Kelly Calèche (Hermès)

Dámská vůně
Rok:

2007

Složení (ověřené)

kosatec, konvalinka, mimóza, tuberóza, popínavá růže

Parfuméři:

Ellena, Jean Claude

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Hermès Kelly Calèche

Ada

Na začátku této recenze si musíme vyjasnit pár věcí, respektive je nutný teoretický základ.
Calèche je vůně z roku 1961, stále se vyrábí a prodává, a navštěvujete-li parfumerie, kde vedou značku Hermès (např. Douglas, Fann, Marionnaud), nejspíš ji aspoň od pohledu znáte. Flakon je prakticky stejný jako u Kelly Calèche, jen vůně je žlutá; a skoro stejná (s flakonem lehce do duhova) je Calèche Eau Delicate z roku 2003. Calèche znamená v překladu kočár a kůň zapřažený do kočáru je logem firmy Hermès. Firma vznikla v 19. století a původně vyráběla uzdy, sedla a koňské postroje. Později (když koně začala vytlačovat auta) přidali cestovní zavazadla, kabelky a peněženky; a nakonec i kožené oblečení, hedvábné šátky a kravaty. V roce 1944 přišel první pokus o parfém a po něm ještě čtyři další, ale celkem bezúspěšné, protože parfumerie se tehdy na parfémy od výrobců bot a kožené galanterie dívaly svrchu (výrobcům kosmetiky a módním návrhářům se ostatně podařilo prorazit teprve nedávno). Calèche se stala prvním hitem a dá se říct, že od té doby je Hermès na poli parfémů významným hráčem, jak ho známe dnes.
A teď k první části názvu nejnovější odnože dávné vlajkové lodi firmy. Kdo je na kabelky, už dávno ví - Kelly bag je jedna ze slavných kreací z 30. let, která svou přezdívku dostala v roce 1956, kdy ji proslavila vždy elegantní kněžna Grace Kellyová. (Podobně se proslavila Birkin bag, kabelka, kterou herečka Jane Birkinová dokonce pomohla navrhnout, neboť Kelly bag podle ní nebyla dostatečně praktická. Kdo sledoval seriál Sex ve městě, možná si vzpomene na díl, v němž o tuto kabelku, na kterou je u Herma dlouhatánský pořadník, usilovala jedna z hlavních hrdinek.) Z toho vyplývá, že by Kelly Calèche zřejmě měla mít vlastnosti jako ‚elegantní‘, ‚ženská‘ a ‚kožená‘.
No, a poslední detail: po vypuštění prvních fotek Kelly Calèche zavládlo zděšení, že Hermès udělal růžovou vodičku. V tomto ohledu můžete být celkem v klidu; Kelly je růžová asi jako Coco Mademoiselle, totiž je do růžova, ale růžová není. Její barva je taková starorůžová, což je ještě umocněno podobně laděnou (fialovo-starorůžovou) krabičkou. Žádná Babydoll.

A konečně se dostáváme k tomu, jak Kelly Calèche voní a jak se mi líbila. Je to opravdu vůně s koženým tónem, na mainstream celkem výrazným; ale kdo má rád kožené vůně a dostal se už k méně známým koženým parfémům jako Bandit, Cabochard nebo některé Balmainy, ten se z Kelly určitě na zadek neposadí.

Kůže je nakombinována s květinovými tóny, které mi voněly spíš jako bylinné - ‚seno a řemení‘, napadlo mě v jednu chvíli, taková idealizovaná stáj, kde nejsou cítit žádné ostré tóny zvířecích exkrementů. Ostatně složky jako kosatec, konvalinka nebo mimóza nejsou čistě květinové, spíš dřevitě květinové a zeleně květinové. Kromě této květinově/bylinně kožené kombinace je v Kelly Calèche také cukříček, ne nepodobný sladkým tónům z Insolence; zvlášť ke konci je ho docela dost.

Celkově se mi Kelly docela líbila, ale nosit bych ji nechtěla. Nejsem velká fanynka kůže a když už, se sladkými tóny bych ji asi nekombinovala; líbí se mi spíš s květinami à la Chanel No. 19. Rozhodně bych ji však doporučila k vyzkoušení všem, kdo netuší, co je to kožená vůně (moc jich v současné době na trhu nemáme), protože tohle je jedna z příležitostí, jak to zjistit. A také každému, kdo už kožené vůně zná a nějakou by chtěl, ale pro začátek by raději něco líbivějšího, stravitelného i pro koženého začátečníka.

Kelly Calèche je celkem mírná, možná je ke konci dost sladká, ale neotravuje. Kombinuje v sobě eleganci s romantikou a lehkovážností - nic pro prudce elegantní dámy, avšak ani pro růžové princezny.

Hodnocení parfému Hermès Kelly Calèche od uživatelek 217 hodnocení

Líbí se (124)
57%
Nelíbí se (35)
16%
Neutrální (58)
27%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Hermès Kelly Calèche - umístění v žebříčcích uživatelů

8x v nejlepších vůních
4x v nejhorších vůních
1x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Hermès Kelly Calèche

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Kategorie vůně Hermès Kelly Calèche od uživatelek

Recenze Hermès Kelly Calèche


15.04.16

Jsou to hlavně jemně vonící sušené květiny prostupující koňskou stájí. Cítím tam lehce i fialku. Vůně je pěkně zaoblená, žádná složka nevystrkuje růžky, jednotlivé složky spolu fungují jako perfektně sladěný orchestr. Příjemně se proměňuje, ke konci jde hodně do sladka. Výdrž je celodenní, stačí dva střiky. Je to vůně decentní i trochu romantická, rozhodně zajímavá a ani se jí žádná jiná vyloženě nepodobá. Velmi jsem si ji oblíbila na denní nošení, i když mi chvíli trvalo, než jsem si k ní našla cestu.


13.08.14

Na vůni jsem se těšila, ale přece jen kvůli ceně, jsem pořídila nejdřív vzorek. Doma mám uz Sur le Nil a vůně se mi moc líbí. Kelly pro mě byla trochu zklamáním, protože jsou si velmi podobné. Není v ní pro mě nic nového. Kelly je opravdu jemná kůže a moc příjemná, na začátku odlišná od Sur le Nil, ale ke konci se usadí velmi podobně, stačí si odmyslet citrusy… Každopádně ale vůně je to elegantní a zajímavá, nijak kořeněná a křiklavá, ale pěkná zaoblená, nic z ni nevyčnívá, prostě taková uhlazená dáma.08.07.11

Květinovo-semišová vůně pro formálnější a bussiness příležitosti. Nenápadný, neokázalý luxus. Nějaký tón po rozvonění mi také připomíná Un Jardin Sur le Nil. Ale ne svěží, ne kyselý tón, Kelly je jemně, luxusně květinovo/bylinně sladká, nic kyselého a už vůbec ne svěžího v ní nenajdete. Její sladkost je ale decentní, lehká-ne lepivá. Jako sladké seno s usušenými květy. Já jsem kdysi trávila dlouhé hodiny v jízdárně, maštali, Kelly Caleche mi nevoní jako kůže, ale přávě stáj-seno, koně, i ty koblíhy …Stáj(byliny) a květiny. Je intenzívní, ale ne opojná, či lepivá, ta sladkost je pudrová, tlumená tím semišem, či senem. Výdrž celý den. Na oblečení voní i přes vyprání.09.05.10

Začátek bylinkově kožený - takové napůl ještě zelené seno a na něm položená nová kožená bunda. Postupně začaly zesilovat kytky, ale v decentní a jemné podobě - spíš takový květinový mlžný závoj (ve složení jsou uvedeny samé kytkové pecky typu konvalinka, mimóza nebo tuberóza,ale ve skutečnosti žádná z nich není nijak výrazněji znatelná - jakoby se z několika kytek vytvořila jedna úplně nová kytka). Kožený tón zůstal zachován - není to ale drsná kůže jako v Cuir od Lancome nebo Cuir de Russia. Kůže je to jemná, voňavá, hebounce semišová. Na konci sice KC trochu zesládla, ale nijak přehnaně.

Komentáře Hermès Kelly Calèche

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Hermès Kelly Calèche

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist