedou ocenit. Bohužel se těch obdivovatelů nenašlo tolik, aby jí zajistili právo na existenci.
A odpusťte mi ty mamuty, kteří se mi po celou dobu pletli do klávesnice :mrgreen: .10.02.12

Ačkoli se jedná o poměrně novou vůni evokuje ve mě dobu dávno zašlou…babiččina skříň a v ní stará krabička s poklady…pár broží, ozdobné sponky a hromádka sušených jasmínových květů…zežloutlých lety…mýdla, maličká, různých tvarů…kousky vydrobeny jak pracoval čas…když tyhle cennosti berete jeden po druhém do ruky vše voní od kvítků a musíte se pousmát..tak milé je všechno v té krabičce…a drahé pro Vaši duši…18.07.11

Po přičichnutí mne zarazilo, že je „až“ z roku 2000, tipla bych jí více let, voní jako velký parfém, klasicky. Aldehydy necítím na začátku, ale až po rozvinutí, jako takové tuberózové mýdélko.Ale je jich tam opravdu velmi málo.
Mahora je velká, výrazná květinová vůně se znatelnými krémovými, máslovými, mandlovými tóny. Jako čichat k ovocně navoněnému krému. Nejvíce cítím tuberózu-od začátku až do konce. Tuberóza ve smetaně.Ze začátku lze cítit i pomeranč (s tuberźou), ale jen pár minut. Stručně: Vůně bambuckého másla s tuberózou. Je to velmi lahodné složení, nic omamného ani lepivého.13.01.11

Nelze ji zkoušet pouze jednou. Dvakrát jsem nezvládla ostře chemický začátek. Dneska jsem se konečně odhodlala potřetí… a byl ten tam během chvilky.

Už jen vyslovit Mahora… je jako pohladit kočku po hřbetě. Cítíte, jak se vám chloupky skládají pode dlaní a jejich šelest vyvolává pocity nejzazší spokojenosti. Přesně taková je tahle vůně od hlavy až k patě. Když pominu fakt, že má jeden z nejkrásnějších flakonů, co znám, to, co je uvnitř, umí doslova kouzlit. Bílé kytky se špetkou pomeranče v nesmírně nadčasovém provedení, které se pomalu, ale jistě, taví do sametového, bělostného, máslovo mandlového krému. Chtěla bych s ní každý den usínat i to by mi bylo málo, ale na to je příliš vzácná, a dobrého pomálu. Tak adieu…nebo možná radši au revoir, Mahoro.09.01.10

Holky tu na fóru slibovaly úžasný mandlový krém, ale já po první zkoušce vzorku cítila jen kostku másla. :( Škoda přeškoda, říkala jsem si, zvlášť když tu holky na Mahoru pěly ódy a stýskaly si, proč už se nevyrábí a že je tak těžko k sehnání. Ale ani po několika dalších zkouškách se kostka másla neproměnila v nádherný mandlový krém… Až jednou, asi rok a půl po prvním setkání, se další (kolikátý už?) vzorek Mahory rozvoněl jako máslo poprášené najemno sekanými mandlemi… A dva měsíce poté: mandle, mandle a mandle!!! Jemné, delikátní, elegantní, přitom velmi výrazné. Asi po třičtvtě hodině přecházejí do krémova. Konečně slibovaný mandlový krém! A drží. Na oblečení i několik dní - byla jsem sama doma, něco tam ták pěkně vonělo, bylo to stále kolem mě a nebyla to žádná z mých vůní… až po chvíli mi došlo, že právě v tomhle svetru jsem před pár dny testovala Mahoru. ;)


02.04.09

Piškot namazaný burákovým máslem a posypaný kokosem. Líbí se mi to a mám z toho hlad.


22.03.09

Pro mě je to, hm, jak to nazvat, solinux. Chete-li, tak makarónsky soliořech. (Když soliflor je jedna květina…)
Kokos. Lineární kokos v havě, srdci i základu. Kokosový olej, vytvářející duhový film v moři u pláže v Bibione. Sladký jak cumel a silný jak rozzuřené stádo zubrů. Pro milovníky těžkého, silného a sladkého jako dělané… sakra, to by mělo být akorát tak pro mě. No, pro milovníky toho jiného-než-pro-mě sladkého, silného a těžkého.

Komentáře Guerlain Mahora

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain Mahora

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist