Shalimar (Extrait) (Guerlain)

Dámská vůně
Rok:

1925

Složení (ověřené)

HLAVA: květy, bergamot
SRDCE: kosatec, jasmín, růže
ZÁKLAD: vanilka, kosatec, opoponax, fazole tonka

Popis parfému:

Autorem této vůně je Jacques Guerlain.

Parfuméři:

Guerlain, Jacques

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Guerlain Shalimar (Extrait):

Hodnocení odbornice: Recenze Guerlain Shalimar (Extrait)

Ada

Konečně, po dlouhé, předlouhé době jsem se dostala k řádné recenzi této orientální klasiky od Guerlainu Kdysi dávno, když jsem podnikla první nesmělou výpravu do parfumerie, jsem k vyzkoušení vyhledávala vůně, jejichž názvy mi byly povědomé. Už nevím, kde jsem k nim přišla, ale první dva, které jsem chtěla vyzkoušet, byly oba od Guerlainu: Samsara a Shalimar.

Možná jsem je zahlédla v nějaké knížce nebo v časopisu, a zapamatovala jsem si je, protože mají taková tajemná orientální jména (Shalimar nebo také Shalamar je velká zahrada v Lahore, dnešním Pákistánu; má tři terasy, zdobí ji několik stovek fontán a pět vodopádů, a roste tu spousta voňavých i nevoňavých květin a stromů). Ani jedna mě tehdy moc nenadchla, neměla jsem ještě tak otrkaný a zmlsaný nos, a veškeré orienty jsem automaticky odkládala do škatulky ‚na mě moc těžké‘.

Shalimar vznikl kolem roku 1921 a byl oficiálně představen v roce 1925 na Mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži. Nebyl to jediný parfém, který tam byl tehdy k vidění, pořadatelé výstavy zařadili parfémy mezi nejdůležitější luxusní produkty. Teď už to nebyly prostě jen tak nějaké voňavky a kolínské, dostaly právoplatný status šperku, jemuž patří čestné místo v garderóbě moderní ženy. Jeho vznik inspirovalo setkání Jacquese a Raymonda Guerlaina s maharádžou, který jim vyprávěl příběh o zahradě Shalimar a vzniku Tadž Mahalu.

V příběhu samozřejmě hraje hlavní roli velká láska mocného muže a krásné ženy (a následně velký žal, který dal vzniknout Tadž Mahalu), a Jacques Guerlain pojal svůj nový parfém jako vůni, kterou by onen zamilovaný panovník mohl věnovat své milé. Samotný vznik parfému byl ale naopak zcela nepoetický. Jednoho dne Guerlainovi přinesli čerstvý vynález, novou syntetickou vanilku - ethylvanilin, který dnes známe jako hojně používané potravinářské aroma. Jacques chvíli přemýšlel, co s ním, potom popadl flakon Jicky a šup tam s vanilkou. Samotný vanilkový extrakt nemá tak intenzivní, krémovou, vanilkovou vůni, a protože Jacques Guerlain vanilku v parfémech miloval, zamiloval se i do ethylvanilinu.

Shalimar potom vytvořil jako kombinaci vanilkového ráje a tónů známých z Jicky. Dalo trochu práce, než ho vybalancoval přesně podle svých představ, ale výsledek je ohromující a ženy ho milují a kupují dodnes; líbí se milovnicím svěžejších parfémů, jejichž nos si z něj vybere bergamotovou hlavu, i vanilkovým maniačkám, na něž v základu čeká notná porce smyslné vanilky nakombinovaná s originálními orientálními tóny.

Po představení v Paříži se Shalimar nestal ve Francii hned slavným, jako první si ho oblíbily Američanky. Raymond Guerlain, který navrhl flakon Shalimaru (známá půlkruhová lahvička s modrým uzávěrem), za něj dostal na výstavě první cenu a byl vyslán lodí do New Yorku, aby tam parfém představil. Raymond s sebou vzal svou půvabnou manželku, která se celou cestu pilně voněla Shalimarem a kam se hnula, tam se za ní po palubě táhl štrůdl okouzlených ctitelů. Vznikla i písnička Shalimar a parfém se ve Státech okamžitě stal senzací.

To by byl stručný úvod a teď si povíme, jak Shalimar voní. Testovala jsem verzi EdT, která má ovšem, jak je u kvalitních orientálních parfémů hezkým zvykem, intenzivní vůni a perfektní výdrž. Jediný střik na ruce se mnou byl skoro celý den a bez problémů přežil i důkladné drhnutí ve sprše. K mání je eau de parfum a čistý parfém, v běžných parfumeriích však narazíte takřka výhradně na eau de toilette.

Hlavní složkou Shalimaru je skutečně vanilka, je velmi vanilkový a jestliže vanilku nesnášíte, nebude to pro vás ten pravý; doporučuji nicméně aspoň zkusit, je to velmi pěkná vanilka. Kamenem úrazu pro necvičené nosy bude především její kombinace s nepřehlédnutelným kouřovým tónem kadidla a opoponaxu. Výsledek je trochu zvláštní, na první počich se může zdát neharmonický a štiplavý.

Poslední (pro někoho první) výraznou složkou Shalimaru je bergamot, nahořklá citrusová vůně, která svým svěžím charakterem vyvažuje těžký základ. Hořký bergamot, intenzivní vanilka a kadidlová spálenina, vypadá to hrůzostrašně, viďte Jestli jste na své parfémové pouti zatím ve fázi svěženek, máte doma na poličce Bright Crystal, Envy Me a pro slavnostnější příležitosti Be Delicious, doporučuji k Shalimaru přistupovat obezřetně. Pro milovnice orientálních parfémů s vanilkou je zkouška Shalimaru samozřejmě naprostá nutnost.

Vůně je nejvhodnější na večer, neudělá ostudu ani na banketu u britské královny; snese samet, zlato, diamanty, můžete si obléct šaty a šperky v hodnotě rodinného domu a Shalimar si vedle nich bude spokojeně hovět. Ale jestli drahou róbu nemáte, nevadí - oblečte se prostě žensky, sexy, ale vkusně, a Shalimar váš vzhled s radostí doladí. Pokud ho opravdu zbožňujete, sedí vám a máte dostatečné sebevědomí, noste ho i přes den (aplikovat s rozumem!), musíte se v něm ovšem cítit dobře - když se navoníte s pocitem, že je to moc odvážné, všichni to na vás poznají a efekt bude ten tam.

Hodnocení parfému Guerlain Shalimar (Extrait) od uživatelek 734 hodnocení

Líbí se (591)
81%
Nelíbí se (69)
9%
Neutrální (74)
10%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Guerlain Shalimar (Extrait) - umístění v žebříčcích uživatelů

116x v nejlepších vůních
8x v nejhorších vůních
68x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Guerlain Shalimar (Extrait)

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Guerlain Shalimar (Extrait)


13.05.16

Starobylé venkovské sídlo kdesi ve staré dobré Anglii, kde dámy nevyjdou ven bez klobouku a pánové se ještě chovají jako gentlemani. Služka v čerstvě vyprané uniformě zatápí v krbu, ten trochu kouří, takže jde otevřít okna. Ze zahrady vzdáleně zavoní jasmínový keř, z pootevřených dveří do zimní zahrady zase právě dozrávající citrusové plody. Na stole je ve váze sušená kytice růží, vedle ní leží několik vanilkových lusků. Do místnosti vchází elegantní paní domu v jednoduché večerní róbě z tmavomodrého sametu a s černými vlasy vyčesanými do hladkého uzlu. Bezmyšlenkovitě hází vanilkové lusky do krbu a přemýšlí, jaký šperk si vezme na dnešní ples. Pak si uvědomí, že žádný nepotřebuje, protože ten nejdokonalejší už má. Shalimar.


15.04.16

Luxusní neobyčejná kráska z orientu
Shalimar Eau de parfum - Guerlain
Ta vůně na sebe hned na první přivonění prozradí: nejsem žádná mladice,ale starší vážená dáma. Je pohádková. Zpočátku se objeví krátce jemné nahořklé citrusy, které brzy uvolní místo náruči květin z nichž nejvíce cítím asi jasmín, i když možná i růže, pak vůně pozvolna zjemňuje a ke slovu se dostává úplně jemná vanilka s trochou kouře, který právě dělá tuto vůni tak nevšední a jedinečnou. Po celou dobu aplikace se jednotlivé složky objevují a občas přebere hlavní roli jedna z nich. Jsem z této vůně unešená a nesmírně šťastná, že jsem ji konečně objevila :)


28.07.15

Od „TAK TOHLE NIKDY“ po „NEMŮŽU BEZ NÍ BÝT“ vedla klikatá dvouletá cesta lemovaná slepými odbočkami modrých a růžových střapečků.
Ale vždyť ani Shalimar není jednoduchá vůně a to mě na ní baví.
Je to dáma z orientu, takže zima jí moc nesvědčí (na mě vylezla dezinfekce), zato v teple ukáže celou svou krásu.
Zaujme svěžími citrusy na samém začátku, pak omámí zakouřenou vanilkou, která však není přeslazená, ale naopak sladce nahořklá. Smyslná vanilka je mistrně vyvážená chladným kadidlem, osvěžujícím bergamotem i špetkou jasmínu.
Shalimar se nedá popsat, Shalimar se musí zažít. Je to sofistikovaná vůně, s níž se budete cítit jako okouzlující žena, která se těší, jaké vzrušující zážitky jí přinese právě nadcházející horká letní noc.


03.12.14

První reakce „Ou!“…

Netrvalo to ale ani minutu a počáteční odér, který mi vůbec nevoněl byl pryč. Pak se na chvilku vytratila vůbec jakákoli vůně a já se cítila zklamaná. „Tohle je celá show?“ říkala jsem si.
Po pár minutách ale vykouklo srdce a zavonělo jako něco, co je mi tak důvěrně známé a to můj milovaný No.5.
Podobnost ale vyprchá natolik rychle, že by ji člověk stěží stihl „uchopit“.
A pak se Shalimar změní v něco krémového, kde už cítím jen opravdu příjemnou vanilku, ostatní složky neumím rozeznat.

Na mé kůži nejde řvavě do prostoru. Výdrž má mnohem menší, než Initial L´eau. Ovšem v těsné blízkosti na kůži jsem ji cítila i po několika hodinách. Je to takové mazlivé kouzlo. Přítel ji ocenil kladnými komentáři :)


12.10.13

Krátký kouřový závan. Alkohol nebo snad dezinfekce? Kadidlo. Citrusy. Tohle se na mě vyvalí hned ze začátku. Pak zmizí dezinfekčně-alkoholový odér, kouř se zmírní, kadidlo se uklidní, a nastoupí guma. To mi nevadí, ale ani vyloženě nevoní. Guma se začne plíživě ztrácet a rozvalí se vanilka, která se už nezmění. A to je všechno. Narozdíl od SPI, který jsem testovala dřív a mám ho doma, se na mně původní Shalimar rozkládá poměrně rychle a přímočaře, až do podoby vanilky, takže jsem ho schopná jednoduše popsat. Shalimar nezklamal, je to krása. Ale ač odnož, SPI je pro mě hezčí.


14.06.12

Shalimar jsem zkoušela ve verzi EdT. Pro mě je Shalimar symbolem pro luxusní vůni. Přestože je cena velmi příznivá, Shalimar se umí prodat a jistě by se za jeho nošení nestyděla žádná slavná osobnost. Co ho dělá tak výjimečným? Dle mého názoru je to neuvěřitelně povedená symbióza všech složek. Citrón s pravou vanilkou spolu opravdu krásně ladí a jasmín tuto kombinaci skvěle doplňuje. Kadidlo jsem necítila a možná je to dobře, jen by zbytečně narušovalo toto něžné souznění. Jediné, co mi trochu kazí dojem z vůně, je fakt, že v ní místy cítím něco jako dezinfekční prostředek. Výdrž je obstojná. Jen flakón mohl být hezčí.27.11.11

Konečně jsem si na sebe a Shalimar udělala čas a dopřála si pořádnou koupel v jeho hlubinách. Při prvním vnoření mi společnost dělala pouze intenzivní vůně kadidla. V duchu jsem si říkala - vydrž, vždyť jediným, co se rozvine, nemůže být jenom bolest hlavy, ale i jednotlivé složky vůně. A taky ano - za trpělivost jsem byla odměněna slabým závanem citrusů s kadidlem, které se za chvíli znovu ujalo vlády. Pak vanilka pod kuratelou
kadidla a nakonec stopička jasmínu a opět ruku v ruce s kadidlem.

Pro milovnice kadidla bude jeho neodbytná přítomnost něco jako věrný Robinsonův Pátek, ale pro mě a podobně postižené, které v kostelech hledají spíše atmosféru chladného příšeří a šeptaných tajemství, spíš všudypřítomným a temným jungovským stínem…


18.11.11

Po citrusově-kadidlovém začátku se mi Shalimar poprvé rozvoněl jako plastelína. Trochu mi připomínal i měsíčkovou indulonu :-)
Dala jsem mu druhou šanci a to už dopadlo lépe - voní jako šampaňské, nebo spíše Cinzano. Cítím zde i nahořklou vůni citronové kůry s nepříliš sladkou vanilkou. Trochu jako linecké cukroví posypané vanilkovým cukrem. Voní zvláštně, nevšedně a luxusně. Pro někoho ale může vonět příliš starodávně.
Shalimar si dokážu představit i jako letní vůni, asi díky té spoustě citrusů a díky určité nahořklosti.02.11.11

Shalimar je snad spolu s Chanelom No. 5 najväčšia legenda dejín parfumárstva a jedna z najslávnejších vôní sveta. A ako to u slávnych (nielen) vôní chodí, je milovaný i nenávidený a v nosoch i mysliach ľudí sú s ním spojené najrozličnejšie asociácie. Pre niektoré jeho milovníčky (a ich partnerov) je Shalimar tá najviac sexy vôňa, iná skupina žien by ho označila za zatuchnutý smrad. A zas v iných kruhoch, ako som sa dočítala, je Shalimar identifikovaný ako parfum, ktorý nosia „ladies who lunch“, znudené manželky bohatých mužov, ktoré nemajú celý deň čo robiť a stretávajú sa na obedoch v najfajnovejších reštauráciách Manhattanu. Žiadnu vôňu nemožno opísať celkom objektívne a u takejto legendy je táto uloha ešte ťažšia. Takže i môj komentár k Shalimaru je zafarbený subjektivitou.
Shalimar je založený na kombinácii citrusu, vanilky a akordu Guerlinade, ktorý sa v rôznych modifikáciách objavuje v mnohých vôňach Guerlainu z toho obdobia. (Shalimar vytvoril legendárny parfumár Jacques Guerlain v roku 1925.) Citrus a vanilka sa nezdá byť novátorská kombinácia - v rukách Jacquesa Guerlaina je však originálna a provokatívna. Citrus v tomto prípade je bergamotka, ktorej horkastú, trpkastú vôňu poznajú všetci milovníci čaju Earl Grey. Sprevádza ju tón citrónu, evokujúci viac aromatické oleje citrónovej kôry než šťavnatú vôňu citrónovej šťavy. Vanilka v Shalimare nijak neevokuje vanilkový puding, takmer vôbec nie je sladká a má dymový nádych - nie je to vanilka z gourmandských vôní. Ďalšie prítomné zložky sú kvetinové tóny, akord Guerlinade a pravdepodobne aj tón kadidla. Guerlinade je kombinácia vanilky, tonkových semien, ambry, pižma, benzoínu, irisu a pravdepodobne ďalších zložiek, ktoré nám Guerlain neprezradí. Tento akord dodáva mnohým guerlainovkám z predvojnového obdobia v rôznej miere púdrovo-vanilkový orientálny nádych. Kvetinové srdce Shalimaru tvorí jazmín (bohužiaľ, už dávno to nie je jazmín z Grasse), iris a ruža stolistá.
Citrusové tóny majú v Shalimare vynikajúcu výdrž - nestrácajú intenzitu počas celého trvania hlavy a srdca vône. Počas týchto fázy je duet bergamotky a vanilky je sprevádzaný orchestrom Guerlinade, hlavne irisu a pižma, takisto jazmínu. Jacques Guerlain je vynikajúci dirigent: sprievodné tóny poskytujú hlavným hrdinom tejto opery skvele zladený, hladký podklad a udávajú náladu vône. Tá, ako naznačujú tienisté, len slabo osvetlené kulisy farby polnočnej modrej so zlatými ornamentmi, je tajomná, temná, plná prísľubov - nie je však ťaživá ani zlovestná. Shalimar nie je ľahká vôňa, nie je však ani tak ťažká, aby niekoho dusila. Aplikovaná citlivou rukou táto vôňa znesie i teplejšie počasie (samozrejme, treba tu brať do úvahy aj vplyv individuálnej kožnej chémie), obzvlášť nádherná je za teplej letnej noci.
V koncovke vône je výraznejšie cítiť orientálny charakter Shalimaru a ťažšie tóny, popri vanilke sa do popredia dostáva pižmo, ktorému nechýba živočíšny nádych a ktoré nehanebne šepká nositeľke a jej spoločníkovi rôzne návrhy na to, čo by sa za nádhernej letnej noci dalo podniknúť.
Moja obľúbená koncentrácia u tejto vône je eau de parfum. Môj opis sa do značnej miery vzťahuje na všetky koncentrácie, koncentrácii eau de toilette i eau de cologne však chýba vyváženosť a trvácnosť citrusových tónov. Jediný raz som skúsila aj extrait de parfum, bol este hebkejší a jemnejšie zladený, ale zdal sa mi príliš pižmový a niečo neurčité mi na ňom vadilo. Všetky koncentrácie sú však hodné vyskúšania, kto vie, ktorá sadne práve vám?08.07.10

v12.03.09

Obávám se, že jsem překročil bludný kořen a z orientu se jen tak nevyhrabu. Díky své průvodkyni Kerze jsem se dostal až před bránu bájné zahrady Shalimar. Jsem zvědavý, jak se má představa orientálního ráje bude shodovat s tou guerlainovskou. Nezbývá než vstoupit…
Citrusové fanfáry se ohlásí opravdu monstrózně. Nechci se hádat, dal byl bych však snad i ruku do ohně za to, že někde u vchodu roste i anýz. Něco mi tady ale nehraje. Buď uvítací výbor před mým příchodem prošel velmi důkladnou očistou, nebo došlo k chybě v matrixu a do mých představ rajské zahrady se naboural výrobce drogistického zboží (možná mě z té monumentálnosti jen klame nos, ale já mýdlo zkrátka cítím).
Dnes je to vůbec nějaké zvláštní. Podle všech dostupných informací by mě měl zahalit oblak omamné vanilky, ale já pořád marně čekám. Zato odněkud z hlubin zahrady ke mně vánek přináší kouřové závany ne nepodobné vůni doutnajícího františku. Jak postupuji dál do nitra zeleného království, začínám vnímat stále sílící intenzitu květů - němých svědků romantických schůzek mogula a jeho vyvolené - bílý jasmín, jakoby postavený do kontrastu s havraními vlasy překrásné Arjumand, a růže, jejich okvětními lístky nechal panovník vysypat každou cestičku. A stejně jako se jemu byly odměnou dívčiny sladké polibky, mě se za mou trpělivost dostává odměny v podobě sladké vanilky.
Je tu ještě jedna zvláštnost, kvůli které trochu odbočím (ale na to jste si u mě už možná zvykli). Zkoušeli jste někdy takové to jednoduché meditační cvičení, při němž se snažíte mezi dlaněmi „uhníst“ energetickou kuličku? Pokud ano, znáte ten zvláštní pocit, kdy nedokážete přiblížit ruce k sobě, asi nejvíc připomíná snahu přiblížit k sobě magnety stejnými póly. A právě podobný pocit mám ze Shalimaru. Při každém přičichnutí mám úplně stejný, zvláštně hladivý pocit. Pocit magického doteku. Asi to zní divně, ale lépe to popsat nedokážu.
První seznámení se touto klasickou vůní může způsobit rozčarování, ale je to stejné jako když Evropan poznává cizí, třeba právě orientální, kulturu. Zpočátku jen v úžasu zírá, mnohému se diví, ale pak většinou začne objevovat, že všechny ty zvláštnosti mají své kouzlo, kterému záhy i podlehne.
Možná má pro vás obyčejná babiččina zahrádka větší kouzlo a orientální Shalimar vám připadá až příliš okázalý. Přesto stojí za to se tímto skvostem projít a objevit v něm něco, čím si vás získá.

Komentáře Guerlain Shalimar (Extrait)

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Guerlain Shalimar (Extrait)

Podobné parfémy Guerlain Shalimar (Extrait)

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist