Timbuktu (L'Artisan)

Unisex vůně

Hodnocení odbornice: Recenze L'Artisan Timbuktu

Ada

Na začátku to z tohohle parfému zavane jako ze starých chypre vůní - aroma silné bylinné tinktury, z níž čiší líh. Hned mě tedy napadlo, že se mám nejspíš připravit na chypre vůni. Timbuktu by se opravdu dala zařadit do této kategorie, i když jí některé typické znaky chybí (především nezbytná směsice pačuli, větvičníku a bergamotu); je nesladká, dřevitá a suchá jako drny v písčité zemi africké savany.

Složení dominuje vetiver, který má specifickou vůni, něco mezi zelení, kořeny, dřevem a štiplavým dýmem. Doplněn je písčitou suchostí, která drhne na jazyku, a na prach rozpadlým vysušeným dřevem stromu zabitého africkým sluncem. Po rozvonění se přidá trochu pikantního koření, aby to nebylo zase tak fádní, a špetka živočišnosti.

Vzpomněla jsem si během testování letmo na Dunu, ve které cítím podobný teplý písek, čímž také veškerá podoba končí, protože Dune je velmi, velmi sladká a žádný dým z afrických ohňů v ní není.

Asi je načase vysvětlit, co mám pořád s tou Afrikou. Timbuktu je totiž druhá (po Bois Farine) ‚cestovní‘ vůně od L'Artisanu - patří k parfémům inspirovaným zajímavým místem, kam se jeho tvůrce vydal. Tentokrát to byla Afrika a parfémy africký žen, které používají místní květiny, koření a dřeva. Timbuktu je město v Mali, kousek od řeky Niger, je velmi staré, slavné a plné nejrůznějších památek. Kdysi se tu křížily obchodní cesty a tak se tu setkávali Arabové, Berberové, židovští obchodníci a místní lidé. Slovo Timbuktu se v Evropě dlouho používalo jako symbol vzdáleného exotického kraje.

Zpátky k vůni. Timbuktu na mně kupodivu moc nedržela a po zajímavém úvodu záhy dost zeslábla. Kouřové a kořeněné tóny se víceméně ztratily, zůstala vůně prachu a suchého dřeva. Trochu podobná je po vyvonění zemitá chyprovka Terre d'Hermès. Timbuktu určitě při nejbližší příležitosti vyzkouším znovu a recenzi případně doplním.

Vůni bych doporučila každému, koho zaujala recenze Určitě ji nekupujte bez vyzkoušení, jak ostatně připomínám snad u všech exkluzivních vůní. Hodí se pro muže i pro ženy, běžnému uživateli bude nejspíš připadat víc pánská - není v ní žádná kytičková jemnost, svěží ovocíčko a další šmejdíčky z mainstreamových líbivek, její krása je drsnější a s rudými kozačkami se zlatým řetězem si moc rozumět nebude.

Hodnocení parfému L'Artisan Timbuktu od uživatelek 125 hodnocení

Líbí se (96)
77%
Nelíbí se (8)
6%
Neutrální (21)
17%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém L'Artisan Timbuktu - umístění v žebříčcích uživatelů

1x v nejhorších vůních

Vlastnosti vůně L'Artisan Timbuktu

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Kategorie vůně L'Artisan Timbuktu od uživatelek

Recenze L'Artisan Timbuktu


27.03.15

Timbuktu, jak praví Wikipedie, je město v západní Africe ve státě Mali, které leží na břehu řeky Niger. Již v 10. století zde vznikla obchodní stanice, o kterou se snad zasloužili především Tuaregové, ve 14. století zde byly univerzity, knihovny - a středisko obchodu se zlatem, slonovinou, otroky a mnoha jinými druhy zboží.
Timbuktu od L'Artisan Parfumeur je unisexová vůně, která kombinuje mnoho exotických dobrot - a buď ji budete milovat, nebo nenávidět. Já jsem bohužel ta druhá kategorie.
Timbuktu je velice pronikavá vůně, a ač sama pižmo neobsahuje, spolehlivě z vás vytáhne veškeré jeho stopy, ať se jedná o stopy jiných vůní, sprchových gelů, nebo třeba i o přirozenou „pižmovitost“ vašeho těla, a ještě ho zdůrazní.
Jak jsme si na první nádech nesedly, tak to byl držák, který mě neopustil ani po šestnácti hodinách, které zahrnovaly osm hodin v prostředí plném přehřátého kovu, průmyslových chladicích kapalin a motorového oleje a dvě hodiny cestování hromadnou dopravou. Když vás prostě Timbuktu chytí, jen tak vás nepustí, ať se vám to líbí nebo ne.
Ačkoli jednotlivě na mě přísady působí pozitivně (růžový pepř zní slibně, miluju mango, vetiver nebo kadidlo, abych uvedla jen pár), tenhle konkrétní mix na mě působí spíš kakofonicky. Čeho jsem si ale všimla, je absence těžkých tónů. Timbuktu vám nebude stoupat do hlavy jako většina kořeněných vůní, to vás přes hlavu praští a uloví vás jako lvi gazelu někde na safari. Díky této nepřítomnosti těžkých tónů bych řekla, že bude vhodné i do léta, dokonce mi na zimu připadá příliš řízné a průzračné, jestli to dává smysl.
Závěrem, je to agresivní vůně, rozhodně před kupováním pečlivě ozkoušet!


28.07.14

Zelená, teplá, magická, vůně dálek z dob Afriky plné kolónii, jemně kouřová z trochy kadidla a pryskyřice, vetivéru ofoukaného teplým větrem se zrnky horkého písku z africké pouště. Je i trochu dřevitá a okořeněná špetkou růžového pepře, myrhy a osvěžena nakyslým mangem. Na edt drží opravdu slušne. Timbuktu se nosí velmi příjemně, vnáší radostnou náladu do etéru a chuť vydat se na cesty.


16.03.14

Je ráno a vy stojíte na břehu řeky Niger ve starobylém městě Timbuktu, začíná svítat, vzduch je ještě chladný, na zápěstí a krk dáte pár kapek vůně a do nosních dírek vám vtrhne pikantně-dřevito-ovocná vůně. Jak postupuje den a slunce začíná stoupat, vysušuje se okolní krajina i vůně. Víc a víc vyniká vetiver, přímo cítite jak na slunci usychá. Když se přiblíží večer, začnete vnímat i vůni kadidla. Proužek voňavého dýmu, který míří za soumraku k nebi se proplétá s vůní vetiveru, kterého silné slunce přes den řádně potrápilo, ale úplně vysušit ho nedokázalo (longevity 6 hodin, sillage střední).



31.05.12

Toto sú asociácie s oscarového filmu Spomienky na Afriku. Úchvatné zábery africkej divokej prírody, fúka suchý horúci vietor , ktorý dvíha kúdoly prachu. Príroda je tak panenská, že zábery vyznievajú až gýčovo. A do toho tá úchvatná ústredná melódia /kto ste videli , snáď sa Vám to vybaví/. Mne naskakujú zimomriavky, keď si na tento počin kinematografie pod vplyvom Timbuktu spomeniem.
Vetiver vôni dominuje počas celej doby. Jeho zemitosť je autentická, čo je u Artisanovských vôní vlastne pravidlom. Je vážna, dospelá, skúsená. Trochu chladná. Nie však v zmysle „suchá, bez šťavy“ . Ako keď vidíte ísť oproti sebe „osemnástku“ a ženu okolo štyridsiatky. Každá v sebe niečo iné . Ale osemnástka nikdy, nikdy nemôže získať tú hlbku prameniacu so skúsenosti a zo zažitého. Ako tie Spomienky na Afriku. Síce romantickosť ale s nádychom nostalgie a smútku nad nekompromisnosťou života…

Vetiver pour Elle je v porovnaní s touto trošku menej drsná, ako keby do nej priliali štamperlík kosatcovej maslovosti, „guerlainoviny“. Guerlainovina ma niekedy štve. pour Elle - to nie som ja.
Sycomore zasa inak „fancúzska“, chanelovsky. Taká bezchybne priamočiara. Ale mi u nej chýba tá správna šťava. Trošku ma svojou kostýmkovou dokonalosťou valcuje. Toto pre mňa tiež nie je.
By som pri mojom večnom hľadaní „hľadačky“ nepovedala, že nejakú vetiverovku budem schopná nosiť. Zdá sa, že áno.
P. S. Neverte, že je skôr pre pánov, nie, a nie a nie! Krásny unisex s hĺbkou a silou.



19.10.10

Kouřově kadidlový začátek mě málem od dalšího zkoušení odradil - kadidlo ve vůních ráda nemám a kouř nemá obvykle rád zase můj žaludek. Ale kouř poměrně rychle vyvanul a kadidlo zesládlo do vůně staré lékárny plné lahviček s bylinnými extrakty. A následovala další změna: rychlá proměna do miminkovsky mýdlovo květinové vůně. Nakonec se vylouplo zaprášené kořeněné suché dřevo. Tak to vypadá, že tahle kouřová vůně se mi moc líbí…

Komentáře L'Artisan Timbuktu

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a L'Artisan Timbuktu

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist