Arabie (Serge Lutens)

Unisex vůně
Rok:

2000

Složení (neověřené)

HLAVA: mandarinková kůra, fíky, datle, vavřín
SRDCE: muškátový oříšek, kmín, chejr, kardamom
ZÁKLAD: tonka, benzoin, myrha, labdanum

Parfuméři:

Sheldrake, Christopher

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Serge Lutens Arabie:

Hodnocení odbornice: Recenze Serge Lutens Arabie

Ada

Orientální parfémy většinou moc nenosím. Mám v nich příliš vyhraněný vkus, respektive můj žaludek má dosti přesné představy o tom, co snese a co ne; ovšem všechny vůně z této skupiny mě enormně zajímají, protože bývají syté, výrazné a zajímavé, pravý opak různých kytičkových dechů, které mě naopak enormně nezajímají. Když jsem vybírala vzorky od Lutense, sáhla jsem po Arabii. Název je jednoduše orientální, složení zajímavé, ohlasy příznivé a také mě zajímalo, jestli je v něm cítit skořice. Někdo ji tam totiž cítí a někdo ne.
Nejdřív vyřešíme tu skořici. Arabie je typická mámivka, která každému nosu ukazuje něco jiného. Skořice není ve složení a není v ní ani cítit, ale slévající se koření, ovoce a pryskyřice vytvářejí skořicový dojem. Záleží proto na tom, jestli je váš nos analytik a bude se soustředit na jednotlivé složky, nebo bude vnímat celek a pošle do mozku skořicový vjem.

A teď ten orient. Arabie je poctivá, klasická orientální vůně. Při rozumné aplikaci není řvavá a protivná na kolemjdoucí, drží se spíš u nositelky. Pokud se zlijete, nebude to příjemné ani vám, ani okolí. Začátek je plný koření a velmi sladkého ovoce. Z koření převládá muškátový oříšek, kardamom, hřebíček, o netradiční závan se postará kmín, který ale po rozvonění víceméně mizí. I ovoce odpovídá složení - přezrálé, měkké fíky a datle. Jejich sladkost je taková zaoblená, i když je poměrně silná, není to protivný bílý cukr nebo cukrová vata, ale ovocná, tmavě hnědá, voňavá sladkost datlí. Po rozvonění se přidává typický balzámový orientální základ - jsem si jistá, že tam bude i trochu santalového dřeva, ale hlavně benzoin, myrha a labdanum, zlaté pryskyřice, které se táhnou jako med a přidávají Arabii na pevnosti a opulentnosti.
Kontury koření a jednotlivých složek vůbec se po rozvonění rozostří a slijí do harmonického celku. Asi nepřekvapí, že Arabie je držák, který vydrží dlouho sytě vonět a i poté, co se ty méně trpělivé složky po mnoha hodinách vytratí, na kůži dlouho zůstává nádech základu.
Je ovšem nutné podotknout, že jakkoli je Arabie výborně sestavená a zajímavá, není tak úžasně originální (kacířská myšlenka? ne všechno, co je nikové, je automaticky pecka), abyste kvůli ní musely podnikat nějaké veletoče. Jestliže na ni toho dva a půl tisíce nemáte, s klidným srdcem si vyberte něco jiného; na policích parfumerií najdete také krásné orienty, které se Arabii často v pohodě vyrovnají a cenou ji daleko předčí.

Arabii milovnicím orientů doporučuji k vyzkoušení. Zdá se mi, že zvlášt krásně by vynikla za třeskuté zimy, kdy mrzne, jen to ve vzduchu jiskří, a sníh se z nebe sype po tunách. Sladká, teplá a veskrze harmonická Arabie totiž evokuje stejně teplá a útulná místa, na která se lze ve vánici těšit: kavárničku, kde voní koření a horká čokoláda, kuchyň, kde se peče vánoční cukroví a stůl zdobí pomeranč se zapíchanými hřebíčky (a miska datlí ), vyhřátou dílnu se vzduchem nasyceným nasládlým prachem ze dřeva. Parfém, který dovoluje nosit si takové příjemné místo všude s sebou, je na zimu jako dělaný.

Hodnocení parfému Serge Lutens Arabie od uživatelek 130 hodnocení

Líbí se (80)
62%
Nelíbí se (13)
10%
Neutrální (37)
28%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Serge Lutens Arabie - umístění v žebříčcích uživatelů

4x v nejlepších vůních

Vlastnosti vůně Serge Lutens Arabie

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Kategorie vůně Serge Lutens Arabie od uživatelek

Recenze Serge Lutens Arabie


01.10.16

Vůně, po které jsem sáhla více méně náhodou, a zásah, trefa do černého! Arabka názvem, vyzněním mi ale připomněla jistou nejmenovanou (výbornou) indickou restauraci v Praze v Kaplířské ulici. Jestli je ovoce kandované nebo sušené – toť otázka na úvod. Spíše se přikláním k druhé možnosti – sladkost je uleželá, koncentrovaná a nikoliv lepkavá, a vlastně jí tam ani není tolik, když uvážím, že dalšími složkami jsou zralé datle a fíky. Zhruba do hodiny se rozvíjí všechny druhy koření. Rozdrcený hřebíček, muškátový ořech a římský kmín. Ano, římský, za tím si stojím – porovnejte kmín český (vůně chleba typu Šumava) a zmiňovaný římský (jemnější s mírně kyselým nádechem). Nejsem přesvědčena, že je zde bobkový list – onu natrpklost si může připsat na vrub právě římský kmín, a už vůbec zde necítím některými uváděnou skořici. Příchodem pryskyřic vůně zjemní a ještě zkrásní a opravdu získá svěží medový nádech (v indické restauraci se právě větrá).
Vzpomněla jsem si na před časem spotřebovaný parfém Dinner by Bobo – vůně to byla trochu dryáčnická, ale něco v Arabii mi ji připomnělo. Souhlasím s názory, že je to vůně do zimy, i když na Vánoce ani třeskuté mrazy čekat nebudu a jdu si ji do tužebníku poznamenat hned teď.


10.04.13

Začátek voní jako orientální kuchyně, kde se zrovna vaří a peče - sladké moučníky, kořeněné nákypy i slané pochoutky, vůně se dokonale promísily a vytvořily vůni nebe každého jedlíka. Voní tu v hladké harmonii sušené datle, kandované ovoce, bobkový list, hřebíček, čerstvě rozkrojené fíky, a celé to pluje na obláčku z jemného santalu, myrhy a sladkého benzoinu. Žádnou jinou vůni mi to nepřipomíná, kromě té kuchyně plné dobrot, inspirace přírodou dotažená k dokonalosti. Nejsou tam žádné syntetické pachy.


31.10.12

Na rozdiel od toho, čo je v zložení, je to na mne orientálka s riadne kuchynskou prímesou. Cítim síce sladkosť sušených plodov, vlhký tabak, kadejaké luxusné výpary, machy, drevá, ťažké, zlatom pretkávané látky, no cítim aj muškátový orech hojne poprášený sušeným petržlenom, čerstvo nasekané bobkové listy, vavrín, po chvíli slušne presušený, čosi na spôsob vegety, potom konečne a chvalabohu myrhu v jej ťažkej a zároveň transparentno-dymovej podobe, voľačo drevito sladkasté. Kuchynské výpary napokon ustúpia zadymeným lakovaným krabičkám, ktoré by som si možno aj kúpila, nebyť tej arabskej vývarovne na slovenský spôsob.


14.02.12

Becherovka. Poté přechází do podoby vánočního času, kdy domem voní perníčky, svařené víno, ovoce všeho druhu a hlavně pomeranč, ve kterém jsou napíchané hřebíčky. Podle popisu je to trochu slátanina, ale líbí se mi.
Je kořeněná, suchá, zaoblená a výrazná. Do zimy ideální, krásně hřeje.30.12.11

Vůně orientu - teplá sladce dřevitá vůně evokující směs koření a sušeného ovoce na arabském tržišti. Sušené fíky, datle, horká čokoláda se strouhnutým muškátovým oříškem a směs koření, ze které výrazněji vystupuje pouze bobkový list. Díky koření to není žádná slaďárna, ale spíš dřevitě suchá vůně s kořením a dobrotami. Typově připomíná Theoremu bez pomerančů. Dokonalá zimní zahřívačka - ovšem není to vůně na každodenní nošení, spíše jen sem tam občas (taková náladovka).


13.10.10

Pokud by mi tato vůně nepřipomínala Fernet Citrus, moc by se mi líbila…jenže já se té asociace s Jasoňem prostě nemůžu zbavit:)

Komentáře Serge Lutens Arabie

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Serge Lutens Arabie

Nový článek:

Do rovna! Netrapte vlasy při žehlení, aby vám nevypadaly jako mně

 

My ženy chceme to, co nemůžeme mít. A protože mou silnou doménou je logika a jmenuji se navíc Kudrnová, vždycky jsem chtěla krásně rovné vlasy.

Celý článek »
TOPlist