Fracas (Robert Piguet)

Dámská vůně
Rok:

1998

Složení (ověřené)

HLAVA: bergamot, mandarinka, hyacint
SRDCE: tuberóza, jasmín, narciska, gardénie, pomerančový květ, růže, neroli, fialka
ZÁKLAD: vetiver, pižmo, santal

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Robert Piguet Fracas:

Hodnocení odbornice: Recenze Robert Piguet Fracas

Ada

Jak praví oficiální popis, Fracas byl vytvořen v roce 1948 a vytvořila se kolem něj základna ctitelek, která se zatím neztenčila. Je to velmi omamná, sladká květinová vůně, směs bílých květin z jižní Francie. Nejprve se stala kultovní vůní mezi obyčejnými lidmi, dnes ho nosí celebrití smetánka - například Madonna, Kim Basingerová nebo Courtney Loveová. Ve 40. letech si ho oblíbila Marlene Dietrichová. Časopis Town and Country Magazine (vůbec netuším, co je to zač, ale podle všeho jde o velmi důležitý časopis ) tvrdí, že je to ‚jedna z pěti vůní, které změnily svět‘.

Začátek Fracasu, označovaného také ‚královna tuberózových vůní‘, je poměrně zvláštní, rozhodně zapamatovatelný - taková jahodovo-brusinkovo-broskvová zmrzlina nebo koktejl. To se hlásí tuberóza, nejomamnější ze všech omamných květin. V současnosti zažívá přímo renesanci, ale málokterý parfumér si ji troufne použít v takovém množství. Vydrží jen krátce a potom se pod ním začne vynořovat mechově-dřevitý základ. Je to tak zvláštní kombinace, že mi byla spíš protivná, ačkoli na tom měla lví podíl právě silná broskvově-jahodová vůně hlavy a rozhodla jsem se proto počkat, až se uklidní a vůně se rozvine.
Dočkala jsem se květinové vůně, které nejvíc kraluje tuberóza, doplněná rovnoměrnou směsicí jasmínu, konvalinky a karafiátu. Celkově parfém působí, jako byste čichali k nějaké vzácné orchideji, ze které kape vonný nektar, květinově svěží a lepkavě sladký zároveň, takže toužíte do ní ponořit nos a nadechovat plnými doušky. Budete slintat, bude se vám točit hlava a nejspíš vás i trošičku rozbolí, ale nedokážete přestat.
Možná vás zajímá, jestli Fracas nepůsobí moc staromódně - na mě působil tak nějak napůl staromódně a napůl moderně. Karafiát s tuberózou a dřevem je nostalgický, zdánlivě ovocný tón naopak žhavě moderní.
Fracas se mi nakonec líbil, je to obdivuhodná vůně, ale nosit bych ho nechtěla ani za nic. Nejvíc mi vadila jeho síla a omamnost, mému vkusu víc vyhovují jemnější vůně. Budete-li však mít příležitost ho zkusit, určitě to udělejte - nevím, jestli je to zrovna ‚jedna z pěti vůní, které změnily svět‘, zcela jistě je to však vůně zvláštní a nepodobná ničemu, co znáte. Doporučila bych ji určitě sebevědomým ženám se zálibou v silných vůních, a jako roční období mi k němu nejvíc sedí jaro. Volila bych ho spíš na denní nošení; mám dojem, že žena, které se Fracas bude líbit, zvolí na večer něco ještě výraznějšího a honosnějšího.

Hodnocení parfému Robert Piguet Fracas od uživatelek 181 hodnocení

Líbí se (104)
57%
Nelíbí se (39)
22%
Neutrální (38)
21%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Robert Piguet Fracas - umístění v žebříčcích uživatelů

5x v nejlepších vůních
15x v nejhorších vůních
1x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Robert Piguet Fracas

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Robert Piguet Fracas17.07.13

Cítím sladkou ale chladivou vůni, růžově žvýkačkovou, na hraně květin a ovoce, originální - podobnou neznám, pocitem bych si snad nejblíž vybavila Hypnose (ale ta s kořeněnějším podtónem).
Je mi v ní příjemně, mladistvě naivně, dostatečně originálně, nemám k ní ale oblečení, to bych musela být Madonna nebo Pink anebo …?


23.07.12

Nejspíš nejsem ten správný hostitel :) Spíš než tuberózu cítím jasmín, animální železitý podtón amoniaku (podoba s původní Chloe, taková vůně trvalé v kadeřnictví), který tolik nemusím, doplněný syntetickým ovocem, konkrétně dětskou zubní pastou Perlička :mrgreen: Postupně vystupuje tuberóza, která kyselost a ovoce zahlazuje.
Má to svoje kouzlo, je to taková nostalgická vůně. Údajně oblíbená vůně MM, spolu s No. 5. V její době si to na ní umím představit. Křehkým blondýnkám taky animalita nedělá medvědí službu…


26.05.12

Na mne ostrá kyslá tuberóza, skôr žltá než biela, reznutá dozretými marhuľami. V niečom podobná Lutensovej Nuit de cellophane – zrejme tým marhuľovým odérom, ale výraznejšia, krikľavejšia. Nevyvíja sa nijak závratne, ani nejde až tak veľmi do priestoru, skôr je neskutočne otravná. Ako škriekajúca rozzúrená a zmaľovaná ženská s natupírovanými vlasmi…


16.12.11

Jsem mile překvapena. Čekala jsem nějakou pecku, která na mě vyskočí z černého hranatého flakonu. Přepadla mě nostalgie, na první počuch jsem ucítila broskvovou vodku a meruňkovici. Alkoholový opar přetrval docela dlouho, pak jsem se ocitla u stánku s květinami na ulici. Samozřejmě to ale není typická květinovka, je přizdobená a přikrášlená, což se někomu může zdát až moc přeplácané.
Jsem překvapená, čekala jsem absolutně něco jiného, určitě stojí za vyzkoušení.


07.12.11

V anglickém výkladovém slovníku se dovíte, že slovo Fracas může znamenat hlučnou chaotickou hádku, boj, rvačku …

Kvůli tomuto názvu i kvůli všem rozporuplným recenzím jsem dlouho zkoušku této vůně odkládala. Nicméně poté první přivonění na kůži nedopadlo až tak hrozivě. Řekla jsem si akorát, co tam dělá karafiát (má neoblíbená květina, která nebyla napsána ve složení ). Druhé testování mi mírně znepříjemnila zase gardénie. Až napotřetí jsem se byla schopná oprostit od zakódovaných nelibostí a vnímat vůni bez předsudků.

Začátek je příjemně zelený. Připomíná mi jahodové listí. Hlava se ale velmi rychle vytratí (u verze edp) a nastupuje jasmín, tuberóza; v menším množství gardénie, karafiát a velmi málo konvalinky. Na mé kůži dominuje kulatý celek jasmínu a tuberózy, který po čase jemně zpudrovatí, zřejmě díky trošce kosatcové esence. Až po dlouhé době příjde na řadu hlubší, jemně dřevitý základ.

Fracas má pověst velmi silné, konfliktní vůně. Musím ale konstatovat, že se to týká jen „rozhádané“ hlavy parfému a chvíle, než se usadí květinové srdce. Bylo pro mě velkým překvapením do jak jemné, intimní, až tulivé vůně se na mé kuži rozležel. Vůbec nešel do prostoru. Je sice lineární, ale dokáže být proměnlivý, pokaždé jiný. Tento parfém na kůži jen neleží, ale krásně pracuje. Vyplatí se střídmá aplikace.

Oproti jiné tuberózové vůni – Carnal Flower působí Fracas hrubě řečeno – neotesaně, ale mému vkusu tato rafinovanost až avantgarda vyhovuje; a doufám, že o tyto přívlastky Fracas u Pigueta neochudí.25.05.10

Fracas čistý parfém - testovala jsem jedinou kapku tohoto skvostu na zápěstí a protože mám i Edp, můžu srovnávat. U Edp příliš nevnímám začátek vůně a prakticky hned nastupuje jahodová tuberóza. U čistého parfému je začátek ostře zelený.Jako když máte skleník plný cizokrajných rostlin, přižene se bouřka s kroupama a rozmlátí všechnu tu zeleň na cimprcampr.Stojíte uprostřed té spouště, do nosu se zařezává pach zkázy a v tom nad vámi rozprostře široká andělská křídla tuberóza a uklidňuje a hladí. Zavřete oči a zase jste malé dítě, sedíte v cukrárně a před vámi na stolečku stojí pohár jahodové zmrzliny se šlehačkou.Pohár je veliký a vy ho jíte dlouho, dlouho dlouho… Až po několika hodinách se vyklube samý základ vůně, který voní trošičku meruňkově a trošičku nasládle dřevitě. A vám už se zase sbíhají sliny na další pohár.

Komentáře Robert Piguet Fracas

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Robert Piguet Fracas

Podobné parfémy Robert Piguet Fracas

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist