Bio vs. přírodní kosmetika: V čem se liší a jak se nenechat napálit?

Pokud se chystáte přejít na šetrnou kosmetiku, je dobré se pro začátek zorientovat v pojmech: bio, přírodní, organická, zelená… na obalu se může objevit nejeden z těchto pojmů, je ale dobré si uvědomit, že pro každé takové tvrzení musí produkt opravdu splňovat určitá kritéria kvality vstupních ingrediencí i procesu výroby.

* Znáte rozdíl mezi pojmy BIO, přírodní a organická? Zdroj: Canva

Bio kosmetika: Nejvyšší level přírodní kosmetiky

Tato kosmetika, jinak také organická kosmetika, nesmí obsahovat žádnou surovinu, která nebyla pěstována podle schválených biologických metod a nepochází z biologického zemědělství.

Minimální obsah složek z ekologického zemědělství je 95 % a produkt musí být šetrně zpracován a zachovávat mechanické postupy podporující biologickou rovnováhu.

Organická kosmetika:

  • používá přísady, které jsou například z ovoce, zeleniny a bylin, samozřejmě bez použití syntetických hnojiv i syntetických přípravků proti škůdcům,
  • měla by obsahovat složky, které byly v maximální možné míře získány z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo kontrolovaného sběru na přísně vybraných lokalitách.

Je kosmetika 100% bio?

Bio kosmetika může za určitých podmínek obsahovat i neorganické složky. Jde například o minerální látky, jako je oxid titaničitý, který se používá při výrobě minerálního make-upu jako přírodní SPF. To znamená, že pokud si zakoupíte přírodní make-up s SPF, nikdy nebude čistě BIO, ale bude pouze částečně obsahovat bio složky jako jsou certifikované extrakty z rostlin.

Co to znamená biodynamická kosmetika?

Kosmetika může být dokonce biodynamická. Možná jste již slyšeli o biodynamických vínech, jejichž proces pěstování a produkce se musí řídit opravdu přísnými procesy nejen ohledně šetrnosti, ale také z energetického a astrologického hlediska. Na jednom takovém vinohradu v Rakousku vznikla za přísných podmínek kosmetická značka Nikolaihof založená na oleji z hroznových jader.

Přírodní kosmetika, mýdla a soli.Složení přírodní kosmetiky je nutné velmi pozorně kontrolovat. Zdroj: Canva

Přírodní kosmetika: Šetrná k životnímu prostředí

Za přírodní kosmetiku obecně považujeme ty výrobky, které jsou šetrné k životnímu prostředí a obsahují velký podíl přírodních látek, jako jsou rostlinné oleje, tuky, vosky, rostlinné extrakty, éterické oleje, rostlinná aromata a minerální látky.

Přírodní produkty sice mohou obsahovat i velmi kvalitní ingredience, ale zbytek surovin ve složení jsou leckdy syntetické složky, převážně produkty chemického průmyslu – parabeny, minerální oleje, syntetické parfemace. A ty mají s přírodou mají společného pramálo.

Vzhledem k absenci obecně závazných předpisů se však snadno můžeme stát obětí kosmetického greenwashingu.

Pozor na greenwashing

Být přírodní nebo bio je v současnosti velký trend. A tak mnohé konvenční značky označují své produkty za naturální nebo bio, aniž by to byla tak docela pravda. Kvůli absenci obecně platných a jasných pravidel, je docela snadné takto produkt označit.

Nařízení EU o kosmetických přípravcích pouze konstatuje, že spotřebitel by měl být chráněn před zavádějícími tvrzeními týkajícími se účinnosti a dalších vlastností kosmetických přípravků. Od roku 2016 také existuje mezinárodní směrnice s pokyny, jak definovat přírodní, respektive bio složku, v kosmetických přípravcích a jak vypočítat její množství.

Mezinárodní směrnice nijak neřeší označování produktů, balení, šetrnost k přírodě ani socio-ekonomické otázky (fairtrade).

Ručně vyrobená mýdla.Snadno se můžete řídit podle oficiálních certifikátů. Zdroj: Canva

Čtěte etikety a hledejte certifikáty

Na zadní etiketě je výrobce povinen uvádět jednotlivá množství vstupních složek – od nejvyšší po zhruba 1 %. Menší množství není pak již povinen výrobce vypisovat. 

Označení vstupů je naštěstí jednotné, a to díky INCI značení (zkratka pro International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, česky Mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí), ale pro spotřebitele to může být i tak složité – pročítat malá písmenka v šeru drogerie je dost nepraktické a zdlouhavé.

Jednodušší a rychlejší cestou je pak kontrola certifikace.

Díky certifikátu snadno poznáte:

  • zda kosmetika prošla přísným výrobním procesem,
  • zda bylo využito maximum možných přírodních složek,
  • jestli nebyla testována na zvířatech atd.

Vyznat se a vyzkoušet

I v certifikátech je ale třeba se zorientovat. Obrázek si pak zapamatujete jistě snadněji, než latinsko-anglické názvy všemožných ingrediencí.

Ve finále je pak nejlepší odzkoušet některé produkty, které si za svým přírodním složením veřejně stojí, vybrat si svou oblíbenou značku, u které si nastudujete složení i certifikaci, a tu pak věrně používat. Však i to je smyslem zero waste – udržitelnost a věrnost značce, která vám vyhovuje.

Kupujete kosmetiku i od menších výrobců? A čtete si etikety na kosmetických výrobcích?

Autor: Kristina

Práce vás musí bavit a naplňovat a někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority.

Nejčtenější