Rive Gauche (Yves Saint Laurent)

Dámská vůně
Rok:

1971

Složení (ověřené)

HLAVA: bergamot, aldehydy, ylang-ylang, frézie
SRDCE: růže, jasmín
ZÁKLAD: vetiver, pižmo, větvičník, myrha

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Nejlepší ceny Yves Saint Laurent Rive Gauche:

Hodnocení odbornice: Recenze Yves Saint Laurent Rive Gauche

Ada

Testovaná verze: EdT
Rive Gauche je břitká aldehydovka, navíc s chyprovými složkami v základu, nečekejte proto žádnou květinovku (ačkoli aldehydové vůně jsou zrádné a rády se na každém rozvoní úplně jinak). Je to navíc vůně, která má za sebou několik desetiletí existence, a proto v ní neucítíte nic, co by se hodilo do dnešních ovocných a pepřových trendů.
Celek si můžete představit asi jako směs výrazné mýdlové vůně (návrhář aldehydy skutečně nešetřil) a křehkého, šustivého podzimního listí, které ze sebe v záři slunce vydává tu nejlepší suchou vůni. Po nějaké té hodince se dočkáte i květin, nicméně slouží jen jako nenápadný doplněk zmíněné směsice.

Líbí se vám? Zkuste:
Fleur de Fleurs - také sušší aldehydovka, ale lehce sladší a pudrovější
nebo jakoukoli jinou aldehydovou vůni

Hodnocení parfému Yves Saint Laurent Rive Gauche od uživatelek 103 hodnocení

Líbí se (64)
62%
Nelíbí se (12)
12%
Neutrální (27)
26%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Yves Saint Laurent Rive Gauche - umístění v žebříčcích uživatelů

1x v nejlepších vůních
2x v nejhorších vůních
2x v nejkrásnějších flakonech

Recenze Yves Saint Laurent Rive Gauche


29.01.17

Tak prý měla vonět nezávislá intelektuálka pohybující se v prostředí pařížské bohémy 70. let minulého století. Vůně prošla reformulací, přesto si zachovala punc doby svého vzniku. Po překonání řízného aldehydového (a pěkného) začátku v ní v pozdějších fázích vývoje nacházím jistou nostalgii, nádech něčeho, co je už za zenitem. A jestli je to vůně na podzim? Možná, ale v tom případě na teplý a prosluněný, s dny, kdy slunce ještě ukáže svoji sílu, bez ohledu na poletující barevné listí. Zmíněné aldehydy a větvičník s vetiverem spolehlivě odradí milovníky květinovek. Růže možná, ale ostatní květinové složky pouze uctivě, zpovzdálí a ještě lépe s použitím detektoru vůní (existuje něco takového? – v dnešní době moderních technologií jistě!). Po několika desítkách minut jsem zachytila i náznak čehosi semišově-koženého, možná to měla na svědomí pelargonie ve spolupráci s broskví – ta někdy chytne takový čmuch. Anebo kosatec, kdoví … Vůně je spíše suchá, dřevo v ní nejde do sladkých tónů, ale vyvolává dojem nějakých přírodních složek, ze kterých vytáhlo vláhu slunce. S největší pravděpodobností by oslovila obdivovatelky Cabochardu , styčné body bych našla i v Paloma Picasso (někdy uváděné jako Mon Parfum) nebo v méně známé Animale Animale , případně v Magie Noire
Příjemné procházky po levém břehu Seiny … občas tady potkávám Françoise Sagan, nedávno jsem míjela i krásnou pětadvacetiletou Catherine Deneuve. A zdálo se mi, že obě používají Rive Gauche!


18.03.13

Suché, křupavé listí. Vlhké listí na počátku tlení. Chladně vlhký zápach zatuchliny z dávno napůl zasypaných a zřícených šachet a podzemních chodeb. Všudypřítomná hniloba, deprese, úpadek, zatuchlina a plíseň obklopené chladnými skalami a přikryté podzimní mlhou. V hlubokém hvozdu je smrtelné ticho. Přes vlezlou navlhlost se tu a tam válí chuchvalce suchých listů…a pár koleček oschlého citronu. Asi vzdálená příprava na vánoční atmosféru? Zatím se moc nedaří.

Rive Gauche je drsňácky přírodní parfém vhodný do lesa a obdobných scenerií, na stanování, turistiku, bojové hry, lov a tak podobně, když nechcete, aby vás mýdlový závan Chanelu, bonbonková vlna Escádek nebo vanilkový opar orientálek prozradil na sto metrů napřed všem a všemu, co má nos. Na Rive Gauche je v tomto spolehnutí, zapadnete dokonale.

Taky navýsost ladí s příležitostmi jako je památka Dušiček, melancholická procházka po zádumčivých lokalitách jako zříceniny, opuštěné kláštery a tak podobně. Zkrátka Rive Gauche - ideální společník klasického rozervaného romantika (viz Mácha, Jezerní škola a tak dále) nebo příznivce gotického románu. Perfektně vyvážený, stoprocentně loajální parfém. Epesní, svrchovaně tematický.


26.09.12

Je mi šestnáct a končí jaro.Jdu za dědou na zahradu.Zrovna pod velikou odkvetlou třešní naklepává kosu.„Ahoj dědo,dáš mi,prosím ,jednu růži?""To víš,že jo,jen si pro ni skoč do sklepa“odpoví a zapálí si „Klejku“.
Vcházím po kamenných schodech do sklepa tak nízkého,že se i já,mrňavá,musím sehnout.Ze sklepa na mě dýchne chlad blízké řeky a kamenných stěn,obrostlých nizoučkým mechem,který se celé roky drží ve spárech mezi kameny.V kovových kbelících,z přítmí vykukují růže a voní v tom sklepě úplně jinak,než na záhonech pod zářícím sluncem.Jako by v tom chladu voněly celým svým tělem,nejen květem,ale i zelené stonky a listy nechtějí zůstat pozadu.A do toho ten chlad vody a vůně udusané země z podlahy sklepa a vůně těch kamenů.....
Vyberu jedno poupě,ještě orosené z rána,kdy je děda na záhoně uštípnul,na krásném,dlouhém stonku,a vybíhám,jako by z jiného světa,zpátky do slunečného dne.
Děda už dávno naposledy doklepal kosu,je to dávno,co ji ještě nabrousil a brousek strčil do kovové schránky s vodou.
Už tu s námi dávno není a kosí teď nebeské pláně,ale kdykoliv si přivoním k Rive Gauche,je tu zase se mnou.Zase je mi šestnáct a končí jaro...........

Komentáře Yves Saint Laurent Rive Gauche

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Yves Saint Laurent Rive Gauche

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist