Christian Dior: Týraný bratrem, zklamaný rodinou, proslavený módou a parfémy

Dnes je tomu 114 let, co se narodil slavný módní návrhář Christian Dior. Víte, po kom pojmenoval svůj první parfém?

* Poison patří mezi oblíbené parfémy.

Měl se stát diplomatem


Christian Dior studoval mezinárodní vztahy a diplomacii. Po škole se živil jako galerista a až ve 41 letech založil v Paříži módní dům. O rok později spatřila světlo světa jeho ikonická kolekce New Look.

Módní kousky Christiana Diora nechávaly vyniknout ženskost. Podtrhávaly siluetu úzkých ramen, prsou a štíhlého pasu. New Look znamenal revoluci v dámském stylu oblékání a čerpalo z něj ještě dlouhou dobu nespočet módních návrhářů.

Rodinu vydědil


S bratrem, který ho v dětství týral, měl Christian Dior rozepře i v dospělosti. Nemálo k tomu přispěla návrhářova homosexuální orientace, která byla pro rodinu problémem. Hezký vztah měl pouze s neteří. Rozkmotřilo je až její pronacistické smýšlení a nadšení.

V roce 1953 zaměstnal jako svého asistenta tehdy mladého Yves Saint Laurenta. Ten po Diorově náhlé smrti (v 52 letech) zachránil módní dům od krachu a opět ho vynesl na špičku.

Miss Dior, Diorama a Diorissimo


Kromě toho, že dal Christian Dior novou podobu dámskému oblečení, utkvěl v mnoha ženských srdcích i pro své vůně. První z nich byla inspirována módní kolekcí a její název Miss Dior vznikl podle návrhářovy sestry Catherine.

Druhý parfém – Diorama – vytvořil vystudovaný a nadaný Edmond Roudnitska, který se ještě více proslavil vůní Eau de Cologne Fraiche, což byl první unisex parfém na světě. Elegantní a zároveň romantickou vůní založenou na konvalinkách a s prvotním nádechem exotických tónů ylang-ylang byly pak naplněné flakónky Diorissimo.

Diorella, Dioressence, Poison a Dune

Roku 1972 byla uvedena svěží a neotřelá vůně Diorella, ozvláštněná jemným chyprově ovocným nádechem s akcentem broskve. Následovala silná, intenzivní, podmanivá a kořeněná vůně Dioressence.

V roce 1985 přišly na řadu inovace a změny. Ty znamenaly nový flakon i jméno, a tak vznikla vůně Poison. Uhrančivá, ostrá, temná, omamná, tajemná a sexy. Možná právě proto i nadčasová. A především velmi oblíbená. Není tedy divu, že se rychle „narodily“ její sestry Tendre Poison, Hypnotic Poison, Pure Poison a Midnight Poison. V roce 1991 přišla na trh vůně Dune, která snoubí moře, písku, slunce i větru.

Na konci 20. století se kruh uzavřel


Dior se vrátil k původním hodnotám, na jejichž základě představil dnes asi nejznámější parfém – J'adore. Ten podtrhuje ženskost a její krásu, eleganci, skvost, dokonalost… Je to vůně, v níž je spojeno šťavnaté ovoce se sladkým aroma květin a doplněno o hřejivou vanilku. To vše v decentním a ladném flakonu.

Máte svou oblíbenou vůni od Diora? Která to je?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Témata článku

Váš příspěvek
Kjitka 23.01.19 17:17

tady jsem našla něco, je to z překladače…

https://translate.google.cz/translate?…
:rose:

Úsměv-prosím 23.01.19 16:55

To je moc hezký článek :srdce:

Ingrid 23.01.19 15:48

Kvituji s povděkem, po dlouhé době článek,který patří k původnímu zaměření webu.

Příspěvek upraven 23.01.19 v 15:49

Kjitka 22.01.19 18:51

hm, já nemám ani FB, ani Instagram…tak se holt nic nedozvím…takový článek je na nic… :pudl:

Nejčtenější