CB I Hate Perfume - představení a recenze

Značku CB I Hate Perfume nejspíš nebudete znát. Je to rodná sestra značky Demeter Fragrance Library, a to doslova, neboť má stejného otce - parfuméra Christophera Brosiuse. Brosius zakládal Demeter s tím, že by chtěl vytvářet kolínské vody evokující různé čichové zážitky, vůně jídel, ovoce, nápojů, ale třeba i prachu, pilin nebo sněhu.

Značku CB I Hate Perfume nejspíš nebudete znát. Je to rodná sestra značky Demeter Fragrance Library, a to doslova, neboť má stejného otce - parfuméra Christophera Brosiuse. Brosius zakládal Demeter s tím, že by chtěl vytvářet kolínské vody evokující různé čichové zážitky, vůně jídel, ovoce, nápojů, ale třeba i prachu, pilin nebo sněhu.
Christopher Brosius pochází z malého městečka v Pennsylvánii. V 80. letech se živil jako taxikář v New Yorku a při této práci se prý naučil nenávidět parfémy; často po večerech vozil dámy navoněné tak, až se mu z toho dělalo mdlo. Proto také svou druhou firmu pojmenoval ‚I Hate Perfume‘ - tedy ‚nenávidím parfémy‘. Na webu značky se přiznává, že ve škole nesnášel chemii; naopak miloval knihy a umění, učil se malovat a později studoval divadelní výtvarnictví. Že se jeho touha vytvářet krásné věci jednou spojí s tou nenáviděnou chemií, v té době jistě netušil. Kromě taxikářství zkoušel i módní návrhářství (které ho nechytilo), prodával v obchodě s kosmetikou a nakonec zakotvil u Kiehl's, společnosti vyrábějící kosmetiku, parfémy a vonné esence. Tady se naučil základům parfumérského řemesla a vyzkoušel si první jednoduché směsi. V roce 1992 z práce odešel a odstěhoval se z New Yorku - shon velkoměsta, všudypřítomný hluk, beton a asfalt ho začaly udolávat a potřeboval změnit prostředí. Vrátil se k rodičům do Pennsylvánie a začal přemýšlet, co bude dělat. Kamarád mu tehdy doporučil knihu A Natural History of the Senses. Kapitola o čichu Christophera zaujala natolik, že se rozhodl vytvářet parfémy.

V roce 1992 smíchal doma v kuchyni první parfém z přírodních esencí, který se o dva roky později začal prodávat a lidé ho kupovali. Christopher zakrátko pracoval ve vlastní továrničce. V roce 1995 představil první zážitkovou vůni Dirt (prach, hlína), do které vtělil své vzpomínky na vůni hlíny v záhonku u farmy, ve kterém se rád hrabal. Dirt zaznamenal obrovský úspěch a následovala spousta dalších vůní, často inspirovaných Christopherovým dětstvím. Za vůni Snow (sníh), na které pracoval několik let a dokončil ji v roce 1999, dostal Christopher dvě prestižní ceny Fragrance Award. U firmy vydržel přes deset let, ale v roce 2004 zatoužil po něčem novém, z Demeter odešel a založil si novou značku CB I Hate Perfume.
Touha zavírat do flakonů zážitky a všechny možné vůně a pachy světa Christophera neopustila, tentokrát se ale nechce omezovat na jednoduché vůně. Chce, aby jeho parfémy byly komplexní a vyprávěly příběhy stejně jako jiná umělecká díla. V roce 2006 dokonce uspořádal parfémovou výstavu nazvanou ‚Scent is Life‘ (‚vůně je život‘), která mimo jiné zkoumala aspekty individuálního vnímání a pevné propojení vůní a paměti. Do budoucna Christopher plánuje rozšiřovat sbírku parfémů a akordů a věnovat se také různým neparfémovým, ale zásadně kreativním podnikům.

Parfémy značky CB I Hate Perfume jsou k mání buď jako čisté parfémy (absolutes) nebo vodní parfémy (water perfumes). Christopher nepoužívá alkohol, neboť se rychle vypařuje a vysušuje kůži a vlasy; vyvinul pro své vůně vodně-olejový základ, který je k pokožce šetrnější. (A mimo jiné dovoluje cítit hlavní tóny rovnou z flakonu, aniž by vás do nosu štípal líh.) Výdrž většiny vůní bohužel není moc závratná, na což si stěžovali už uživatelé vůní od Demeter Fragrance Library.

Vůně CB I Hate Perfume jsme se rozhodly vyzkoušet se čtenářkou Julií (WildOrchid). Sháněla totiž nějakou věrnou vůni podzimní přírody - vlhká zem, tlející listí, déšť - a při takových požadavcích si v parfumerii nevyberete. Jsou sice parfémy, v nichž najdete zemitý tón nebo vlhké dřevo, ale jinak jsou vyrobené klasickým způsobem a jsou to zkrátka parfémy, ne čichové malby podzimní přírody.
Zážitkové vůně jsou zcela specifická kategorie, ke které se musí přistupovat jinak než k parfémům. Mnozí z nás zřejmě nebudou chtít takové vůně nosit, přiznám se, že ani mně nezaimponovaly. Některé vůně CB nejsou tak echt zážitkové, jsou to ‚normální‘ vůně s přidaným příběhem, jiné jsou skutečně zvláštní mixy nejrůznějších složek. Parfumerie se touto cestou určitě ubírat nebude, ale jako podnik tvořivého člověka, který s pomocí různých materiálů a vlastnoručně vynalezených akordů ztvárňuje své představy a zážitky, je CB I Hate Perfume skutečné unikum.

Vůní jsme testovaly rovný tucet: M #3 November, Wild Hunt, Violet Empire, M2 Black March, Burning Leaves, In The Library, Cedarwood Tea, To See a Flower, Mr. Hulot's Holiday, Russian Caravan Tea, Fire from Heaven a Eternal Return.
Juliiny podrobné recenze si můžete přečíst v této diskuzi na fóru - některé parfémy testovala jen ona, některé jsme si rozdělily a dva jsem zkoušela pouze já.

M #3 November jsme testovaly obě. Zatímco má milá kolegyně vůni vyhodnotila jako skořicovo dýňový koláč, já jsem plně podlehla uvedenému složení a našla jsem v něm nejen dýňový koláč, ale mišmaš dalších tónů - jablek, kouře, černé vlhké hlíny. Skořice uvedena není, ale cítit skutečně je. Vůně je hodně vlhká a venkovní akordy - země, kouř, listí - se v ní krutě tlučou s dýněmi a štrůdlem. Po odvonění hlavní fáze, která končí velice záhy, je M #3 November cítit jako záhonek politý vodou z jablečného kompotu. Nebylo mi z toho ani trochu dobře a ze všech zkoušených ji hodnotím jako největší šlápnutí vedle.

To M2 Black March je na tom lépe, nemotá dohromady tolik různých pocitů. Začíná tóny vlhké, černé země, které se postupně přelijí do zeleně protkané sladkými květinovými tóny. Prostě takové probouzející se jaro. Květinové tóny jsou úplně jiné, než na jaké jsme zvyklí z normálních parfémů.

Když sedíte celý večer u ohně a opékáte buřty, nasákne vaše oblečení i vlasy typickým kouřovým aroma. Jako malá jsem ho zbožňovala, odmítala jsem zapáchající oblečení odevzdat za čisté a pořád jsem se blaženě očichávala. Dnes už zahulená trička také při nejbližší příležitosti házím do pračky, ale pro ty z vás, kterým fascinace vydržela, má Christopher Burning Leaves. Lehce nasládlé kouřové aroma táboráku či hořící hromady listí je naprosto věrné. Kdo však bude chtít takovou vůni nosit? Málokdo asi pochopí, že nejdete vyuzení z týdenního čundru, ale máte na sobě parfém. Neumím si představit ani kombinaci s jinou vůní, kouřové tóny jsou naprosto jiné, než na co jsme zvyklí z kadidlovek či vetiverovek.

Violet Empire je, jak název napovídá, fialková vůně. Je jemná, hebká, nenápadná, s podtóny růžového dřeva. Postupně se rozvíjí do pudrova a je líbezně fialkově sladká. Na rozdíl od hořících listů je tenhle sametový fialkový soliflor velmi dobře nositelný.

Cedarwood Tea se zase bude líbit milovníkům cedru. Toho čaje v ní ani mnoho není, převažuje typicky hebká, navlhlá vůně cedrového dřeva, která postupně přejde v jeho jehličnatější, pryskyřičnější variantu.

Russian Caravan Tea, tedy ruský čaj popíjený v karavanách, testovala Julie a čaje našla víc. I já jsem při letmém přičichnutí ke vzorku cítila hlavně čaj. Vůní s čajovými tóny má Christopher Brosius v nabídce víc.

In The Library (v knihovně) má být vůně, ze které jsem na samém začátku cítila - kupodivu - čokoládu s kokosem. Po rozvonění jsem ji přehodnotila na takovou tu výrazně sladkou vůni ztrouchnivělého dřeva či hodně starých vázaných knih, které byly skladovány ve vlhkém prostředí, nicméně vize čokolády mě tak docela neopustila. Postupně se ukázaly ještě podtóny prachu a kůže. Velmi zvláštní vůně, kterou tipuji na velkého chameleona, co nos, to jiné vjemy.

Kdybych všechny zkoušené vzorky znala ještě předtím, než se Julie na fóru začala shánět po nějaké vlhké podzimní vůni, nejspíš bych jí doporučila Wild Hunt. Je to vůně lesa, pravda, ne úplně podzimního - spíš je konec léta, zelený lesní podrost se má čile k světu, ale zrovna je pošmourno a prší. Ve Wild Hunt je jehličí, mokré keře, dřevo, lesní zemina, promáčený mech a pár zetlelých starých listů z loňska. Patří spíš k těm atmosférovým, ne moc dobře nositelným vůním.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější