Metalys (Guerlain)

Dámská vůně

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Metalys

Ada

Metalys z řady Les Parisiennes je pohádkou pro milovnice aldehydových vůní s „něčím navíc“. Na první čichnutí se vám pravděpodobně vybaví No. 5 a klasické aldehydovky vůbec, ale to by nebyl exkluzivní Guerlain, kdyby vás nečekalo pár překvapení. Poté, co se Metalys rozvoněla, jsem si nebyla úplně jistá, jestli je květinová, orientální nebo snad dokonce chyprová; respektive květinová je určitě, ale co ty ostatní tóny? Které si vybrat, když jsou jeden krásnější než druhý?

Takže si to uspořádejme: po úvodním, typicky ostře mýdlovém závanu se vůně začne rozvíjet. Po celou dobu, kdy bude s vámi, budete cítit květiny, v čele s opravdu výrazným karafiátem (byla by tu podoba se starou, nepřeformulovanou L'Air du Temps, a samozřejmě i s Bellodgií od Caronu). Do akordu mu přihrává bílá květina, zemitý ylang-ylang a snad jasmín nebo pomerančový květ, a sametový guerlainovský kosatec smíchaný s vanilkou.

Přes vanilku se dostáváme k orientální stránce. Metalys je hřejivá a její základ příjemně sladký, s vanilkou a ambrou. Ale je tu i něco malinko, nepatrně chyprového - snad v té harmonii aldehydů, kosatce a nějakých dalších složek. A špetka pudru. A něco živého, průzračného, co Metalys brání zapadnout do těžkého kalu ukrutných květinovek ve stylu „příliš navoněná dáma“.

Škoda, že ani Metalys už si asi nekoupím, protože Guerlain některé exkluzivky rád vrhá na trh v omezeném množství a další už pak nevyrábí. Ale možná, kdybych se navoněla Terracottou a přistříkla k tomu trochu Chanelu No. 5…

Hodnocení parfému Guerlain Metalys od uživatelek 64 hodnocení

Líbí se (54)
84%
Nelíbí se (1)
2%
Neutrální (9)
14%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Metalys - umístění v žebříčcích uživatelů

3x v nejlepších vůních
3x v nejkrásnějších flakonech

Recenze Guerlain Metalys23.02.10

Zařadila bych spíš mezi květinově-aldehydové vůně blízké Chanelu No. 5, Fidji a částečně i Van Cleef & Arpel's First. Bohužel už se nevyrábí.

Jiskřivé aldehydy zajišťují vůni úžasnou sillage, elegantní hebce kořeněné květiny (karafiát, ylang-ylang) sice kolem nelétají jako motýlci, ale vaše tělo decentně poprášené tělovým pudrem oblékají do hedvábného saténu a postupem času vůně krásně dozrává a splývá do příjemného nasládlého základu.12.10.09

Květinovo-orientální Metallica (edt, 250 ml) se na trhu objevila na podzim roku 2000 jako dílo Jean-Paul Guerlaina. Po nějakém čase byla stažena, vzhledem k problémům s autorskými právy na název vůně (ano, stejný název jako už nosí léta kapela Metallica). Takže následovala pauza – nucená změna názvu a lehká reformulace. Vůně s novým názvem - Metalys, v novém flakonu (včeličkový z řady Les Parisiennes) v nové koncentraci – edp - a jen velice lehce pozměněná, byla uvedena při příležitosti znovuotevření pařížského La Maison Guerlain.
Musím říci, že to je první případ reformulace, u které nepláču. Mám bohužel zkušenost, že všechny pozměněné vůně (z nejrůznějších důvodů) znamenají vždy změnu k horšímu. V připadě Metallica/Metalys tomu tak naštěstí není. Obě vůně jsou překrásné.
Chladnější, metalické tóny začátku přecházejí přes pudrový závoj (představuji si spíše kompaktní nebo tekutý pudr, ne sypký, dusivý ). Následuje bohatá kytice s převahou karafiátů, pak nějaká ta růže, sladký ylang ylang, iris a jasmín …. aby se vše, po čase, prolnulo v teplých, kořeněných, ambrových a klasických vanilkových tónech základu. V této fázi má vůně lehce orientální rozměr
Rozdíly mezi Metallicou a Metalys jsou nepatrné, pro necvičený nos asi i těžce rozpoznatelné. Metallica pudrovější, pižmovější a později krémovější, Metalys má jiskřívější začátek, vanilkovější, s o něco “živějším” karafiátem. V základu jsou prakticky nerozeznatelné. Ač jsou různé koncentrace (Metallica edt, Metalys edp), chovají se obě jako edp. Mají výbornou intenzitu a výdrž. Sillage je jedna velká krása!
Vůně se bude líbit tomu, kdo má rád květinovo-orientální, teplejší vůně, guerlainovskou vanilku nebo karafiát ve vůni (Terracotta, Fleur de Feu, Fidji atd…) …

Složení: karafiát, ylang ylang, pomerančový květ, růže, jasmín, iris, tonka bean, vanilka, ambra

Komentáře Guerlain Metalys

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain Metalys

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist