Johana (Keiko Mecheri)

Dámská vůně
Rok:

2012

Složení (neověřené)

HLAVA: chryzantéma, galbanum
SRDCE: růže, wistárie, kosatec, kakaový bob
ZÁKLAD: pačuli, intense, santal, vanilka

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení parfému Keiko Mecheri Johana od uživatelek 14 hodnocení

Líbí se (11)
79%
Nelíbí se (1)
7%
Neutrální (2)
14%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Recenze Keiko Mecheri Johana27.05.13

Džóhana je více než 500 let starý buddhistický chrám sekty Čisté země v Tojamě na západním pobřeží ostrova Honšú. Architektonicky není ničím výjimečný, zato v interiéru jsou vystaveny lakované paravány z období Edo (1600-1868). Na těchto paravánech jsou vyobrazeny květiny a ptáci v různých ročních dobách. Nejhojněji jsou zastoupeny dvě květiny: chryzantéma, symbol císařského rodu a vistárie, symbol mocného a umělecky nadaného šlechtického rodu Fudžiwara.

Chryzantéma a vistárie. Tyhle dvě vznešený kytky vytváří bohatou květinovou vůni evokující japonskou vnímavost k přírodě, jak je vyjádřena v básních, který po sobě zanechali Fudžiwarové. Džóhana těží hlavně z mejdlový vistárie. Po prvotním úderu chryzantém s galbanem to vypadá na pokus o věrnou chryzantému, ale když nastoupí vistárie, žádná další kytka si v její přítomnosti neškrtne. Takhle autentickou a zároveň rozpínavou vistárii jsem v žádný vůni zatím nezažila. Je tak mocná, že skutečnou živou vistárii vedle ní ani neucítíte. Žádný hrušky, žádnej šeřík, prostě vůně pergoly obrostlý kvetoucí vistárií v obrovský koncentraci. Ale v žádnym případě tu nemluvím o omamnosti nebo bolehlavu, o tohle se postarala ta její mejdlovost. Asi po dvou hodinách začne Džóhana sládnout a začínam rozeznávat kosatec a hladkou růži v mírný vanilce. To už je jen taková malá květinová dohra, vzápětí nastoupí dřeva s pačuli a mejdlu i zarostlejm pergolám je konec. Nechci ji srovnávat s lutenskou, ono se to vlastně ani nedá, zatímco v De Profundis jsou hlavní téma chryzantémy, Džóhana stojí a padá na vistárii.

Komentáře Keiko Mecheri Johana

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Keiko Mecheri Johana

Nový článek:

Giorgio Armani: Mania for Women

 

Mania startuje podobnou bergamotově-ovocnou hlavou jako moje milovaná Love in Paris. Jenže Love in Paris je jásavě květinová, Mania spíš kořeněná a dřevitá. Kromě květin z ní cítím aroma hřebíčku a vzácných dřev, je teplejší a orientálnější, i když zároveň zůstává svým způsobem osvěžující. Zahrnula bych ji proto do skupiny vůní, mezi kterými může volit žena, které se líbí orientální vůně, ale jsou na ni příliš těžké či sladké a nemůže je nosit. Na konci vyvoní do jemné směsice vzácných dřev - převážně santalu a špetky cedru - a špetky koření. Manii bych neomezovala věkem ani obdobím - dala by se nosit v létě i v zimě (nejvíc se mi však hodí k zlatému podzimu či chladnému konci roku), přes den i na večer. Alespoň trochu elegantní oblečení podmínkou A mám pocit, že by Manii mohl nosit i muž, nic typicky žensky kytičkového v ní není. Manie má trochu divokou historii - byla představena v roce 1999 a byla zřejmě ještě kořeněnější, obsahovala totiž údajně citrus, pomerančový květ, bergamot a pitosporu, v srdci šafrán, hřebíček, muškátový oříšek, ambru, kosatec a guajak, a v základu kadidlo, pižmo a vanilku. Prodávala se v černém flakónu. V roce 2004 ji Armani zrevidoval, dal jí průhledný flakón s bílým víčkem, a Mania pokračovala v úspěšné pouti parfémovým trhem - původní verze byla údajně příliš maskulinní a potřebovala víc poženštit. Přesto pořád působí trochu unisexově.

Celý článek »
TOPlist