Chergui (Serge Lutens)

Unisex vůně
Rok:

2001

Složení (neověřené)

HLAVA: míza, pryskyřice, dřeva
SRDCE: koření, květinové tóny
ZÁKLAD: suchá dřeva, sladké tóny, seno

Parfuméři:

Sheldrake, Christopher

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Serge Lutens Chergui:

Hodnocení parfému Serge Lutens Chergui od uživatelek 284 hodnocení

Líbí se (249)
88%
Nelíbí se (8)
3%
Neutrální (27)
10%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Serge Lutens Chergui - umístění v žebříčcích uživatelů

18x v nejlepších vůních
1x v nejhorších vůních
3x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Serge Lutens Chergui

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Serge Lutens Chergui


12.01.17

Flakón mi připomíná šachového pěšce nebo snad lahev na nějaký koňak? První závan je… brrr! – Švédské kapky. Ostrá pryskyřice, hořká míza, ani nemám chuť čekat na další dějství. Vůně má být unisex, na ženě si ji ale představit nedovedu, nebo si spíš nedovedu představit ženu, které by slušela.

A vůně se pomalu rozvíjí, sládne. Cítím bylinný likér, pryskyřici, tentokrát tiše tekoucí a lesklou v teplém slunci, jemně štípe koření, aby se člověk nenechal příliš ukolébat. Vůně má naprosto správnou barvu, nemít vzorek, tipla bych olejovou konzistenci. Už si ji trochu dovedu představit na ženě, starší, elegantní dámě v kožešině a klobouku. I na muži, také starším, solidním, s osobností. S uplývajícím časem je vůně čím dál mužnější. Řekla bych, že na každém a každému bude vonět jinak.


02.11.16

Stojím na Olympu. Všude kolem zlato, vzduch voní ambrou a sladkým medovým nektarem, který popíjí krásní a ztepilí bohové. S přezíravostí sobě vlastní si užívají pozornosti dole se pachtících smrtelných pozemšťanů. Přijímají obětiny, kterými si lidské pokolení snaží uplatit jejich přízeň. Jsou cítit stužky dýmu ze zapálených vonných dřev a pryskyřic. Mízy spjaté s koloběhem přírody. Mízy, která prýštila ze stromů dávno, tak dávno. Ještě před existencí samotného Olympu.

Jsou vůničky a potom parfémy s osobností - Chergui patří k těm druhým. Ve vůni, která je suše sladká, se mísí dvě polohy. Jedna božská s ambrou, pryskyřicí a medem a druhá je pozemská, kde cítím tabák, kouř, dřeva, kůži i kosatec. Je velmi proměnlivá. Úvod je jak bylinná desinfekce. Potom - někdy více vystoupí sladkost medu a ambry, jindy vnímám kůži s kosatcem a tabákem, jindy zase kůru, mech a větvičky. Závisí na počasí i denní době. Pokaždé mě něčím překvapí. A pokaždé je krásná. I na mužském by mi přišla hodně sexy.30.12.13

Konečně zase pořádný nářez. Lutensovy vůně mají to kouzlo přenést mě do nejrůznějších míst a dob a pro ty zážitky stojí za to je zkoušet. Dnešní výlet je tak trochu zvláštní. Vstupuji do kanceláře za dob minulých - komunistických. Do nosu mě praští kouř, to bylo ještě v dobách, kdy se kouřit smělo a tady se věru moc nevětrá. Kde jsou sakra všichni?


14.05.13

Sytě dřevitý balzámový zralý a neškodný. Vůně je dospělá, na mě až moc. Kdyby stála polovinu, tak neváhám. Je krásná příjemná a decentní. Jen ten balzám může trochu ležet v krku. Vzpomněla jsem si na Guerlain Instant, je tam podobný plastový tón.


12.10.12

Večer, v teplom arabskom vzduchu, ktorý ešte nestihol vychladnúť po celodennej páľave, miesi sa sladká vôňa tabaku s medom, ktorým si muži plnia svoje vodné fajky a lenivo, no s uspokojením, vyfukujú husté obláčiky dymu, pijúc čaj čierny, ako duša samotného pekelníka. V mäkkom svetle, na perzských kobercoch, v pohodlí vankúšov… Odniekiaľ oproti, nesie sa vzduchom vôňa korenín vyložených v slamených košoch priamo na ulici a o kúsok ďalej je zas malý obchodík s tinktúrami, zázračnými masťami a bylinnými sirupmi na každý neduh… Napriek hluku a zhonu všade naokolo, toto je miesto pokoja, bezpečia, tu sa netreba o nič starať. Stačí nasať dušu miesta a proste byť…


24.02.12

Tato vůně je pro mě jedna velká krásná záhada. Uklidňuje mě a cítím z ní domov, můj budoucí domov.
Představuji si dům na samotě, s výhledem na vinice. Je podzimní večer, sedím v pracovně na tmavé, prošívané, kožené sedačce, popíjím koňak a dívám se do krbu, kde praská dřevo a plápolá oheň.
Cítím z ní dřevo, koňak, teplo, sladké koření a v dálce krabičku doutníků na stole.22.01.11

Dřevo, kakao, koňak… mohla by to být Ambre Narguilé dotažená do konce. Chergui je až absurdně nádherná. Hustá, sytá, ale ne těžká a rozhodně ne drsná, má prostě všechno. Takový dojem na mě naposledy udělala snad jen Fumerie Turque. Chci se o ni se svým milým přetahovat každé ráno. Podle mě zaslouží vlastní kategorii: gurmánská ambra. I když ve složení není uvedená, mezi dřevy ji zcela jasně cítím. A to kakao! Do téhle vůně se nejde nezbláznit… Přála bych si popsat ji líp, ale to prostě nejde, to musíte mít na sobě.16.11.10


03.04.09

Chergui je univerzálně použitelný lektvar. Když jsme si jako malí rozbili koleno a přišli za maminkou s pláčem, potřela nám ránu tmavou lehce štiplavou tekutinou. Když jsme v zimě běhali venku bez čepice a šály a pak jsme dostali zimnici a kašel, dala nám na lžičku sladkého hustého sirupu.

Chergui je vznešeným banketem o čtyřech chodech (polévka - vývar z lanýžů, teplý předkrm - jehněčí ragú na tymiánu, hlavní jídlo - kančí na červeném víně s brusinkami, dezert - skořicové lívanečky s javorovým sirupem), kde stoly zdobí koše s květy tlumených tónů. …po jídle nechť se hosté přesunou do salónku, kde se bude podávat digestiv (pro pány – koňak v zahřáté koňakové sklence, pro dámy - šťopička sladkého bylinného likéru).

Chergui je jako horké léto strávené s prvním láskou, kdy vás to táhne do míst daleko od nenechavých očí, do ovocných sadů, kde zrovna dozrávají švestky a v kupkách je navršeno seno.01.04.09

První dojem je dřevitě alkoholově kořeněný. Cítím čerstvé piliny, skořici a nějaký bylinný alkohol. Ten pomalu slábne, a zárovň sílí skořice. Piliny kolem vás přestanou létat a dráždit nos, usadí se, a splynou s kořením. Takhle vůně vydrží dlouho. Ke konci se skořice vytrácí, a celkově vůně zesládne a zjemní. Souhlasím s unisexovostí. Dokáži si ji dobře představiti na muži. Výdrž je slušná.

Komentáře Serge Lutens Chergui

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.
 Váš příspěvek
 
Hanka H
sv. Parfema z Kecálburgu 3294 příspěvků 06.11.16 16:19

@alibi Liba souhlasila, a tak mohu (s použitím její recenze :mrgreen: ) přidat můj pohled na
Chergui má svůj název dle suchého a horkého větru, který vane ze Sahary a z východu zasahuje především jižní oblasti Maroka. Ale dejme tomu, že se nečekaně stočí a vezme to zkratkou přes Olymp (je to sice dál, ale zato horší cesta).
Nábytek v interiérech se asi bude dědit z generace na generaci, a ani saharský vítr nevyfouká slabou vůni leštěnky, kterou ho někdo nedávno přejel. Jinak Ganymédés se činí, kmitá mezi olympským božstvem fest, nektar teče proudem a ambrosie má spotřebu nevídanou – chtělo by to zavést povinnou návštěvu fitka; božská těla mají na sobě stopy evidentně pozemského tuku a zcela pozemsky se též lesknou potem. Protikuřácký zákon v této restauraci rozhodně neplatí a sám vládce Zeus pravděpodobně nedávno pohulil i trávu. Chtělo by to vyvětrat a Olympany nahnat do sprchy … Ne, ne, ne – s touto cháskou já se spolčovat nebudu.

Příspěvek upraven 06.11.16 v 16:21

Na poličce 24 parfémů 0 miniatur 28 odstřiků 3 vzorků V tužebníku 12 parfémů
Vložit nový komentář

Uživatelé a Serge Lutens Chergui

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist