Wanted (Helena Rubinstein)

Dámská vůně
Rok:

2009

Složení (ověřené)

magnólie, ylang-ylang, kosatec, dřevité tóny

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Helena Rubinstein Wanted

Ada

Wanted je po hodně dlouhé době první parfém kosmetické společnosti Helena Rubinstein a je to jeden z těch, jehož uvedení provází důkladná reklamní masáž. Tváří parfému se stala herečka Demi Mooreová a psalo se o něm všude, takže před svou premiérou už byl opravdu wanted; všichni se nemohli dočkat. Zkušenosti mi ukazují, že rozdíl mezi očekáváním a výsledkem bývá v takovém případě nepříjemně propastný.

Helena Rubinsteinová se narodila před 140 lety v Polsku. Stala se studentkou medicíny ve Švýcarsku (bylo to ještě v dobách, kdy ženy na vysokých školách nebyly obvyklým zjevem), ale studia záhy zanechala a přestěhovala se do Austrálie, kde si otevřela obchod. Vysokoškolský titul sice nezískala, přesto jí škola očividně něco dala, protože Helena začala prodávat údajně medicinální masti a přípravky dovezené z dalekých Karpat. Ve skutečnosti šlo o její vlastní výrobky z nepříliš kvalitního lanolínu a vonných esencí (levandule, borovice), jež měly zamaskovat nepříjemný odér. Neodsuzujme ji, takhle to chodilo už ve starém Egyptě a chodí to tak dodnes… Ostatně Helena se v roce 1908 vrátila do Evropy, vdala se a v roce 1915 přesídlila s manželem do Ameriky, kde založila kosmetický salon a začala se kosmetice skutečně věnovat. Stala se velkou rivalkou Elizabeth Ardenové, která také pochopila, že luxusní obaly podpořené vysokými cenami, jakoby vědeckým pojetím péče o pleť a známými tvářemi v reklamě jí pomůžou na vrchol. Nakonec se na trhu udržely obě, přežily několik ekonomických krizí a vstoupily do nového tisíciletí, což znamená, že jejich taktika je velmi úspěšná.
Na parfémy mají obě společnosti trochu rozdílný názor; Elizabeth Arden představuje každou chvíli novou vůni, Helena Rubinstein si svůj parfémový vrchol odbyla ve 40. letech a od té doby se jen tu a tam objevilo něco nového, naposledy v roce 1985 dnes prakticky nesehnatelný parfém Barynia. Spíš se vám podaří zakoupit některou ze starších vůní, třeba Heaven Sent.

A teď tu máme Wanted. Předmětem chtění, naznačovaným názvem, je muž, žena nebo láska jako taková; ‚ty jsi to jediné, co jsem kdy chtěl, po čem jsem toužil,‘ šeptá muž své milé a přesně to chceme my ženy slyšet. Jistě, toužit můžeme i po parfému, to se rozumí samo sebou. Vyrobit parfém, který by se hodil pro silnou a emancipovanou ženu, která však umí propadnout lásce a touze, dostali za úkol zkušení matadoři Dominique Ropion a Carlos Benaïm. Rozhodli se použít kontrast dřevitých a květinových tónů: magnoliových květů a dřeva a k tomu kosatce, který oba tóny obsahuje v jednom balení. Nakonec přidali ještě opojný a energický ylang-ylang, jenž kompozici rozzářil.
Realita není tak bombastická, ale to vám jistě nemusím říkat, máte s reklamami a promo řečičkami své zkušenosti. Snažte se k Wanted při zkoušení přistupovat neutrálně a uvidíte, že vás možná příjemně překvapí. Ze začátku se mi moc nelíbila, zkoušela jsem ji spolu se dvěma dost odvážnými parfémy a Wanted vedle nich vypadala jako chudá příbuzná, plná už dávno viděných květinových tónů. Má však vlastnost, pro moderní vůně zcela netypickou: aby vyjevila to nejlepší, co v ní je, musí se nejprve rozvonět na teplé pokožce. Ženám, které chtějí během pěti minut v parfumerii popadnout něco příjemného, bude snad i ten začátek stačit, náročnější si prosím počkají (a nejnáročnější půjdou přece jen hledat jinam). V plném rozkvětu je Wanted trochu podobná J'adore (bez těch kyselých tónů) - plná, kulatá, mírně hřejivá, převážně květinová vůně s trochou krotkého, medově sladkého ovoce. Je určitě ženská a hodí se pro běžné i slavnostnější použití. Není fatální a nadpozemsky krásná jako Demi Mooreová po projití Photoshopem, ale je příjemná a něžně smyslná. K vyzkoušení doporučuji a soudím, že by se dala koupit i jako dárek naslepo.

Hodnocení parfému Helena Rubinstein Wanted od uživatelek 64 hodnocení

Líbí se (28)
44%
Nelíbí se (9)
14%
Neutrální (27)
42%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Ještě nejsou žádné recenze

Komentáře Helena Rubinstein Wanted

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Helena Rubinstein Wanted

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist