Une Rose Chyprée

Značka:

Tauer

Rok:

2009

Složení (ověřené)

  • 11.12.16

Domovská stránka hovoří o „moderním vintage parfému“. Připadá mi to podobně nemožné jako koupit třeba horký sníh. Ve funkci reklamního sloganu tato formulace určitě zaujme, ale spíš mě nalákají slova o orientální růži s doprovodem chypré akordu.
Vyjádřila bych to takto – sedíte nějakou dobu kdesi v útulném restauračním zařízení daleko na jihovýchod od našeho Starého kontinentu. Přítmí je provoněno horkou skořicí a vavřínem, růžovým olejem, teplými pryskyřicemi a vanilkou. Když otevřete dveře, naskytne se vám pohled na skotská vřesoviště, skrz mraky občas vykoukne ostré chladné slunce a vítr si tyká s Atlantikem.
Citrusy v hlavě jsou dirigovány nasládlou mandarinkou, kterou podezírám z pravidelné konzumace svařeného vína s notnou dávkou skořice (a občas tam povaří i bobkový list). Teplý olejovitý růžový závan citrusy brzy dožene a usadí. Ve vůni je nepatrná stopa známých bulharských růžových parfémů, ale namísto dryáčnicky ostrou a ukřičenou tady růži nacházíme mysticky zahalenou orientálním šerosvitem. Chvílemi se do toho opře i pelargonie a nějakou dobu spolu s labdanem růži dělají společnost. Postupně se do vůně vkrádá příjemně zemité pačuli a připravuje tak nástup dvou hlavních chypre tahounů. Zmíněné dveře se neotevřou naráz - nejdříve jen trochu táhne pod prahem, potom vzniká skulina tak na dva prstíčky, a najednou klika cvakla, dvéře letí a mezi nimi vetiver a větvičník (skotskému bodláku by to mezi nimi slušelo též). Orient se promísí se syrovým severem a růže už se z toho nevzpamatuje. Je tam pořád, ale stáhne se někam do kouta a pouze občas natáhne své dlouhé skořicové prsty – a to je trochu škoda.
Vzhledem k posledně uvedené skutečnosti Une Rose Chyprée možná trochu zklame vyznavače a obdivovatele královny květin. To, jestli jsou pravdivá úvodní slova, nechám na všech, kteří tento krásný (kamkoliv, kdykoliv a kýmkoliv), nositelný parfém vyzkoušejí.

Nahlásit
  • 28.09.12

Jóó, Andy umí i chyprovky a dobře. Vlastně je to dle mého názoru bezproblémově nositelná vůně, myslím ve srovnání s některými jeho modrými výtvory :-D . Nejprve tu máme nazelenalé citrusové mydlinky, po jejichž odeznění mi zvolna pod nosem vykvétá růže. Paradoxně není tak mocná a výrazná, jak jsem čekala, malinko ji zastiňuje muškát a nevím, jak to mistr Tauer dokázal, ale mně se ta kytka normálně začíná líbit :) . Obě květiny jsou pak posypány skořicí a ještě nějakým pikantním kořením, to si však netroufám blíže určit. … Hurá, konečně tu jsou ty chyprové tóny větvičníku a pačuli spolu s uklidňujícím jemně kouřovým labdanem, v nichž se obě květiny zcela ztrácí. Vetiver se sice jen mihne, zato je opravdu krásný. Nakonec vůni rozehřeje lehce zakouřená balzámová ambra s nepatrným hořkoslaným nádechem, která vrací na scénu růži. Podle toho, co psala domenica o pravé ambře v Encens Mythique d´Orient si troufám říct, že i zde se nejspíš jedná o ambergris.

Nahlásit

Hodnocení parfému Tauer Une Rose Chyprée

Líbí se mi (23) 79%
 
Neutrální (1) 3%
 
Nelíbí se (5) 17%

Reklama


Reklama

TOPlist