Black Orchid (Tom Ford)

Dámská vůně
Rok:

2006

Složení (ověřené)

černý lanýž, ylang-ylang, bergamot, šumivé citrusy, černý rybíz, jasmín, černá orchidej Tom Ford, ovocný akord, lotosové dřevo, pačuli, kadidlo, vetiver, vanilka, balzám, santal

Parfuméři:

Apel, David

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Tom Ford Black Orchid:

Hodnocení odbornice: Recenze Tom Ford Black Orchid

Ada

Tom Ford, momentálně už majitel vlastní značky, má za sebou poměrně bohatou kariéru v módním oboru. Začínal u jako návrhář u Gucciho, kde se za pár let dopracoval až na kreativního ředitele (zodpovídal tedy za celkovou podobu všech produktů a image značky). Když firma Gucci koupila Yvese Saint Laurenta, staral se i o ni; a zisky společnosti Gucci stoupaly a stoupaly… až to Toma Forda přestalo bavit. V roce 2005 odešel a založil vlastní značku, pod kterou si můžete koupit oblečení, sluneční brýle a brýlové obroučky, parfémy a kosmetiku. Kosmetický sortiment je vyráběn ve spolupráci s firmou Estée Lauder - některé klasiky této značky, například Youth Dew Amber Nude nebo Azurée Soleil byly pod Fordovým vedením přetvořeny do moderní podoby a staly se součástí ‚Tom Ford Estée Lauder Collection‘. Tom Ford má však i vlastní kolekci parfémů a první - a patrně i nejznámější z nich - je Black Orchid.
Už při pohledu na složení, zlověstně černý stylový flakon a oficiální popis (‚bohaté temné akordy a svůdný lektvar z černé orchideje a smyslných dřev‘) je jasné, že to nebude žádný čajíček, ale to, co se na mě z čerstvě potřené ruky vyvalilo, překonalo všechna očekávání. Vybavila se mi závěrečná scéna z muzikálu Moulin Rouge, v níž kurtizána Satine uprostřed hlučného jásotu a dupání diváků najednou vytřeští oči hrůzou, začne lapat po dechu a padá k zemi. Silné dekadentní tóny pačuli, omamně sladkých květin a okurkové vodnatosti se rvou o pozornost, fackují jeden druhého a dohadují se, kdo bude stát vepředu. Se zapaženou rukou a odvrácenou tváří nahmatala jsem v kleci potkanici Cecilku a přitiskla si ji k nosu v naději, že přes odér jejího kožíšku Tom Ford nepronikne. Než jsem však mohla začít kašlat krev jako nebohá tuberkulózní Satine, stal se zázrak - mezi peroucí se nevychované tóny rázně vkročil cedr a několika údery větví zjednal pořádek. Mohla jsem odložit vykulenou myš a soustředit se na voňavý nános na ruce.

Složení Černé orchideje uvádí všechno možné (jak voní lanýž?), ale to hlavní - cedr - tam chybí. Možná se mýlím, ale zvláštně sametový cedrový tón, připomínající chvílemi ořezané tužtičky, je velmi výrazný. Druhým výrazným akordem je sladká orientální sestava v základu - nepřehlédnutelná zemitá pačuli, lehký černý kadidlový závoj, vanilka, zlatohnědé balzámy, náznak tmavé čokolády. A třetí vrstva je v podstatě úplně opačná - lotosové, okurkové, rybízové a citrusové tóny, vytvářející vodnatě ovocnou, průhlednou polevu, v níž je vůně obalena. Normálně by mezi těmito složkami vznikla nesnesitelná disharmonie, jejíž náznak zahlédnete právě na začátku, ale parfumérům z Givaudanu, kteří Black Orchid pod Fordovým vedením vyráběli, se je podařilo šikovně propojit, takže výsledek drží překvapivě pohromadě, aniž by zároveň ztrácel na zajímavosti. Přítomné omamné květiny (jasmín, orchidej) korzují mezi hlavou a základem a sluší jim to na obou stranách; pačuli se svou zemitostí hodí do temného základu, ale také spokojeně nasává vláhu ze šťavnaté hlavy. Bergamot a ostatní citrusy spolupracují s vanilkou jako v Shalimaru, rybíz s cedrem si povídají o sametu.

Tom Ford už při vydání egoisticky prohlásil Black Orchid za klasiku. Tak daleko bych nešla - ostatně o klasice rozhoduje jen a jen čas -, ale že se podařilo vytvořit zajímavou a poměrně odvážnou vůni, o tom není pochyb. Rozhodně doporučuji k vyzkoušení, pokud vás však děsí silné vůně a špatně snášíte edenovskou a angelovskou pačuli, buďte opatrní.

(A ještě doplňující poznámka na závěr: Black Orchid má neuvěřitelnou výdrž a to, co z ní po dvanácti hodinách zbyde, by se ještě pořád dalo strčit do flakonu a prodávat jako slušný orient s kořeněnými a čokoládovými tóny. Nevidí se moc často, aby vůně měla po takové době ještě co říct.)

Hodnocení parfému Tom Ford Black Orchid od uživatelek 381 hodnocení

Líbí se (282)
74%
Nelíbí se (38)
10%
Neutrální (61)
16%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Tom Ford Black Orchid - umístění v žebříčcích uživatelů

23x v nejlepších vůních
8x v nejhorších vůních
8x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Tom Ford Black Orchid

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Tom Ford Black Orchid


01.12.14

Naprosto okouzlující vůně, teplá, kořeněná s lehkou ovocnou svěžestí. Cítím z ní hlavně čokoládu a patchouli.
Poprvé, když se dotkla mé kůže… páni! Není jako ostatní kořeněné parfémy, je unikátní a rozhodně mi nesmí chybět.
Hodí se spíš do chladného počasí, kdy zaručeně zahřeje a pozvedne náladu.


14.05.13

Ve složení se píše lanýž, ale rozhodně to není ten, kterému se říká latinsky Tuber, i když ten by byl také zajímavý, pro mne má vůni jako když uniká propan-butan z vařiče. Je to ten sladký krásně čokoládově nugátový lanýž z bonboniéry. Ze začátku je ta vůně poněkud neuspořádaná, jako když si nacpete plnou pusu nugátových bonbónů tak, že máte i problém skousnout. Ale po chvíli, kdy máte čokoládu na každém bodu v ústech, se rozvíjí vůně obchůdku s pralinkami. Takto vůně vydrží velmi dlouho, postupem času začíná být prachovější (nevím proč když nejsou ve složení tak cítím fíky) až na konci zůstane na kůži jen nepatrná stopa vůně, jako když jste si posypali ruce kakaem.
PS: ten kdo napsal, že je to vůně pánského přirození, už fakt neví, co by vymyslel.


24.10.12

Naprosto orgasmická vůně! Napřed jsem zkoušela BO VDF, hned mě tuta vůně uchvátila. Ale hrozně mě ještě lákala BO. Četla jsem úžasné recenze. Včera mi přišel vzorek, a musím říct, že ze začátku jsem měla pochybnosti, která z tutěch dvou je hezčí. Zprvu jsem se přikláněla k BO VDF, ale pak..... Pak se BO rozležela a já když ucítila to santalové dřevo, tak … mmmmm… Byla jsem uchvácena. Každá z tutěch dvou vůní má něco do sebe. BO VDF je taková ženská, spíše květinová, zajímavá, výrazná. BO je elegantní, výjimečná, těžší, originální, nezaměnitelná, jedním slovem… BOMBA! Můj názor ale je, že jí nemůže nosit každý. Vůně vám musí padnout do oka.


04.08.12

Sametově svůdná, černá noc,
je jí tolik, tolik moc.
Bílé mraky, touhy snů,
bouře v moři, všedních dnů.

-Hříšně svádivá, -hebce pálivá, -marnivá a drzá, -milenka Luciferova

V něžném klíně dýka,
kde peklo je nebem.
Měsíční, bílá dívka,
slunečním je květem.

Věnováno paty,ajince,wen­dulce29,Lile,e­viskovi a dalším skvělým holkám z Arome
Také pro T.F. a jeho B.O:)


16.12.11

Jestli existuje parfémový orgasmus, tak jsem ho asi právě zažila. Krásný temný flakón, tiše šeptá že se v něm ukrývá něco vzrušujícího co je nutné okamžitě prozkoumat.
A už první přičichnutí bylo ohromující a bylo jasné, že je to další můj favorit.
Gurmánská, elegantní.. Představuji si ženu v černých šatech a rukavičkami sedící v luxusní restauraci. Rozhodně ne pro běžné denní nošení.
Je uhlazená a celistvá, cítila jsem jak ovoce tak sladkou vanilku. Je těžší, ale neobtěžuje okolí a ani nelepí.03.11.10

Vyjímečná.Ori­ginální.Temná­.Smyslná.Luxus­ní.Fajnšmekrov­ská.Lahodná.Hlad­ká,Vyvážená.Hus­tý lektvar.Po celou dobu voní čokoládovými lanýži (ale žádná prvoplánová čokoládka-„soliflór“,je to pouze jedna z komponent), ze začátku se k nim mimo jiné přidá pryskyřice(ne ostrá a výrazná, taková ta už zaschlá, jantarovitá). Zakomponované pánské akcenty.Dovedu si představit i na muži.Na první přičichnutí mi přišla starobylá, klasická, hodící se pouze k barokním šatům, ale když se po pár minutách usadila, proměnila se ve vůni živou, současnou (tento „starobylý“ dojem jsem měla pouze při úplně první zkoušce).Temná, kořeněná vanilka s kadidlem v základu je podobná Kenzo Elefant, ale hladší a ne tak intenzívní.Při­tahuje mě velmi, ale kam nosit? Spíše večerní vůně pro femme fatale do společnosti, či na intimní posezení při svíčkách.Do kanceláře, či business jednání mi přijde jako „příliš pozornost strhávajíci“, ne kvůli intenzitě, ale kvůli své neobvyklosti.Základ tvoří luxusní čokoládové pralinky smíchané s vanilkou (sladce okořeněnou-badián?) a kadidlem.Po rozvonění intenzita střední, drží se u těla, není to sladký lepivý zabiják.Když píšu, že je smyslná, v žádném případě nejde o vůni řvavou, agresívní, vulgární.27.04.10

Nevím, jak voní černé orchideje, ale kyselými okurčičkami asi ne. A prvních 10 sekund to byla opravdu okurka z láku vytažená. Pak ale vůně ztěžkla a zesládla,ale probleskovaly takové lehoučké ovocné tóny. Nakonec ale převládlo kadidlo, vanilka a santal - kombinace pro můj nos smrtící, pro jiné nosy andělská…

Komentáře Tom Ford Black Orchid

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.
 Váš příspěvek
 
Natal-V
Nováček 1 příspěvek 13.04.16 17:07
Chci ho!!!

Slyšela jsem, že to byl oblíbený parfém od Michaela Jacksona, a to je můj oblíbenec. :* Právě proto si ho chci koupit! :cert: Sice je trochu drahý, ale doufám, že ho budu mít. :srdce:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Vložit nový komentář

Uživatelé a Tom Ford Black Orchid

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist