Iskander (Parfum d'Empire)

Pánská vůně
Rok:

2006

Složení (ověřené)

HLAVA: mandarinka, grapefruit, cedrat
SRDCE: pomerančový květ, estragon, koriandr, neroli
ZÁKLAD: větvičník, bílé pižmo, ambra

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Parfum d'Empire Iskander

Ada

Iskander je hodně citrusová, ale ne úplně lehká svěží vůně. Voní, jako by pocházela z Bulgariho dílny; pokud se ve vůních této značky orientujete, shrnula bych recenzi do vzorce Eau Parfumée au Thé Vert + Bulgari pour Homme + citron = Iskander. Má v sobě aromatické tóny, kyselé citrusy, dřeva i zelený čaj. Ze začátku je hodně kyselá, já jsem cítila citron (zřejmě cedrat - druh citronu) a mandarinku, moje máma prohlásila, že jsou v tom určitě limety. Následuje estragon, jeho výrazný, hebký a bylinně nasládlý tón se prolíná celou vůní. Možná v kombinaci bylin a citrusů ucítíte zmiňovaný čaj, možná levanduli. Jemný pomerančový květ jen lehce přizvukuje, stejně tak lehký pižmový základ.
Celkový dojem není tak svěží, jak jsme zvyklí z dnešních citrusových svěženek, je to taková vůně z počátku léta: svěžest přírody už je zahalena vlahou přikrývkou a aromatem prvních sušených bylin.

Hodnocení parfému Parfum d'Empire Iskander od uživatelek 23 hodnocení

Líbí se (11)
48%
Nelíbí se (5)
22%
Neutrální (7)
30%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Parfum d'Empire Iskander - umístění v žebříčcích uživatelů

1x v nejhorších vůních

Recenze Parfum d'Empire Iskander19.10.10

Iskander - začíná zvláštně zastřenými citrusy. Jsou zamlžené, jakoby zbavené toho úderného kyselého tónu. Možná bych to přirovnala k situaci, kdy si loupete mandarinku, těšíte se na šťavnaté díly a místo toho vyloupete seschlou svraštělou záležitost bez chuti.Taková trochu mandarinková mumie Citrusy ovšem po určité chvíli tenhle závoj zahodí a voní opravdu svěže a kysele, ale bohužel jen chviličku, protože pak nastoupí nasládle bylinková nota, podbarvená nečím, co bohužel vnímám jako zatuchlé šaty ala stará babka. Navíc to celé ke konci ještě víc sládne a pižmovatí, což se zatuchlým tónem nedělá dobrou službu. Tentokrát za sebe říkám ne, Alexandr mě zklamal.24.07.10

Lehké bylinky (ještě ne suché, spíš napůl zelené) s mírně nahořklými citrusy, neroli a silným zeleným čajem. Jemná unisexová vůně, taková „peřinkovitá“ (jako když si člověk lehne do mechu). Ke konci bylo ale pánských tónů víc, než by mi u unisexovky bylo milé.06.04.09

Recencze na: Iskander, Fougere Bengale, Eau de Gloire, Cuir Ottoman

NEDĚLE
Truhlice pokladů ze slovenské metropole ještě zdaleka nevydala všechna svá tajemství, a tak je třeba otvírat další a další ampulky a nechat se unášet do jiných světů. Dnes podívám na skvosty Parfum d’Empire – spolu s Alexandrem projdeme bengálskými lesy, abychom později v pohodlí kožené pohovky okusili chuť slávy.
Iskander, persky Alexandr, je v souladu se svým jmenovcem vskutku velkou vůní. Hned od počátku je zřejmé, že přichází opravdová osobnost, která vám nemusí být sice sympatická, ale které nemůžete upřít charisma.
Jeho hlavu by měl sice zdobit vavřínový věnec, ale Iskander ho uvil z jiné matérie. Svou mladickou silou vám pod nosem vymačká nezralé citrusy. Nemůžu si pomoct, ale ze všeho nejvíc mi ta „svěže svěží“ směska připomíná vůni citrónového prášku na vany zn. Ajax, který se vozil z Jugoslávie. Ač svou počáteční ostrost přece jen trochu obrousí, dávají o sobě citrusy vědět ještě hodně dlouho, avšak to už ve společnosti zeleného estragonu, který vůni dodává jistou hořkost až žlučovitost, a koriandru, jež se krčí vzadu, ale přispívá jemnou pikantností. Takto si vůně na kůži hoví pěkně dlouhou, než dá slovo dřevitému základu.
S Alexandrem nebudeme nejlepší kamarádi, ale před jeho umem a schopnostmi se vždy uctivě pokloním.
S Velikým jsme doputovali až k bengálským hranicím. Aroma zdejších lesů bylo nejspíš inspirací Fougére Bengale. Je-li tomu tak skutečně nemohu soudit. Mě vůně spíš připomíná macerát, do něhož babka kořenářka dala, co v lesa našla, a přidala ještě hrst rozinek a lékořice, jež je prý lékem na lásku, ale mně k srdci nikdy nepřirostla. Celé to odpočívalo dlouho na slunci, takže po otevření se na vás vyvalí lehce zatuchlá, nasládlá vůně. Jednotlivé přísady avizované ve složení, spíš tuším než poznávám – snad jen tonka o sobě dává vědět trochu víc.
Stejně jako Iskander chce aplikovat s mírou a rozumem, Fougére Bengale, podle mě, ještě navíc vyžaduje muže v letech. Přestože jsem psal, že mi připomíná bylinnou esenci, je možná spíše esencí mužnosti, v níž hraje nezanedbatelnou roli tabák a sluncem provoněný koňak. Máte-li rádi hořko-sladké bylinné vůně, bude se vám líbit a navíc vás potěší řádnou výdrží.
Eau de Gloire si je vědoma svých kvalit a své ambice si vetkla už do názvu. Výše zmiňovaní zástupci známého voňavkářského impéria nebyli má krevní skupina, ale v tomto případě o úspěchu není pochyb. Nemám ponětí o páně Bonapartových zvycích, neposoudím tedy, nakolik vůně skutečně odráží jeho denní rozvrh. Pokud byl ale jeho život jen zčásti tak zajímavý, chtěl bych ho žít.
Zatímco Iskanderovo přivítání mi milé nebylo, Napoleonův nástup je mnohem zajímavěší. Citrusovo-bylinkové tóny jsou svěží tak akorát, navíc jemně uhlazené nasládlým pomerančem. A opět se utvrzuji v tom, že levandule ve správné kombinaci, může být příjemná i mému nosu. Pokud bychom se dál drželi vojevůdcova denního režimu, tak k svačině si dopřává lehce oslazený černý čaj. Trošku ho podezřívám, že mu ve stanu dělá společnost nějaká dáma, protože se mi k nosu dostala vůně pudru. Mnohem silněji je však patrná vůně nové kůže, o které se ve složení nemluví, ale já ji tam zřetelně cítím. Ostatně život muže trávícího většinu života na nejrůznějších vojenských taženích provázela kůže dennodenně. Takovýto charakter si Eau de Gloire podrží až do konce, kdy se trošku víc rozvoní kadidlo.
Při prvním zkoušení jsem byl přesvědčen, že jde o čistě pánskou záležitost, po dalších pokusech už bych tak kategorický nebyl. Sebevědomá žena by ji klidně unesla a určitě by zaujala (u unisexového Iskanderu bych váhal).

Po všech těch strastech i slastech předešlého putování si zasloužím trochu odpočinku, takže s radostí přijímám pozvání k malému posezení. O mou pozornost usiluje Cuir Ottoman. Nemusí mě nijak přemlouvat - jen jsem se o něj zlehka opřel a je jasné, že tady rád posedím. Kůži jsem nikdy extra neprožíval. Tím nemyslím, že bych se jí vyhýbal, ale třeba vlastnit kožené sako nebo bundu, po tom jsem nikdy nijak netoužil. Na druhou stranu koupit si boty, pásek či peněženku z nějaké průmyslové napodobeniny by mě nenapadlo – tady totiž platí, že kůže je kůže. A ta vůně! Už jako dítě jsem rád chodíval k babičce, která v rámci přidružené výroby místního JZD kompletovala kožené pracovní rukavice. Ten zvláštní nasládlý odér, kterým byla její malá dílnička prosycená, byl velice blízký tomu, co nyní útočí na mé čichové senzory.
Je to vůně neposkvrněné novoty, vůně měkká na dotek, vůně svádějící k „lísání se“. Dovedu si představit, že takovýto hebký voňavý divánek mohl být svědkem hrátek v harému ottomanského panovníka. Kožené aroma mísící se s všudypřítomnou vanilkou dokáže vehnat krev nejen do hlavy…
Nemůžu si pomoct, ale Cuir Ottoman by se lehce mohl stát fetišem. Je sice nabízen jako pánský, ale stejně jako už zmiňovaná Eau de Glorie bude slušet i dámám. Ať dáma nebo pán chce to však správnou dávku zdravého sebevědomí, které dá vyniknou kráse kvalitní usně. Subtilní blondýna či ušlápnutý úředníček se v ní ztratí jako v těžkém koženém kabátě, který je táhne k zemi, na exaltované paničce nebo na zlatem ověšeném borečkovi bude působit vulgárně a lacině. Těm vyvoleným však bude skvělým doplňkem, skutečnou ozdobou.
Dnes zalezu do peřin pěkně utahaný, ale s hlavou plnou zážitků a taky otazníků. Vlastně bude jen jeden: Jak se mi to vlastně přihodilo, že nedělám skoro nic jiného, než že k něčemu pořád čuchám?!

Komentáře Parfum d'Empire Iskander

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Parfum d'Empire Iskander

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist