Opium (Yves Saint Laurent)

Dámská vůně
Rok:

1977

Složení (ověřené)

mandarinka, bergamot
jasmín, konvalinka, karafiát;
vanilka, pačuli, ambra

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Yves Saint Laurent Opium

Ada

Opium patří mezi velmi známé a slavné vůně. Bylo představeno v roce 1977, a nejen že se stále prodává, má už i několik variací, např. Opium Eau d'Ete nebo Opium Fleur de Shanghai. Je to orient sestavený ze dřeva a koření, doplněný květinami. Netuším, jestli obsahuje opravdu všechny složky, které uvádím, pochybuji o tom (nepodařilo se mi najít spolehlivý zdroj); jsem si však jistá hřebíčkem, skořicí, pačuli a santalovým dřevem, z květin bych si tipla růži a jasmín. Dominantní složky patří mezi jemnější - skořice není těžké koření, stejně tak santalové dřevo je jemné, a květiny v Opiu voní příjemně. Celkový dojem je jemně vonící, nedusivá, santalově-skořicová vonná tyčinka. Cítím v něm takový velmi nenápadný tón, vlastně to ani není tón jako spíš dojem nějaké svěžesti, možná z růže, nebo tam opravdu je kousek nějakého ovoce.
Ve většině orientálních vůní nacházím pro mě nesnesitelnou, těžkou složku či akord, jehož složení jsem zatím bohužel neodhalila, v Opiu je však velmi slabý, dost možná tam není vůbec. Domnívám se, že bych ho dokázala nosit, ačkoli do auta nebo na nějaké lidnatější místo, odkud se nedá rychle utéct, bych si s ním netroufla.
Opium bych stejně jako ostatní orientální vůně určitě doporučila pro společenské příležitosti nebo příjemné dlouhé zimní večery ve dvou, strávené se sklenkou něčeho dobrého před plápolajícím krbem (obyvatelky paneláků prominou). Otrlejší milovnice orientu ho můžou vytáhnout i přes den, ale ohleduplně použijí umírněnou dávku EdT verze, nebo zvolí nějakou lehčí variaci z Opiové řady.
Doporučila bych ji pro každý věk kromě toho úplně nejnižšího, rozhodující nechť je vkus. Dámy zralého věku - pozor na oblečení a celkový vzhled, Opium může být sice svůdné a sexy, ale ve spojení se špatně pojatým oděvem, jako jsou blůzičky tvaru kredence nebo nevýrazné černé šaty, se stane zlým pánem a udělá z vás nudnou starou matronu s otravným parfémem.

Hodnocení parfému Yves Saint Laurent Opium od uživatelek 380 hodnocení

Líbí se (279)
73%
Nelíbí se (55)
14%
Neutrální (46)
12%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Yves Saint Laurent Opium - umístění v žebříčcích uživatelů

30x v nejlepších vůních
10x v nejhorších vůních
1x v nejkrásnějších flakonech

Vlastnosti vůně Yves Saint Laurent Opium

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Yves Saint Laurent Opium


06.01.15

Pro mě milé překvapení. Znám dost evropských, tak cca na 30 arabských parfémů a troufnu si tvrdit, že Opium není žádná nudná orientální napodobenina pro Evropany, jak si většinou o jiných parfémech pomyslím, byť Evropan ji unosí ale není zas tak evropská jako Shalimar. Ze začátku jsem se bála, že parfém bude překořeněný, vhodnější na starší dámu. Pak ale překvapil zjemněním, něco zaobleně sladšho mi se v parfému vysloveně líbí. Myslím že to bude myrha. Necítím nic vysloveně šťavnatého, jen suché koření, velmi vkusně použité pačuli, hodně pryskyřice, trochu ambry, a v povzdálí sušené květiny, minimálně růži s trochou karafiátu (a něco jako špetku sušených pomerančových květů?).. jako vonné tyčinky mi vysloveně nevoní, aspoň mě to tedy hned nenapadlo. Stojí za vyzkoušení a věk tak od 25 let. Žena musí mít pro tento parfém osobnost :)


16.08.13

(EdT) Potemnělá ulice. Žena v dlouhém zimním plášti. Na chvíli se schovala do vchodu jednoho z okolních domů, aby se ukryla před prvotní citrusově aldehydovou přeháňkou smíšenou s kořením (hřebíček se špetkou pepře). V kapse pláště ukrývá pytlík s kandovaným ovocem.

Déšť rychle ustal, přesto je ve vzduchu stále cítit vlahá nahořklá zeleň a deštěm nasáklá zemina. Žena se vydává dál. Po chvilce jí přichází v ústrety muž a podává jí santalovou skříňku, která ukrývá karafiát, růži a kvítek lehce živočišného jasmínu, posypané téměř nesladkým skořicovým prachem a nakonec ji halí do hřejivého pryskyřičnatého šálu s ozdobnou tenounkou, téměř neznatelnou vanilkovou nitkou a příjemně drhnoucími vetiverovými třásněmi.


10.08.13

Dnes jsem si po x-letech stříkla vůni Opium toaletní vodu a zpříjemnila si jim den. Úchvatná vůně - držák, která se kolem vás točí docela dlouho(měla jsem pár kapek ve vlasech a na krku). Příjemné santalové dřevo mi dělalo moc dobře v kombinaci s kořením. Cítila jsem i květiny, asi to byla uváděná konvalinka, ale nepoznala bych ji, kdybych složení nečetla. Orientálka, kterou doporučuji spíše na zimní období.


30.05.13

• Nálepka na testeru novější verze před reformulací (s reliéfem jen na zadní straně flakonu) praví:
Orientální, kořeněná a smyslná
Mandarinka, jasmín, karafiát, vanilka.

Já nejvíc cítím santal, nahořkle-nasládlé pryskyřice (vosková myrha a snad terpentýn?) a koření (skořice, hřebíček). Ženské zbraně zastupuje karafiát a stopové množství vanilky a mandarinky.
Tohle Opium je teplé, na troud suché, prosluněné a čistotně působící (díky mýdlovému oblázku), tohle miluju.
Když přemýšlím, jakou konzistenci mi to nejvíc připomíná, tak asi ohlazené exotické dřevo a ten vosk - pevný ale lehký, hladký, voňavý.
Přestože jsme stejný ročník, objevila jsem ji teprve před pár lety, skoro jsem se ji bála nastříknout, jaká pověst jí předchází, ale na mojí kůži jí vnímám jako intimní, smyslnou přírodní vůni.
Kdybych si měla nechat jen jedinou vůni ze všech, které znám nebo mám, tak by to bylo Opium. Není vlastně vůbec tak líbivá, ta hořkost a kořeněnost je mi někdy trochu protivná, ale ta vůně má takovou hloubku, nebo „koule“, na moje smysly působí magneticky… můžu a chci jí vonět každý den

• Nálepka na testeru starší verze před reformulací (s reliéfem po celém flakonu, ta, která je v databázi) praví:
Pikantní, orientální, květinová, dřevitá
Hlava: mandarinka, citrón, bergamot
Srdce: hřebíček, růže, jasmín, myrha
Základ: vanilka, pačuli, ambra, benzoin

Se štěstím jsem zakoupila toto starší Opium a rozdíl je patrný i ve verzích před reformulací/pře­balem.
Starší kousek voní trochu šťavnatěji a o dost balzámověji.
Při porovnání je tam cítit o kapku víc růže než karafiát, ambra než vanilka, myrha než koření. Hlásí se i ovocně šťavnatá mandarinka + ve staré verzi je víc patrný dřevitý tón, nejspíš santal, ale ne ve formě rozemletého prášku na výrobu tyčinek, ale jako surový špalík dřeva.
Starší kousek je celkově méně nahořklý pryskyřicí, méně „na troud“ suchý a slunečný a je květinově sladší a těžší. Taky se mi zdá bohatější, hustší až mazlavější/maz­livější (tím balzámem). Nevím, jestli je to kombinace pačuli s hřebíčkem, ale cítím hodně tolu balzám. To v novější verzi vůbec není, takže začínám chápat srovnání Opia (totiž toho starého) s Cinnabarem.
Celé by se to dalo připodobnit k flakonům. Starší má bohatější zdobení a masivnější hadici. Novější je vzdušnější, křehčí, takové „jednodušší“.


27.10.12

Opium obecně dělí okolí na dva tábory. Buď se vám líbí nebo vám leze na nervy. Vlastně neznám nikoho, kdo by na ni neměl jasný názor.
Opium mám mnoho let. Rozdíl mezi klasickou a reformulovanou verzí jsem nenašla, ale pro půvab flakónu samotného používám tu novější. Je to vůně teplá, hřejivá, velmi často se mě někdo zeptá čím voním. V decentním množství si s ní troufám i do kanceláře, kolegyně ji má ráda, ačkoliv na sobě ji nesnese. Opium je nádherná hřejivá vůně skořice, kandovaného ovoce, hřebíčku a pomerančové kůry, jako stvořená na zimní měsíce, přiznám se, že v tropických vedrech na ni chuť nemám, ačkoliv by mi asi vysloveně nevadila.


22.10.11

Podle ostatních recenzí jsem čekala nějaký dryják, ale překvapilo mě, jak jemné a sladké Opium je. Pravda, vyzkoušela jsem pouze EDT.

Cítím hodně skořice a kandovaného ovoce. Také vonné tyčinky. Cítím i trochu kadidla a v jednu chvíli mi z něj zavoněly konvalinky …

Zatím mám jen vzorek, ale vážně uvažuji o koupi většího balení. Přesně takovou vůni jsem si představovala na zimu. V našem pošmourném počasí si ji nastříkat na pašmínu, zavřít oči, nadechnout se a ocitnout se na procházce orientálním tržištěm, kolem stánků s cukrovinkami a kořením.02.08.11

Velmi zralá, mystická, omamná, pikantní a sebejistá vůně, která vyžaduje stejně sebejistou nositelku, která má určitou dávku „drzosti“ mít takový parfém. Opravdu velmi úžasný orientální parfém s vynikající výdrží - pokud jej na sobě nesnesete i tak jej musíte respektovat… Mám zbytek jak původní edp tak novou verzi a nenacházím rozdíl, zdají se mi totožné.
Milovnice Bright Crystal a DG Light Blue nechť se mu raději vyhnou obloukem.

Takže musím aktualizovat k verzi 2009
Konečně jsem se dostala k důkladnému vyzkoušení nové verze Opia 2009 , tedy nejen letmé přičichnutí ale důkladné navonění - což jsem většinou neměla odvahu nebo nebyla příležitost takže až nyní - musím tedy napsat, že reformulované samozřejmě je - YSL koupila firma Loreal takže podle mě reformulovali téměř vše co šlo do přebalu. Takže k novému Opiu ve verzi eau de Parfum musím napsat asi toto - pokud nebudu zaujatá a nazačnu hned vykřikovat, že Opium celé pokazili tak můžu říct, že je zřejmě daleko nositelnější než původní, dalo by se říct, že s nikým kdo je trošku zvyklý na orientálky nepraští, po chvíli se stane pěkně mýdlovou, uhlazenou a navíc i jemnou vůni, určitě vám ji i někdo pochválí - ovšem výdrž proti původnímu Opiu je samozřejmě o něco menší ale ve srovnání s jinými vůněmi prodávanými na trhu si vede stále velmi dobře. Původní Opium mi přišlo spíše jako večerní vůně (naštěstí mám doma zbytky jak edp tak edt - to když dostanu chuť na Opium původní) naproti tomu nové Opium pro mne vůně, kterou sice přizpůsobili trhu ale nešli za hranici dobrého vkusu. Ještě otestuji edt a budu aktualizovat.31.12.09

Tahle vůně je uchvacující ve své síle.V podstatě je tohle orient od kterého se odvíjejí další orienty, orientálky, orientíky a rádobyorienty. Klobouk dolů…
To ovšem nic nemění na tom, že já tuhle vůni nemůžu, přesně stejný odér cítím na rybím trhu, bohužel. Nejspíš je to mou pokožkou. Škoda, je to stejné jako s člověkem který je vám sympatický, ale jenom s povzdálí…

Komentáře Yves Saint Laurent Opium

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Yves Saint Laurent Opium

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist