Aromaterapie léčí tělo i duši, říká odbornice

Éterické oleje ovlivňují náš psychický stav ihned po otevření. Dokážou rychle zklidnit, nebo naopak nabudit. Aromaterapii se věnuje Michaela Lusílija Makulová, která na bylinky a vonné směsi nedá dopustit.

* Míša vyrábí olejíčky na míru. Autor: Jana Pletánková

Esenciální oleje pro různé příležitosti

Michaela vyrábí vonné směsi na míru, ať už se jedná o parfém, inhalační směs, mast, nebo například masážní olej. „Sestavuji vůně i pro firmy k různým příležitostem. Vyráběla jsem také krásnou směs jako identitu firmy a k tomu voňavý kvíz pro prodejní akci. Vůně měly úspěch. Pouze pár procent mojí tvorby pro zákazníky jsou mé hotové směsi – například Světlo nebo Rosa jsou nejpopulárnější,“ vysvětluje Michaela, která působí jako aromaterapeutka a masérka. Kouzlo bylinek ji zajímá natolik, že se rozhodla i pro studium Tradiční čínské medicíny.

Poukazuje na to, že aromaterapie je vědecky podložená metoda, a tak ji můžeme s jistotou a úspěchy aplikovat také fyzicky na tělo, třeba na urychlení hojení po operaci nebo účinné posilování imunity. Díky usilovné vědecké práci už například máme důkazy o tom, že čichání cedrového éterického oleje posiluje imunitu, nebo že levandulový éterický olej zklidňuje podráždění pokožky.

Olejíčky k ošetření těla i duše

Aromaterapie má celou řadu pozitivních účinků, ať už se jedná o léčení fyzických problémů, nebo duše. „Aromaterapie je nejlepší na psychiku, protože duše nás nejdříve upozorňuje na to, že máme něco změnit, a teprve poté se to promítne do těla. Vzhledem k tomu, že éterické oleje jsou těkavé látky, ovlivňují náš psychický stav prakticky ihned po otevření lahvičky. Dokážou uklidnit, nabudit, naladit na určité téma nebo připomenout vzpomínku.“

Směs namíchaná na míru

Každý má trochu jiný postup. Když ke mně přijde klient a chce namíchat vůni na míru, nejprve ho vyslechnu, trochu pozoruji a snažím se pod slovy vycítit, co potřebuje. Někdy mícháme k parfému také tělový olej na fyzické potíže. Osobně mám ráda tuhle dvojkombinaci, kdy připravíte výrobky k ošetření těla i ducha,“ vysvětluje postup při výrobě vonné směsi Michaela.

K jejímu hledání patří také čichací fáze. „Postupně hledáme vůně či byliny, které by s klientem hezky pracovaly, a když takovou najdeme, vždy ho to posune hlouběji k sobě. No a třetí část je nejvíce alchymistická. Namíchat směs tak, aby byla krásně voňavá a zároveň funkční. Včera jsem míchala nádhernou směs na téma odpuštění, byla v ní třezalka, růže bílá a jemný jalovec horský. Věřím, že klientce pomůže udělat krok dopředu,“ dodává.

Míša pořádá kurzy o aromaterapii. Autor: Jana PletánkováMíša pořádá kurzy o aromaterapii. Autor: Jana Pletánková

Vhodné pro ekzematiky i kojence

Maminkám aromaterapeutka doporučuje masírovat miminka pouze čistým rostlinným olejem, mandlovým nebo meruňkovým – výhradně lisovaným za studena. „Když si zajdete poprvé na aromaterapii, jistě vás vybaví i informacemi, které éterické oleje můžete na svá dítka použít podle jejich věku a potíží,“ doporučuje Michaela a dodává, že esenciální olejíčky ocení i lidé s citlivou až ekzematickou pletí.

Pomoc proti hmyzu

Pokud vás trápí neustálá přítomnost komárů a nepříjemného hmyzu, můžete vyzkoušet domácí repelent podle Michaely. „Doma používáme proti komárům citronelový éterický olej naředěný v rostlinném oleji a potíráme se jím. Někdy pálíme i citronelové tyčinky. Tenhle trik jsme se naučili na Srí Lance a funguje skvěle. Navíc je citronela levná, takže ji seženete v dobré kvalitě za pár korun,“ uzavírá Michaela.

Máte rádi éterické oleje?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Váš příspěvek

Nejčtenější