Nahéma (Guerlain)

Dámská vůně
Rok:

1979

Složení (ověřené)

HLAVA: hyacint
SRDCE: ylang-ylang, růže, broskev
ZÁKLAD: vanilka, tonka, dřevo

Parfuméři:

Guerlain, Jean-Paul

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Nahéma

Ada

Jméno parfém dostal podle princezny z Pohádek tisíce a jedné noci: Nahéma a Mahané jsou dvě sestry, obě krásné, ale povahou každá jiná. Zatímco Mahané je milá, něžná a soucitná, Nahéma, ‚dcera ohně‘, je záhadná a svůdná. (Okultisté znají Nahému jako ženského démona, dceru Adamovy první ženy Lilith, ale to je jiná Nahéma.) Jean-Paul chtěl do parfému dostat právě kontrast intenzity a něžnosti. Musel prý provést přes pět set pokusů, než konečně nalezl tu správnou kompozici.

Kupodivu prý v Nahémě není žádná skutečná růže (tedy esence z bulharské, turecké nebo libovolné jiné růže) - Luca Turin to tvrdí ve své knize Perfumes: The Guide s odvoláním na další experty, kteří jsou stejného názoru. Růžová vůně je výsledek mistrovské práce s různými složkami, které dohromady růži dokonale imitují.
Nahéma se původně prodávala ve flakonu s podstavcem ve tvaru podkovy (viz reklamní plakátek z 80. let), teprve později dostala od Roberta Granaie lahvičku s kulovitým uzávěrem a střapečkem, kterou jistě znáte. Verzi eau de parfum si můžete koupit ve flakonu Habit de Fête se zlatým kovovým obalem. Eau de parfum je také verze, kterou jsem testovala.

Nahéma je opravdu dokonalá růže - a také hodně, hodně velká růže. Bývá sice charakterizována jako květinově orientální, ale podle mého názoru je čistě květinová (jen s mírně orientálním základem). Možná je to dané mým vztahem ke květinovým vůním - nemám je ráda, nedokážu je nosit a obávám se, že ani patřičně zhodnotit. Kdykoli si k nějaké čichnu, můj mozek zahalí neproniknutelný květinový opar, který nic jiného nepropustí. Pokud jste s květinovkami na štíru, berte to jako varování - Nahému nebrat, rozhodně ne bez zkoušení.
Takže růže… výrazná, hutná, skoro gumová růže, ne, celý záhon růží provoněný broskví a zřejmě i bergamotem. Když Nahému aplikujete, má takovou radost, že je venku z flakonu, že to musí dát všem kolem patřičně najevo. Jásejte s ní, jinak vás zašlápne do země a bude na vás radostně tančit. Chcete-li se seznámit i s něžnou Mahané, musíte počkat, až se růže vyřádí a nechá vykouknout jemný základ z orientálních dřev, přislazených vanilkou a tonkou. Tehdy také teprve poznáte, že je to Guerlain, do té doby je Nahéma spíš ‚neguerlainovská‘. To se také zřejmě podepsalo na jejím slabším komerčním úspěchu, nicméně není to - naštěstí pro její milovníky - tak špatné, aby se přestala vyrábět.
Pokud máte květinové vůně rádi (a líbí se vám třeba Paris, Jardins de Bagatelle, Bellodgia či Amarige) a milujete růže, musíte Nahému bez debat vyzkoušet - dokud ji nebudete znát, máte trestuhodnou mezeru ve vzdělání.

Hodnocení parfému Guerlain Nahéma od uživatelek 169 hodnocení

Líbí se (108)
64%
Nelíbí se (26)
15%
Neutrální (35)
21%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Nahéma - umístění v žebříčcích uživatelů

7x v nejlepších vůních
1x v nejhorších vůních
3x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Guerlain Nahéma

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Kategorie vůně Guerlain Nahéma od uživatelek

Recenze Guerlain Nahéma


04.03.13

Ne, ne a ještě ne! Tohle mi Guerlaine nedělej! Zatímco Jardins de Bagatelle je pro mě synonymem celerového záhonku, Nahéma voní jako zahrady Bagatelle!! Halucinogenní opar nad rozlehlými záhony pozdních cibulovin. Některé voní přesladce, některé ostře a některé..nu, u některých je to na hraně. Taky se tam promenuje kdosi, navoněný No.19. Než projdete do rozária, leze vám to trochu na nervy, ale když se vůně konečně přeleje do růžového obláčku, zjistíte, že se vám po tom divokém začátku stýská a máte chuť se přestříknout.
Kdybych se parfémy definovaly barvami, tak Nahéma je třpytivě zelená- jako když na sklonku jara sedí dvě sestry Mahané a Nahéma v zeleném hedvábném sárí na trávníku Jardins de Bagatelle a kolem nich - v břeskném souzvuku- kvetou naráz růže a hyacinty…07.08.11

Já na ty velké parfémy, výrazné květinovky, moc nejsem. Tak když na mně po umírněné aplikaci ČP zavlálo něco velmi podobného ruským duchům v těch dřevěných malovaných krabičkách (velice intenzívní růže) spojené s intenzívním galbánem, tak jsem Nahému zavrhla. Ale ztišovala a ztišovala, až po hodině najednou cítím nádhernou rajskou krémovou vůni, docela mi připomíná dry out od Chamade, ta se taky s časem hodně mění od galbána po krém. Nahéma se mi jevila ještě jemnější a krémovější. Je v tom hodně galbana, ale takového květinkvého, krémového, neškodného. Je to rajský dojezd :-) Musím zkusit EDT.02.07.11

Opravdu krásná, silná a sytá vůně růží. Jen na chvíli jsem ucítila lehký závan něčeho zeleného. Vůně je teplá a opravdu cítím mimo růží i totožnou vůni teplého vosku. Dotek broskvové sladkosti je tam také, ale kdybych o něm nevěděla z popisu jsou pro mě stále dominantní hlavně růže a rozehřátý vosk. Vynikající výdrž, krásně pracuje na pokožce.29.05.11

Nahéma č.p.
tohle je „velký parfém“. Takhle krásnou, bohatou a vznosnou růži jsem ještě nepotkala. Ze všech malinkých pokladů, které ke mě dorazily zaujal tenhle nejvíc.
Dala jsem jí náležitý prostor na své kůži a ona se mi odměnila - rozkvetla v tisícero plátků a velký zážitek. Je to dáma.
Začátek je prudký a silný, jako když pučí poupě a musí se prodrat na světlo a rozrazit zelený kalíšek co svírá jemnou náruč růžové vůně. Je energický, průrazný a nekompromisní. Ylang-ylang s hyacintem.
Teplá, oblí se, svíčka z pravého včelího vosku měkne v prostřed u knotu a první kapička stekla z okraje dolů. Závan Modré Hodiny. Odsunete vázu s uschlými růžemi na okno. Najednou se vám po stole kutálí broskev s tmavými líčky. Stačí nastavit rty a šlupičkou porostlou jemným chmýřím se prokousnout k šťavnatému plodu.
Vanilka houpe a hladí, ovívá svým sladkým tajemstvím. Posaďte se do starého houpacího křesla s krouceným područkami, vydává mikroskopické částečky dřevité vůně. Jste v secesním domě, na nočním stolku čeká široký klobouk, stačí nasadit a vyjít do stíněné tajemné zahrady odkud voní hyacinty.

Nahéma je tak noblesní, kultivovaná a bohatá, že bych se jí v tomto okamžiku bála nosit. Jsem na ní malá. .. parfémově malá. (I když, kdo mě zná.., tak ví ) Ale smekám před ní, a mám k ní velký obdiv a úctu.29.10.10

Ze syté květinovky se vyloupla RŮŽE…celá kytice růží - sušených, s pár kapkami zatuhlého vosku na okvětních plátcích. A spousta suchého prachu. Trochu mi tou suchostí připomíná Tea Rose v jemnější podobě. Je to vůně „starobylá“, svátečně elegantní - na secesní dámě v klobouku v neděli ráno do kostela a pak na odpolední promenádu.

Komentáře Guerlain Nahéma

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain Nahéma

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist