Y (Yves Saint Laurent)

Dámská vůně
Rok:

1964

Složení (ověřené)

galbanum, ylang-ylang, větvičník

Přidejte recenzi parfému Přidejte komentář parfému

Hodnocení odbornice: Recenze Yves Saint Laurent Y

Ada

I když i YSL má nějaké to máslo na hlavě - barbínkovská Baby Doll (v rámci žánru, pravda, není tak hrozná), příšerná Young Sexy Lovely, místy poněkud bezhlavé chrlení odnoží - celkově se s přimhouřením očí dá říct, že co vůně, to povedený kousek, ne-li rovnou klenot. Všechny stojí za očichání. Včetně té nejstarší, kterou můžeme směle zařadit mezi klenoty, a zvlášť by si jí měly vážit milovnice zelených chypre vůní, protože Y je jedna z mála, které se ve zdraví dožily jedenadvacátého století.
Web YSL uvádí pouze jednoduché složení sestávající ze tří složek. V různých encyklopediích a recenzích na internetu najdete i další složky (a někdy naopak ty z webu výrobce chybí), např. aldehydy, narcisku, růži, kosatec, vetiver, cibet atd., ale je zbytečné surfovat a pátrat - nic víc než ty tři totiž vědět nepotřebujete, charakter vůně vystihují výtečně: začátek bude ostřejší, zelený, srdce zjemní ylang-ylang, elegantní a dámský zástupce bílé květinové rodiny, a základ bude typicky chyprový.
Přesně tak to probíhalo i při mé zkoušce. Při testování starších chypre vůní je potřeba ze začátku k ruce moc nečichat a počkat, až pomine ten nejintenzivnější úder. Ihned poté můžete začít pozorovat postupný přerod galbanově aldehydové ostrosti v galbanově ylang-ylangovou eleganci. Vůně je samozřejmě suchá, jen to praští, nehledejte v ní nic sladkého, žádná orientální dřeva, koření ani ovoce; možná ucítíte tabák, podzimní listí, kůži nebo vůni mechu. Y by se dala velmi snadno na první pohled odsoudit jako vůně pro mužatky nebo pro staré báby, jak často slýchám z mladých úst v reakci na starší klasiky - jestliže už vás trendy vůně vlákaly do své líbivé pasti, nejspíš budete mít na jazyku podobná slova. Ale zkuste se i přesto do vůně pozorněji ‚zaposlouchat‘, objevíte nenápadnou eleganci dámy, která si zachovává jistý odstup, do práce se možná obléká trochu stroze, ale pod kostýmkem nosí hedvábné prádlo a doma se rozkošnicky povaluje v měkkém županu. Nemůžete se prostě osmažit v soláriu, udělat si černobílý melír, vykulit prsa z výstřihu všem na odiv a k tomu si vzít Y; k rádoby sexy stylu se lépe hodí rádoby sexy vůně s lepkavým ovocem a syntetickými kytičkami.
Y by se vám mohla líbit, pokud se vám líbí některé z těchto vůní: o něco ostřejší a zelenější Miss Dior či Ô de Lancôme, květinovější a koženější No. 19, mýdlovější Caleche, zelený Vent Vert nebo aldehydově podzimní Rive Gauche.

Hodnocení parfému Yves Saint Laurent Y od uživatelek 74 hodnocení

Líbí se (44)
59%
Nelíbí se (14)
19%
Neutrální (16)
22%

Ohodnoťte parfém (přidáte tak vůni do Zkušebníku)  nebo přidejte podrobnou recenzi »

Parfém Yves Saint Laurent Y - umístění v žebříčcích uživatelů

1x v nejlepších vůních

Vlastnosti vůně Yves Saint Laurent Y

Suchá vůně Ukazatel hodnocení vůně Sladká vůně
Chladná vůně Ukazatel hodnocení vůně Teplá vůně
Mizerná výdrž
(na kůži)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na kůži)
Mizerná výdrž
(na oblečení)
Ukazatel hodnocení vůně Superdržák
(na oblečení)
Slabá vůně Ukazatel hodnocení vůně Silná vůně

Recenze Yves Saint Laurent Y


25.03.10

krásná - pro mne jarní..zpočátku zelená,pak se trochu usadí, cítím jakési květiny…pořád o sobě ale dává vědět. Umím si představit ke kostýmku i džínám.. pravda,rudou rtěnku a minisukni, nohy v síťovaných punčochách na jehlách mi to neevokuje - ale kdo ví… ;-) Na postarší paní s fialovým květákem asi také bude působit podivně (ale to asi cokoliv).
Každopádně ji moc lidí nenosí, což je pro mne velké pozitivum.13.11.08

Ylang-ylang skutečně nemusím…
Ihned po nanasení jsem ucítila tu krásnou vůni staroby :o) – aldehydy. Po delší době jsem cítila hlavně bílé květiny, které mám ráda. Jenomže pak jsem cítila petržel a kopr a tím to pro mě haslo.

Komentáře Yves Saint Laurent Y

Přečtěte si pravidla pro přídávání komentářů »

Před psaním komentáře si podrobně přečtěte následující body:
 1. Napište krátký komentář k dané vůni.
  • Přidejte postřeh, zajímavost nebo jen poznámku.
  • Pište prosím česky. Slovenské uživatelky a uživatelé samozřejmě slovensky, každopádně srozumitelně a bez zbytečných trendových příkras á la dvojitá w. Používejte velká a malá písmena a interpunkci.
  • Před vložením si komentář po sobě důkladně přečtěte.
 2. Do komentáře nepatří:
  • Detailní hodnocení parfému – napište ho prosím jako recenzi.
  • Údaje o nákupu (případně od koho jste vůni dostala).
  • Dotazy a inzeráty. Takové příspěvky budou odstraněny. Na dotazy využívejte sekci Diskuse a na inzeráty sekci Inzerce.

Nikdo zatím tento parfém nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Uživatelé a Yves Saint Laurent Y

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist