Bois Farine (L'Artisan)

Unisex vůně

Hodnocení odbornice: Recenze L'Artisan Bois Farine

Ada

‚Bois farine‘ v překladu znamená ‚moučné dřevo‘. Parfumér Jean-Claude Ellena se k této kompozici dopracoval při cestě na ostrov Réunion. Ten se nachází v Indickém oceánu, východně od Madagaskaru, nedaleko ostrova Mauritius; patří Francii a je nejodlehlejším ‚výběžkem‘ Evropské unie. (Na Wikipedii najdete na toto téma kouzelný drb; vzhledem k nejvýchodnější poloze byl Réunion první místo na světě, kde se po zavedení eura touto měnou začalo platit, a prvním člověkem na světě, který zaplatil eury, se tak stal předseda réunionské regionální rady Paul Vergès. Nekoupil si však flakon Bois Farine, nýbrž pytlík liči )
Na Réunionu je podobně jako na dalších ostrovech v této oblasti nádherná, pro Evropany exotická příroda plná barev. Barevné jsou i zdejší lesy, v nichž rostou stromy s místními jmény jako ‚červené dřevo‘, ‚žluté dřevo‘, ‚železné dřevo‘ nebo ‚mléčné dřevo‘. Ellena objevil zmíněný ‚moučný‘ strom, jenž ho zaujal: je bílý a má červené květy, které voní jako mouka. Web značky L'Artisan se dušuje, že strom je velmi vzácný a domorodci mu připisují magické účinky, což je samozřejmě nutné brát s jistou rezervou (domorodci připisují magické účinky ledasčemu, ale my tady na západě máme takové zkazky rádi).

Pojďme na zkoušku. Pokud se podíváte na názory a recenze na internetu, zjistíte, že části uživatelů voní jako mouka, druhé části jako burákové máslo a ostatní mluví o dřevu, pudru, koření a tak dále. Burákové máslo jsem měla jednou v životě a moc si na něj nevzpomínám, takže nemůžu sloužit, ale pokusím se Bois Farine popsat pomocí neburákových přirovnání.
Budete-li jako já před zkoušením poznamenání moučnou masáží z oficiálních i neoficiálních popisů, všimnete si mouky okamžitě. Ale mohl by to být i písek, jemné piliny nebo prach z oškrábané omítky, hlavně to musí být suché, teplé, jemné a mít takovou tu neřvavou, moučně zemitou vůni. K tomu si přidáme něco dřevito-mléčně sladkého (podle rozšířeného složení by mělo jít o kosatec, santal a benzoin) a citelnou dávku bílého pižma. Výsledek? Netradiční, na začátku až divná gurmánská vůně, která spíš než hotové dobroty připomíná jejich výrobu - vůně mouky, syrového těsta, ohřátého mléka (pro můj nos snad nejvíc), kakaa, pěny z roztaveného másla, mletých mandlí, teplé kuchyně s roztopenou troubou (a do toho jemně přidáno nasládlých dřev, jaké známe v silnější verzi z orientálních parfémů). Osobně nevím, jestli bych takovou vůni unesla, pižmo a santal ve sladších kombinacích má tendenci lézt mi na nervy, ale celá ta kombinace je tak neuvěřitelně zvláštní a uklidňující, že si rozhodně umím představit její domácí využití jako uklidňováku. Znáte to, venku fouká severák, léto dávno pryč, do cukroví daleko a s hrnkem teplého mléka si do koutku zalézt nemůžete, protože vaše trávení odmítá zpracovávat laktózu a kasein; to je ta správná chvíle nanést na ruku Bois Farine, přitisknout k nosu a zalehnout k nějaké nenáročné papundeklové pohádce v televizi.
Milovníci teplých, suše sladkých vůní s mléčnými, dřevitými a pižmovými tóny samozřejmě použijí Bois Farine kdykoli a kdekoli; není otravná, drží se blízko nositele, je příjemná na celodenní nošení. Doporučila bych ji především na podzim a zimu.

Podobné vůně: druhá Bois Farine neexistuje. Ale můžete vyzkoušet třeba Storii od Isabelly Rossellini, přímočarou kombinaci teplé vanilky a pižma; Diesel Plus Plus Feminine, mléčně vanilkovou kombinaci laděnou do sucha; nebo teď už bohužel nevyráběnou Le Feu D'Issey.

Hodnocení parfému L'Artisan Bois Farine od uživatelek 153 hodnocení

Líbí se (92)
60%
Nelíbí se (17)
11%
Neutrální (44)
29%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém L'Artisan Bois Farine - umístění v žebříčcích uživatelů

4x v nejlepších vůních

Vlastnosti vůně L'Artisan Bois Farine

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze L'Artisan Bois Farine


05.04.17

Ách - kdo nevěří, ať přivoní. Pytel mouky v lahvičce. Nechápu, jak je to možné, ale je to tak. Dokonce i to mírné víření v nose, jako když trochu mouky vdechnete. Není to mouka na čerstvém chlebu, je to kopec mouky na dřevěném válu, teprve se chlebem stane. Zamoučněnýma rukama hnětete těsto, všechny přísady hezky při ruce, okno je otevřené a ze zahrady proudí slunce a voní květiny. Nejste vymydlená stepfordská hospodyňka, ale občas je pro vás domácnost příjemný relax. Běháte kolem trouby bosa, v jeho košili, cítíte na nohou jemný vítr a ve vlasech se vám zachytí špetka poletující mouky… vůně je velmi suchá a velmi moučná. Když o ní přemýšlím, říkám si, že je to takový parfém neparfém. Neumím si představit, že bych jí voněla, protože nedovedu říct, jestli mi voní. Je to ale nejzajímavější parfém, co jsem asi kdy očichala.


01.09.16

Začátek ukázkový parfémový horor – vstupuji do staré sednice, kde se usídlily myši :cert:! Úplně vidím tu změť dlouhých holých ocásků, které prchají do všech koutů! Místnosti vévodí obyčejná dřevěná truhla, jakou používala má babička a uchovávala v ní především mouku. Otevírám ji a ejhle – mouky spousta a ještě k tomu slušná zásoba buráků. Otevřený sáček se slanými arašídy, pytlík nevyloupaných (asi ještě od Mikuláše), a tohle je dokonce slané arašídové máslo. Hostitelé se omlouvají, začínají roztápět v kamnech a paní domu zadělává na koláče. Mléčná vůně kynoucího těsta se rozpíná, teplo vytahuje z nábytku příjemnou, nasládle dřevitou vůni a všimnu si i kytice kosatců na stole. Když se po několika hodinách odporoučím, slibuji, že určitě zase někdy přijdu. V duchu si ale říkám, že jedině, až osloví deratizéra.
V dostupných zdrojích jsem našla velmi rozdílné údaje o složení této vůně. Potvrzuji dřeva (uvedeno santalové, guajakové, cedrové), i ten kosatec, to ostatní byly buď čichové faty morgány, nebo si z nás Jean-Claude Ellena nemístně vystřelil :mrgreen: .19.08.11

Řekla bych, že vůně obecně můžeme rozdělit do tří kategorií:

1. vůně „přes kopírák“ (jsou sice v různých flakónech a od různých firem, ale jinak jsou stejné, např. Anais Anais a Fragonard)
2. vůně „si podobné“ (prostě „něčím si podobné, např. Vintage a L’Instant)
3. vůně jedinečné

Bois Farine, troufám si tvrdit, je vůně patřící do třetí kategorie. Už jsem vyzkoušela něco vůní, ale téhle se nepodobala vzdáleně ani jedna a oni omylem. Bois Farine je vůně „sui generis“. Je to vůně natolik originální a svá, že koupě naslepo se nedá rozhodně doporučit.

Jak tu vůni popsat a k čemu ji přirovnat… Moučné tóny, jakoby mouka, nějakou dobu uložená v dřevěném boxu, ve spíži, kde jsou i mandle. Ten dojem je bílý, práškovitý (pudrový, ale jak!) tak moc, že by člověk skoro kýchnul, jak se kolem něj to všechno vznáší a výří.
Jako ženské tělo, vykoupané v mandlovém mléce a posypané bohatým nánosem pudru. Znáte pudrové vůně? Tak ty všechny dejte na druhou a budou se blížit Bois Farine.
Intimní a velmi originální vůně. Tuhle si bude každý pamatovat!

Komentáře L'Artisan Bois Farine

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a L'Artisan Bois Farine

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist